1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739788 inlägg · 7967 ämnen

« · 2225431 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Makita: Jag förutsätter att Brynäs trots allt har gett Patrik ett träningsschema att följa men att han inte får vara med på lagets träningar och matcher.
Betalar föreningen lön så måste den kunna ställa krav, Mardrömmen vore om det tar hela säsongen innan det kommer till ett avslut.

Sv: A proposito de nada
LKV: Är lätt för andra att peka finger åt att vi betalar lön för en spelare som är misstänkt och det är inte en liten lön heller.
Ingen är dömd förrän man är dömd enkelt så.
Nu betalar vi dessutom ut lön för någon som kommer att sluta och kommer inte säga upp sitt kontrakt förrän rättvisans långsamma kvarnar har sagt sitt.Då först kan Brynäs säga upp kontraktet alternativ PB tillkännage att han avslutar karriären.
Måste bli ett slut på detta tvinga PB att träna med laget men ta då inte ut han till match.
Skulle han bli frikänd så är han garanterat i dålig form och då är det väl ta mig tusan inte förmycket begärt att det är en vältränad PB om han blir frikänd och som snarast ska kunna spela en match.
Något bör han göra för sin lön.

Sv: A proposito de nada
Makita: Det är naturligtvis inte rent jävla illa att Brynäs "viker ner sig" om PB. En eventuell våldsbrottsling skall självklart inte spela i en klubb där han ska vara lika mycket förebild som ishockeyspelare. Om han blir friad så är det en annan fråga.
Nu har vi varit över detta 100 gånger, men jag fattar fortfarande inte hur du med flera tänker?

Sv: A proposito de nada
Makita: Blir ändå orolig när 3 personer på nyckelpositioner som sportchef x 2 och ungdomsansvarig (Grahm 30, Alcén 33, Norling 28) har en medelålder på ca 30 år. Har Brynäs flyttat från Gävle till Silicon Valley? Hade nog varit bra för alla med en erfaren räv där, men håller med ett utgiftsbiten är problematisk i dessa tider, inte minst eftersom den förra styrelsen skrev ett 4-årskontrakt med Alcén. Man undrar vart spelarutvecklaren Molin och huvudtränaren Manner hamnar i hierarkin/maktbalansen när unga, oerfarna människor helt plötsligt har blivit deras chefer.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Den gode Igor Boldin var inte den bästa skridskovirtuosen och inte Teppo Kivelä samt Janne Larsson heller. På något sätt måste man kompensera för den bristfälliga skridskoåkningen ;-)

Sv: A proposito de nada
Peja: Alla sådana extravaganser som GM bör stoppas det bör skäras ner på kontorstjänster till ett minimum.
Alla pengar all kraft bör gå till att stärka herrlaget.
Visst en GM har inte samma lön som en spets men många bäckar små.
Kommer inte herrlaget att rädda sig kvar i Shl denna säsong och det ser jag som en 50/50 chans om inte våra få stjärnspelare blir skadade.
Ni kan tänka själva vad en skada på exempelvis Scott eller Rödin i ett ev kval skulle innebära.
Det kommer innebära uppsägningar inom organisationen som kommer att vara jävigt mycket värre än om de skulle genomföras nu eller helst i våras.

Om nu Brynäs hade varit ett företag hade dessa besparingar redan skett för att stärka konkurrenskraften och resurser hade satts in där det behövs.
Det är dessutom rent jävla illa att Brynäs viker ner sig i frågan PB han ska naturligtvis sättas in tillbaka i truppen
om han nu har tänkt att sluta får han se till att sluta och säga upp kontraktet annars får han spela.
Finns inte ett lag som har råd att låta en spelare med sådan lön vara avstängd av klubben med lön.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Fokus på spelarutveckling ja, men hur har Brynäs utnyttjat att det är mer lättscoutat? Har man scoutat fram spelare från AHL eller kanske mindre fina ligor som Norge och Danmark på senare år? Nej. Typ Oskarshamn klarar av det, men inte Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Även Boldin var en grym passningsläggare/playmaker. Å så Denisov och Davydov som öste in mål. Davydov är ju fortfarande en av de mest tekniska spelare vi haft i laget.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Nu när det är mer lättscoutat hamnar fokus istället på spelarutveckling. Genom att utbilda, coacha, matcha fram spelare man har behov av ökar flexibiliteten i värvningarna och lagen man samarbetar med (upstream och downstream) får också fördelar.
Rögle och några till har förstått läget.
JA och EG har jobbet framför sig.

Sv: A proposito de nada
Peja: lättare att scouts och därför svårare att hitta bra spelare till bra pris, det är en mördande konkurrens numera.

Sv: A proposito de nada
tjugo8: Ja, 96/97 hade Brynäs utan tvekan åkt ur Elitserien om det inte vore för rysskedjan. Det var ett riktigt skitlag som räddades kvar av dom. Lite jämförbart med dagens läge, med undantaget att Brynäs faktiskt hade ett riktigt budgetlag på den tiden och att man faktiskt vågade chansvärva några importspelare utan tidigare erfarenhet från spel i Sverige. Det är synd att man inte verkar göra det nu, särskilt eftersom det är mycket lättare att scouta spelare idag än det var då.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Tyckte att Teppo Kivelä var den bästa playmakern. Stack tyvärr till Danmark. Kanske billigare öl där ;-)

Sv: A proposito de nada
Nu tog jag igen det. Av en händelse sprang jag på Daniel Paille på Clarion i Gävle. Pratade i 5 minuter. Han var pratsam, ödmjuk. Tacksam över all support. Berättade om min nu 12-åriga dotter som minns den matchen som om det var igår. Hon var 8 då, vi var på plats och trots sin unga ålder reagerade hon ändå på tyskarnas vidriga uppträdande. Sen förstärktes det med hennes pappas reaktion också såklart…🙄

Jag berättade att många fans har pratat om att man borde bege sig till rättegången med banderoller och visa support, men att det är vardag, folk jobbar etc. Han försäkrade att han ändå kände starkt stöd från fans och Brynäs. Dessutom att Brynäs brukar delge honom uttryck från fans etc. där samtalet om den där kvällen kommer upp…

Slås av hans värme. Ett riktigt föredöme när det kommer till såväl inställning på isen som uppträdande och bemötande utanför…

Sv: A proposito de nada
tjugo8: Det var tider det, Davydov, Boldin och Denisov, vilka lirare. ojojoj

Sv: A proposito de nada
Peja:
1996 kom och hälsade på…hade med sig Davydov, Boldin, Denisov, Kievelä o Luovi…

Sv: A proposito de nada
tjugo8: Det enkla men för värvningsansvariges svåra svaret är att man måste scouta fram importspelare som kommer nollställda till Brynäs eftersom de inte har koll på historiken. Man måste göra som klubben en gång gjorde när man fiskade upp Scott och Sweatt från AHL, Hietanen från Liiga, Angell från Bofors och så vidare.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Om inte Manner får till detta anständigt under hösten kommer vi ha SHLs mest utmanande GM/SC-uppdrag…Vilka stomspelare ska SHLs minst rutinerade ledare kunna locka m vår historik om inte ens serietillhörigheten 22/23 är säkrad…?

Sv: A proposito de nada
Peja: Ännu ett nytt namn i organisationen, Lara Stalder verkar få jobba dubbelt för sin lön i vinter.

"Lara Stalder
Marknadsadministration"

Sv: A proposito de nada
Peja: Ok. Då fattar jag hur du menar👍

Sv: A proposito de nada
tjugo8: En ny ungdomsansvarig har också dykt upp. Tomas Thelins ersättare alltså.

Sv: A proposito de nada
Peja:
På em har titlarna ändrats fr Herr- Damansvarig, t SC. Så JA har under sommaren gjort resan SC > HA > SC

Sv: A proposito de nada
mk: Tänker mest på titlarna och rubrikerna. Om Brynäs verkligen har en kvinnlig sportchef för SHL-laget, den första någonsin, varför är Expressens journalist den första som kommer på det och gör en grej av det?

Alcén gör ju det som vi normalt sett brukar kalla för sportchefsjobb för herrlaget, så det är ju en definitionsfråga om Grahm är SHL-sportchef eller inte. Mer så jag menar. Det är dock sköna rubriker för Brynäs att få, inte minst med tanke på våldtäksanklagelser mot två spelare under det senaste halvåret.

Angående Kangas, jag tror det kommer bli bra till slut, men efter alla turer om arbetsuppgifter med facket osv är det inte säkert att han bara kan komma in och ge folk andra arbetsuppgifter. Den förra styrelsen har skapat tuffa förutsättningar för den nya styrelsen. Ambitionen är säkert fortfarande att ta in en GM, men det är en känslig situation på många sätt. Den ekonomiska aspekten bör dock bli hanterbar i.om publiken.

Förhoppningsvis gör publiknyheterna att Brynäs vågar värva spelare och skeppa iväg några medelmåttor.

Sv: A proposito de nada
Peja: Tror du på allvar att Kangas skulle sätta Grahm på detta om han inte trodde på det?
Clickbait och PR -grej?

Om detta mot alla förmoda skulle gå söderut så skulle ju Kangas åka på nästa årsmöte.
JA kan han inte göra nått åt så, men Erika är ju hans värvning på denna nivån.

Man har nog redan identifierat vilka man vill byta ut till nästa år. Det handlar om att vara smart i förhandlingarna. Inte skeppa iväg massa pengar i onödan.

Jag kommer inte döma ut båda innan jag vet att det är befogat.
Litar fullt på nya KD och Stridh och Kangas i detta läget.
Säker på att det kommer rensas i leden, inte massa kompiskontrakt som vissa tror.

Det är JA alldeles för smart för att utsätta sig för.
Sen kan man inte byta hela laget heller..

Sv: A proposito de nada
Lemp: Frågan är om det inte är en kombination av PR-grej och clickbait att Grahm är sportchef i SHL-laget. Hon verkar ju inte göra någonting av det som typ Bengtzén gjorde när han var sportchef. Trixande med titlar men det är förstås fint för Brynäs att få de rubrikerna. Dock lite oroväckande med alla turer som varit kring oklara rollbeskrivningar, arbetsuppgifter med facket osv. Det kanske bara är en lek med ord, men jag fattar inte hur man kan vara sportchef över SHL-laget utan att arkitekten bakom lagbygget, som ju Boumedienne var och Alcén är för herrlaget.

Sv: A proposito de nada
mk: Damhockeyn är fortfarande amatörmässigt och att vara sportchef där var ju uppenbarligen inte ett heltidsjobb. Det som oroar mig är ledarskapet utanför isen. Om en ny sportslig kris uppstår, är det då Johan Alcén och Erika Grahm som ska vara coola och stöttande gentemot tränarstaben och så vidare? Den nya klubbdirektören blir säkert en stor tillgång, men det var fullständig kalabalik utanför isen förra säsongen trots att Micke Sundlöv var där. Sundlöv är erfaren, får inte panik och stöttar även när det är som tuffast. Att ha två personer i 30-årsåldern i de viktiga rollerna är ingenting som tilltalar mig. Bara faktumet att Alcén har blivit Manners chef är ganska absurt. På en dag gick han från att vara en spelare till att bli chef över Finlands assisterande förbundskapten, det kan vara hända i Brynäs där man rekryterar på andra grunder än meriter.

Sv: A proposito de nada
mk: Fast att bygga ett herrlag vs damlag är väldigt olika, vilket Erika även medger i expressen. Damlag handlar nästan enbart om personliga relationer och lönerna är obefintliga med vissa undantag. Mycket mer krävs för att bygga ett herrlag och där är hon en rookie. JA har bättre kontaktnät, men han har inte heller någon erfarenhet och tycker det är lite ovärdigt om det blir den slutgiltiga lösningen.

Sv: A proposito de nada
Peja: Den enda personen som jag kan se som skulle kunna komma in och styra Brynäs nu som GM är Tjomme. Han har den pondusen som krävs.

Få in en agent eller liknande är inte optimalt.
Pga av den person som krävs är en person som måste ha ett kunnande på det administrativa läget oxå.
Vilken agent har det kunnandet? , som kan va aktuell.

Nä. Kör på Erika som mer drivande mot utveckling av allt runtomkring som hon själv ville syssla med.
Sen får Stridh och KD hjälpa till med arbetet oxå.

Annars så tror jag att Brynäs riskerar att bli en klubb "som gör som man alltid gjort inom hockeyn"

Erika har byggt lag på damsidan i 3 år. Med allt vad det innebär med arbete och ALLT runtomkring.
Hon är ingen rookie, plus att hon har nog med skinn på näsan.

Sv: A proposito de nada
{9386}: Har du jämfört antalet kvinnor i Brynäs ledning respektive Timrås? Gör det och återkom, eller nej, gör inte det! Inte ens ett damlag klarar ni av att hanterra utan att bjuda in andra lag för en sån satsning. Dessutom först i år. Gubbförening

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: kvinnlig sportchef i manliga Brynäs? Grattis grabbar. Det där tror jag stenhårt på. Succe rent av.

Sv: A proposito de nada
Peja: Hoppas med på ny chef och att man hittar en annan roll för Grahm. Känns inte som vi i detta läga har råd med två praktikanter på i princip samma tjänst fast med olika titel.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jaa och innan man börjar ta beslut om nästa års trupp. Det finns en otroligt möjlighet att förändra..

Oroar mig nästan mest för Erika, hon har enorma ambitioner och makten som hon fått kommer bli svår att ta bort.

Sv: A proposito de nada
Peja:

Tyvärr fortfarande diffusa roller och ingen tydlig beskrivning vad Grahm egentligen jobbar med. Påminner väldigt mycket om Dackells tidigare jobb.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Det finns många personer som är mer erfarna än Grahm och Alcén. Förhoppningsvis vågar man göra rekryteringen nu när det är klart att publiken får komma tillbaka. Samtidigt är det som upplagt för nya interna maktkamper om man tar in en gubbe som ska styra ungtupparna, särskilt eftersom de har fått känna hur det är att ha makt. Folk som har fått smaka på makt vill sällan se den försvinna...

Sv: A proposito de nada
{9461}: ha ha bara bäst...

Sv: A proposito de nada
Peja: Behövs en uppdatering av Kangas/Stridh hur man tänker kring den sportsliga organisationen.

Det behövs en erfaren person som kan vägleda och ”styra” Erika och JA. Gärna med akademisk bakgrund, tidigare erfarenhet av juniorutveckling och scouting. Det kan inte finnas många av dom.

Sv: A proposito de nada
Peja: Trodde vi redan hade haft en kvinnlig sportchef?

Sv: A proposito de nada
Peja:

Grattis Brynäs! .. Erika är en väldigt kompetent lady!

Sv: A proposito de nada
Peja:
Jo, o JA titel ändrades ju tidigt t Herransvarig inkl på brynas.se
Vad det än blir så påverkas det av ekonomiska krisen (där då JA nu fyller upp en lönepost) och att SC/GM-rekrytering är svårt, utbudet mkt begränsat, finns liksom ingen hylla att plocka från…
Gozzi? T.Westlund? Har vi några andra kandidater…?

Sv: A proposito de nada
tjugo8: Grahms roll låter som den som Campese gav Dackell. Antar att Grahm behövde mer att göra när hon la ner spelarkarriären, förhoppningsvis blir det bra, men när Dacke hade den kallades den inte för sportchef... Lite förbryllad över vilka titlar man har i Brynäs i relation till arbetsuppgifter.

Sv: A proposito de nada
Petrov: Håller helt med, ser det som en helt ohållbar lösning att han stannar kvar. Hade hellre haft kvar honom i truppen den sista tiden!

Sv: A proposito de nada
Peja:
Tycks ju vara mer än det 2 dagarsmötet, om man ska tro EG själv
Vore kanske klädsamt om MK, JS eller tf KD var den som berättade om ändring, om nu någon sådan har skett…

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Och titta, nu hugger man på iden från igår på HS att flytta lagens hemmamatcher:

”Och nu förs samtal kring att flytta fram de tre hemmamatcherna som ska spelas innan publiken släpps in fullt ut.”(GD). 😉

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Klockan är nog slagen för JA misstänker jag. Men hoppar man på jobbet under närmast kuppartade former så får man nog skylla sig själv (om jag nu misstänker rätt). Synd för egentligen tillhör jag dem som länge försvarat hans plats i truppen som ett rejält irritationsmoment för motståndarna.

Sv: A proposito de nada
Peja: Då kanske vi slipper få höra att Brynäs är en klubb för kvinnohatare som vissa troll påstod i våras...

Sv: A proposito de nada
Peja: Hade hellre sett henne som helt ansvarig för den biten. Upplever inte det som tvåmansjobb (kvinna).

Sv: A proposito de nada
Expressen toppar sin sport med att Erika Grahm har blivit den första kviinnliga sportchefen i SHL. Alcén är ju sportchef för herrlaget, men Grahm har ändå gått och blivit SHL-sportchef verkar det som.

Grahm har ett "strategiskt ansvar" medan Alcén jobbar med laget och med rekrytering och scouting.

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Du får kanske läsa om inlägget?

Sv: A proposito de nada
Peja: Sen är ju det viktigaste trots allt att alla mår bra.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: en aning...

Sv: A proposito de nada
SH: Ja, Gunler ser bättre ut, och han ser också ut att ha fått Danielssons plats i powerplay. Tror han kan bygga sitt spel genom PP; han har rätt skills för att kunna leverera där: Ofta bygger offensiva spelare självförtroende och spel rent allmänt genom att få stort förtroende i PP.

« · 2225431 · »