1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736959 inlägg · 7967 ämnen

« · 2651257 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
rafalski: YES!!!

Sv: A proposito de nada
rafalski: rakt av

Sv: A proposito de nada
Andy Tiger: gött!

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Vi mal ner dom.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Greg Scott.. Äntligen!

Sv: A proposito de nada
dabif: och när Kvist missar öppet mål så blir man än mer röd.
Men Greg fixar biffen. Men det döms nog bort.

Sv: A proposito de nada
Kvist?

Sv: A proposito de nada
Gunderson: Får hoppas det var en snusdosa och inte en grinder

Sv: A proposito de nada
Honken72:Jag tror grabbarna går på halvfart o invaggar dem i säkerhet. I slutspelet kör vi över varenda lag. 😉”

Jag hoppas du har så jävla rätt🙏🏻🤔

Sv: A proposito de nada
munkas: En duktig coach upptäcker ju rätt snabbt att lag lärt sig hur de ska spela och gör motdrag. Gör de förändringar som behövs.

Jag ser inget av det ute på isen. Förändra lite i kedjorna klarar vi av härinne, förändra i grunden hur man vill spela för att man är neutraliserad klarar däremot duktiga coacher av.

Ser inte ett uns av vilja att förändra från våra tre fågelholkar. Samma floskler innan, under och efter match. Det känns idélöst och tröttsamt ut. Ingen glöd. Stå och vara besviken efter matcher duger inte. Förändra under match

För fan.

Sv: A proposito de nada
havre: Förhoppningsvis en ruskigt bra målvakt också.

Klämkäck kan man ju alltid vara men i den här miljön för det bara mina tankar till en Lindbäck 2.0. Hoppas verkligen vi träffar rätt här, kan vara skillnaden mellan en SHL-plats eller trolig ökenvandring.

Sv: A proposito de nada
14 skott, imponerande.

Brynäs toppar verkligen formen vid rätt tillfälle...

Sv: A proposito de nada
rafalski: Det har sett rätt illa ut, för långsamt främst - men de kan vinna denna match. Tycker SSK såg ut att backa hem lite väl.

Sv: A proposito de nada
gwl: Väldigt trevlig människa. Jordnära. Kul!

Sv: A proposito de nada
gwl: sen har dom sin variant på "dippers" som man trycker in i underläppen

Testade dom när jag senast var i Amerika... Otroliga påsar 😅

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Jag tror grabbarna går på halvfart o invaggar dem i säkerhet. I slutspelet kör vi över varenda lag. 😉

Sv: A proposito de nada
dabif: Snus har exploderat i NA, det är väldigt populärt där nu. Speciellt efter velo lansera där

Sv: A proposito de nada
{9684}: Det ser onekligen så ut! Kan ju vara en puck också.

Sv: A proposito de nada
havre: Han har redan blivit av en favorit, väldigt vältalig herre och smart.

Sv: A proposito de nada
{9684}: En snusande amerikan... Hmmm
Men vad smal han är, jag vill ha en målis som fyller upp mellan stolparna haha

Sv: A proposito de nada
Jag vill att Brynäs dikterar spelet därute. Spelar fysiskt och smäller på rejält. Motståndare ska åka till vår arena och veta att detta kommer göra ont och åka därifrån och veta att det kommer bli likadant nästa bortamatch. Och nästa. Och nästa.

Nu åker flera av topplagen hem med känslan av att här har de en bra chans att få spela det spel de vill. En bra känsla för dem.

Det är obra.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Ja, det känns oroväckande att topplagen lärt sig exakt hur man ska spela mot Brynäs. Jag kan inte minnas senast som Brynäs var framgångsrika med att försöka skapa lägen och luckra upp ett samlat försvar.
Vi får hoppas på nån extraordinär soloåkning av Kopacka här i tredje för jag tror inte Gällstedt har nycklarna tillgängliga i sin ”Det blir som det blir- gameplan”

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Har han snusdosa i fickan....

Sv: A proposito de nada
Haha nya målvakten är ju fruktansvärt rolig.

Sv: A proposito de nada
{10491}: Superdåligt har det inte varit men ser ut som de är lite försiktiga där ute. Undra vem som gör första målet och hur det andra laget agerar efter det. Tror hela matchbilden förändras efter ett mål oavsett vem som gör det.

Sv: A proposito de nada
Coreau ser ut som nån gammal amerikansk militärveteran.

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Tror vi får andas lite, vi är i en svacka. Det är tydligt.

Svackor vänder, den vände för djurgården, aik och även modo som hade en svacka i slutspurten förra säsongen.

Kommer inte bli en enkel promenad till shl.

Det här är en match som lika gärna kan va två lag i en final, den är jämn, den kommer va jämn.

Man kan inte förvänta sig att köra över ett ssk som jagar första platsen.

Slutspel är långt, som det ser ut nu kan djurgården få möta Löven i en kvartsfinal. Två lag som kommet köra slut på varandra redan i kvarten.

Andas folk, kolla och se vad som händer.

Sv: A proposito de nada
Vi har två eller tre ramträffar...

Sv: A proposito de nada
dabif:
Med gnället här så verkar det inte så

Sv: A proposito de nada
{10491}: vi ser Brynäs vs SSK, vilken ser du på?

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Kämpa Tingsryd!!!

Sv: A proposito de nada
rafalski: Jag tycker ssk spelar med mer energi och vinner många fler närkamper än oss. Tycker det är oroande.

Sv: A proposito de nada
VIK har 1-5 hemma mot BIK. Kunde varit värre…

Sv: A proposito de nada
När jag nu sett 2 perioder och sett men även hört kommentatorerna, om lagens stängningar mot varandra, inte minst i slutet av andra, så slås man fan av tanken om dom som kommenterar här ens ser samma match .

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Tycker inte det ser så illa ut som man kan tro när man läser härinne. Väldigt tajt match där försvarsspelet prioriteras.
Gäller att ha tålamod även i tredje så kan vi ta det här.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Vad som är oroande är att vi har svårt i mot dom andra topplagen i HA även i våra hemma matcher,
Erpen är våran hemma borg och vi måste sälja oss dyrt där..
Om vi ska gå upp till SHL så måste vi vinna våra hemma matcher det är A och O..

Sv: A proposito de nada
gwl: de är just krisande i saik jag är orolig för

Sv: A proposito de nada
gwl: Tyckte att Bif var lite lite bättre nu på slutet igen. SSK backar hem mycket tydligare sista 8 min. Ribbträffen var synd, sen är det flera som missar mål i rätt bra lägen.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Men när kvist går före Kopacka i pp blir man lite röd i ansiktet.

Sv: A proposito de nada
Det känns som båda lagen är lite rädda för att förlora den poängen man har.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vi gör väldigt bra saker i små segment. De segmenten behöver komma i mycket tätare följd. Gärna flera byten i rad.

Detta kommer inte hålla i ett slutspel, inte ens förbi en semifinal. I takt med att slutspelet kryper närmare behöver spelare och coacher prestera bättre. Jag ser inget av det hittills. Tycker vi blir sämre och sämre ju längre serien pågår. Vet inte vad det beror på!

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Hållit mig ifrån Kvistdebatten men när han används för forechecking och det fysiska spelet fungerar han även fast det finns bättre alternativ (fast inte så många i truppen).

Sv: A proposito de nada
gwl: Man låter SSK komma till ett farligt läge med 1 sekund kvar… Herregud så dåligt!

Sv: A proposito de nada
TheMacamush: Säsongen ut om inget krisar i Saik

Peja: Kvist gjorde 2 mål mot Mora, och rätt säker på att Blomqvist gjorde mål den matchen med.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Tror Lövens fjärdekedja gjorde 2-3 mål senast de mötte Brynäs. Det har inte Brynäs fjärdekedja gjort mot något topplag på hela säsongen.

Sv: A proposito de nada
havre: Han är ju fostrad i en bra klubb 😉

Sv: A proposito de nada
havre: undrar hur länge vi får ha honom bara...

Sv: A proposito de nada
Silfver: kanske men tycker debatten blir för ensidig därför lyfter jag fram detta som balans i forumet.

Sv: A proposito de nada
Robertsson, Bertilsson och Clara gör det bra, resten ser ut som de har glömt hur man lirar hockey..

Sv: A proposito de nada
Robertsson har ändå överraskat positivt på mig. Lurig spelare.

« · 2651257 · »