1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736866 inlägg · 7967 ämnen

« · 2140692 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{9179}: Sett till vad vi har för spelare tillgängliga så köper jag att Danielsson spelar point. Sen har ju tex Billins inte ens fått chansen i första PP någongång under sin tid i Brynäs. Men för mig är det en direkt svaghet att man har Danielsson som point i PP. Här behöver vi ha en betydligt bättre spelande spelare än Danielsson. Det kommer göra väldigt mycket.
I truppen har vi den spelaren i Billins. En Gunderson-typ.
Jag skrattar varje gång vi har Danielsson som point, oavsett om han lyckats pilla dit något mål här och var.

Sv: A proposito de nada
PA "skyller" lite snyggt på att anledningen till Brynäs ras i PP är att vi saknar våra 5 bästa spelare där... hm.. sen när blev Berra och Sallinen pp specialister i Brynäs???

Det är för helvete hans jävla ansvar att matcha rätt spelare i PP. En blind höna skulle inte spela Björk och Hedberg som point. Men gör Peter det? Minns inte riktigt...

Har sagt det förr och säger det igen. PP femmorna lär kastas om rejält!

Danielsson ska vara point och inget annat.
Harper är bekvämast till höger om tekningscirkeln. Det är sen gammalt. Desch är bra till vänster nu när Scott är borta. Bulan och Ölund erkänt duktiga i slottet. Sallinen bra till höger. Gunlers vassa position i jvm, alltså till vänster. Varför får inte våra egna juniorer chansen?! Som under Tommy Jonssons tid. Gäller att våga spela Birger och Kvist där. Då växer dom. Och nu har vi inget mer att förlora! Dom är ju vana att spela PP sen j20 tiden.

Nu till nästa match:
Danielsson
Descheneau
Harper
Molin
Berglund

Bertilsson
Gunler
Birgersson/Kvist
Sallinen
Ölund

Jag vet av inside att Berra känner sig inte helt pigg o hel. Han åkte på en rätt hård och ful smäll i 1a perioden. I 1a bytet typ 30sek in i matchen.

KAN BRYNÄS NÅN GÅNG SLUTA JIDDRA OCH SNACKA SKIT??? VARÖR LJUGER MAN NU OM BERRA OCH VARFÖR HAR MAN SÅ JÄVLA CP SVÅRT ATT GÅ UT MED ATT PERSSON LIDER AV HJÄRNSKAKNING... ÖVERKORPPSSKADA... HAHAHAHA, SUG MIN!

Sv: A proposito de nada
Jim80: Det enda jag ser är att en solklar diving... men sånt har dom kanske tagit bort ur regelboken. Dessutom är Leon känd för att vara en mästare alá Henrik Malmström på att svandyka.

Sv: A proposito de nada
J_d_l: spelar i första PP femman...?

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Din usla läsförståelse verkar iaf hålla dagisnivå och knappt det...
Var i mitt inlägg har jag påstått att domarna i Röglematchen gjorde fel?
Jaja, man kan väl inte begära att löjliga, grinande och skitkastande 4-åringar ska kunna läsa innantill...

Sv: A proposito de nada
Enaranger: Vi är kassa just nu... borde varit tre pinnar mot mif och HV71

Sv: A proposito de nada
Ove Myling:

Touché på den😄😄👍

Skön kommentar. Bra humor👍

Sv: A proposito de nada
J_d_l: han hade 17:32 idag. Hoppas att han kommer igång snart! Tar tid för dessa spelare som inte spelat på hela säsongen.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling:
Det var ju Leon bristedt som själv åkte fram till domaren och sa att det inte var nån utvisning utan han ramlade. All heder till honom , sportsligt gjort .. nåt som Brynäs också skulle börja med ? Så slipper vi vårat bedrövliga pp 👍

Sv: A proposito de nada
Enaranger: det är väll inte så konstigt han får ju ingen istid hur ska han då kunna steppa upp tänkt till lite innan du kritiserar en sån spelare 😴😴

Sv: A proposito de nada
Det var ett väldigt tjat om att Harper skulle värvas härinne.
Men han tillför inte något just nu.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Det är en massa folk som skyller på allt från tränare till sportchefens. Men har ni inte begripit vem det är som styr i en förening? Det är styrelsen!! Det ni skall börja med är att titta på vad det är för folk som sitter och styr. Jag ger er ett tipps på vad är för folk vi har där. Vi har bland annat en som har varit med om att budgetera in en förskingring (på har för mig att det var 21 miljoner) som heter Peter Bergström nuförtiden (han hette Peter Hasch tidigare). Han var ansvarig för utbildningsnämnden på den tiden, och nu sitter han och styr Brynäs!! Vad tror ni kommer att förändra föreningen??? Är det att ni sitter och spyr galla över allt och alla?? Utom de som sitter och styr??

Sv: A proposito de nada
{7981}: Finns det någon positiv överraskning i detta lag. Ölund kanske?

Sv: A proposito de nada
{7044}: sorry jag såg inte att den var gammal! Blev glad när jag såg den delningen på twitter

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : det blir att kolla på ett trött Brynäs i ha till kommande säsong kanske blir en 8e plats där om de nu ens går hv Linköping visar ju att dom vill va kvar

Sv: A proposito de nada
{7981}: Artikeln är från 2019. Leta upp en från mars 2017 istället. Då är vi på väg mot final snart!

Sv: A proposito de nada
{7981}: Gammal artikel..

Sv: A proposito de nada
{7981}: Det står att Brynäs är nära Joonas Rask.

Edit: Är ju från 2019...

Sv: A proposito de nada
{7981}: Det är BIF men gammal artikel

Sv: A proposito de nada
Någon som har Aftonbladet premium

Spelare till SHL, är det Brynäs eller någon av våra botten kollegor

Sv: A proposito de nada
Kortsiktiga lösningar brynäs kan göra för att rädda denna säsong
1.Sjödin in Honken ut
2.PA kicken,Stråhle tar över resten av säsongen
3.Hitta en ny målvakt.FORT...
4.Spela aldrig Björk och Hedberg i samma backpar igen
5.Gå ut med att Campese och Sundlöv inte kommer va kvar efter säsongen(mest för att döda alla spekulationer)

Sv: A proposito de nada
Huge: ” Sen såg jag nåt mkt märkligt nere i Ängelholm. Domarna dömer utvisning på en HV-spelare för tripping/bentackling där den trippade nästan slår en saltomortal innan landning. Domaren höjer armen och blåser av när HV får pucken. Plötsligt börjar domarna diskutera och bestämmer sig för att det inte var nån utvisning och återkallar tvåan. Sen avgör HV förstås i ÖT.”

Har du någon erfarenhet av att döma shl-matcher eftersom du kan avgöra att domarna gör fel. Klart att kunnig yrkesmän vet vad dom gör.

Blir så löjligt när gråtande dagisbarn tror att dom kan göra ett bättre jobb än proffsen.

Sv: A proposito de nada
Huge: Min dröm är att HV åker ur. Aldrig gillat den klubben överhuvudtaget.

Sv: A proposito de nada
Rumpelstiltskin: Ett klart fall framåt från igår iaf mot ett bra Luleå som inte bjuder på ett skit heller. Klart att Rödin, Scott, Berra och Billins är jättetapp i vår situation.
Heder åt spelarna som jobbar och sliter arslet av sig, inget fel på arbetsinsatsen iaf men vi möter ett piggt, spelskickligt och skadefritt topplag med självförtroende och har ändå häng på poäng vid 1-2. Surt, vi hade behövt nån poäng eller två på dom här 2 matcherna för det mentalas skull.
Sen såg jag nåt mkt märkligt nere i Ängelholm. Domarna dömer utvisning på en HV-spelare för tripping/bentackling där den trippade nästan slår en saltomortal innan landning. Domaren höjer armen och blåser av när HV får pucken. Plötsligt börjar domarna diskutera och bestämmer sig för att det inte var nån utvisning och återkallar tvåan. Sen avgör HV förstås i ÖT.
Ska det jävlas så ska det.....

Sv: A proposito de nada
JanT: Bara att instämma, sakta men säkert dödas intresset. Skäms fruktansvärt mycket över den här föreningen. Stor skam ska dras över de inblandade. Det mesta går fel och det finns inget ljus i tunneln, även om man lyckas hålla sig kvar.

Nu styrelse, ny klubbdirektör och ny sportchef behövs. Ny tränare oxå? Och då lär alla dom rekryteringarna sitta och den chansen är då inte stor. För att inte tala om alla dyra kontrakt man har skrivit med åldrande mediokra spelare...fyfan, man mår illa..

Sv: A proposito de nada
Sigalet med en kanon i krysset oxå givetvis!

Sv: A proposito de nada
JanT: Kan faktiskt skriva under på den. Jag försöker vara en positiv (i Brynäs-termer) person och se saker från en positiv sida. Men så illa som vårt spel är just nu och har varit under PAs tid så är det inte lätt.
Jag har nog aldrig sett Brynäs spela en sämre ishockey än vi gör just nu, under mina år som jag följt Brynäs.
Jag ser faktiskt inte hur vi ska lösa att klara oss ifrån negativt kval med det spel vi spelar just nu.
Truppen är inte bra, men samtidigt är den inte så pass dålig som det här.
Är helt övertygad om att en tränare likt tex Bulan för att bara nämna EN hade fått helt andra resultat med samma trupp.

En annan liten story är att jag pratade med en leverantör på jobbet idag vars bror är och var hockeytränare på Allsvensk nivå, men just nu på division ett-nivå.
Han har väldigt bra koll på PA och till att börja med tyckte han att det var obegirpligt hur Brynäs i det läget de befann sig anställde en sådan person/tränare som PA. Han var helt oförstående. Verkar ju lite som att han har koll på läget.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Bra text av Abris. Sätter fingret på många problemfaktorer i Brynäs...

Sv: A proposito de nada
Dommarna tar 2 poäng tillsammans med HV71. JÄVLA PISS DOMMARE FY FAN. Skicka ut dessa jobb på ARBETSFÖRMEDLINGEN och sparka dom som inte kan sitt jobb och gör återkommande misstag.

Sv: A proposito de nada
HV tog 2 poäng mot Rögle.
Rögle har släppt 5 poäng mot Malmö hemma.
Och två mot HV hemma.

Sv: A proposito de nada
Jim80: 😂

Sv: A proposito de nada
JanT: Tycker inte BZ var något att hänga i granen. Han hade en hel del konstiga värvningar med. Och hade tur med Bulan som var ganska oprövad som HC. Hajen->Forslund gate var ... 🤬

Sv: A proposito de nada
Olli Nomadinen :
Ja men Modo kommer ju spela i div 1 nästa säsong .

Sv: A proposito de nada
Mattson: Kan bli galna matcher mellan er och Modo 😍

Sv: A proposito de nada
Abris krönika efter matchen. Klockren enligt mig.

Sv: A proposito de nada
Dommarna avgör för mycket i shl och blir för avgörande. Denna poäng HV tar idag är pga av kassa domare som så många andra gånger.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Har successivt tappat intresset sedan Campese sparkade Bengtzén och kort därefter Sjödin & Larsson. När P-vakt Dackell promoverades och Molin/Sundlöv togs till nåder (vi får ej heller glömma Inge H.) så nådde inavelsgraden nya nivåer och intresset sjönk ytterligare.
I mina ögon var sparkningen av Bengtzén en "tipping point" som satte snöbollen i rullning. BZ var helt klart på rätt väg med Brynäs IF och hade på allvar börjat vädra ut den unkna brynäsandan. Men sparkar man Jonsson/Dackell/Molin (samt rundar Inge Hammarström) och pratar illa om "Honken" så är man uppenbarligen körd i Brynäs IF.........

Klorin, rotborste och stålull.

Sv: A proposito de nada
Jim80: Mm tveksamma insatser på bägge Luleås mål idag. Lastar dock inte honom. Ser dock inte Ersson som en SHL- målvakt av toppklass ännu!

Han är toppklass kanske hälften av matcherna och behöver höja sin lägstanivå vilket är normalt för en ung målvakt. Hjälper ju inte heller att han inte får någon avlastning.

Sv: A proposito de nada
Olli Nomadinen : Det är bra. Vi behöver lite positiva vibbar härinne 😂

Sv: A proposito de nada
Lemp:
Varför har vi M H som andretränare, när Bengtzéns Örebro har Popovic?? Nåt är i grunden fel i hela brynäsorganisationen. Ut med styrelseordföranden Lorentz med flera i styrelsen...

Sv: A proposito de nada
{7981}: fan nu väntar vi bara på att LHC ska ta poäng också 😡

Sv: A proposito de nada
Jim80: förlängning för OIK där pisslaget Färjestad inte lyckades vinna på full tid

Sv: A proposito de nada
Dommarna hjälper HV71 ta poäng FY FAAAAAAN FÖE SHL HOCKEY

Sv: A proposito de nada
Lunkz: Allsvenskan är inte kattskit, tror ni kan trivas här

Sv: A proposito de nada
Lemp:
Det är väl klart att hv 71 ska kvittera också

Sv: A proposito de nada
Man orkar inte ens vara arg längre. Sån uppgivenhet, känns som man förlorar hoppet mer och mer för varje match. Börjar gå upp för en att allt är påväg att gå helt åt helvete. Sjukt imponerad av dom som orkar hålla modet uppe. Själv sjunker man igen soffan och hoppas allt bara är en mardröm.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : kasta bort hela laget , nej föresten det behöver vi inte göra nu.
alla blir arbetslösa när vi störtdyker ner i allsvenskan.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Nja, men vi tog rätt bra med poäng under en kort period.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Haha, 5 raka? Vi har väl haft 3 som mest, som också var mest på två år.

Är uppriktigt så jävla trött på det här laget.

Sv: A proposito de nada
nyb: att man inte låter V Persson får en riktig chans isf K Berglund. Kan knappast ha sämre spel

« · 2140692 · »