1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 747501 inlägg · 7967 ämnen

« · 2935425 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Oavsett hur mycket vi supportrar gillar det eller inte...
Nu måste vi vara medvetna om att Kinnvall, Hägg och Kempny kommer att få logga 25-30 minuter ikväll.
Sen om man tycker det är rätt eller fel så kommer de att få göra det.
Kinnvall och Hägg är jag faktiskt inte orolig över även om Kinnvalls speltyp ökar chansen för tappade puckar etc men då får det vara så.

Kempnys senaste match dock - där är jag orolig.

Men i med och motgång måste vi fan stå bakom våra spelare!

Sv: A proposito de nada
Skulle vara intressant att se hur mycket en sån som Wolanin skulle ha för att komma hit?
Erbjuder man en miljard så kommer han.
Erbjuder man noll så kommer han inte.
Nånstans däremellan ligger summan - men var?

Sv: A proposito de nada
Zzz: Risken finns att nu får han kritik för att han bara snackar och snackar i tid och otid istället 🙂

Sv: A proposito de nada
ellis: Ok.
Om jag säger så här.

Vilka backar i andra lag som signat i shl har varit av den profilen som Brynäs sökte efter förra året.
Profilen var 1:a back, klar spets, med betoning på offensiv.
Vilka har signat.
Jag kommer på Lennström, Rafferty oxå.
Gabriel Karlsson i Färjestad.
Missat några säkert, vilka?
De Haan är en defensiv profil, så den går bort.

Det är på detta som Alcén ska bedömas.
Sen är det fortfarande skit att inte lösa någon!
Om det beror på snålhet eller kyla får man avgöra själv.
Jag tror på övertro att Brynäs skulle vara attraktivt.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Du får vi se om ”folk” känner sig tillfredsställda då 😊. Jag gissar på att det inte släcker informationstörsten..

Sv: A proposito de nada
OveJärnkrok: Pappan löser då allt med:
- Det går lika bra med selleri!
Slutet gott allting gott 🙂


Sv: A proposito de nada
Huge: Men om scenariot är såhär då, den gnälliga fyraåringen till pappa:

- Vi kanske borde köpa det där godiset innan det tar slut.

- Nej, vi har ju 5 st hallonbåtar, det räcker nog hela helgen. (Pappa)

Helgen kommer. Godiset räckte inte. Som förväntat.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: uppdateringar med Alcén på hemsidan nu. Exakt sånt folk här efterfrågar.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Vilka var de ?

Sv: A proposito de nada
aplusb: Fast allt det du skriver har ju Alcén sagt? Men troligen då inte på det sätt du vlll ja det paketerat. Han har sagt att de inte är nöjda, att de vänder på alla stenar men att det som kan se ut som ett uppenbara problemet inte alltid är det som orsakar det. Han letar spelare med rätt karaktär och är bara intresserade av spelare som gör laget bättre. Men då måste man ju lyssna också. Senast i hockeymorgon i veckan sa han allt det. Sen blir det ju mycket floskler också men journalisterna försöker ju pressa honom på saker han inte kan säga.

Jag är lika frustrerad som alla andra men mer än övertygad om att de som jobbar i föreningen gör allt de kan för att lösa situationen.

Sv: A proposito de nada
Nej, nu får vi sluta gnälla och ställa krav på den sportsliga ledningen. Allt går enligt Alcéns grand master plan… Låt oss sjunga Kumbaya istället…

Det ska bli spännande att se Vesel smälla in ett par slaggor i rollen som point i PP ikväll… 💀

Sv: A proposito de nada
Zzz: Det är lite som när en pappa ska försöka trösta och förklara för sin 4-åring som är kinkig, grinig och undrar varför det inte blir nåt lördagsgodis:

Godiset är slut.
"Dumma pappa, jag VIIIIIIILLLLLL ha godis iaf!!!!!!!!!"

Godiset är för dyrt.
"Dumma, dumma pappa!!!! Jag vill ha godiset iaf!! NUUUUUU!!

Mao: en omöjlig uppgift för pappan...

Sv: A proposito de nada
Här är min prioordning
1. Brist på resultat på isen => Var god fixa asap
2…
3…
4…
5, Brist på kommunikation. Dåligt. Bra tips nedan vad JA bör gå ut och säga/förklara.
Men jag har bara fokus på nummer 1 just nu.

Tror det är lite generationsfråga över hur viktigt det är att få information asap och daglig feedback på vad man gör på jobbet i hemmet och på sociala medier.
Feedback från morgon till kväll. Det kanske dock är ett vettigare tänk egentligen än min generations strikta resultatfokus. 🙂
Min generation var nog mer inne på parollen som Henry Ford II hade (Henry Fords sonson, verkade dock ej vara en trevlig chef):
”Give me results - never complain, never explain” ( d v s visa resultat, jag är inte intresserad av gnäll och bortförklaringar)

Sv: A proposito de nada
Zzz: Nu säger jag inte att det inte finns många fans som beter sig illa i sociala medier, och jag tänker inte sitta och försvara det, men Brynäs själva har ett ansvar för det också - Eller kanske inte ansvar, men de har möjligheter att stävja det som jag tycker att man inte utnyttjar.

Igen, öppenhet och ärlighet mot supportrarna är ett måste för att skapa förståelse för situationen man befinner sig i. Brynäs har dessutom heltidsanställda kommunikatörer, så det är inte så att det inte finns resurser att ta fram det här - Och tiden som det tar för sportchef, ordförande, VD etc att svara på frågor får de bannemig ta sig, det är inte många timmar det rör sig om på en månad.

Hade Brynäs gått ut och förmedlat FÖRSTÅELSE för frustrationen, "Vi hör er - Vi ser er - Vi är lika missnöjda som ni. Vi vill mer, vi behöver ert stöd. I dagsläget gör vi X, Y och Z för att vända det här. Vi har inte värvat en back för att..." etc etc, då är jag helt övertygad om att det inte hade varit samma kritik på sociala medier heller.

Sedan finns det alltid folk som oavsett vad lever för att skapa kaos på sociala medier, de skulle knappast stoppas av sådant här, men vill Brynäs verkligen ha arbetsro och stöd från supportrarna så är det den vägen man ska gå. Inte låtsas som att det regnar när det haglar in frågor till varenda maillåda om vad sjutton de håller på med, varför det inte värvas, varför man underpresterar etc.

Sv: A proposito de nada
lapad: Det jag skrev är precis det som det handlar om. Och sjävklart görs det analyser om vad som gått fel. Det kommer säkert analyseras ännu mer efter säsongen. Men man kommunicerar inte saker som riskerar att påverka laget bara för att göra fansen nöjda. Det om något gäller även på en vanlig arbetsplats.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Det handlar inte om det.Du måste förstå att man lever inte på gamla meriter, det gör man varken på en vanlig arbetsplats eller inom idrotten.
Ett resultat är färskvara, man når toppen under en period för stt sedanhamna längre ner. Då måste man analysera om varför man inte lyckats.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Ja fansen borde lugna sig då många delar ser bra ut när det kommer till underliggande statistik. Men underliggande statistik tar ju inte med i beräkningen att spelare kan bli skadade eller att backar eller målvakter gör enkla kostsamma misstag.

Sv: A proposito de nada
magr: Men vad är det för information du vill ha?
En ärlig redogörelse om hur dåliga våra målvakter är och hur inkomplett vår backsida är?
Vilka backar och vilka målvakter som är på väg in och när de är spelklara?

Sv: A proposito de nada
lapad: Så oavsett om han får 6 månader sedan ställde Sveriges bästa lag på isen så är han nu inte tillräckligt kompetent? Förstår du inte själv hur orimligt det resonemanget är och att det enbart baseras på din egen besvikelse över säsongen? En besvikelse som vi alla känner.

Brynäs fans är erkänt förjävliga i sociala medier. Brynäs har uttryckt tidigare att det påverkar verksamheten negativt och att man önskar mer arbetsro än att bli bombarderade av sina egna fans.
Heino Lindberg sa i hockeymorgon att Brynäsfansen borde lugna ner sig för att det på många delar ser bättre ut än vad tabellen visar. Man vet vart problemen finns och vart man behöver göra förändringar. När en journalist säger det vet man att det är en skitstorm.

Sv: A proposito de nada
mk: Löjligt påstående om att inga spelare finns. Dvs, nu finns nog inga men under ett halvår från förra säsongens slut har det verkligen funnits.

Sv: A proposito de nada
lapad: Ja det är amatörmässigt, om ens det.

Sv: A proposito de nada
magr: Det är ju just det där som skaver.
Det spelar ingen roll hur mycket man bakom kulisserna jobbar om man får det att framstå som att man sitter på arslet och skiter i supportrarnas farhågor.

Brynäs har säkert lärt sig en massa senaste åren, men en sak har de fruktansvärt långt kvar i - Och det är kommunikationen med sina egna medlemmar och supportrar.
Jag är 100% säker på att den absoluta majoriteten av all kritik som riktas mot den sportsliga ledningen i Brynäs i år hade kunnat undvikas genom att man öppet, ärligt och genuint förklarar vad man jobbar med, varför man gör de val man gör, hur man resonerar med truppen framåt etc.
Nu uttalar man sig i media eller via egna kanaler med citat som i bästa fall uppfattas som okunniga eller nonchalanta - I sämsta fall som direkt inkompetenta och som att man inte har förmåga att se de problem som laget står inför.

Att Alcen sedan verkar tro att det som skrivs i media försvinner efter en vecka och inte förstår att när man "lovar" att man ska värva in en back, då är det inget som supportrarna kommer att glömma bort. Har man sagt att man ska ha in en back, då får man gå ut och backa på det om man inte lyckas - Eller åtminstone förklara att man försöker men att man inte lyckats. Nu framstår det som att han försöker rädda sig själv genom att lägga fram halvlögner i stil med "Nä, men vi har ju aldrig sagt att vi SKA ha in en back, vi har ju sagt att vi BORDE ha in en back, det är inte samma sak!"

Sv: A proposito de nada
Zzz: Vi kräver agerande och kommunikation nu, misslyckas han även med det så vill jag som medlem ha förändring. Varför är det så kontroversiellt?

Sv: A proposito de nada
Zzz: Jag kräver inte att tränarna sparkas men jag tycker att en sportchef som sitter in en av mest anrika ishockey föreningar i Europa bör klara av sitt arbete bättre. Skulle jag misslyckats på liknande sätt i mitt arbete då skulle jag fått sparken för länge sen. När man planerar sitt arbete tar man oftast fram nödvändig verktyg för att klara av jobbet/uppdraget och där har man misslyckats i Brynäs. Ingen, absolut ingen kan hävda att det inte fanns tillräckligt med bra backar ute på marknaden i somras och i höstas. Det handlar om också på vilket sätt man lagt fram värvningsstrategi, Alcén är en trevlig prick men samtidigt kaxig vilket kan vara både till fördel- men även nackdel.
Om vi hade fått in 2 backar då hade vi trots allt kunnat känna oss någorlunda trygga inför fortsättningen men när ett lag på högsta nivå pga spelar bristen tvingas skola om en spelare från forward till back är oroväckande i mina ögon.

Sv: A proposito de nada
magr: Så den som har all insyn ska erkänna för den med noll insyn att han (den med insyn) har gjort fel?

Jag har inte sett något förlag på vägar framåt, men många förlag på vägar bakåt genom att sparka personal på ledande positioner och ett evigt ältande om att det inte görs något, vilket sjävklart är felaktigt.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Än en gång, vi diskuterar utfallet inte varför vi kommit dit. Vi gnäller inte, vi försöker lyfta problem och diskutera vägar framåt.

Vi saknar minst en back sen innan säsongen började. Nu är vi trötta på att sportchef försöker ändra kommunikationen till att han inte misslyckats med att värva ett komplett lag.

Sv: A proposito de nada
lapad: Nej såklart inte, men jag vill hävda att Brynäs är en väldigt mycket mer välmående organisation nu än då. Jag menar också att personer inom förningen har bevisat sig vara mer kompetenta än att förtjäna att bli sågade vid fotknölarna vid första felräkning.

Sv: A proposito de nada
magr: Nej jag menar att det gnälls för att det förutsätts att det inte görs något bara för att vi inte får insyn.

Sv: A proposito de nada
munkas: "Jag fattar inte hur du kan sitta och försvara ett sådant fruktansvärt dåligt sportcheferi…"

Tror det är en missuppfattning.
Jag och flera försvarar inte Alcen.
Jag tycker det är oförklarligt att inte ha full trupp vid start.
Finns bara en anledning till att det är så här.
Och det är att att Alcén hoppades på att antingen Soda eller Ceda inte skulle ta plats och vilja komma tillbaka. Speciellt Soda.
Nu gick inte det plus att man troligen fick nej av Rafferty?
Då sitter man i skiten och hoppas på Camperna.

När inte det heller ger utslag så får man bara be och hoppas..

Nu finns "ingenting".
Är Samuel Jonsson från Kalmar frälsaren, som ska komma och styra upp backspelet?
Det är en spelare, kanske bra.
Men är han topp som man helst vill ha, eller 3-4 som man får nöja sig med nu? .
Men att tro att Alcén inte gör nått är bara dumt.
Exempel: Vårt att sälja huset området inte finns köpare, oavsett hur bra det är.
Samma med spelare. Svårt att signa om inga finns..

Sv: A proposito de nada
Nej,nu ska vi se det positiva, där vi ligger nu har vi ju alla chanser att avancera, hade vi varit i toppen inte så stora. Tack för mig.

Sv: A proposito de nada
aplusb: Ja vill man sparka tränare och sportchef så bör man ärligt talat vara tyst och istället läsa in sig på Brynäs organisations totala haveri säsongerna efter SM-finalen 16/17. Sen bör man jämföra det mot mer framgångsrika föreningar och hur de arbetat.
Jag hoppas Brynäs för sista gången har sparkat en tränare eller sportchef under säsong.

Sv: A proposito de nada
aplusb: Vi har gjort två urstarka säsonger på raken, vi har presterat på en nivå ingen trodde fanns. Så nu efter 18 matcher, så ska vi springa huvudlösa och ha panik och kräva avgång på ett flertal personer.. det är lite komiskt.

Sv: A proposito de nada
Zzz: "Och det är väl där vi är olika. Du behöver ett uttalade om att det sker något medan jag förutsätter och tror att de som jobbar åt Brynäs gör sitt yttersta för att lösa situationen."

Antar att du skrev samma sak säsongen vi åkte ur högsta serien. Varken du eller för all del Alcén har lärt er något av detta.
För övrigt så tror Alcén att laget klarar sig enbart med forwards och centrar, därav hans intresse av att värva ytterligare en forward i form av Vrana.

Ett spel byggs ju bakifrån, stabila målvakter och backar sätter grund för ett bra anfall (läs Soda och D'Astous)

Sv: A proposito de nada
Zzz: Menar du att vi gnäller för att vi belyser problemet att vår sportchef har misslyckats?

Sv: A proposito de nada
aplusb:

nä- jag tror att stora delar av representationsläktarens supportrar huserar härinne

Sv: A proposito de nada
Zzz: Så supportrar som är missnöjda och har åsikter om Brynäs som föreningen ska vara tysta...? Eller vad är du ute efter?
För helt ärligt, kritiken här inne under dagen ser jag som ytterst nyanserad.

Sv: A proposito de nada
magr: Inte kravlöst men gnällfritt. Du tror på fullt allvar att klagomål och avgångskrav på forum och twitter tar Brynäs framåt?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Vi har ingen aning om vilka spelare som Alcen varit i kontakt med och vilka han har nobbat eller fått nobben av.
Det enda vi med säkerhet kan bedöma är resultatet och det är sannerligen inte bra. Vi ligger just nu 10:à och har backkris pga lövtunn backsida, som dessutom saknar spets.
Situationen som nu råder är ju något som alla fattade skulle inträffa, det var bara en tidsfråga.
Jag fattar inte hur du kan sitta och försvara ett sådant fruktansvärt dåligt sportcheferi…

Lägg därtill alla bedrövliga nyförvärv på samtliga poster och du är uppe och nosar på århundradets sämsta silly.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Alcén har redan uttalat sig och det är därför vi reagerar nu. Vill du ha ett kravlöst supporterskap?

Sv: A proposito de nada
magr: Och det är väl där vi är olika. Du behöver ett uttalade om att det sker något medan jag förutsätter och tror att de som jobbar åt Brynäs gör sitt yttersta för att lösa situationen. Bara för att det inte presenteras något betyder ju inte att det inte görs något. En värdering sker troligen av de alternativ som finns.

För 15 år sedan hade Sundlöv värvat in två värdelösa finnar vid det här laget. Men vem blev glad för det?

Sv: A proposito de nada
Lemp:
Klart det finns pengar, klubben är väl inte blåst och tror att spelare spelat gratis.
Men i detta fallet påvisar väl tidigare förklaringar att Alcens plånbok lika gärna kan vara för tunn, eller att spelaren inte vill hit, har han ens kontrakt idag, isf varför inte?

Sv: A proposito de nada
Lemp: Alcén är lurig och duktig på att svänga med orden. I somras var han ju också tydlig med att vi ska ha in en till forward och om Bäckis kommer är det bonus. Sen när Bäckis presenteras är förlöjligar han alla genom att säga att ni missförstått det hela och att det är en bonus om han kan spela och inte en bonus i truppen. Svårt att formulera men ni som hängde med förstår nog vad jag syftar på.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Apropå pengar, Brynäs har undersökt möjligheterna att få in Wolanin enligt Expressen (pluslåst). Men han avser att vara kvar i Nordamerika. Klart det finns resurser tillgängliga om man kollar på den hyllan.

Sv: A proposito de nada
IronKrook: ” En sak som skaver extra mycket är ju att pengar uppenbarligen finns för att rekrytera en back från den övre hyllan! I o m att Brynäs enligt flera källor försökt värva Vrana med kontrakt till 2027”

Nu är man där igen. Fastslår genom gissningar vad Alcen har för pengar…
.är så säker att det skaver.

Vrana är en dyr spelare, ja,
men Alcen kanske bara kunde betala en del av lönen.
En fin peng och lösning om Linköping är missnöjd och vill ha loss en del pengar.
Men det kan också vara som du säger, att Alcen tar hela och kanske tom lade till ännu mer.
Men inte fan kan väl nått du inte vet något om skava - eller hur?

Sv: A proposito de nada
Helt orelaterat. Tror ni Vesel nätar i PP från blå idag?

Sv: A proposito de nada
Att bemöta dina inlägg är knappast värt, men det är uppenbart att pengar finns i klubben efter den gladaste årsredovisningen i BIFs ärorika historia.
Att då inte investera den bråkdel som ändå finns till förfogande där stora hål finns är det många som reflekterat över härinne.

När Alcén sedan inte dementerar ryktena i Sportmorgonpodden när frågan om Vrana tas upp bekräftar pengateorin, dvs att Brynäs har råd att ta in klasspelare. Frågan som uppstår är då naturlig, varför inte investera i truppen när uppenbara hål finns både spelmässigt och sett till numerären?

Om Alcén försökt och budat på Rafferty och ytterligare ett antal spelare vet vi inte, men att inte kommunicera ordentligt till supportrar i en av Sveriges största och mest anrika klubbar som sliter sitt hår på läktaren (eller hemma i soffan för att parafrasera dig) är under all kritik.

Alcén låtsas som att han aldrig tidigare har sagt att vi behöver ha in en back, som att vi supportrar är i bakom flötet och läst och hört vad han nämnt flera ggr under sommaren. Förväntningarna på sportchefen ökade efter sommarens ”vi ska ha in en till back” och höstens ”om någon ska in så är det en back”. Självklart kan förhandlingar misslyckas men att plötsligt i november ändra tonläget och få det till att ”vi behöver se över backsidan om Djoos och AA blir borta länge” innebär att han driver med oss.

Varför inte erkänna att det har varit nära några gånger och att Brynäs gör allt för att lösa problemet istället för att låtsas som att inga problem finns och ignorera många supportrar som liksom Alcén själv hade högre förväntningar än att slåss med Leksand och Malmö i botten.

Speciellt när sportchefen själv i september bröstat upp sig och pratat om att Brynäs ska leda utvecklingen i landet och siktar på att stabilt ligga topp sex.

Sv: A proposito de nada
Erat: Verkligen! Men ibland är det nödvändigt att ruska om (lex Lorentz) när tunnelseendet satt in.
Vi sitter i en lite underlig sist med en vd är mycket mer kompetent än ordföranden så det blir lite omvänd styrning. Svårt med checks & balances då. Inte för att jag klagar för Svedman har gjort ett fantastiskt jobb så här långt.

Sv: A proposito de nada
Silfver: nä, men det var underhållande att bevittna. Haha dom skämde ut sig rejält! Riktigt roligt

Sv: A proposito de nada
Zzz: Det som gör att det börjar rinna över för många medlemmar är att man inte bara verkar stå handfallna inför situationen med backar och målvakter, man kommunicerar också med oss medlemmar som om att det inte är något bekymmer för det kommer nog bara lösa sig med tiden.

« · 2935425 · »