1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777994 inlägg · 7967 ämnen

« · 1955132 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Huge: Det är en fråga om att respektera andra klubbar. Det kallas för "unsettling" på engelska. Som sagt, du borde prata med någon som är i gamet och därefter återkomma. Då kommer du antagligen att ha en annan uppfattning.

Angående Kellman - ja, det hade redan läckt ut att han kommer att lämna, men uppgifterna får en helt annan tyngd när Dackell har bekräftat dem. Det fanns absolut ingenting att tjäna på det. Nej, det är inte säkert att det tar fokus och energi från nuet, men med tanke på att det fanns noll vinning att bekräfta uppgifterna var det osmart att ta risken.

Fokusera på att hitta en ersättare kunde Dackell göra utan att prata i medier.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det där med att ta fokus och energi från nuet tror jag är väldigt överdrivet i såna här lägen. Spelarna är proffs och vinnarskallar, dom vill gå så långt som möjligt i alla lägen och göra sitt yttersta i det lag dom för tillfället spelar i.
Om inte annat så gör dom det för att visa sin nya klubb att man är seriös och inte nån som bara struntar i sin nuvarande arbetsgivare bara för att man hittat en ny inför nästa säsong.
Man kan dessutom vända på det hela en aning och se det positiva med att Dackell bekräftar att Kellman är förlorad: nu kan man fokusera helt på att hitta en ersättare och behöver inte riskera att hamna i en ev långbänk med förhandlingar som drar ut på tiden.

"Vad gäller Dackell och Kellman, så fanns det ingen som helst anledning för Dacke att bekräfta att han kommer lämna efter säsongen."

Saken var ju redan bekräftad av Kellmans agent i media, så vad skulle isf ett dementerande av Dackell ha gjort för nytta?
Alla hade ju isf ändå fattat att Kellman är förlorad och att Dackell bara säger det som man normalt sett alltid brukar göra. Oavsett om det är dumt eller logiskt gjort av Dackell.

Sv: A proposito de nada
JanT: Svedberg hade nog haft bra siffror bakom Brynäs köttmuren. I Timrå är det hopplöst.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: Så blev det med den ”frälsaren” - om jag minns rätt var det många härinne som ondgjorde sig över att han inte hamnade i Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag talar om din och andras reaktioner härinne, inte hur media ev reagerar.
Idag kritiserar du Dackell för att han snackat om Kellman, trots att han bara bekräftat nåt som redan framkommit i media. Sen tar du snacket kring Lang i oktober som ytterligare ett exempel där Dackell borde ha knipit igen.
När Lang var på tapeten var det väl bara hans kvaliteter som diskuterades och ifall han var värd att satsa på som nyförvärv.
Då hörde jag ingenting från dig eller nån annan om att Dackell inte borde gå ut i media och diskutera andra lag spelare, på samma sätt som du nu gör.
Jag tror ärligt talat att andra lags ansvariga inte bryr sig nämnvärt ifall ett annat lag i allmänna ordalag och i media talar om en av deras egna spelare under pågående säsong.
Sånt förekommer ju i princip hela tiden när ämnet kommer på tal i artiklar osv.

Sv: A proposito de nada
Peja: Om jag ska gissa, ja det måste jag göra så jag gör det. Kellman har inom laget varit öppen med att han ska lämna och tydligen kände även journalister till detta och att då bekräfta detta var ganska naturligt av Dacke. Jag ser i alla fall ingenting konstigt eller negativt i det hela.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Japp, samma Luleå som öppet mer eller mindre bekräftade att Bulan var klar för dem innan Brynäs säsong var färdigspelad. Det skapade inte direkt jubel hos Brynäs.

Vad gäller Dackell och Kellman, så fanns det ingen som helst anledning för Dacke att bekräfta att han kommer lämna efter säsongen. Det kan inte leda till någonting bra, däremot riskerar det att ta fokus och energi från nuet.

Sv: A proposito de nada
Huge: Klart det inte blev några negativa reaktioner i media. Klubbarna hanterar det internt. Nästa gång du pratar med "branschkunnigt yrkesfolk" (eller vad är det du brukar skriva?) kan du fråga vad de tycker om klubbar som pratar om andra lags spelare i medier.

Sv: A proposito de nada
{8179}: Svedbergs svaga sida är den mentala biten. Han var inte så lysande i Brynäs heller förän han gjorde ett fantastiskt slutspel. Då var han i sin egen bubbla match efter match. Åkte alltid undan nere vid sargen när det var tjafs, inte som tidigare då han alltid skulle lägga sig i. En bra målvakt när det stämmer annars ganska ojämn.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: Instämmer! Vi har spelat hela annorlunda när vi har haft Brattström i målet också, känns som att försvaret litar mer på honom(med all rätt också).

Sv: A proposito de nada
Tänk att Svedberg är sämst i serien, till och med hans kollega(Brattström) i Timrå har bättre statistik. Tror nog Timrå är jäkligt besvikna, hade de värvat en bra målvakt hade de tagit en hel del fler poäng.

Sv: A proposito de nada
Peja: kommer du ihåg nån sportchef som INTE pratat om brynässpelare i oktober de sista 10 åren? Jag menar om vi snackar hopplösa uppgifter.

Sv: A proposito de nada
Imorgon gäller de! Då fyller vi rinken och går mot 3 pinnar. Har en äcklig känsla dock att vår plus/minus kan bli avgörande i detta race... hoppas jag har fel

Sv: A proposito de nada
Peja: Kan inte påminna mig att det var några negativa reaktioner kring Dackells uttalanden om Lang och SSK-spelarna då i oktober och att det skulle ha varit ”oetiskt” sas.
Var väl mest debatt om kvaliteten på spelarna och ifall dom kändes tillräckligt bra för att bli värvade hit.
Så upprördheten just nu över Dackells uttalanden i oktober känns minst sagt överraskande och hastigt påkomna.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: han skulle kunna lira me Danielsson i en Pensionärskedja.

Sv: A proposito de nada
Steve Yzerman besökte tydligen Gavlerinken igår enligt AB Bjurmans NHL blogg... Köp Dacke!!!!! 😀

Sv: A proposito de nada
Peja: Luleå var intresserade av Lang i oktober....snabbt uppgooglat

”Luleå är en av klubbarna som visar intresse för Lang. Det bekräftas även av klubbens assisterande sportchef Ulf Engman.
– Vi har följt honom länge. Det är nog många som tittar på honom. Han är duktig, säger Luleås assisterande sportchef Ulf Engman till”

www.sportbibeln.se/hockey/uppgifter-poangkungen-kan-lamna-leksand-jagas-av-shl-kubben/

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ja, NHL-scouter, men svenska klubbar brukar inte prata om varandras spelare. Särskilt inte så tidigt som i oktober månad.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Kommer du på någon SHL-sportchef som pratat om Brynässpelare i oktober månad någon gång de senaste 10 åren?

Sv: A proposito de nada
Peja: Hm, jo det var ju ett gäng NHL scouter som kollade på Söderström vill jag minnas.

Sv: A proposito de nada
Peja: Att inget lag har angett nån brynässpelare från årets lag som intressant betyder knappast nåt.

Sv: A proposito de nada
Huge: VIlka andra sportchefer kommenterade andra lags spelare på det sättet i oktober månad? Har någon i Brynäs blivit omtalad som en intressant spelare av en annan klubbs sportchef? En rutinerad sportchef hade inte kommenterat Lang. Även SSK-spelare blev ju mer eller mindre öppet recenserade av Dackell.

Sv: A proposito de nada
Allmän fråga här. Är det nån från Göteborgsregionen som ska upp till matchen i morgon? Funderar på att åka upp med grabben men är inte säker på det än (har inte godkänt från högre ort än så länge). I så fall är samåkning ett alternativ..

Sv: A proposito de nada
Peja: Ähh, nu tar du i lite väl mkt. Respektlöst hade varit att ta kontakt med Lang under pågående säsong, nu nämnde Dackell EN av flera andra som man hade på radarn som intressanta potentiella nyförvärv. Du tror väl inte på allvar att Dackell försökte köpa loss Lang i det läget?
Isf kan man snacka om respektlöst, men att rent allmänt avslöja vilka spelare som verkar intressanta? Knappast....

Sv: A proposito de nada
Back: man såg verkligen hur tredjekedjan kom till sin rätt igår. Blomqvist, Rohdin och Alcen.

Och det är det jag tar med mig mest från igår. Den där känslan att det fanns en kemi i alla kedjor. De visste sina uppgifter. Nästan så det påminde lite om 2016/17 när Brynäs spel fungerade.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Det var kul kuriosa.

Sv: A proposito de nada
Kul kuriosa!

Ser att Thörnberg spelar i HV. Minns att jag sa för nån månad sen att han tränar rätt bra och gör snart comeback. Fick då tillbaks från rätt många att hans säsong redan var över.... 😉

Sv: A proposito de nada
Peja: det tror jag också och om han blir långlivad i den roll han har nu så kommer det växa bort iom rutin.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Jo, jag vet att det finns en del supportrar som verkar tycka att det är deras "rätt" att få reda på exakt vilka spelare Brynäs är intresserade av, exakt vilka skador spelarna har och så vidare, men det finns goda skäl till att branschpraxis är att inte prata om andra lags spelare och att alla detaljer i spelarnas journaler inte bör läcka ut. Men jag tror mer det handlar om att Dackell är oerfaren och naiv i rollen än att han vill vara öppen mot supportrar.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag tror han är extremt öppen för att bl.a. supportrar har krävt det av föreningen. Svårt att alltid hamna rätt i avvägningarna. Eller rättare, det är omöjligt.

Sv: A proposito de nada
Huge: Dackell har en tendens att säga för mycket. Som den 30:e oktober när han bekräftade intresse för Leksands bästa spelare - det är jävligt respektlöst att prata om andra lags kontrakterade spelare och helt mot branschpraxis. Så visst är Dackell fortfarande grön.

Sv: A proposito de nada
OM vi tar oss till slutspel tänds hoppet igen med gårdagens match på näthinnan.
En förstalina som fortsätter producera.
Kemin mellan Sallinen och Rudolf lovar gott och kan vi få in Kousal i den kedjan så har vi plötsligt två offensiva linor som kan avgöra täta matcher.

Kan sen tredjekedjan fortsätta spela obekväm brunkarhocket så har vi en kedja att döda motståndarnas förstalina.
En fjärdelina med speed som ger tröga backar gråa hår.

Fan man får ju guldfeeling;)

Sv: A proposito de nada
JanT: Tack och lov har vi Clarence, honom kan vi lita på!😉

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Vad är det som händer! Den evige pessimisten tror på seger!!!

😀👍

Sv: A proposito de nada
Lemp: Om Dackell nu bekräftat beslutet från agenten/Kellman utan deras vetskap så betyder ju inte det att det också är Dackell som är den förste att avslöja beslutet.
Som jag uppfattat det så är det både Expressen och annan media som först gått ut med uppgifterna, nåt Dackell sen bara bekräftat.
Om media nu fick uppgifterna från Dackell och inte agenten/Kellman, varför framställer man det isf i sina artiklar som att det är agenten/Kellman som har gått ut med det hela och inte Dackell?
Ang Sunkan: vilka belägg finns det för att Dackell i CMore avslöjade att han signat Sunkan innan han pratat med denne?
Dackell kan ju ha framfört beskedet till Sunkan INNAN han avslöjade beslutet i CMore.
Utesluter ingenting men det låter inte sannolikt att Dackell skulle ha gått ut med beskedet i CMore innan han talat med Sunkan, med tanke på att han verkar vara en ärlig och rättfram person i allmänhet.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Ja nu får vi se om gårdagens bravad var början till nåt hållbart eller ses som en tillfällig alibiseger...

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: du borde tippa vinst varje match. Då vinner vi SM guld!

Sv: A proposito de nada
God kväll, den positiva känslan som jag hade igår hela dagen innan match fortsätter så jag tror på vinst i morgon också med 3-1.
Skål👍

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: annars funkar ju Deutsch men Nörstebö är ju en bättre spelare!

Sv: A proposito de nada
Mattson: Klart att man helst ska köra med öppna kort, säger bara att det ALLTID kanske inte är rätt.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: HV tror jag har centersidan klar (angående Ejdsell)

Sv: A proposito de nada
Lemp: Är det inte bra att han kör med öppna kort? Tidigare har ju Brynäs fått kritik för att inte informera tillräckligt.

Sv: A proposito de nada
Huge: Fast uppgifterna är inte bekräftade av alla parter eftersom varken Kellman eller agenten bekräftat detta för media. Endast Dackell som bekräftat informationen från Kellman och agenten, sannolikt utan deras vetskap. Annars skulle Kellman varit ärlig med sina avsikter. Nu fick han dra ihop en historia för att låtsas som att han kunde bli kvar.

Rent spontant tyckte jag hanteringen av Sundquist var lite bristande då Dackell vägrade kommentera i tidningen om Sundquist framtid då han ville framföra det beskedet till Sundquist först. Men trots detta avslöjade han beslutet i Cmore innan han hade pratat med Sundquist ändå. Ingen stor grej, men tyckte det var konstigt hanterat.

Sv: A proposito de nada
nyb:
Får han bukt med sina skador så tycker jag han är en perfekt 7e/8e back! Trivs dessutom utmärkt i Gävle. Och har vänner kvar här.

Sv: A proposito de nada
Har spanat på svenska AHL spelare vars kontrakt går ut nu och har hittat fyra intressanta namn.

Niklas Hansson - PP back med vasst spelsinne och tungt slagskott. Kan vara ett bra namn som ersättare för Gunde om inte TIK åker ut och vi kan plocka hem Kinnvall.

Tim Erixon - Stor, rejäl och fysik back i en bra ålder. Inte alls dum på skridskorna heller. Bra första pass. Harvat rätt länge i AHL och inte fått chansen. En bra ersättare till Berra om han nu skulle lämna.

Victor Ejdsell - Ett bra alternativ till andra center rollen. Stor, avig och spelskicklig center med näsa för målet. Inte en självklarhet att han går till HV.

Emil Pettersson - Ett bra namn till Kellmans ersättare. Klassisk två-vägs center med god teknik och fina pass. Blir förmodligen Växjö. Men absolut värt ett försök om han väljer Sverige. Se bara på Axel Holmström som går till HV av alla lag.. större under har skett. Och i Brynäs skulle han få en bärande roll mellan Rödin och ev.Boqvist.

Sv: A proposito de nada
Varför Nörstebö? Han som är så skadebenägen.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Som sagt: varför dementera/inte kommentera uppgifter om dom nu stämmer och är bekräftade av alla parter?
Vilka saker är det annars som Dackell har hanterat dåligt i media? En ärlig undran eftersom jag inte kan komma på nåt tillfälle så här på rak arm.

Sv: A proposito de nada
{8399}:
Kosta vad det kosta vill. Hoppas innerligt att Dacke/Inge/Mormor? gör precis allting i sin makt för att behålla Berra. Han är Brynäs ryggrad!! Utan honom har vi ingen försvarsgenerall...
Ser helst det såhär nästa år:
C Rödin
A Bertilsson
A Blomqvist

Sv: A proposito de nada
Huge: Känns knappast som Kellman skulle bekräfta uppgifterna från Expressen. Utan det här handlar nog om efterforskning av Expressen. Men även om agenten har bekräftat informationen, vilket bara är ren spekulation så förändrar det inte hur Dackell hanterade situationen.

Dackell är som du säger rak och uppriktig i sin kommunikation vilket det finns flera exempel av. Ibland är uppfriskande för oss supportrar men ibland kan det bli fel. Men slutsatsen är ändå att han måste bli bättre på att hantera media, ibland kan man faktiskt dementera/inte kommentera information/uppgifter. Men i det stora hela ska man inte överdriva detta.

Sv: A proposito de nada
willyyoung :
Jag tycker såhär

Eriksson - Ersson

Kinnvall - Bertilsson
Söderström - Andersén
Norin - Kilström
Nörstebö - Ersson

Rödin - Scott - Boqvist
Cerveny - Sallinen - Danielsson
Wännström - Ölund - Rohdin
Forslund - Blomqvist - Alcén
Asklöf/Solem/Mannberg

PP 1:
Kinnvall
Scott
Rödin
Boqvist
Danielssson

PP 2:
Söderström
Wännström
Cerveny
Sallinen
Ölund

BP:
Ölund - Rohdin
Forslund - Sallinen
Alcén - Blomqvist
Asklöf/Mannberg

« · 1955132 · »