Silly Season 12/13
Nä...nog var Nubben skyldig där.
Vi kan ställa in oss på ett lag som ser allsvenskt ut på papperet, tänk senaste säsongens trupp fast beigeare. Vi är en förening med allsvenska förutsättningar som getts en chans till ytterligare minst ett år i es. Hoppet står till att med tur och skicklighet överleva under dessa förhållanden några år i es så kanske ekonomin kan stärkas och läget vara annorlunda om sisådär 3-4 år.
Redigerad kommentar
Haha kul att Daniel Larsson säger att AIK har en sån bra målvaktstränare, när vi inte har nån alls ;D
Btw, Gerber då? Kanske inte behöver en målvaktstränare då?
dr-nix: Jag börjar bli riktigt orolig för hur det verkligen är ställt ekonomiskt.
Att inte ha en målvaktstränare pga ekonomin är ju att skjuta sig själv i foten...näst intill kriminellt.
Hur ska vi lyckas få hit nån målvakt av klass överhuvudtaget?
Lundström o Bellissimo? Oj vad rädd man blir... Lady o Lufsen.
NU om nånsin kommer vi att behöva en Ny Kapanen!
Vi har inte råd att slarva på målvaktssidan.... VI HAR INTE DET.
Nä det här känns som om vi får se framemot nånting otrevligt igen...ekonomin verkar ju vara helt kajko.
Egentligen skulle de göra upp en återbetalningsplan för den pottsorken
Varför måste det att inte ha en anställd målvaktstränare på heltid betyda att vi inte ha ska ha en målvaktstränare överhuvudtaget? Vad i Nubbens uttalande säger att det är så det ska ligga till egentligen?
Han säger ju att han och Montén tittar på en annan lösning. För mig betyder det att man försöker hitta en billigare variant än att ha en heltidsanställd målvaktstränare. Det går säkert att hitta billigare sätt utan att målvakterna ska bli lidande.
mikenomad: Vet faktiskt inte...men som knylan säger dom söker en annan lösning.
Men jag tar ut allt i förskott så blir man inte så irriterad sen :)
Sedan det här med Kapanen-tugget känns lite överdrivet. Kapanen var något av en "chansning" som gick hem. Han blev en matchvinnare. Jag tror att Bellissimo kan växa ut till en minst lika bra sådan, om inte bättre.
Vidare är det nog så att Nubben varit ute efter säkrare kort så att säga men att dessa vänligt men bestämt tackat nej till TIK.
Det finns två sorters chansningar mina vänner. Dyra chansningar (likt Linkan) och billigare chansningar (likt Nubben).
Grejen med kommande säsong är att ekonomin suger som aldrig förr.
TIK skulle behöva hjälp utifrån.
Skarin: Vi får annonsera.....Finansiär sökes!
Har vi råd med det?
Redigerad kommentar
"Tjena de är Nubben, vi tror mycket på dig, och är intresserade av att snacka om ett kontrakt"
"okej, vem är det som är mv-tränare hos er, kan han göra mig bättre?"
"äääh vi har ingen mv-tränare längre, de är bara trams, vi prioriterar"
jo tjena, lycka till att locka hit målvakt.
ska det dras ner kan man väl börja här:
Nubben kör ismaskinen
Nolander styr musiken
Skadade spelare tar hand om biljettinsläpp
spelarfruarna står i kiosken
Webansvarig kan Hedström vara på fritiden
etc etc.
"Pöööwär bräääjk"!
Timrå får i allafall en mästare i sitt lag nästa säsong,enl Sportbladet så är Jocke Rohdin klar för Timrå.
Gratulera Timrå då för Rhodin är en potent spelare som har potential att utvecklas ytterligare.
Redigerad kommentar
Styrkor:Snabb,relativt teknisk,passar bra i ett checkande lag.
Svagheter:Ojämn,behöver alldeles för många chanser för att göra mål,1 mål under hela grundserien.
Men han har varit bra under slutspelet och utvecklas hela tiden,så får han bara mer speltid så tror jag på en bra utveckling för Jocke.Sundlöv och Tommy Jonsson kunde inte garantera honom det inför kommande säsong hos Brynäs.
arnio: Du beskriver Per Hallin, man väntade bara på att han skulle få sitt genombrott (som aldrig kom).
Men förhoppningsvis så är det en grabb som kan utvecklas med mer istid.
Redigerad kommentar
Nåt man förstås aldrig kan vet i förväg men nånstans måste man ju ta ett beslut och sen får man stå för det.
Tror absolut att Timrå har gjort ett bra val, alt att Jocke valt rätt.
Men är det rimligt o tro att vi ska klara något annat än 12e platsen om vi ska ha fyra (fem) femmor bestående av outvecklade (f.d) talanger? :(
Redigerad kommentar
Inte mkt rätt där inte, så varför skulle dom helt plötsligt ha rätt om Rohdin?
Man har naturligtvis vägt för och emot när det gäller Rohdin och kommit fram till att den här lösningen är den för dagen bästa för båda parter.
Att det sen sitter en massa oinsatta fans på nätet och startar fåniga namnsinsamling kring nåt dom egentligen inte har nån större kunskap eller insikt om, är en annan sak.
Vilken tokfan var det förresten som försökte starta en insamling i vår egen gästbok där man krävde Sundlövs avgång?
Såna där populistiska manifestationer blir oftast bara löjliga och är väl inget annat än uttryck för besvikna och frustrerade supportrars maktlöshet och att man tror sig veta bättre än kunnigt och erfaret fackfolk.
Sen finns ju exempel där allt annat än dyligt folk fått ansvar för sånt de inte skulle varit i närheten av. Det vet om inte annat vi Timråiter. I fallet Rhodin är jag jättenöjd om han kommer hit, däremot kan jag förstå om Brynäs släpper honom. Konkurrenssituationen och de ekonomiska förutsättningarna är lite annorlunda hos er.
För jag håller med dig i grunden, vi supportrar borde ha större förtroende för de som är satta att sköta föreningen. Undantag dock för oss de senaste åren där misskötseln varit så påtaglig. Förtroende är dessutom inte lika med blind tilltro.
mikenomad: Runt 2003-2006 "släppte" väl Timrå spelare som var i liknande sists som Rhodin är i nu. Typ Lauritsen, Mats Hansson m fl. Det har ju gått lite olika bra för dom efter det. Det är inte helt lätt att förutspå vilka som kommer att ta "steget".
Den klubb som förslösat mest med talanger måste ändå vara SSK som från runt 2004 och framåt har sumpat sååå många spelare. Måste väl vara nästan runt 10 st SSK-fostrade i NHL/KHL idag. Wandell t ex var en väldigt fin SSK-sumpning ur Timrå-synvinkel :-)
Att man gjort och kommer att göra fel är väl en självklarhet, tycker att du sammanfattar det hela rätt bra i resten av ditt inlägg.
Fast med våra förutsättningar så är det kanske ingen vidare merit att tillhöra förstafemman, kanske.