1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741928 inlägg · 7967 ämnen

« · 2895014 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2025-26
Svensson_62: Nja, Hansen ska inte få gräddfil till istid i A-laget bara därför att Brynäs möter hans tidigare förening. Han får se till att förtjäna den istiden genom att konkurrera ut andra J20-spelare.

Sv: Silly Season 2025-26
Brynäsaren05: och vi förlorade mot AIK förra året.

Sv: Silly Season 2025-26
Svensson_62: Hahahah Leksand förlorar mot Mora!!

Sv: Silly Season 2025-26
Brynäsaren05: Kanske en ren juniorkedja. Plus några juniorbackar utspridda i laget.
Låt Mattias Hansen spela mot Storhamar (Mads son i BIF J20).

Sv: Silly Season 2025-26
aplusb: Vill se Petterson och Svrcek högt upp mot Klagenfurt och Storhamar.

Sv: Silly Season 2025-26
aplusb: ZUG? VI möter Klagenfurt inte ZUG. Klagenfurt är ett lag som knappt skulle platsa i Hockeyallsvenskan.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Brno och Mountfield är inga skämtmatcher, det kommer att krävas att man är påkopplade där - Jag tror att man kommer att köra relativt toppade lag i de matcherna. Samma gäller ZUG pch ZSG hemma sen.
Sedan är det väl ingen högoddsare om ett par toppspelare vilar någon/några av de matcherna, men det beror på hur läget är med Lindblom och Trivigno också.
Belfast och Storhamar kan man ställa J20 mot (nästan i alla fall), där är nivåskillnden så stor. De matcherna vinner man oavsett.

Sv: A proposito de nada
ante08: Blev det nåt tak?

Sv: A proposito de nada
Skalman13: Taknatta!
Leksands IF Supporterklubb bildades hösten 1965. Detta efter att en grupp supportrar arrangerat den så kallade ”Taknatta” i Leksands centrum. Man stängde då av ett flertal kvarter, och hade dans och uppträdanden på flera ställen - allt i syfte att samla in pengar till ett tak över Isstadion.

Sv: A proposito de nada
Skalman13: Leksand och Mora försöker nog bara maxa intäkterna från den här matchen, mer försäljning av öl vid sena matcher.

Sv: A proposito de nada
Varför kör lyxfällan match 22:00?

Sv: A proposito de nada
Vad sägs om lite kvällshockey?
Leksand-Mora med pucksläpp 22:00. Bara ett tips!

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Dessutom är vissa av CHL-matcherna väldigt tätt inpå varandra, förmodligen av reseskäl. Så hade inte Brynäs valt att lägga upp försäsongen annars.

2 matcher i Tjeckien på 3 dagar. Jag hoppas att Bäckis och många andra äldre spelare vilar en av matcherna, men samtidigt kan man inte vila hur många spelare som helst. Idealiskt sett har man redan vunnit tillräckligt för att gå vidare redan innan bortamatchen i Belfast och kan därför vila massa spelare från den matchen.

Det tar typ 4,5 timme enkel resa till Belfast, det vill säga 9 timmars flygtid tur och retur för att spela match mot ett lag som på sin höjd hade varit ett allsvenskt mittenlag. Det vill man gärna att veteranerna slipper, mycket bättre om de är hemma i Gävle och tränar.

Sv: Silly Season 2025-26
Svensson_62: Ja och nej. Du tänker nog på att försäsongsschemat (inklusive träningar & camps) kommer att förkortas samtidigt som antalet matcher i serien ökas till 84 (från 82).
www.si.com/onsi/breakaway/news-feed-page/nhl-reduces-preseason-schedule
Det kan ju så klart leda till färre matcher.

Tittar man på inbokade försäsongsmatcher är det matcher från 20 september till 4 oktober.
www.nhl.com/schedule
Vilket alltså är nästan samma tid som förra säsongen (21 september till 5 oktober för alla utom en match som gick 7 oktober). Går att se på samma sida om man bläddrar tillbaka lite ifall man undrar över källa till det.

Så även om försäsongsperioden kortats ned så har inte antalet speldagar förkortats inför denna säsong i.a.f.

Edit: Såg nu att du skrev från 2026. :) My bad, missade det. Låter detta stå kvar ändå!

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Tycker jag läst/hört att NHL ska dra ned på antal tillåtna försäsongsmatcher till max 4 från 2026 (nya NHL-avtalet?)

Sv: Silly Season 2025-26
ME88x: Samtidigt så har NHL-spelarna en ganska rejäl mängd träningsmatcher innan säsongen drar igång också. För att gradvis kunna steppa upp.

Detroit kommer t.ex. ha 8 träningsmatcher innan säsongen drar igång (några lag har bara 6 matcher). Brynäs kommer väl ha 2 innan första tävlingsmatchen (CHL) drar igång. Räknar ej med Svarta mot vita. Och då kommer 1 av matcherna vara mot HA-motstånd (ej underskattning, men det är inte SHL-motstånd ens).

Är väl mer det Peja är inne på. Inte att spelarna inte skulle klara av att spela träningsmatcher i det långa loppet.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: kör man 82 matcher i NHL under en vanlig grundserie så ska det nog inte vara ett problem för våra hjältar 💪🏼

Sv: Silly Season 2025-26
mk: Nja, det är mycket svårare att planera en sån här försäsong och skaderisken är högre i tävlingsmatcher. Det blir väldigt få träningsmatcher innan man ska spela tävlingsmatcher. Går inte att steppa upp gradvis på samma sätt.

Sv: Silly Season 2025-26
Berge: Ja. Det är trots allt bättre att spela CHL än matcher mot HA lag.

Sv: Silly Season 2025-26
Säga vad man vill om CHL…

Men det är en hyfsad värdemätare vi får i genrepet till SHL i år.

Zurich har nog det laget i Europa som skulle hävda sig allra bäst i NHL

Lehtonen, Kukan, Weber, Andreoff, Andrighetto, Balcers, Frödén, Grant, Malgin, Rohrer och Hrubec i mål.

Brynäs har väl likvärdiga eller till och med större namn…. Men flera av Zürich spelare är i sin prime. Och de vann ju också CHL ifjol.

Sv: Silly Season 2025-26
Brynäsgubbe: håller med! Här har vi en person/spelare som tar energi -troligtvis. Lär passa väldigt bra i LHC 🤣

Sv: Silly Season 2025-26
Pigalle: Om jag får byta ämne till spelare man faktiskt bryr sig om, Chucky verkar få spela i AHL nästa säsong. På elite prospects står han på line-up med Syracuse crunch.

Sv: Silly Season 2025-26
Brynäsgubbe: Jakub Vrána och Robin Kovács symboliserar bilden av Linköping HC som förening och deras plastsupportrar till 100 %. Perfect match ✅

Sv: Silly Season 2025-26
Vrana verkar jävligt oskön. Skönt att slippa.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Enig. Det är nästan så att man kan nöja sig med att endast ta med sig de positiva prestationerna från den här typen av match. De negativa prestationerna är de som förhoppningsvis kommer att förbättras tills det är allvar.

Sv: Silly Season 2025-26
KulltorpsOlli: Tycker inte heller man ska dra för stora växlar av det. Varken som Timråit eller Brynäsare. Vi minns väl alla förra årets match på försäsongen där Timrå körde över Brynäs totalt (spelmässigt även om det bara blev 1-3). Det hade ju inte jättemycket betydelse för säsongen som helhet sen ändå.

Viktigaste är väl att man ser tendenser och sånt i sitt eget lag mer på individnivå så här tidigt (min åsikt). Det är ju inte NU som allt ska sitta för laget. Vissa lag har väl knappt tränat PP/BP innan första matchen. Sen har ju vissa lag (Frölunda typ) knappt bytt ut en spelare och där kommer säkert mycket kugga igång mycket snabbare än för andra lag som mer eller mindre är helt nya spelarmässigt (DIF/HV).

Sen är det väl som alltid svårt att avgöra prestationer osv när man rätt snabbt går upp till 2-0 och sen gör 3-0 också. Är det försäsong kanske inget av lagen jagar ihjäl sig och gör allt för att komma ikapp. Medan laget som leder kanske slappnar av lite då det inte är några poäng på spel. Som du är inne på så lär vi aldrig få veta det ändå.

Edit: Och som nämnts. Brynäs kan vara lite före i träning i och med CHL-matcherna. Det tänkte jag inte ens på.

Sv: Silly Season 2025-26
Berge: jag blev positivt överraskad över hur pigg Silfverberg såg ut. Tycker alltid det finns en risk med en ålderstigen trupp eftersom det kan gå fort utför de sista åren av karriären. Carl Söderberg gick från 41p till 26p (även om det förstår beror på lagfaktorn också) från en säsong till hans sista i MIF.
Men Silfver såg ju minst sagt giftig och hungrig ut.

Edit: nu har vi ju många yngre spelare i truppen också men just när det kommer till våra äldre stjärnor.

Sv: Silly Season 2025-26
KulltorpsOlli: Gissar att Brynäs ligger före Timrå i isträning, och att man t ex redan tränat special teams, inför CHL osv. För BIF är det iaf stor skillnad gentemot första träningsmatchen i fjol. Märktes i timing i period 1. Sen kom Timrå förstås in i det mer och mer.

Sv: Silly Season 2025-26
Berge: Tycker inte man ska dra så stora slutsatser av den första träningsmatchen. Men Brynäs var klasser bättre i första, vilket kan oroa en Timråit.
Sen var det väl jämnt övriga två perioder.
Om det berodde på att Brynäs spelade av matchen eller ej, får vi inte veta, skulle jag tro.
Men stark första period av er!!!

Och det ska bli kul att se ert lag i år med Silverberg och Bäckis mfl.

Lycka till!!

Sv: Silly Season 2025-26
Berge: Ja, han är helt galet bra.

Sv: Silly Season 2025-26
Kul att hockeyn är igång.

Har sett att många skrivit vilka spelare som stack ut. För mig är det helt klart Silfverberg. Han fick verkligen Timrås spelare att se ut som U16-spelare. De hängde och klängde på honom men var aldrig nära av att få av honom pucken. Silfverberg gjorde precis vad han ville. Sen hans skott. Det bara smäller.

Läste också att många i Timrås forum förklarade förlusten med att de saknade några spelare (3 juniorer och Per Svensson)

Vi saknade ju Bertilsson, Andersson, Trivigno, Lindblom och några juniorer.

Tryggt att vi kan ställa upp med så bra lag trots att vi saknar spelare som Bertil, Andersson, Lindblom och Trivigno. Nu var det bara träningsmatch i torsdags men det var klasskillnad mellan lagen.

Bäckström i all ära. Men Silfverberg kommer vara Brynäs viktigaste spelare även i vinter. Vilken jävla spelare!

Sv: Silly Season 2025-26
Lenn: Kan det vara så att det är ett vanligt kontrakt?
Men att spelaren har en prognos på hur länge man ska vara skadad.
Sen så går väl FK in efter 14 dagar och täcker liten del, och klubben står för resten. Upp till 90 dagar?

Så man som klubb tar det att man får betala för en vara som man inte kan använda.
Men så enkelt är det väl inte😀

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Jag blir nyfiken på hur kontrakt och försäkring ser ut på spelare som skrivs på med oerhört osäkert hälsotillstånd. Är det skyhög försäkringspremie? Oförsäkrad?

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: pinsamt läkarteam isåfall som gör utvärderingar på deras välmående/kostnad.

Likt Niklas Hansson som gått med ”benstöd” nästan hela sommaren.(vet inte vad man ska kalla det, men sånt där Exo skelett som stödjer benet).

Sv: Silly Season 2025-26
nypåforumet: Suomela och Karlkvist var verkligen en nivå över alla andra i Oskarshamn den säsongen. 66 & 61p. Nästa i laget var Smejkal på 43 och Oksanen på 42. Sen ett jäkla hopp ned till Brace på 28.

Sv: Silly Season 2025-26
SuneMangs: Suomela var väl i närheten och Bäckis är väl några nivåer över honom.

Sv: Silly Season 2025-26
Herre P: Det ser ut som en pumpad Ove Molin 😁

Sv: Silly Season 2025-26
Herre P: den måste jag printa ut till min son! Han älskar Hulken! 😅

Sv: Silly Season 2025-26
Herre P: Denna bild ska krediteras Joe Formgren, och ja, den är jäkligt bra!

Sv: Silly Season 2025-26
Hej alla..jag hittade en bild som jag tycker passar bra. Hoppas ni gillar den. 😁⬛️🟥🟨🟥⬛️
Uppladdat:

500x0-screenshot20250413171858instagram_jHovrwexnIJ1SZE.jpg


Sv: Silly Season 2025-26
Nu får det väl vara dags att släppa nya matchtröjan...

Sv: Silly Season 2025-26
nypåforumet: Nä, Loobs rekord är svårt att slå. 73 poäng har jag gissat på Bäckis. Vet att det blir otroligt svårt att nå 70, men är det någon i ligan som kan göra det är det han.

Sv: Silly Season 2025-26
SuneMangs: ja man kan ju inte annat än bli förväntansfull när han levererar en topp tio passning för en hel SHL säsong på första träningsmatchen... Lustigt hur i princip alla spelare i ligan drömmer om att lägga sådana passningar och så gör han det bara på momangen. Klass

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Det är ju för jävligt!

Sv: Silly Season 2025-26
SuneMangs: Inte helt omöjligt.

Tror Bäckis och Silfverberg kommer leka hockey i powerplay.
Slår han Håkan Loobs poängrekord tror du?

Sv: Silly Season 2025-26
nypåforumet: Bäckis gör +70 poäng om han är frisk och får spela alla matcher. Hybris säger vissa, svensk hockeyadel säger jag.

Sv: Silly Season 2025-26
Cardigan Daffipoff: Tror ni tar hem hela skiten i år om jag ska vara helt ärlig. Bäckis gör säkert 50+ poäng också. Svårt att se SHL utspela sig annorlunda.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Vad syn……d.

Sv: Silly Season 2025-26
Ouff. Lagom tungt för LHC om de tappar Lennström. Överkroppsskada som ska utvärderas igen om 2 veckor låter ju sådär. Tränar inte med laget under denna tid.

Att tappa sina 2 bästa backar svider ju för alla lag.
www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/4B288g/shl-stor-skadeoro-for-stjarnvarvningarna-i-linkoping
Sen är Karlström inte spelklar heller vilket också är ett rätt tungt tapp.

Sen är det ju så klart en risk när man värvar skadade spelare som är på väg tillbaka.
"Linköping har satsat stort på Theodor Lennström och Fredrik Karlström.
Det som oroar är att de båda stjärnvärvningarna har kommit till sin nya klubb med skadeproblem."

"Theodor Lennström har inte spelat match sedan den 1 mars och Fredrik Karlström har inte spelat match sedan den 29 december."

Sv: Silly Season 2025-26
Ett backnamn som nämndes som aktuell för Brynäs i MPs sillyfredag. Inte källa från dem utan från "någon på Twitter". Så ingen cred (eller kritik) mot Hockeynews här.
www.eliteprospects.com/player/248525/brogan-rafferty

« · 2895014 · »