Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Håller med till 100 % ? Men poffa? När van nåt av våra lag sist :-)
Men hur resonerar ni här inne, vilket väger tyngst: Ett SM-guld med ert klubblag eller ett OS-guld till Tre Kronor?
Själv säger jag tveklöst guld med klubblag.
Bonuz:
Ja, alla hade fel. Jag förstår inte att ingen ser verkligheten som den är.
Du får säga vad du vill, en Henke i storform hade lätt tagit skottet som ger Finland 1-0. Det är det enda jag påstått och det står jag fast vid.
Huge:
Men Bingo! Varför tror du jag svarade som jag gjorde? Eftersom INGEN VET om någon annan tagit de skotten så kan man inte säga som jag gjorde, men man kan heller inte påstå att någon annan INTE tagit de skotten.
Det tyckte väll hela svenska befolkningen , med undantag för styrelsen i svenska ishockeyförbundet
Har dock lite svårt att smälta att jag en gång förut blev avstängd i detta forum bara för att jag skrev att jag ville att Hardy Nilsson skulle sparkas då han är helt oduglig som landslagscoach, nu står det i alla fall klart varför jag tyckte så. det var inte spelarna det var fel på. det var hardys spelsystem som inte passade de svenska spelarna...
Att mina tvivel på spelarna nu vart så stort kan jag inte svara på men det har nog att göra med att de svenska framgångarna uteblev.
"No Doubt No More"
Swordster: Jo men dom är ju inte ensamma i det gänget även om de två är de som har största skottkärran när dom går till banken med veckopengen.
Skulle vara ballt att få vara med på det planet med en BlåGul tröja och en tuschpenna.
Så frågan återstår: hur kan DU veta att ngn annan hade tagit skotten, när det var Henke som stod i målet när skotten avlossades?
Rätt ballt att grabbarna chartrat ett plan "bara" för att kunna få hyllas på hemmaplan innan serielunken drar igång igen.
Vem pröjsar den eller låter man hatten gå runt på planet???
Huge:
Hur kan man veta att andra inte skulle tagit de där skotten, när andra inte kommer få chansen?
Du svarade: "Flera stycken"
Hur kan du veta det, när "flera stycken" aldrig fick eller kommer att få chansen att bevisa ditt påstående?
Bonuz:
Flera stycken. Men utan den där halvtaskiga insatsen i början hade de där räddningarna inte behövt vara matchavgörande.
Frisco:
Nej, jag har beredskap. Tyvärr.
Lumber Jack:
Ja, så klart. Så klantigt av mig att skriva fel.
Helgardering kallas det.
Kul och se Aftonbladets frågor till finska medborgare innan matchen idag! Hur skall du fira en ev OS förlust mot Sverige ?
Svaret blev: DRICKA SPRIT! :-)
Antar att hela finland är packade nu då!
Ny världsranking efter OS;
"Sweden took over the world No. 1 ranking, ending Canada's three-year reign as the top hockey country.
Canada is second and the
Czech Republic third,
Russia fourth and
Finland fifth"
(längst ned i artikeln)
Theodore:
[Finland var nog bara 3centimeter från att kvittera. (sidan på stöten)]
Och Sverige var bara två centimeter från att göra 3-1 när Zäta skjuter i burgaveln.
VA??????
"Hoppades verkligen att Finland skulle vinna"
Hmmm du har möjligen inte finska rötter??? Annars har jag mycket svårt att svälja det uttalandet.... Konstigt för att komma från en Djurgårdare!
Lägg av nu för F. Läggmatch hit och läggmatch dit.... Det är slutresultatet som räknas i ALLA turneringar... Hur många läggmatcher har man inte sett tidigare i andra samanhang!
GET OVER IT!!!
Vad är viktigast... Vinna OS-guld eller riskera en Kvart-furlust????
Mitt val är sååååååå enkelt!
Har jag aldrig påstått att jag var. Sa bara att det är betydligt lugnare att se vart pucken är än att chansa via radio:)
Härligt för killarna att de får vinna över finnarna! Men var det verkligen nödvändigt att göra det så vldigt spännande. Härligt med spänning men med Granqvist på radion är det omöjligt att hålla sej lugn även om pucken för tillfället är bakom förlängda mållinjen. Tror jag inte haft så hög puls någonsin!
Poffa: Jo, men Finland var väl det bättre laget av de två fram till finalmatchen, rätt så klart dessutom. Men man har ju som sagt inte vunnit något färrän den feta damen sjunger. Nu var väl den svenska segern, til skillnad mot vad Göran Persson hasplar ur sig inte på några sätt någon enkel seger. Och det var visst fara på taket sista 90 sekunderna. Henrik Lundqvist och Henrik Zetterberg svarade dock upp i det läget till rollen som matchens absoluta giganter, där de på olika sätt kunde freda det svenska målet från fler påhälsningar. En på många sätt fantastisk seger detta. Trots att Sverige vinner OS-guldet känns det som att man ännu inte hittat absolut max på spelare som Mats Sundin och Peter Forsberg. Zäta svarade på den befogade kritiken och gjorde sin i särklass bästa match i finalen. Bäst när det gäller, heter det ju.
Sverige lyckades väl läsa det finska spelet och kunde med hjälp av både tur och skicklighet svara upp i egen zon mot de finska attackerna. Attacker som ju längre matchen led nästan bara dök upp i spel i power play. Ja, frånsett de sista gastkramande minuterna då.
Återigen, ett stor stort grattis till OS-guldet Sverige, och ett speciellt grattis till spelare som Mats Sundin, Peter Forsberg (?) och Nicklas Lidström nu gjort sina sista OS-turnering, och som fick fira detta på absout bästa tänkbara sätt.
En helt underbar seger, GRATTIS!
Säger det igen som jag sa inför o efter den matchen,att ALLA andra lag hade gjort precis likadant,varför stånga sej blodig när man 18 timmar senare ska upp i Kvartsfinal???
TORDES?
det är väl självklart att man inte ska lägga energi på att vinna mot slovakien om man vet att man får möta kanada..
skulle du kunna motivera dig att göra spela för fullt då?
mattias - 74:
Leksand vann väl Mästarcupen i höstas?