1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 776632 inlägg · 7967 ämnen

« · 2191626 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Emil9783: Jag tror inte att Danielssons omförhandlade kontrakt från ifjol är särskilt fett, men om man inte längre vill ha honom på blå i powerplay på grund av att det blir för farligt bakåt tror jag alla parter vore beredda att bryta kontraktet. Då skulle han säkert kunna tänka sig att göra som Tony Mårtensson och varva ner i Almtuna. Men där är vi inte nu, Brynäs har ju inte ens en tränare på plats.

Sv: A proposito de nada
Kollat om intervjun med Danielsson mellan period 2-3 från igår nu, mycket nyttigt kring hur det var med alla corona uppehåll och lite om Peter och Stråhle.

fortsatt jävligt lättad, kommer nog njuta veckan ut innan jag börjar tänkta på nästa säsong

Sv: A proposito de nada
Asterix: CZ!

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Då måste de hitta en tränare som kan ordna ett försvarsspel. Det har varit uruselt alldeles för många år nu. Om inte kvalar vi igen nästa år, och åker kanske ur.

Sv: A proposito de nada
Asterix: JB kommer inte vara tränare, det är lika bra att släppa det. Han har redan sagt att det inte är aktuellt.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Ta hem Lööke, fattar inte att de skickade honom. Bom bom som tränare. Sen ska man sila snacket och öppna verkstan. Alldeles för mycket snack och obefintlig verkstad alldeles för länge. Brynäs måste för en gångs skull sätta en spelide som alla kan tro på och följa. Ordning och reda behövs nu.

Sv: A proposito de nada
munkas: Eller så går man inte till den lokala pizzerian överhuvudtaget. A la carte på fin restaurang är bättre.

Sv: A proposito de nada
munkas: Ja, det duger inte att man försöker lyxa till pizzan med en bea som missat bäst-före-datumet.

Micke skapade den dåligt saltade degen, Peter var en tam tomatsås på burk och spelsystemet var en dålig ost.

Sv: A proposito de nada
munkas: Det ska mycket till för att hitta lösningar som fungerar ekonomiskt om vi ska bygga om laget redan till 21/22. Mer troligt att vi gör en rockad i ledningen, överlever 21/22 för att bygga om på allvar till 22/23 när kontrakten på många spelare avslutas.

Men med BomBom som SC så kanske det händer saker man inte riktigt förväntat sig :)

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Mm, håller med. Laget måste förändras grande annars ligger man där med huvudet i ugnen nästa vår igen.

Det är lite som att beställa en Capricciosa på pizzerian. Man går hem och käkar den men tycker den är sjukt äcklig. Ringer då pizzerian och beställer en till Capricciosa.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Samtidigt är det inte helt enkelt att säga på förhand vilka som blir spetsspelare. På pappret var Patrik Berglund än bättre värvning än samtliga i Lekands förstakedja.

Med tanke på att Brynäs utfyllnadsspelare har varit typ ligans sämsta spelare rent statistiskt så sörjer jag inte om Eklind kan kliva in där. Olesen kan nog överraska många, han gjorde 3 mål på 4 matcher för Oskarshamn och spelade allmänt bra under sin korta sejour där. Tror han kommer bli en större tillgång än spelare som Jaedon och Harper, och antagligen mycket billigare.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: In med Josef som sportchef. Sedan går jag med på alla värvningar och kontraktsavslut som han föreslår.

Sv: A proposito de nada
Vi kom 13 och fick kvala i år.
Där får vi inte hamna 21/22 utan vi måste lyfta laget och göra det extremt mycket bättre. Hur då?
Antingen laddar vi på och bygger ett lag från början som kostar för att vara bättre
eller
så värvar vi billigare med chansvärvningar inför 21/22.

Jag har hävdar att det senare är sämre då chansvärvningar behöver support och medgång för att lyfta och det laget har vi ju uppenbart inte. Och går det då dåligt har vi minde utbud av spelare på marknaden att komplettera med. Sen vi står med lönekostnad för både ”billiga” chansvärvningar på läktaren och dyra nödlösningsvärvningar. Samt ett lag i motgång som behöver vända trenden. Då behövs också en kunnig, stark och handlingskraftig styrelse, klubbdirre och sportchef. Det är för mycket chans i detta för att vara sunt.

Ska vi vara ärliga har inte Rödin och scott kommit upp i nivå.
Poängmässigt genomsnitt helt ok, men spelet har varit ett ”?”.
Scott har bara lirat typ 50% av matcherna också pga skador.
Danielsson och bulan har gjort poäng och varit ”spets” men är osäkra kort inför 21/22 som just spets - av flera anledningar.
Ölund och Molin har också gjort poäng men känns bara fel - för dåliga för spets men för bra (och troligen för dyr) för 3-4 linan.

Sen har vi Alcen som håller låda men inte nivån,
Mannberg kan göra det där lilla extra på egen hand men kan han ens spela passningspel?
Adam passar för (3-)4de dock anser jag.
Gunler och kvist är kvar på kontrakt och det är de enda chansningar på forwardsidan jag vill se inför 21/22.
Vi skeppar troligen Desch, Palve, Harper, Birgersson och Sallinen (bara sistnämnda vore ett bra val för 3 center att spara)

Jag anser vi bara har en bra forwardstomme på papperet och det är 11 spelare så vi behöver spets till första
x-x-x
Rödin - scott - Danielsson
Bulan - Sallinen - Gunler
Molin - ölund - Adam
Extra kvist/Mannberg/alcen

Vart de två ryktena ska in övergår mitt förstånd om vi ska säkra upp laget för mer spel i offensiv zon och göra fler mål. Framförallt riskerar vi bli extremt skadekänsliga om vi inte bygger på fronten.

Backsidan med Berra, Björk, Nyberg, Berglund och Hedberg ser helt ok ut som stomme tycker jag ändå.
Billins tycker jag gör mycket bra och bör vara kvar, sen en tung hårdskjutande skridskostark spetsback. Då har vi plats för billig chansvärvning också och ändå stå oss bra mot skador.

Berra - x
Björk - billins
Berglund - Hedberg
Nyberg - x

Sen behöver vi en enormt bra målis - helst Erson.

Bara att inse - vi har inga junisar som kan gå in i en första5a heller.

Ja det blir dyrt, och Campese har bränt alla ljus i båda ändar i avseende på intäkter så det gäller att hitta rätt för annars är vi i samma sitts som nu, men kanske med ett ännu sämre lag.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: en spelidé som inte matchar truppen och sedan vägra ändra på det och lyssna på spelarna med vad som inte funkar. Sedan ett ledarskap som inte lyfter spelarna i tuffa tider. En matchcoachning som var stel dvs snurra på alla 4 kedjor.
Se hur Nisse och Josef lyfte spelarna. Av de 5 matcherna var det ingen av de som var en platt match och de vann 4 av 5. Även fast HV inte är något topplag så har det sett dåligt ut mot de andra lag i nedre regionen.

Sv: A proposito de nada
Håller med majoriteten härinne. Förnya ej kontrakt med Desch eller Harper, bryt Danielssons om möjligt! Palve är däremot. Killen verkar verkligen trivas i Brynäs och till en bra prislapp bör Brynäs verkligen se över att ge honom ett kontrakt!

Sv: Silly season säsongen 21-22
Brynäs borde iaf höra med Calgary om att låna Kinvall.

Annars hoppas jag på Lucas Carlsson eller Stenqvist.

Sv: A proposito de nada
Soffdomaren: Svårt att bedöma spelarnas insats den här säsongen, när de har haft ett spelsystem som inte funkade, tränare utan förtroende etc. Såg ju hur vissa blommade ut bara Josef o Nisse klev in.

Sv: A proposito de nada
Kolla på Nisses insta!
Han & Bom Bom vilka jävla sköningar!!

Sv: A proposito de nada
Blå grottan:
"Antagligen är det väl en kombination av Mickes lag, Peters spel och spelarnas egen misslyckade säsong."

Har vi sett det förut?
Byt namn på sportchef och tränare så har du de senaste fyra säsongerna.

Femte gången gillt?

Sv: A proposito de nada
Emil9783: intressant läsning, prio nr ett nästa säsong måste vara en offensiv back av klass. Det har vi saknat

Sv: Silly season säsongen 21-22
{2064}:
Återbruk IF! En bra omstart!

Sv: A proposito de nada
Peja: Den här säsongen hoppas jag verkligen utnyttjas som en morot för alla spelare som är kvar till nästa säsong. INGEN vill uppleva det här igen och spelarna måste göra allt för att det inte upprepas.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag tycker att det är väldigt svårt att bedöma om det var Peter Anderssons playbook som sänkte spelarna till denna nivå. Eller om de bara gjorde sina sämsta säsonger oavsett.

Jag tror att ganska mycket sitter i ett misslyckat spelsystem som aldrig fungerade. Men tränarna fortsatte med en dåres envishet att driva spelsystemet.

Antagligen är det väl en kombination av Mickes lag, Peters spel och spelarnas egen misslyckade säsong.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: WTF? Måste ju gå att få fram vem som skickade det där! Sorglig person som med den intelligensnivån kommer få äta upp det genom ett totalt misslyckat liv.
Var har Nisse laddat upp det?

Sv: A proposito de nada
Emil9783: Jaedon har kvalitéer men han levererar lika många målchanser åt motståndarna som åt det egna laget. Det måste vara helt hopplöst att spela i samma kedja som honom.

Tycker inte att Brynäs ska vara återhållsamma med att bryta urusla kontrakt. Det finns billiga spelaren på marknaden som kan göra det bättre än många av de kontrakterade spelarna.

Angående Palve. Han är något så ovanligt som en entertainer, jag tror det behövs i laget. Förutom att han faktiskt levererar, till och med när hans kedjekamrater är fullständigt urusla.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Desch stod för 32 p i år och levererade poäng under tiden Rödin och Scott var skadade eller ur form så förstår inte riktigt varför en del inte vill ha kvar honom. Gällande Danielsson har jag svårt att se att en annan klubb vill överta hans kontrakt. Sen måste klubben vara återhållsamma med att bryta kontrakt och enbart göra det med exv. Alcén och Mannberg. I vanliga fall hade jag också velat se en ung spelare istället för Danielsson men med pandemin får man tänka om.

Sv: A proposito de nada
Emil9783: Tycker nog det bästa vore att gå skilda vägar med Desch, Harper och Danielsson. Transatlanterna är inte tillräcklig spets och brister en del i övrigt. Danielsson gillar jag, men vi behöver föryngra.

Sv: A proposito de nada
Några tankar inför nästa års lineup...
Jag hoppas man satsar på unga centrar framöver i tredje och fjärdelinan där Ölund och Eklind/Birgersson får plats vilket sker på Sallinens bekostnad. Som många andra påpekar har Sallinen avslutat året bra men för den lönen kan vi få ut mer i de övre forwardsregionerna. Desch verkar det som att många vill ha bort men jag ser gärna att han blir kvar då hans utvecklingskurva verkligen pekar uppåt. Däremot ser jag helst att Harper och Billins går, de har blandat och gett båda två men inte övertygat tillräckligt för nya kontrakt. Danielsson blir väldigt svår tror jag att göra sig av med och dessutom är han ändå god för 20 p skulle jag tro som en fwd i en tredjelina men som spelar mycket pp. P Berglund förutsätter jag blir kvar om han inte stängs av från ligan eller klubben för den delen beroende på rättsprocessen. Där får vi dock helt enkelt vänta och se. Palve har visat att han har en hög högstanivå men jag är osäker om han kan leda en andralina över en hel säsong eller ev förstalina beroende på skador. Om de inte hittar ett bättre och säkrare alternativ (exv. Fröberg eller liknande) stannar han nog. På backsidan hoppas jag man inte förlänger med Andersén (tack för allt) och satsar ungt istället och äntligen värvar en ersättare till Gunderson. Målvaktssidan är högst oklar så där är det ganska svårt att uttala sig förutom att Ersson givetvis ska stanna om han blir kvar i Sverige. Dessutom är det väl ganska givet att Andrén får gå beroende på om någon övertar hans kontrakt. Gällande Alcén borde de försöka bryta kontraktet och istället förlänga med Birgersson som jag tycker har varit bra. Mannberg känner jag likadant kring som Alcén men förmodligen stannar han, vi får se. För övrigt ser Olesen ut som en vass värvning på papperet så där får vi tacka PA/Stråhle och Sundlöv. Jag vet egentligen ingenting om Eklind men han verkar ha vuxit i Allsvenskan så vi får se. Förutom ett bättre spel anpassat efter spelarmaterialet nästa år känns det som att det verkligen behöver prioriteras att ha en riktigt stark andralina för det fallet att Scott/Rödin går sönder. När båda var borta i år var vi riktigt svaga, därav att jag helst ser en ny center istället för Palve och dessutom en ytterforward.

Molin - Scott - Rödin
NY - NY/Palve - Berglund
Olesen - Ölund - Desch/Danielsson
Kvist - Eklind - Pettersson
Birgersson, Mannberg, Gunler

Bertilsson - NY
Nyberg - Björk
Berglund - Hedberg
NY

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Ersson är en av få spelare som kommer undan den här säsongen med hedern i behåll. Det håller inte att bara skylla på tränarna som en del supportrar verka göra, många spelare har gjort sina allra sämsta säsonger och olyckligtvis har flera av dessa kontrakt över nästa säsong och är i en ålder där man bara blir sämre och sämre...

Sv: A proposito de nada
Peja: Bäst när det gäller!

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Ersson slutade på 94,93%

Sv: A proposito de nada
Nån som vet vilken räddningsprocent Ersson hade totalt i kvalet?

ps riktig höjdardag på jobbet, kul att visa kollegorna som är dif:are, gnagare och ssk:are att jag lyckats få upp Brynäsflaggan på koncernens officiella flaggstång - Succe...!!

Sv: A proposito de nada
{7981}:

Var ju någon leksing som hotade Bibic för ett par år sedan med när han var i Rögle och kallade honom för pizzabagare samt blatte och massa annat

Internet är fantastiskt emellanåt

Tänk hur folk blir framför dataskärmen ibland

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Vilka puckon det finns i världen..man blir less..förhoppningsvis en 13 åring eller liknande...

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: såg att Nisse delade den! Utifrån språket så låter det som någon förortsunge

Sv: A proposito de nada
Avsluta högt: ja men jag håller med dig att det kan va svårt och många pusselbitar ska falla på plats osv..Men min poäng är att Bif har gjort det 4 säsonger i rad och då tycker jag man ser ett mönster och att något är väldigt fel! Att sen gå ut med väldigt hög svansföring om att vi ska ta 4 sm guld osv tycker jag vittnar om dålig verklighetsförankring i Bif ...vi är inte barcelona juventus osv..

Sv: A proposito de nada

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63:

Inte många högskolepoäng här inte

Jösses vilken tomhylsa

Heja Nisse 🙏
Uppladdat:

500x0-5eea2c09-7226-4663-afe8-e24cb0b85560.png


Sv: A proposito de nada
Sportnisse: "Det är dags nu för DIG HUGE att inte en enda gång till nämna ordet ? soffcoach? såvida DU inte syftar på dig själv!"

Jag har alltid räknat mig själv som en i mängden av alla soffcoacher härinne, senast manifesterat med följande citat från ett av mina inlägg idag:

"Nu är det ju inte JAG utan många andra soffcoacher som vill ha en annan styrelse..."

Jag har mao din tillåtelse att även i fortsättningen få nämna ordet "soffcoach" när jag tycker att det passar in på nån soffcoachkollega?

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Fick lust att TYCKA. Varje år kommer två lag att bli sist och näst sist. Dom i media som har till jobb att tycka varje dag kommer att hitta fel i dessa två lag. Brister hos coach, sportchef, direktör och kanske till och med styrelse. Dessa lags organisation är troligen samma som i år. Och inte sämre nästa år. Däremot kan dom nästa år misslyckas med att få ihop ett tillräckligt bra lag. Det är ju alltid svårt att på förhand se vilka spelare som blommar ut och veta hur gruppen får ihop det.

Sv: A proposito de nada
Huge: Ja fy..det kunde ha varit vi...men ändå vi vann på ett sportsligt men hemskt sätt!
Ser också rubrikerna idag om super League i fotboll. En stängd liga med ca 12 lag. Är det så det skulle bli i hockeyn..ja troligtvis när endast money rules. Är det kul? Kittlar det? Nä inte för mig iallafall! Jag kan tycka att NHL är kul och bra matcher men också väldigt mycket show och business..

Sv: A proposito de nada
Huge: Det är dags nu för DIG HUGE att inte en enda gång till nämna ordet ? soffcoach? såvida DU inte syftar på dig själv! Den enda premium soffcoachen i detta forum är DU själv!
Alla de andra har haft HELT RÄTT!
Satans så många kunniga skribenter det finns här inne. Se och lär HUGE!

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Tyvärr orealistiskt din senaste uppställningen också.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Det sajberskålar vi på...;-)

Sen skänker vi HV en uppriktig och ärligt menad tanke, det kunde lika gärna ha varit vi. Usch ja....

Sv: A proposito de nada
Huge: HAN ska vi ha kvar till vilket pris som helst...underbart 😂😂😂😂

Sv: A proposito de nada
{7981}: ja precis och där tror jag bom bom o nisse gjorde ett jättejobb. Att se vad är det för trupp bif har och tillsammans med truppen göra en gameplan. De ändrade sättet att spela på..nyttja varje individ på rätt sätt..laget före jaget! När vissa spelare inte följde planen så pekade bom bom med hela handen Vila!! Under PA s tid gav vi motståndare en ocean av is att skölja över oss och det blev vi väldigt straffade av..
Att sen spelare och ledare inför kameror står och säger att vi har ändrat på så mycket handlar nog mycket om kultur att inte prata ner någon.
Men skulle va kul att ta en öl ihop med molin o björk o rödda ..😊

Sv: A proposito de nada
Pettisbif:

Jag tar gärna Fredrik Forsberg och Christoffer Törngren. Passar perfekt i 3:e och 4:e linan.
Törngren har ruskigt driv när han vill. Forsberg härligt aggressiv och bra skott.
Tror inte dom är dyra och vill nog gärna spela SHL hockey. Sedan får vi in Olesen och Eklind.
Dessa tillsammans med Adam P, Gunler, Ölund, Kvist ev Birgersson skapar lite fräschare och rappare 4:e och 3:e linor än förut.
Sedan in med tvillingar för andra linan som hittar varandra i sömnen och kan hålla i pucken. Typ som P och P i Malmö. Leta gärna i Nordamerika Tänk dom med Molin. Kan bli fint snurr.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Bom i all ära men vi ska ha en riktig tränare! Ekman som ass låter spännande då han verkar klurig och sen andas och lever han ledarskap. Sen blir han så otroligt glad när vi gör mål?

Sv: A proposito de nada
{7981}: Den här "spelaren" måste vi iaf behålla, kosta vad det kosta vill... :-))

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: även Hedberg fick ett lyft med de nya coacherna.
Nu gäller det att först få in en ny SC. Hoppas på BomBom då han har visat bra ledaregenskaper och säkerligen har ett bra kontaktnät.
Sedan hur skall man hitta en ny HC som passar in? Jag tror att BomBom skulle kunna fixa det med Gunnar Ekman.
Sedan måste man göra något åt de som är ovanför SC.
För något som kommer att bli grymt viktigt i starten på nästa säsong är att få en bra start och lite luft ner till kvalplatserna så man får ett lugn. Denna säsong var en katastrof rätt igenom. Med några ok matcher.

« · 2191626 · »