1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777443 inlägg · 7967 ämnen

« · 2456823 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Wilhelmsson:

Det är hans egna åsikter. Dessutom gillar Axle att provocera så ta det inte på allvar.

Det är en solklar filmning av Björninen och man skäms när man ser det. Nu har han ju långt ifrån Shinnimin men det är illa ändå.

Sv: A proposito de nada
Honken72: Ja i en perfekt värld så behövs inga utvisningar och det är ju förstås drömmen.

Sv: A proposito de nada
Wilhelmsson: Ingen vill se filmningar i hockeyn. En hockeymatch ska avgöras med sjyst spel. Det får inte bli lika pinsamt som fotbollen har blivit.

Sv: A proposito de nada
Wilhelmsson: Ingen jublar över en filmning men ibland kan det vara nödvändigt , inget konstigt med det.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Då gäller det även filmningar som ämnet handlar om? Vi (läs Brynäs) jublar när vi (läs Brynäs) filmar ... men gillar det inte när Luleå filmar?

Jag hoppas verkligen detta är din egna personliga åsikt för du försöker smeta på detta på alla Brynässupportrar när du använder ordet "vi" istället för "jag".

Sv: A proposito de nada
Wilhelmsson: Det där får stå för honom! 97% härinne förkastar filmningar…

Det händer regelbundet i SHL. Ibland är det en spelare i ens egna lag som filmar/förstärker och då får man ju skämmas lite… Sen finns det ju extremfall som sätter i system att filma och där önskar man ju att det fanns något avstängningsstraff. Men folkets dom kanske är straff nog…?

Sv: A proposito de nada
Wilhelmsson: Jamen vi håller ju på Brynäs, vi gillar heller inte när Luleå gör mål men när vi gör mål så jublar vi.

Sv: A proposito de nada
Två huvuddomare på matcherna och ändå missar man så sjukt mycket.

Tror att detta med filmningar/ förstärkningar (som ändå är en ganska ny företeelse inom hockey) uppstår p.g.a. domarna håller en sån dålig nivå, spelar upplever att man aldrig får någonting med sig att man tyvärr inte ser någon annan utväg än att förstärka.

Domarna måste bli konsekventa i sina bedömningar under matcherna. Har man lagt en nivå för matchen måste man hålla det under hela matchen och döma lika för båda lagen.

Sen hjälper det inte att som i Malmö endast visa repriser på jumbotronen på felaktigheter och händelser som går emot Malmö men visar ingenting av det Brynäs blir drabbade av.

Publiken reagerar- domarna blir påverkade 🤷🏻

Sv: A proposito de nada
Wilhelmsson: Så klart! Ännu mer eftersom andra lag får fördelar av filmningar.

Sv: A proposito de nada
{9684}: Nödvändigt när det sker av en Brynässpelare eller?
Uppladdat:

500x0-screenshot3.jpg


Sv: A proposito de nada
nittontolv: Wennerholm är ett skämt, det var väl efter matcherna i torsdags som han skrev att Brynäs och HV får kvala igen. Så har han bestämt sig för HV och Malmö nu så hinner han typ ändra sitt ”tips” en 14-15 gånger till…

Sv: A proposito de nada
Triathlet: Ingen vill väl se filmningar, men det är så verkligheten ser ut. Det är för stora värden som står på spel och så länge ligan inte hanterar företeelsen bättre så kommer filmningar förekomma. Det blir tyvärr en nödvändig ingrediens i spelet.

Sv: A proposito de nada
{9684}: Ska man tolka det som att du önskar se mer filmningar från och med nu, bara det ger laget en fördel?

Sv: A proposito de nada
{9684}: Fin filmning faktiskt, bra teknik.

Sv: A proposito de nada
Wilhelmsson: Bra gjort av Björninen! Vi behöver ta till alla medel för att plocka poäng.


Sv: A proposito de nada
{8399}: Det finns inget på shl.se, Pokkas anmälan finns men inte Björninens🤔


Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Vi har 8 poäng på de senaste 5 matcherna hemma mot Rögle och de är ju sämre än de varit de senaste säsongerna.

Mot SAIK har vi 9 poäng på de senaste 5 matcherna hemma så de har vi till och med lite lättare för än Rögle. Det som talar emot här är ju att de spelat väldigt bra denna säsong.
Däremot har de en vinst och bara tre poäng på sina senaste 4 bortamatcher.

Att vi skall ta två treor är fullt realistiskt.

Sv: A proposito de nada
{8399}: 6 poäng. Realistiskt. ? Hur tänker du. ?

Sv: A proposito de nada
{8399}: 1 seger på de 10 senaste mot Rögle...

Sv: A proposito de nada
Berge: jo jag är orolig för det...Hade spelet värmt igår så hade man ju trott mer på att vi kan överraska och ta lite poäng...men det var ju inte ett självspelande piano direkt. Vi får hoppas att Limpan kan stå emot när Möller och co..blåser på...såg fbk mot Frölunda igår...och då får man ju tanken..Hur i all sin dar ska vi stå emot där...Rögle hemma ...Hur ser vår statistik ut mot dem...?

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: 6 poäng är realistiskt absolut. SAIK och Rögle har vi goda chanser att ta.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63:

Jag tror att hv kommer ta 5-7 poäng.

Vi får vara nöjd om vi tar 4. De närmaste omgångarna kommer hv ta in på oss. Det känns tyvärr så.

Och om Wennerholm har tittat i sin spåkula och sett HV-Malmö i kval så är det ju kört. Karln har aldrig någonsin tippat rätt i någonting.

Nä fy fan. Dålig start på dagen.

Sv: A proposito de nada
nittontolv:
Tycker det låter jättebra!

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Hv har Timrå hemma och Timrå borta o sen Malmö hemma..vad är realistiskt ? 6poäng Hv..3-.4 poäng för oss...?

Sv: A proposito de nada
Wennerholm skriver att det blir kval mellan Hv och Malmö. Dåligt tecken?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Brynäs har skellefteå..hemma..Fbk borta och Rögle hemma...
Om du är nykter nu när du svarar så hur många poäng är realistiskt tror du... ?

Sv: A proposito de nada
Idag mår man bra då vi är på lite fastare mark i alla fall. Nu vill jag se att vi tar några treor snabbt och skakar av oss HV. Det är nu det är dags att varva upp.

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: det tycker jag han har gjort i varenda match efter Nyår. Dem FÅ tabbarna han har gjort är p g a katastrofalt spel. Vilket jag inte kan klaga på Lindbäck om. Svårt att ta 10+ skott om utespelarna inte gör sitt jobb för 5 öre.

2022 var Lindbäck katastrofal, 2023 är han en top 5 målvakt enligt mig. Hade han spelat i Skellefteå med samma form hade han haft 95% efter nyår utan problem.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Hemkommen efter ett släktkalas med många HV fans vid bordet, som förövrigt var ganska tysta.
Som alla är överens om, GRYMT viktig seger. Tycker ändå inte att vi ska be om ursäkt för att Malmö gav bort segern med alla lägen som de brände.
För hur många poäng har inte vi gett bort?
Tuff vecka nu. Ska vi ha chans o plocka poäng mot lag som SAIK o FBK, då måste Brynäs visa upp ett helt annat spel än vad vi sett idag.
Men allt kan hända. Vi har ju sett vad Brynäs kan i sina bästa stunder, och om vi nu kan spela lite mer avslappnat så kanske vi kan få med oss några poäng.
God natt! ❤️💛🖤

Sv: A proposito de nada
Farsang: såg inte matchen men Lindbäck verkar ha vant sig vid stor rink nu. Välbehövligt och sent.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: med Manner vi rodret: nej. Om inte Alcen värvar hela Avalanche typ..

Sv: A proposito de nada
bradberry: Det tror jag med, väldigt svårt att se att man kör vidare med Kollar i kvalet. Precis som att Samuelsson kommer ryka i HV om dom hamnar där.

Både Brynäs och Timrå gjorde förändringar på tränarsidan inför kvalet och var framgångsrika. Klart att övriga lag är medvetna om det.

Sv: A proposito de nada
Kollar kommer förmodligen att få sparken innan kvalet. För att få till nån form av reaktion…

Sv: A proposito de nada
Huge: Du kan tycka det är straff, men du är soffdomare. Litar mer på kunnigt yrkesfolk. Det var helt enkelt inte straff, det va ingen hög klubba på Friman och det avslagna målet var en korrekt bedömning.

Sv: A proposito de nada
{8399}: vi förlorar mot Timrå..hemma..Vi vinner över Malmö.. sist i SHL med stor tur och en storspelande Limpan och DU tycker att vi BÖR vinna mot både Skellefteå och Rögle??? Appropå hybris ....

Sv: A proposito de nada
mattiask: Ja, klart man förstår Kollars reaktion men poängen är ju att det ändå blir väldigt enögt att bara se de domarmissar man anser drabba det egna laget men bortser från de som också drabbar motståndaren.
Och som du säger: ett annat tabelläge för Malmö och Kollar kanske hade varit lite mer objektiv.
Åtminstone i PK:n, när han lugnat sig en aning.
Sen är frågan ifall slashingen verkligen påverkade avslutet så väldigt mkt att det var en solklar straff.
Träffar inte klubban till största del benet på Söderberg?
Han såg iaf inte ut att ha blivit nämnvärt störd, vare sig initialt eller i avslutsögonblicket.
Mest troligt är nog att domaren har uppfattat det på detta sätt, alt att han från sin position helt enkelt inte kunde avgöra om det var en straffsituation och då är det helt rätt att fria.
Hur mkt vi än via repriser i efterhand nu kan se att det borde ha varit ett straffslag.

Sv: A proposito de nada
{7981}:
HV har:
Timrå hemma
Timrå borta
Malmö hemma

Sv: A proposito de nada
{7981}: Skellefteå hemma bör vi ta samt Rögle förstås.

Sv: A proposito de nada
Fjuppen: tre riktigt jobbiga matcher nästa vecka. Här är varje poäng en bonus. Rögle är väl den på papperet minst svåra match.
Skellefteå hemma tisdag,
Färjestad borta torsdag
Rögle hemma Lördag

Sv: A proposito de nada
Farsang: Synd bara att det inte blivit några poäng när Strömgren och Scott spelat i andra linan ihop. Känns väldigt viktigt att det produceras i poäng i en andra lina.

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Tyvärr hänger inte biceps och penis ihop på ngt sätt 😂

Sv: A proposito de nada
Peja: Såklart att man förstår, alla fattar vilken press han är under men det ändrar ju inte på att han har helt fel i sak.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Kollar är bara en människa. Han blev intervjuad några sekunder efter slutsignalen av vad som antagligen var säsongens tyngsta förlust. Man kan förstå om han inte var i balans.

Sv: A proposito de nada
Huge: det var en klubba i ansiktet på Friman som man missade. Tror det var runt Berras utvisning.
Det jag ser i Kollar är en frustrerad och stressad tränare då resultaten har uteblivit och detta var kanske en av deras sista chanser att få lite kontakt.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: sinnessjukt, de ligger sjua med sin minibudget. De blir ständigt av med sina bästa spelare men hittar nya guldkorn. Sjukt.

Sv: A proposito de nada
Huge: Malmö är ju otroligt ineffektiva. MEN i det läget av matchen, får man inte med sig en straff där så har jag full respekt för att det brinner hos Kollar. I mina ögon är det en klar straff. Hade Brynäs inte fått en sådan straff med sig hade jag varit lika irriterad.
Däremot tycker jag att Kollar borde kunna sköta intervjun bättre i övrigt. Stå upp och svara ordentligt.
Jämför med Rönnberg efter matchen idag, som jag tycker svarar klockrent på alla frågor. Givetvis ett helt annat tabelläge.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Inkonsekvent gnäll från Kollar.
Om han tycker att domarna tog ett felaktigt beslut vid Rödins slashing borde han väl i rättvisans namn också ha kritiserat domarna för ett lika felaktigt beslut vid tvåan på Berra och vid videokollen när målvakten flyttade buren och pucken passerade mellan ”plopparna” i isen.
Dessutom frågade man i studion den domare som inte kunde bedöma slashingen live, den som friade Rödin kom ju aldrig till tals.

Sv: A proposito de nada
Alltså fyfan vad jag tror att Strömgren kommer växa inför nästa säsong. Även Johannesson om han blir utlånade till oss 🤩

Sen älskar jag att se Scott spela med Strömgren. Han blir ung igen av det.

« · 2456823 · »