Silly Season inför säsongen 2006-2007
Att han skulle fått mer betalt i Timrå.
Att han troligtvis skulle fått mer speltid i Timrå.
Hur tänker man då?
Och nu får det räcka med dumheterna i den här tråden som är till för Silly Season. Streck i debatten, nog med modereringstjafsande.
Själv är jag i det närmaste nykterist. Om man inte räknar 2 folköl till maten på fredag och lördag till att bli på fyllan.
Glömde ju ! Jag brukar ta en calvados till kaffet ibland också, minst 2-3 ggr /år.
Du pratar om kvalite, jag tycker kvaliten pekar rakt ner.
Det är synd vi inte har en obunden GB, så vi kunde hålla till där.
Andra forum finns ju inte, det är ju därför alla som slutar kommer tillbaka.
Det finns ju inget alternativ.
Lunar storm nämner du.
Jag är varken tonnåring eller pedofil, dessutom snackas det väll inte hockey där ?
Fanns det ett vettigt alternativ, så kunde dom ju få ha denna fört inbördes beundran
Hockeysnack är och skall vara rolig att läsa, inte bara skiva ner sina åsikter.
...och hur rolig läsning är det att ögna igenom replikskiften mellan två Hockeysnackare / Jonte kommer att spela med oss / Nähä - han kommer att spela med schtaan / Nähä - han kommer att spela med oss för det vet jag / Nä, jag vet att han skall spela med Schtaan...osv
Titta i MoDos gästbok: om den skulle modereras skulle den nog vara död - men å andra sidan; Hur kul är det att läsa inlägg typ - Hur många grader är det på Gräddhyllan då? Vi har 12 grader på nånjävlagata där jag bor...och liknande hockeyrelaterade inlägg.
Håller med Mattias där, att ta bort "fredags och lördags fyllesnacket" gynnar nog kvalite´n på HS.
Vill man fyllesnacka med likasinnade kan man hålla sej till Lunarstorm och liknande chatsidor...
Märk väl att jag gör inga värderingar, huruvida du har fyllsnackar här - det har jag ingen uppfattning om!
Här raderas allt som inte faller inom ramen för moderatorernas tycke och smak. Vem har gett dom mandat att sätta upp extra spelregler än dom som finns för HS ?
Vart ligger besluten förankrade om Noll tollerans?
Har vi som har Timrå som vårat lag något att säga till om där ?
Från att ha varit den mest aktiva GBn, så har vi ju dalat ganska rejält
skulle jag tro, det enda som håller upp det är Rocken Rolf och Laken.
Skulle dom sluta skriva skulle det max bli 2-3 inlägg per dygn.
Käns det inte fel för dig också, då det alltid kom in det minimum per timme tidigare.
Vart jag vill komma är att denna GB håller på att modereras ihjäl.
Jag har aldrig spelat så mycket PC-spel som jag gjort denna säsong.
För här i GB är det ju dött eller bara allmänt tråkigt.
Så om moderatorerna höll sig till spelreglerna och inte till eget tycke och smak. Då skulle förmodligen denna GB kunna bli attraktiv för många igen.
Men nu kommer detta svar att tolkas negativt och raderas omgående.
För numera får man inte ha andra åsikter än moderatorerna.
Länge leve en obunden GB, TIK till folket !
El Maco: Jag gillar fredagsfylla =), det är ju principen han är ute efter. Jag kan hålla med om att det är lite väl att gå in på sådana små detaljer.
Jaja Jag gillar Timrå IK jag!
73Sjöbba: Jag vill komma exakt hit:
"Helg Ernest fånande om "nolltolerans" handlar om att fredagsfylla i gästboken raderas vilket han vill få till att det inte ska skrivas om Jonte Hedström här för han spelar i Ducks. Teorin bakom modererandet är att det blir intressantare att läsa en Timrågästbok om den främst handlar om hockey."
Jag papegojar.
El Maco: Vad jag kan minnas så har jag inte gnällt så mycket på RR2, okej att jag har inte beundrat papegojsnacket i 4 månaders tid. Jag kanske har yttrat mig om detta, men jag kan tycka att det är en viss skillnad på lite off topic ämnen och upprepningar. Det står jag för. Vart du vill komma med ditt inlägg vill jag att du vidareutvecklar. Kan inte se några problem med lite off topic ämnen i tider som nu när alllting är över
By the way Bra FBK!
73Sjöbba: Hur ska du ha det egentligen? Du var ju en av de som gnällde på att användare som "RocknRolf 2" fick gå lösa? Eftersom vissa var så dumma och negativa och ingen gjorde något åt det var det inte roligt så Kronblom tog livet av sig.
Man kan tycka vad man vill om moderering och det har folk gjort i tio år på den här sidan och dess föregångare. Trots kritik är den år ut och år in en av landets mest använda hockeygästböcker så helt katastrofalt är det tydligen inte. När det gäller Helg Ernest så är han ju inte ens särskilt intresserad av hockey egentligen. Helg Ernest fånande om "nolltolerans" handlar om att fredagsfylla i gästboken raderas vilket han vill få till att det inte ska skrivas om Jonte Hedström här för han spelar i Ducks. Teorin bakom modererandet är att det blir intressantare att läsa en Timrågästbok om den främst handlar om hockey. I exempelvis LHC-bulletinen som du av någon anledning gillar finns en off-topic gästbok där man kan skriva om just off-topic. Hockeysnack har Café för det syftet. Så vad är problemet för Helg Ernest undrar man? Tja, inget egentligen, det är bara så kul att bråka lite.
Och nu har den här diskussionen pågått för länge den här gången också på hundrade varvet så nu struntar jag i den.
Jag tror Backlund skulle bli mycket bra för Timrå ..Johan o Johan!
El Maco: Jag tänkte ju att annars så var det flera andra moderatorer som var grymmt snabba att direkt eller indirekt kommentera dettta, men det får ju stå för dom
Jag kan hålla med om att nivån är sisådär, men jag har inte sett ett enda klagomål om varken påhopp eller raderningar
Låt GB skribenterna göra upp om vad som är lämpligt eller inte
Det brukar lösa sig innan det är färdigt
73Sjöbba: Du, det är svårt att hålla reda på de som säger upp sitt användarnamn och lovar att aldrig återvända som kommer tillbaka en vecka senare med nytt namn.
När det gäller LHC-bulletinen så håller den stundtals en fantastiskt låg nivå men det är bara min enkla åsikt. Jag är dessutom Legend även där *stolt*
Frelle: Du är lika konsekvent moderator som Wimmerborg eller vad han heter.
Man kan inte i ena stunden vrånga och säga att vi har nolltollerans och sedan släppa andra mindre förser.
Har jag missat nått så är det väll raderat redan.
Men han sägs ha uttalat en önskan att spela i Sverige...därav tanken.
Kommer från HV leden som junior o är rent svensktalande och har gjort stora framsteg i HPK.
Du kan strunta i att lyssna detr är bara matchintervjuer efter att han hållit nollan 2 ggr i rad i semin. Han verkar lugn o cool som en målvakt gärna får va!
Tänkte också att vi skulle komma lite mer in på hockey här på HS..det har ju vart lite av varje på slutet pga. tex. inga spelarrykten att focusera sig på...
Björn Melin är väl på väg till NHL, dom andra vill jag inte se i ett Elitserielag - möjligen Pavlikovky, då...
Andra namn på forwards som kan vara tänkbart:
Ragnar Karlsson
Björn melin
pavlikosky
markus eriksson (troja)
sporten.yle.fi/radioljud.php
Sen att vissa avvikande personer kliver in i handlingarna och verkar dummare än vad ordet dumhet egentligen står för, ja det är ju bara roligt. Synd bara att en annan inte ska få agera med likvärdig idioti i andra gästböcker(läs; MoDo:s...). Hursomhelst så är det i betraktarens ögon ohyggligt skoj, iaf om de ögonen sitter på mig...
Och då gäller det väl även eventuella nyförvärv också, eller hur - dom gäller ju Timrå?
Vart skall vi i så fall diskutera Oscar Sundhs eventuella påskrift?
I någon gästbok gällande någon obskyr juniorliga i Nordamerika - finns en sådan gästbok?
Här skall vi diskutera Timrå IK och med vissa inslag av Timrå Köping.
Mao. Du kan diskkutera Jonte, men bara från den tiden han spelade här.
Allt annat hänvisas till den GB som det faller över nu.
Mao. NHL Gbn.
Silly Season borde mao diskuteras i GBn Hockey snack.
Skall vi blint följa Noll tolleransen borde det logisk vara så.
Om du har förstått mig , så är det PRINCIPEN som jag är ute efter.
Det skall vara lika åt alla håll, inte bara åt den smakriktnbing Moderatorerna har.