1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 759404 inlägg · 7967 ämnen

« · 2450892 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
munkas:
Kan vi inte bara konstatera att det är få av våra spelare som skulle platsa i Växjö, SAIK eller Färjestad och det är därför vi ligger i kön.

Moneyball.

Sv: A proposito de nada
Falken: Örebro sköter sig bra. Kör över Hv rakt av nu, så Challe effekten försvinner lika fort som den kom.

Sv: A proposito de nada
1,25 poäng i snitt per match är oavsett hur vi vänder och vrider på det en klar besvikelse. Ett steg fram, två steg bakåt.

Jag tycker vi var bättre förra säsongen än i år. Mer struktur, tydligare spelidé och ett spel som var mer hållbart sett över en säsong även om vi hade våra dippar där med.

Iår har det varit för mycket upp och ner, där speciellt ett ständigt lackage bakåt stoppar oss från att ta mark i tabellen. Alldeles för många individuella misstag som kostat oss poäng, och desamma gäller även att vi har en j*vla tendens att vara inte påkopplad vid matcherna start.

Oavsett vems fel det är, eller vad som gått fel i år så är den här säsongen en ren j*vla besvikelse. Vi är alldeles för inkonsekventa för att sett över säsongen hamna på trygg och säker mark.

Jag var mer positiv efter förra säsongen för de framsteg vi gjorde där, men sett till året är jag rakt av besviken hur vi inte lyckats ta ett till steg i rätt riktning utan går tillbaka till samma misär vi genomlevt sista åren.

Hoppet är det sista som överger en sägs det, men efter alla år som Brynäsare är det helt enkelt inte lika kul längre.

Gör om. Gör rätt. För vi lever på lånad tid ju längre denna misär pågår. Höj kravställningen och arbeta rätt. Vi är ett lag i högsta serien i en professionell liga där kraven ska vara höga på ledning, tränare och spelare.

Alla vill vi Brynäs väl med våra Brynäshjärtan, men nog tar det här på mig och andra att bevittna och aldrig få blicka framåt.

Vi får överleva denna säsong. Ännu en gång. Faller stenarna rätt kanske vi tar oss till slutspel, men vi är tyvärr inte på rätt kurs IGEN...

Heja Örebro, Rögle och Växjö ikväll..

Sv: A proposito de nada
Jockster Och nu ligger Brynäs på 9 : e plats med 78.10% i BP. Alltså är inte Brynäs specialteams avsevärt bättre denna säsongen.

Nej det är sämre vilket jag sagt, och det är inte special teams som problemet ligger utan match coachningen,
har hellre sett en svensk ass coach som känner till SHL, ex Janne Larsson som var ledig som kunde hjälpt Mikko med match coachningen och flyttade tillbaka till Gävle, tre finska coacher som inte coachat i SHL, är mycket för dom att sätta sig in i, har hellre sett en svensk ass coach i stället för kasken, med det sagt sagt så är Kasken inte en dålig coach absolut inte men nu är läget som det är och vi klarar slutspel i år igen.💪🏻🙏🏻😂😄

Sv: A proposito de nada
J-S: jag är bara ärlig och riktigt jävla besviken hur det görs i brynäs. Sett många matcher i c more/ (live) när jag kan och dom senaste matcherna med lindbäck säger allt. Hela hans sesong är katastrof. Hoppas verkligen jag har fel om han men en till kval klarar sig inte brynäs med denna trupp ..

Sv: A proposito de nada
J-S: väl skrivet.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Ja, frågan är vad som blivit bättre den här säsongen? Jag tycker det ser ungefär lika pissigt ut som vanligt. Vi ligger långt ner i tabellen och slåss för överlevnad samtidigt som det på isen varierar kraftigt prestationsmässigt från match till match. Precis som förra säsongen.
Sen fortsätter Manner att i vanlig ordning skänka bort poäng till höger och vänster pga usel matchcoaching i lägen då vi har poäng inom räckhåll.
Tydligen så har han höga krav på spelarna (vilket inte så ofta syns), men kraven på honom själv och resultaten är av mindre vikt.

Nu är vi återigen på 12:e plats och dessutom med Ölund på skadelistan. En viktig länk till den kedja som faktiskt fungerat bra den här säsongen.
I övrigt ser det ut som att Larsson och Rödin vill påbörja golfsäsongen så fort som möjligt. Helst igår..

Synd att inte Roy fick vara kvar, speciellt med tanke på att någon ersättare inte verkar lura i vassen. Han hade behövts nu.
Den får vi sätta upp på ”Ny på jobbets” tabbekonto.
En till samlingen.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63:
Haha mmm tyvärr är det så.
Men även just detta med att Brynäs väljer att vinna mot fel lag och förlora mot fel lag. De dänger FBK borta medan de tappar 8 av 9 poäng mot Hv så långt i serien.
Samma mot IOK om jag inte minns helt fel.
Men förr eller senare tar den där turen slut att de andra bottenlagen också fortsätter att förlora.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Jämföra Färjestad med Brynäs är att jämföra äpplen 🍎 med päron 🍐,
Färjestad en välmående förening med en enorm ekonomi och spelarmaterialet är på en helt annan nivå en Brynäs,
Brynäs var en förening i kris med en nedåtgående trend dyra spelarkontrakt av mediokra spelare där vi var näst sämst i SHL och just klarat nedflyttning när Mikko tog över,
Så klarar vi slutspel den här säsongen är det med beröm godkänt av Mikko,
💪🏻😇❤️😁

Sv: A proposito de nada
Jockster : Jo..man blir orolig och att sitta och heja på Örebro känns konstigt..
I 5 år nu har man fått suttit och tittat på andra lag och hoppas på dem så att vi inte hamnar i skiten..Är så jädra trött på det.. och det blir mer o mer frustrerat att laget inte kommer ut och tävlar ...känns som detta lag har slarvat bort ca 10 p ...redan..

Sv: A proposito de nada
J-S:
Och nu ligger Brynäs på 9 : e plats med 78.10% i BP. Alltså är inte Brynäs specialteams avsevärt bättre denna säsongen.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Man börjar bli rätt trött på att höra sådant säsong efter säsong, tränare efter tränare. Måste varit ett rent mirakel att Mitell lyckades göra FBK till mästare efter knappt en halv säsong. Men i Brynäs behövs det tydligen flertalet säsonger som bottenlag för att allt ska sitta. Synd bara att tränaren alltid hinner bli sparkad innan allt sitter och man måste börja om igen.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Nja på den!
PP är i dagsläget bättre men BP är på exakt samma nivå som förra säsongen dvs runt 78%.

Samma tid förra säsongen var vi trea i BP av alla lagen i SHL.
Sen vilken % vi har när säsongen är slut vet vi inte än, kan bli bättre eller sämre.😇

Sv: A proposito de nada
Tgl: Ja, under Manners ledning. Verkar som att man förväntar sig att en tränare direkt ska sätta Brynäs i topp6, annars är det underkänt betyg. Brynäs har inte varit ett topplag på hur många år som helst.

Sv: A proposito de nada
Bulten: det är ju inga floskelsvar och det har ganska hög korrelation med det Sanny sa efter en dags praktik hos Brynäs.
Men man kan ju tolka och tycka att allt är negativt. Och nej jag är inte nöjd med säsongen och placering och en massa andra saker. Men behöver och försöka hitta positiva saker

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag sitter och kollar på LHC - Luleå 🥱. Försöker tänka på hur jag hade reagerat om ett av lagen hade varit Brynäs istället. När jag ser den här matchen kan jag vara tämligen rationell i min analys men det kan jag inte när vi spelar. Summan av kardemumman är att hjärtat spelar en så oerhört viktig roll när man ser sitt eget lag spela.

Ha en fin kväll😊

Sv: A proposito de nada
Bulten: givetvis en positiv intervju. Dock hade ju aldrig Jacke sagt att stämningen är kass, att han saknar Timrå och att Manner inte är något vidare, även om han hade tyckt det.

Om du följt Brynäs träningar på GD så skulle du uppmärksammat att stämningen är på topp i laget och Mikko kräver mycket av sina spelare,
När Mikko ser att spelare inte ger allt under träning får dom höra det.
🍻🙏🏻😄

Sv: A proposito de nada
JawKee: Vad menar Du med frågan - topp6 direkt? Vi har varit i högsta divisionen sedan början av 60-talet….

Sv: A proposito de nada
Peja: Nja, de andra lagen har förstärkt bättre så Manner skall inte lastas. Vårt lag är knappt starkare än förra säsongen pga. målvaktssidan och anfallet.

Sv: A proposito de nada
J-S:
Nja på den!
PP är i dagsläget bättre men BP är på exakt samma nivå som förra säsongen dvs runt 78%.

Sv: A proposito de nada
JawKee: Brynäs är inte ett dugg bättre i relation till konkurrenterna den här säsongen än vad man var förra säsongen.

Laget är klart bättre. Många andra lag är också det, men backuppsättningens spelskicklighet möjliggör ett bättre spel bakifrån. Trots detta är resultaten ungefär desamma.

Det är ett underbetyg till Manner, även om Alcén också uppvisar de svagheter som man förväntar sig av någon som bygger ett lag för första gången i sitt liv. Om vi har tur är Alcén den typen av person som lär sig av sina misstag.

Manner har gett massvis med istid till spelare som Kvist etc. Meningen är såklart att de ska växa med förtroendet, men gör de verkligen det? Jag ser noll utveckling hos Kvist, Birgersson, Hedberg, Bergman etc, det är snarare så att en del av dessa medelmåttor har blivit sämre. Skönt att Bergman äntigen lämnat.

Sv: A proposito de nada
{7981}: givetvis en positiv intervju. Dock hade ju aldrig Jacke sagt att stämningen är kass, att han saknar Timrå och att Manner inte är något vidare, även om han hade tyckt det.

Sv: A proposito de nada
#33: Skulle Hv vinna ikväll så skulle det bli riktigt jobbigt, vilket säkert kan påverka spelet för våran del framöver. Spela avslappnat och ha roligt är svårt när man ligger runt kvalstrecket.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vi ger bort poäng för att vi börjar matcherna svagt, en trend som vi verkar ha svårt att ta oss ur,
Det fungerar inte i längden att ligga under två tre mål sen vända och vinna matcher,
Det är absolut inte domarnas fel.
Trots detta ser jag ett bättre försvarsspel , Lindbäck ser mer på ställd ut, tycker mig se att styrspelet i mitt zon är där igen,
Sen att vara i tabellpositionen vi är kan ge vilken supporter som helst magsår är absolut ingen höjdare,
Trots detta har jag inte gett upp långt därifrån det gäller att stå stark när det blåser motvind.
💪🏻😇😄

Sv: A proposito de nada
JawKee: Precis, han behöver några säsonger för att sätta spelsystemet och få Brynäs att lyfta i tabellen. Man vänder inte ett skepp på en grisblink.

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Vad hade du förväntat dig? Att vi skulle vara topp6 direkt?

Sv: A proposito de nada
Peja: Surt att vi ger bort så många poäng i slutminuterna.

Sv: A proposito de nada
Farsang: upplever att stämningen här inne efter torsken mot FBK är riktigt rullgardin ner.
Alla som inte läst intervjun med Jacke i GD från tidigare i veckan borde göra det!

Sv: A proposito de nada
Farsang: Det är nog snarare tabellpositionen i kombination med HV:s seger senast som gör att man blivit oroliga i supporterled. Att Brynäs förlorar är ju snudd på standard. Färjestadsmatchen blev extra snopen eftersom Brynäs uppenbarligen gav bort poäng, men som vanligt skulle det skyllas på domarna.

Sv: A proposito de nada
J-S: Beundrar din positiva syn på slutet på vår säsong. Själv har jag rätt mycket ångest tyvärr. Det känns aldrig riktigt tryggt när vi spelar.

Sv: A proposito de nada
Farsang: folk bryter tyvärr ihop p g a en förlust mot Färjestad.

Bryta ihop sen komma igen är en del av livet,
Vara besviken efter en uddamåls förlust i slutminuterna är normalt, om man inte är det är man ingen riktig supporter,
Sen att ge upp och snacka kval redan nu är tyvärr bara ledsamt och tråkigt och svagt.
💪🏻💪🏻😄

Sv: A proposito de nada
J-S: folk bryter tyvärr ihop p g a en förlust mot Färjestad.

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: Ser inte ljust ut för oss. Vinner dom andra så är vi på plats 12=( med lindbäck I mål blir vi nog NR 13 =(

Du verkar vara en muntergök,

Lindbäck har sett bättre ut efter sjukdomen,
Han kommer vara skillnaden på slutspel kvalspel,
Blir absolut slutspel tack vare Limpan,
Upp med mungiporna många poäng kvar att spela om,
Vi spelar slutspel till våren,
💪🏻😁😇

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: Öret bör vinna mot HV. Men HV är på gång.

Sv: A proposito de nada
Ser inte ljust ut för oss. Vinner dom andra så är vi på plats 12=( med lindbäck I mål blir vi nog NR 13 =(

Sv: A proposito de nada
Peja: Privatpartner är pengar rakt in i Brynäs. Kan inte ens föreställa mig hur många öl man måste dricka för att Brynäs ska få lika mycket cash som genom PP.

Du får mer ut av att dricka en massa öl, dessutom en riktigt trevlig kväll, svårt att slå.
Men man kan ju vara PP sen gå på SDHL och hinka öl i baren, det bästa av två världar,🍻😇🤪

Sv: A proposito de nada
mk: absolut, jag håller också med.
Det gäller att värva bästa laget om man vill vinna och absolut inget sämre än det näst sämsta om man vill vara kvar.

Sen..
När är en spelare äkta BIFare? Då han blev hitvärvad som 15-16årkng och lyckades köra en eller två säsonger med shl-laget innan den går till AHL/NHL? Ska han ha lirat i BIF som morderklubb?
För mig är spelare som scott och bissett lika mycket BIFare som Berra eller Rödin som inte heller har BIF som moderklubb även om de är uppfostrade här.
Är Kinnvall äkta BIFare och/eller Johan Larson?
Är inte David S, björninen, Friman, johanesson brynäsare?

Alltid kul med historik men ska jag se BIF vinna så räcker kanske inte ett brynäshjärta enda fram till final utan då är historiken sekundär - och det är de som fått bära matchdräkten in i kaklet i år som är Brynäsarna säsongen 22/23 och inga andra.

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: matchcoutch inte bra men resten har katten släpat in.
Såkallade spets spelare som knappt kommer upp i 5 mål och dylikt.
Skicka skiten till AS där dom hör hemma.

Sv: A proposito de nada
{10065}: Undrar vem som är spets i Brynäs??
Vi har två backar som leder poängligan....Inget ont om dem men var är våra forwards

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: viktigt att Timrå vinner idag med 😮‍💨

Sv: A proposito de nada
Honken72: Luleå leder;(

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Privatpartner är pengar rakt in i Brynäs. Kan inte ens föreställa mig hur många öl man måste dricka för att Brynäs ska få lika mycket cash som genom PP. Dessutom är vi som såg de första avsnitten av "Paddelkungen" ganska bakis, slutet av avsnitt#2 var traumatiserande.

Sv: A proposito de nada
Peja: Här är ett alkoholfritt alternativ (för engelskspråkiga supportrar) för besöket i vår arena: köp en isglass i arenan, kolla sedan om domaren gör en felaktig icingavblåsning när du för in isglassen upp på läktaren 🤪

Sv: A proposito de nada
JawKee: tror/tycker tyvärr att Manner inte är någon långsiktig lösning.

Han har fått chans att bevisa sig en längre tid och ”det flyger inte”…

Men jag hoppas verkligen jag har fel.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Håll ut! Sen har vi tre matcher i veckan tills säsongen är över 😄

Sv: A proposito de nada
Sjukt. En veckas uppehåll nu. Börjar bli fotboll av skiten.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jepp

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Och vi som inte bor i Gävle kan köpa matchbiljetter. Nästan gratis men bidrar till föreningens överlevnad.

Sv: A proposito de nada
Jag läste AB + idag om Växjö.
De är det enda laget som inte släpper i AB i omklädningsrummet.

Evertsson kan man ha många åsikter om.
Men så här sa han om Växjö.
Det handlar om att Växjö blev kallat köpelag när man kom upp i SHL.

" Köpelag.

– Just det. Köpelag! I Leifbys värld är det där jävla fult. Och många tycker som honom. Jag tillhör inte dem. För mig handlar det om att vinna tillsammans med en grupp. Vad den gruppen har för födelseort skiter väl jag i? Vem bryr sig? Det är 25 bra grabbar som gör något tillsammans och om någon av dem råkar vara född i Saskatchewan, i Alvesta eller på Stortorget i Växjö… couldn’t care less."

Jag är nog beredd att hålla med.
Brynäs har gått i den fällan allt för ofta att man har tagit in en grabb från Gävle bara för att det är lokal kille.

Hoppas att JA är lite mer "cynisk" i det fallet.

Sv: A proposito de nada
Honken72:
Inser att jag kanske var för "snål" när jag bara räknade bottenkonkurrenter upp till Oskars...
När man väl är där får man räkna med Timrå o LUF med ju...
(RBK har vaknat, och kan inte räknas med)

« · 2450892 · »