1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736865 inlägg · 7967 ämnen

« · 2248937 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Haha.
Det ska komma från drömmarnas mästare🤣🤣

Men skulle gissa på att du skojar.
Men fortsätt med dina uppställningar👍

Sv: A proposito de nada
Vilka här tror Alcén kommer landa Djoos denna säsong, Kinnvall denna säsong och Carlsson denna säsong???!!!

Lägg bara ner att sprida dynga ni som gör det!

Kinnvall är skadad... långtidsskadad!?
Djoos har ett fett kontrakt i Nla, varför skulle han gå till oss nu!?
Carlsson är på gränsen till NHL...!?

Kan ni snälla komma med realistiska namn om ni ska försöka få likes.

Alcén kommer hitta en bra back! Men det kommer ju knappast vara nån av dessa 3!!

Sluta lek och dröm vidare...

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Samtidigt är det ju kul att höra hur Edlund successivt under matchen blir mindre negativ till Brynäs och väljer sina ord bättre. Men du har rätt i mångt och mycket om Edlund och många andra likaväl. Lena =Skellefte 🤣

Sv: A proposito de nada
Pimpel: Vad är det som är klart?

Sv: A proposito de nada
Skrev för några dagar sedan att det redan är klart! Vet även att Kinnvall jagas frenetiskt helst till denna säsong.

Sv: A proposito de nada
Peja: Tycker också det var märkligt att göra sig av med Lorito..

Sv: A proposito de nada
magr: Medveten om detta, menar bara att Brynäs antagligen aldrig var intresserade.

Sv: A proposito de nada
magr:
Vi som hänger på 377 då?


Sv: A proposito de nada
Charles: Brynäs jagar ju spelskicklig back så förstår inte varför Warg skulle vara ett dugg intressant. Annars lite överraskande för mig att Djurgården kickar Matt Lorito, tycker han har varit bland de bättre när jag har sett dom.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Extra festligt(rörigt) blir det då många är osynkade i tid :)

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Världsklass!

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Frågan är hur du vet att Cmores kommentatorer är dåliga om du inte har ljudet på… :)

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Brynäs HS skulle kanske kunna streama ett Teams-möte under Brynäsmatcherna för HS-medlemmarna. Då kunde man stitta och lyssna på HS-medlemmarnas spontana kommentarer under matcherna istället för TV-ljudet… Skulle nog bli både väldigt rörigt och väldigt festligt 😂

Sv: A proposito de nada
Charles: anledningen till att det snackas om Djoos här i Gävle är att det verkar finnas starka privata skäl till att komma hem till Gävle. Om inte nu under säsong så nästa.

Sv: A proposito de nada
Jugge:

Jag är säkert ensam som reagerar på C-mores kommentatorers nedsättande ordval om BIF.
Annars brukar gemene man hålla på det sämre laget i matcher där utgången är tydlig till det bättre lagets fördel. Troligen något djupt mänskligt, att hejja på den svage mot den starke. Finns säkert undersökningar i ämnet som kan bekräfta hur det blir så..annars är väl david mot goliat ett bra historiskt exempel.
Personligen kommer jag även i fortsättningen låta ljudet från SHL-matcherna vara avstängt. Går man på match i en arena, så slipper man höra dumma subjektiva kommentarer från C-mores s k sportjournalister. Har ju inte råd att åka på BIFs alla bortamatcher, så stänga av ljudet från C-more är lösningen ..

Sv: A proposito de nada
Charles: Har dom inte en ganska hård regel med utländska spelare i ligan? Letar halmstrån här :)

Sv: A proposito de nada
BIFtyckare: Djoos hade varit riktigt trevligt, men med tanke på kontraktet och att han spelade igår med 3 assist i protokollet så har jag svårt att se varför han skulle komma. isåfall om något privat har skett eller om han ska bli pappa eller något och pratat sig ur kontraktet med Zug,
Så om det skulle stämma så får vi väll se imorgon om de presenterar veckans meny på ERP'n med någon Juice special

Sv: A proposito de nada
BIFtyckare: Drick ur och lägg dig !

Sv: A proposito de nada
Oskars lillebrorsa verkar ha lite teknik i kroppen

Sv: A proposito de nada
BIFtyckare: Källa!?

Sv: A proposito de nada
spolaisen: helt enkelt svagt av brynäsföreningen, att inte ta tag i denna mobbing från kommentatorernas sida, men de vågar väl inte sätta sig upp mot STORSTOCKHOLM..

Dina inlägg blir märkligare och märkligare, mår du bra??

Sv: A proposito de nada
Lunkan: I en alternativ verklighet!

Sv: A proposito de nada
Berge: Källa, eller i vart fall en trovärdig emoj!

Sv: A proposito de nada
BIFtyckare: Ny på forumet som lovar nyförvärv, inte så originellt som du tror.

Sv: A proposito de nada
BIFtyckare:

Det där låter som ett dåligt skämt om du inte har en källa.

Sv: A proposito de nada
Charles: Ny på forumet, riktigt skön vinst igår. Kan avslöja att Christian Djoos är klar för oss, kommer presenteras nästa vecka.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Finns du på riktigt?

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta:
Skulle bidra, men frågan är om priset är rimligt och det är vad vi faktiskt söker.
De skiljs ju också åt pga utebliven förväntad prestation.
Så jag säger pass på den även om jag gillar tyngden som behövs för att ge slipsen sikt framför eget mål.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: håller med om allt du skriver.

Jag måste berömma en spelare som Eklind igen. Han känns som en ångvält när han dundrar fram, en spelar typ som vi saknat. Han känns helgjuten i första kedjan.

Nu är det f-n dags att släcka ner Oskarshamn spöket en gång för alla. Det är ju ett lag vi bara ska vinna över men på något vis så blir vi sämre när vi möter dem eller dem vet hur dem ska spela mot oss. Spelare för spelare så är vi bättre enligt mig men dem har ett imponerande lagspel som passar oss illa.

Sv: A proposito de nada
Jacke08:

helt enkelt svagt av brynäsföreningen, att inte ta tag i denna mobbing från kommentatorernas sida, men de vågar väl inte sätta sig upp mot STORSTOCKHOLM..

Sv: A proposito de nada
Jacke08:

jo man blir trött på deras subjektiva tyckande vid kommenterandet av SHL-lag, att de som refererar landskamper kanske blir liite väl enögda ibland är fullt begripligt, som exempelvis norska kommentatorer som referar skidåkning, som att det endast finns ett land i världen som kan detta med att ta sig fram på skidor..

Nu handlar det om SHL-hockey, alltså svenska lag i samma liga, varför då som kommentator lägga in egna värderingar på det dem ser på hockeyplan?? De borde ha ett objektivt förhållningssätt och inte snacka ner lag som inte faller dem på läppen, förbannat tröttsamt att höra deras mobbing av "bottenlag"...

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Djurgården verklar ligga nära för Warg enligt mrmadhawk

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Tror det är därför Manner vill ha in nya spelare, Andersén har historia eftersom han var med förra året, lättare att skapa goda vanor med spelare som slapp förra säsongens haveri.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: spontant så hade det varit en bra värvning, kanske vi kunde skicka någon till Örebro på köpet

Sv: A proposito de nada
Berge: Han säger bottenlaget,och han Edlund är likadan varje gång han kommenterar Brynäs...hetsar upp sig när motståndarna får en målchans och höjer inte rösten för 5 öre när Brynäs skapar ett läge

Sv: A proposito de nada
{8846}: Nästa match känns som en riktig vattendelare för säsongen. Oskarshamn känns lite som vårt bogey team de senaste säsongerna men kan vi vinna och ta tre raka så skapar det andrum.

Manner pratar ju om att lära sig vinna. Det är kloka ord som är svåra att omsätta i praktiken. Vi har lärt oss vara ett förlorande lag. Nu gäller det för laget att ta sig ur det. För första gången sen Bulan har vi en coach som jag tror stenhårt på. Hoppas det går.

Sv: A proposito de nada
Stefan Warg och Örebro går skilda vägar. Spontan tanke om han hade hamnat i Brynäs?

Sv: A proposito de nada
{8846}: Håller med dig om det mesta. Undrar om man vågar ens nämna ordet skador, vilket kan ju påverka det hela. Det är bara att hålla tummarna och spotta bakåt över axlarna. 😁

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: %2248480
Ja det ser såklart bättre och bättre ut, inget att säga om den saken. 🙂

Kan detta hålla i sig och Brynäs kan bygga vidare på den positiva energin efter seger, så tror jag att det kan bli en rätt skaplig säsong för att vara Brynäs fans.
Det gäller dock för Brynäs att även kunna vinna mot (sämre) lag där vinst nästintill bör förväntas. Och inte bara kunna knipa någon match här och där mot ett topplag. Hoppas du förstår hur jag menar. Det behövs kontinuitet i segrar.
Men om Brynäs faktiskt kan göra det denna säsong så är åttondelsfinal nog fullt realistiskt, med Timashov, Molin och ytterligare en back in i laget.
Forza Brynäs, här är bara friska tag 🖤💛❤️

Sv: A proposito de nada
Berge: tänkte först samma därför lyssnade jag extra några gånger och han säger "Bottenlaget" skitsamma egentligen men klarar inte av karln bara

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Detta är orsaken till att jag inte har C-more..kommentatorerna är riktigt usla..

Sv: A proposito de nada
Inkazar: Bulan när han tränade Brynäs blev en gång riktigt förbannad på Edlund för ett inte så genomtänkt fråga. 😁

Sv: A proposito de nada
Brynäs4life: Han gjorde också ett snyggt solomål några år sedan.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Du förnekar dig inte med den ena idiotkommentaren efter den andra...

Sv: A proposito de nada
Berge:

Brukar inte ha något ljud på, för att slippa dumkommentarerna från C-more. Blir inte lika bra, men man slipper skriklena och &, som är styrda av herr Björn Olddddén, norrmannen som blev svensk och norrman igen när han inte platsade i BIF..

Sv: A proposito de nada
Charles:

Jag vill inte tro att han säger det, utan att han säger *bortalaget.

Men Edlund har alltid ett ont öga till Brynäs när han kommenterar dem. Det är helt sjukt att han inte berömde Brynäs typ något igår när de slog Saik rättvist på bortaplan. I synnerhet när han började matchen med att konstatera att Saik skulle dominera matchbilden…

Istället hamnade allt fokus på hur dåliga Saik var.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Vi får trösta oss med att Edlund håller på Björklöven…. 😉

Sv: A proposito de nada
SWEATT: håller med dig. Jag tycker inte att Edlund är speciellt bra. Men det betyder inte att jag tycker att han är partisk. Det är otroligt få som är det i TV rutan. Radiosportens extrasändningar är en annan femma men det är ju mycket pga att det är lokala förmågor där.

Sv: A proposito de nada
Charles:
Johan Edlund är travmiljonär, så varför åker han runt i SHL-ringkarna för att kommentera hockey??

« · 2248937 · »