1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777872 inlägg · 7967 ämnen

« · 2551540 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Ja, Löven har verkligen inte mycket gällande fysik. Flera som undviker tung trafik och den som rimligen kan smälla på gällande forwards är väl Wiklund, som redan ifjol såg trött och långsam ut.
Men, ska ni ta er in på mål i slutspelet är det bra med en rejäl tuffing. Räkna med att exempelvis Rahimi står och rappar, crosscheckar och spelar fult, vem av era forwards kommer våga ta den kampen?

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: En spelare av Fredrik Modin-typ vore perfekt att få in om man får drömma lite.

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: Vadå statusen på Granström? Han lade skridskorna på hyllan efter säsongen 2018/2019.

Menar du hur det har gått för honom efter hockeyn så är han en av dom i Gävle kommun som tjänar mest pengar då han äger/ansvarar för ett framgångsrikt företag som jobbar med markarbeten. I alla fall senast jag hörde något om honom, det kan säkert ha ändrats sedan dess.

Sv: A proposito de nada
bradberry: jag tycker också att Brynäs forwardsuppsättning är mycket bättre än björklövens,
Men brynäs skulle behöva en tuff powerforward för det saknas verkligen en sådan spelartyp, brynäs har inte haft en sån sen granström, förresten är det någon som vet hur statusen är på granström varit väldigt tyst om honom.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Jo, det gjorde vi i MoDo också. Vela, Niederbach och Halloran framåt och Brickley som back. Se till att som oss göra det i tid så man inte tar in en massa spelare på deadline och får svårt att få ihop laget.

Löven har verkligen offensiv spets. Meyer, Schilkey, Pooley, Powell och Weigel kan mycket väl hamna väldigt högt upp i poängligan, men de är alla väldigt offensivt lagda. Schilkey var under en period i våras på +1 i plus/minus då både han och Pooley är lata defensivt. Samma sak med Meyer som är ökänt dålig på hemjobb. Weigel är bättre defensivt än han får credit för, men Powell är också ganska offensiv.

Deras tredje och framförallt fjärde ser lite tunna ut. Andersson och Wiklund var rent av svaga ijol. Possler är svår att spela med. Olofsson är väl en hjärnskakning från att avsluta karriären och Fortier är ruskigt snabb, men som Possler kör han lite sitt eget race.

Jag tror att Brynäs har en mer balanserad forwardsuppsättning där fler är beredda på att göra jobbet och mindre intresserade av att komma högst i poängligan för att komma till en bättre liga. Det viktigaste blir att få ihop laget. Att slippa uppdelningen i falanger som det verkar varit mellan finnar och svenskar, som det så ofta blir förresten när det går tungt för laget.

Löven har dessutom en rätt svag tränare rent taktiskt. Jag förstår inte varför han verkar envisas med en fysisk, nästan brutal, hockey när Kenttä alltmer går på spelskicklighet framför fysik. Löven spelar en primitiv hockey med extrem forecheck, säckförsvar och mycket kontringar. De gör det bra, men de har ingen plan B. Som när DIF hittade vägar att spela sig ur forechecken och kunde få massor av odd man rushes.

Sv: A proposito de nada
Zzz: ”Se Björklövens forwardssida. Jag skulle säga att den på totalen är bättre än vår.”

- Så fantastiskt olika man kan se på saker och ting. Jag anser Brynäs forwardsuppsättning vara klasser bättre än Björklövens jag…

Sv: A proposito de nada
Zzz: Kommer krävas att vi förstärker under säsongen för att bredda laget, både på backsidan och forwardssidan som HV gjorde under deras säsong i HA.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Håller med dig fullständigt!!! Jag är född på 60 talet och hade turen att få uppleva storhetstiden...sen efter 1980 har det varit mer ner än upp för vårt lag! Självbilden ..egot har knäckt många lag...Ta vm laget 1994 ..Tommy körde på med nästan samma lag efter succén.. o det höll inte. Du har Ifk Göteborg..i fotbollen..Modo.osv ..Vi levde under devisen att vi inte kan åka ur oavsett hur vi spelar och vilka spelare. Ser jag på laget förra året så är det ett lag som inte skulle ha åkt ut men men..Många pusselbitar. Fel spelsystem..orutinerade SC..en tränare som blev handlingsförlamad..
Sen finns det ju folk i detta forumet som inte såg nånting av detta jag beskriver och som istället raljerade osv...
Jag är nog beredd på att vi får ta några år på oss att byta kostym..från en fake armani ( självbilden) till en en arbetsoverall( nu jävlar)
Men Brynäs är alltid en del av mitt hjärta!!

Sv: A proposito de nada
Peja: Det är väl just skadehistoriken som gör att man är tveksam till Wännström, i kombination med skadehistoriken på övriga truppen. Men Wännström känns som en spelare som kan göra ett bra jobb i både en topp två kedja samt ett tredje kedja.

Jag är dock tveksam till Brodecki och har svårt att hitta en plats för honom.

Se Björklövens forwardssida. Jag skulle säga att den på totalen är bättre än vår. Visst har vi några potentiella toppar som är bättre. Men hur dessa kommer prestera i allsvenskan är en osäkerhetsfaktor. Vi är alldeles för tunna i tredje och fjärdekedjan. En forward in är inte tillräckligt.

F1: Scott Pooely
F2: Fredric Weigel
F3: Nick Schilkey
F4: Liam Dower Nilsson
F5: Myles Powell
F6: Nicolai Meyer
F7: Joel Mustonen
F8: Jacob Olofsson
F9: Maxime Fortier
F10: Gustav Possler
F11: Fredric Andersson
F12: Alexander Wiklund

F1: Anton Rödin
F2: Johan Larsson
F3: Greg Scott
F4: Tyler Kelleher
F5: Tyler Vessel
F6: Jack Kopacka
F7: Oliver Tärnström
F8: Linus Öhlund
F9: Noel Nordh
F10: Anton Ohlsson
F11: Jacob Blomqvist
F12: Oskar Kvist

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: ” Har du några förslag på vem/vilka du tycker vi ska värva? Eller åtminstone på vilken hylla vi bör leta?”

Den frågan lär du inte få svar på, det viktiga här är att få gnälla. Konstruktiv kritik måste ju alltid vara OK, men det är väldigt sällan vissa personer levererar det…

Sv: A proposito de nada
Mattson: Amen!

Jag älskar Brynäs, men någon gång måste vi väl alla förstå vad det är för hockeylag vi håller på? Dom senaste 25 åren har Brynäs spelat i tre finaler och vunnit två av dessa. Bortsett från lite kvartsfinaler, och någon enstaka semifinal, har vi varit ett notoriskt bottenlag under alla dessa år. När ska självbilden förändras? Brynäs är ingen stormakt och har inte varit det på många, många år. För att vara en stormakt i SHL så ska man gå till slutspel snudd på varje år till att börja med, och gärna ta sig till en final då och då. Lag som Luleå och HV71 är snart förbi oss i maratontabellen, det säger en del om Brynäs dom senaste två decennierna.

Jag är född 1989 och jag kan säga att det har varit otroligt få ljusglimtar under min tid som Brynäsanhängare. Det har varit mer kvalspel än slutspel och när jag tänker på Brynäs så tänker jag först på kärlek och sedan kvalserier/bottenplaceringar.

Jag gissar att alla som är missnöjda med allt Brynäs gör var med om storhetstiden på 70-talet, eftersom inget någonsin är bra? Det där historiekortet alla viftar med är totalt irrelevant idag. Spelare och fans bryr sig inte om att vi har en massa guld från 70- och 80-talet.

Det är såklart inget vidare att spela i HA kommande säsong, men det har väl egentligen bara varit en tidsfråga sedan finalen 2017? Det har varit nära förut också. Jag tycker vi har ett bra allsvenskt lag på pappret just nu och ser fram emot den första säsongen på länge där vi ska vara med och slåss om topplaceringar istället för att harva i botten.

Med det sagt, heja Brynäs!

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: Ett komplett kanadensiskt World Cup lag skulle kanske duga som ett gäng bra värvningar för en del här inne

Sv: A proposito de nada
Mattson: På pappret är Wännström fullt jämförbart med förra säsongens allsvenska poängligavinnare. Visst oroar skadehistoriken lite men han vore ändå en riktigt bra värvning på allsvensk nivå. Dessutom en spelartyp som Brynäs behöver i PP.

Noterar även att Brodecki är fortsatt klubblös.

Sv: A proposito de nada
Jugge: ellis, liksom många andra brynäsare, är kvar i storhetsperioden när Brynäs kunde välja och vraka bland de bästa svenska spelarna. Självbilden som spelade ner oss i Allsvenskan, ni vet.

Varje gång jag läser hans och spolaisens kommentarer inser jag att föreningen har långt kvar till läkning.

Sv: A proposito de nada
ellis: Har du några förslag på vem/vilka du tycker vi ska värva? Eller åtminstone på vilken hylla vi bör leta?

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: Jag tycker inte, och måste ha rätt tycka, att det är en spelare som skulle göra skillnad för Brynäs, helt enkelt.

Sv: A proposito de nada
JanT: Jag blir så trött på dessa personer med fullständigt orimliga krav och som aldrig blir nöjda…

Det är väl en back och en forward till som ska in och det krävs väl Erik Karlsson och Connor McDavid för att dessa personer ska tycka att Alcén gjort ett ”godkänt” jobb. Vette fan om det inte skulle gnällas ändå…

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: Ellis kör på samma spår som "spola isen";

Det är Växjös förstafemma som gäller!

Inget annat duger i Brynäs IF!

Sv: A proposito de nada
ellis: varför vill du inte ha wännström ens får han vara skadefri skulle han nog kunna göra 20 mål åtminstone i hockeyallsvenskan, men brynäs lär väl värva connor mcdavid om du ska bli nöjd

Sv: A proposito de nada
ellis:

Vem tycker du Brynäs ska värva?

Vad tycker du om värvningarna av Vesel, Kelleher, Billins, Kopacka, Larsen, Johannesson, Clara och Tärnström?

Det är så lätt att säga vad man inte ska göra.

Jag fattar inte hur man vilka krav man har på ett allsvenskt lag om inte en spelare som Wännström duger i en andrakedja.

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: INGEN av dem. Verkligen ingen...

Sv: A proposito de nada
Jugge: ja det är det, det är väl ingen som hade velat ha Danielsson istället för wännström om man fick välja mellan dom två

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: ” Vem hade ni helst valt som sista forwardsvärvning wännström eller Danielsson?”

Är det en kuggfråga eller??.. Finns bara ett svar på den frågan och det är självklart Wännström.

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: Wännström alla dagar i veckan!

Sv: A proposito de nada
{10065}: ja jag hade också valt wännström om man måste välja, för Danielsson är slut

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: Helt klart Wännström om jag var tvungen att välja.

Sv: A proposito de nada
Vem hade ni helst valt som sista forwardsvärvning wännström eller Danielsson?

Sv: A proposito de nada
Tord61: ” Starkbaum avslutar karriären”

Hjälte! Starky hade ju några riktigt fina säsonger i Brynäs.

Sv: A proposito de nada
lapad: Starkbaum avslutar karriären

Sv: A proposito de nada
Peja: samt att man tidigare släppte iväg Thomas Thelin... För att utveckla punkt 4 mer tänker jag

Sv: A proposito de nada
waker: Det var länge sen du skrev, visst men du har fel i en hel del saker du skriver. Att skylla på Manner är väldigt dåligt med tanken på hur många namn Manner lockat till Brynäs i jämförelse med sportchefen. Indirekt så försvarar du Alcen som sedan augusti lovat förstärkningar för att längre fran under vintern gnällt på att marknaden är död.
Nu är det så att Rödin (som för övrigt har ett stort Brynäs hjärta) tillsammans med övriga killar bestämt sig att stanna kvar och försöka ta tillbaka sitt kära lag till SHL.

Sv: A proposito de nada
waker:

1) Alla SHL-lag värvade namnkunnigt inför förra säsongen. Det berodde enbart på kriget och inte att sportcheferna helt plötsligt blev bättre på att få fler namnkunniga spelare till Sverige.

2) Alcén var orimligt beroende av Manners kontaktnät. Motivering överflödig.

3) Vilka juniorer som lämnat Brynäs menar du hade tillfört något i A-laget förra säsongen?

4) Att man har rekryterat nya tränare till J20 till höger och vänster de senaste åren beror i grund och botten på att Brynäs lät Mats Bäcklin gå under covid. Det var ett idiotiskt beslut.

Sv: A proposito de nada
waker:
Bra skrivet waker, och tack för att du delar insider informationen.
Jag hoppas att du inte riskerar förtroendet i någon nära kompisrelation nu bara.

Det är lite tuff kritik mot JA.
Ändå var vi många som var ganska nöjda med värvningarna ifjol innan serien startade. Sen när det gått dåligt så är JA plötsligt helt värdelös.
Jag tycker han fått ihop två riktigt bra femmor på nytt.
Sen är det kanske lite orutinerade spelare i bredden som kan behöva bevisa mer än de har i kroppen och som man kan behöva se över under seriens gång.
Men det var inget fel på tex Johanessons i fjol. Även den andra unga forwarden som JA tog in gjorde det bra. Så helt dålig på att hitta guldkorn är kanske inte JA.
Jag tänker så här jag. Vilket av de andra lagens trupper hade jag hellre sett istället för det lag JA värvat? Det är kanske något som ni som ifrågasätter JA som sportchef kan utveckla för mig?

Sv: A proposito de nada
KulaShaker:
Alcén och Brynäs var beroende av Manner pga hur Alcén tillsattes och det inflytande RiverJump och deras kontakter (BomBom, Manner och hans spelarkontakter) påverkade hela bygget.
Bad management helt enkelt.
Det kostade SHL-platsen.

Hur mycket har Brynäs ändrat förutsättningarna?
Ett sportgrupp har lagts till.
En delvis ny styrelse.
Bantad organisation inför år 1 i HA.
Allt annat lika?

Sv: A proposito de nada
Jugge: Den åtgärd Alcén gjorde beträffande Manner var att förlänga kontraktet ytterligare ett år och det gjorde han i månadsskiftet nov/dec. Var ganska tydligt redan då att truppen inte fungerade.

Sv: A proposito de nada
Mogel: Manner och de assisterande tränarna misslyckades fullständigt med att få ihop gruppen och få alla att spela som ett LAG. Det får dom ta på sig.

Alcéns ansvar i debaclet var dock att ställa en lövtunn trupp på isen utan någon som helst konkurrens. En spelare som Palve underpresterade hela säsongen, ändå var han bara bänkad en match. Utöver det, 2:a center och gott om tid i PP.

Alcén gjorde som du säger inga förändringar under resans gång utöver att ta in ytterligare en målvakt efter en period av bra spel från Limpan…

Sv: A proposito de nada
waker: Ja allt är Manners fel. Den jäveln.

Sv: A proposito de nada
waker: Jag håller helt med dig om att Manner misslyckades kraftigt förra året med att få ihop gruppen. Dock så tycker jag att det är Alcen som sportchef ansvar att förändra i gruppen om han märker att något inte fungerar. Som tex att sparka Manner när han inte får ihop gruppen. Men istället satt Alcen bara helt lugn i båten och lät skeppet sjunka.

Sv: A proposito de nada
Längesen jag skrev något här nu, men vill flika in lite angående det återkommande tjafset om JA.

Kolla man på värvningarna JA har stått för så är de flesta på pappret riktigt bra värvningar där vi kanske hade max fått 2 stycken av samma kaliber med Sundlöv i spetsen, det inkluderar även förra säsongens värvningar.

Brynäs har varit framgångsrika när egna produkter levererat, för ett antal år sedan blev det massflykt från Brynäs juniorled och nu ser vi konsekvenserna av det, J20 har inte varit bra på väldigt länge, nu börjar det komma mer intressanta årskullar (j18 & U16).

Manner misslyckades med att svetsa gruppen samman förra säsongen, med information från en med inblick blev det två läger, utländska och svenska spelare. De utländska spelarna med erfarenhet från landslagsspel hade ingen respekt för Rödin som lagkapten för Brynäs.

Inga talanger som kommer fram och två grupperingar av veteraner i samma lag är väl ingen framgångssaga precis. Det är ett misslyckande av Manner att få ihop gruppen, inte JA.


Som många ser det att Alcén prioriterar Kvist före Ljungkrantz förstår ju inte att det finns två parter med önskemål som ska matcha. Hade vi velat köra en chansning med Ljungkrantz i 2/3:e kedja då han inte vela spela i en fjärdekedja?

Kvist är mycket bättre lämpad för en roll i fjärdekedja, var väl bara han som gick upp en fight förra året, dock sänktes han av en smäll. Men han visade känslor, något som saknats länge i Brynäs. Jag blev otroligt frustrerad den matchen att inte en jävel stod upp för Kvist.

Nu har jag fått yttrat mig lite, tack. Skriver väl något mer om någon månad :)

Trevlig sommar, hoppas vädret är med er!

Sv: A proposito de nada
Silfver: JA har verkligen tidigare visat att han har förmåga och fingertoppskänsla att modifiera laget och lagledning under pågående säsong när svagheter visat sig…
Ursäkta, men jag ser fram emot kommande säsong med viss skräck med nuvarande sportchef!

Sv: A proposito de nada
{5647}: Verkligen, det kommer bli ett rävspel i slutet av säsongen. Finns också en stor oro, berättigad sådan dessutom, kring skadebenägenheten för flera av våra ledande spelare. Att Bertil, Rödin och ev Kinnvall kommer behöva stå över en 10-15 matcher är inte orimligt.

Sv: A proposito de nada
lapad: som påpekats här tidigare finns likheter mellan Alcens förlängda spelarkontrakt och snacket kring Nicky D. Bra personer i gruppen och omklädningsrummet. Men om de blir sänken på isen så blir det kontraproduktivt.
Jäkligt dyra maskotar om man vill raljera lite.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Så tycker jag alltid i alla frågor. Allt handlar om Brynäs bästa men i detta fall så tycker jag att du har helt fel. Om du har ett hockey ögat då måste väl även du fatta att Danielsson inte har något att tillföra på isen. Vill man ha honom trots allt så tycker jag exakt som någon annan skrivit, släng honom i båset. Mvh

Sv: A proposito de nada
Silfver: Dock tror jag att ni - liksom vi, Löven och andra lag - säkert kan få företagare och privatpersoner att lätta lite på lädret om ni ligger bra till inför slutspelet.

Och det handlar inte bara om att köpa för egen del. Det handlar lite om att hindra konkurrenterna också. Löven var med och bjöd på både Brickley och Halloran...

Sv: A proposito de nada
Zzz: OK, tycker det är en tydlig paradox till vad man tidigare sagt om att värva spelare till specifika roller. Jag håller med om att laget måste breddas, men det ska man ju helst göra uppifrån. Att värva en gammal Danielsson som inte hänger med i tempot, tar onödiga utvisningar och knappast kan spela Gällstedts skridskohockey är inte att bredda laget på ett bra sätt.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: sannolikt behövs, precis som JFK är inne på, även ett utrymme att förstärka under säsongen innan ett sannolikt play in. Sen är frågan om JA har kompetensen att hitta rätt eller om pengarna finns. Men som du indirekt syftar på så var fjolårets trupp lövtunn och årets fjärdelina är knappast starkare än många konkurrenters trots att vi degraderats.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Så att när MoDo ifjol värvade ihop en hel andrakedja i Vela, Niederbach och Halloran hände inte det egentligen? Tveklöst kommer ett antal spelare loss och de kan vara avgörande för avancemang beroende på vilken förening som tar in dem. I MoDos fall innebar det fyra spelare som inte Löven, DIF eller SSK kunde ta in.

Jag tycker också man ska starta med ett så bra lag som möjligt, men det är naivt att tro att inte det kommer loss stjärnor senare.

Der finns nackdelar med att värva senare, men också en stor fördel. Man vet vilka spelartyper man saknar.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Min paroll som jag tjatat om sedan minst ett år: bättre spelare längre ned får man automatiskt om man fyller på med spets UPPIFRÅN!!

Min andra paroll var: värva innan säsongsstart så truppen är på plats när serien startar!! Behövs förstärkning för slutspel? - jamen in med dem nu direkt så laget spelar ihop sig och bidrar över tid!!
(senare kommer ”marknaden att vara död”, och ”anledningen till att någon finns tillgänglig sent på en säsong - är ju inte för att det är en eftertraktad spelare”)

Sv: A proposito de nada
Peja: Det Alcen sa i GD för någon vecka sedan var att det kunde bli en spelare längre ned i kedjorna eller högre upp beroende vilken spelare som fanns tillgänglig och hur denne passade in i laget.
Det kan lika gärna varit så att det var just Camper som gjorde att Alcen högg, nu kanske man återgår till grundplanen.

Jag kollade lite på Björklövens lag. Dom har en väldigt bra forwardssida och en helt annan bredd än vad vi har. Vi måste bättre spelare längre ned i kedjorna.

Sv: A proposito de nada
Lemp: 10 poäng i slutspelet också på 17 matcher

« · 2551540 · »