1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 775238 inlägg · 7967 ämnen

« · 2002272 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{7981}: Stärker vi tredje eller fjärdekedja. Så blir ju laget bättre också. Visst inte lika mycket bättre men vad finns på marknaden liksom?

Sv: A proposito de nada
willyyoung : varför skullen han vara bra för oss?
Vi har tillräckligt med spelare för 3 och 4 linan!
Rohdin har producerat mer poäng senaste 3 säsongerna.
Om det skall in någon så bör det väl vara för 1 eller 2 linan

Sv: A proposito de nada
Petrov: Bra analys kring att vi inte riktigt har kvalitet nog att vara spelförande, men jag tror de spelare som kritiserats här knappast skulle blomma ut i andra lag heller. Personligen så tycker jag spelare som Alcen, Lindelöf (lån?), M Ersson och möjligen JD är kandidater att skeppa iväg. Vi ligger trots allt fast förankrade i botten och en svala gör ingen sommar (ref segern mot Frölunda). Sen är det precis som med Sundqvist, finns det inget bättre alternativ på marknaden så tvingas man nöja sig med det man har.

Sv: A proposito de nada
Adam Boqvist gjorde sitt första NHL mål inatt!

Sv: A proposito de nada
Petrov: ”Att det skulle gå trögt att införa ett nytt spelsystem där vi skall vara mer spelförande det visste vi innan säsongen.”

Visst, det tar tid (hur lång tid är väll den rimliga frågan här.)

Men..
..om det är så extremt svårt att införa ett spelsystem, hur kommer det sig då att landslag osv får ihop laget på den tid de får? Både på u, j och senior nivå?
Hur kommer det sig att dessa inte bara har en spelmodell utan också kan pendla mellan att gå ner på försvar och försvara poängen, likväl som att lufta upp laget vid jakt på kvittering?
Hur kommer det sig att en sen värvning, tom under pågående säsong, inte åker runt som en yr höna jämfört med rest av laget vilket borde vara grejen om det här med spelsystem är som att lära sig cykla-process?
Hur kommer det sig att andra lag haft problem att sätta spelmodeller, men fan inte som Bif under sååååå lång tid. Nu har man ju bytt modeller också under denna tid - men iaf, kom igen.
Hur kommer det sig att sen bulan lämnade så har vi varit i ett ekorrhjul av spelsystemsproblematik?

Är Brynäsare på något sätt svårare att ta till sig spelsystem?
Fan - kellman, boqvist, berra, rödin mf verkar iaf inte ha problem vid landslagssamlingar/turneringar.
Men hemma i egen borg har vi spelsystemssorg.

Nog lägger vi FÖR stor vikt vid att det beror på TIDEN som den enskilt största/primära faktorn, säsong in och säsong ut, till att spelsystemet inte sitter.

Sv: A proposito de nada
Berge: jepp vi säger nej till Bäckis

Sv: A proposito de nada
willyyoung : utfyllnadsspelare... Klarar vi oss utan.

Ska det in ytterligare forwards är det Boqvist.

Sv: A proposito de nada
{8228}: Jo om vi snackar stå på huvudet så haha

Sv: A proposito de nada
{8399}: Vi har då verkligen inte bra målvakter heller. Senaste målvakten som verkligen stod på huvudet i Brynäs var Svedberg i slutspelet 2012, anser jag.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Tycker att Sebastian Ståhlberg skulle vara bra för oss...

Sv: A proposito de nada
Petrov: amen

Sv: A proposito de nada
Att det skulle gå trögt att införa ett nytt spelsystem där vi skall vara mer spelförande det visste vi innan säsongen. Vi måste nog ha rejält med tålamod. Dock inte så mycket att vi åker ur SHL förståss. Att vi har svårt mot bottenlag kan ha sin förklaring i att vi då får tillfälle att i alla fall försöka vara det spelförande laget. Speciellt i början av matcherna innan luften går ur. Mot Frölunda går det inte att vara spelförande då de själva gör detta bättre än oss. Då blir det ett annat, och i stunden tills omställningen är klar, effektivare (läs: mer cyniskt) spelsystem. Detta tycker jag indikerar att truppen inte alls är så dålig som många vill påskina. Vi är bara på en väldigt svår resa. Vi skall väl inte åter börja skeppa spelare för att se dem blomma ut i andra lag? Så länge inte det inte är akut fara för nedflyttning, stick to your guns!

Sv: A proposito de nada
{8399}: Om justeringarna som behövs är små eller inte är oväsentligt när vi pratar ren statistik. Men visst, bättre backcheck och avväganden kan ju leda till bättre räddningsprocent.

Brynäs behöver också göra mål på betydligt fler av sina skott, man kan tolka statistiken som att vi kastar iväg ruggigt många "alibiskott". Färjestad gör alltså mål på dubbelt så många skott som Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Det innebär att små justeringar i spelet kan ge effekt för vi har ju verkligen inte dåliga målvakter.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Det är sant, jag slarvar när jag säger "dåligt målvaktsspel". Men det betyder att vi har dålig räddningsprocent. Och att vi gör mål på få av våra egna skott.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Du kan verkligen inte dra någon slutsats gällande vårt målvaktsspel genom att titta enbart på PDO. Om så var fallet så skulle det också innebära att vi möter bättre spelande målvakter än andra lag.
Försvarsspelet kan bidra här och inte bara målvaktsspelet. Min känsla är att vi får massor av frilägen, två mot ettor, tre mot ettor osv mot oss.

Sv: A proposito de nada
JanT: Brynäs har dock sämst PDO i ligan om du kollar på alla matcher.

Dåligt PDO betyder att vi skjuter många skott som inte går i mål och att vi har dåligt målvaktsspel.

Brynäs gör mål på 6,49% av sina skott.
Medan Färjestad gör mål på 13% av sina skott exempelvis.

Sv: A proposito de nada
JanT: en normal utdelning, så hade inte den matchen varit något problem.

Sv: A proposito de nada
JanT: #JustBrynäsThings

Sv: A proposito de nada
{7981}: samma insiderinformation som pettisbiff tro?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Från det ena till det andra;

Kollade Corsi och PDO för senaste matchen mot IKO ;

Corsi: 68% PDO 102% - exakt samma siffror som i 4-1 matchen.

Hur i hela friden kan vi förlora mot sådant motstånd?????

Sv: A proposito de nada
Snälla länka

Sv: A proposito de nada
Captain_fantastic: vart läste/hört att de skall ske förändringar i trupp?

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: vart såg du de?

Sv: A proposito de nada
Captain_fantastic: Edit: såg nu

Sv: A proposito de nada
Captain_fantastic: Var har du läst detta?

Sv: A proposito de nada
Det kommer ske förändringar i truppen nu t veckan!!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Nu är SÖDERSTRÖM skadad

Sv: A proposito de nada
Captain_fantastic: Går också o väntar på Z. Killen har det ju i sig. Hela laget åker runt med sargat självförtroende, lägg då till att det är Z första år i en högre liga än Allsvenskan. Det kommer att lossna! Dock så hade väl inte en utlåning till Västerås varit helt fel i detta läge. Det som däremot stör en är att en spelare som Alcen lär få fortsätta glida omkring o mesa sig match efter match...

Sv: A proposito de nada
{7981}: Z kommer det lossna om han spelar i någon kedja samt i pp. Helt ärligt så tycker jag lindelöf inte passar så bra i att spela hockey, han är trög och åker bara runt o duttar på pucken

Sv: A proposito de nada
Samsung: är det bara jag som får känslan av att efter BZ försvann blev det mindre ryckten?
Tycker att man borde försöka hitta en allsvensk klubba att låna ut Z. Har bara haft en bra säsong i allsvenskan lika så linderlöf

Sv: A proposito de nada
Samsung: aa det är svårt att gissa forward eller back. Kanske skeppas Z ??

Sv: A proposito de nada
Captain_fantastic: igår kväll efter matchen. Känns som att nån lär skeppas isåfall?

Sv: A proposito de nada
Samsung: när sa han det??

Sv: A proposito de nada
Nån av er med lite kontakter som hört denna, att Brynäs har en nordamerikan från nån europeisk liga på g? Min kontakt visste inte om det var back eller forward. Fick det från en brynäsanställds son.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Jag håller med i mycket. Känns som att Sunkan är väldigt pressad tyvärr. Orutin till stor del skulle jag tro. Det är synd att han känner ett behov av att behöva skjuta ifrån sig ansvaret vid bottennappen som varit.

Angående bottennappen du nämner, jag håller med om att det är ett par för många efter bara 16 matcher. Men som jag var inne på tidigare, Brynäs var ett av ligans mest destruktiva lag förra säsongen. Nu har man till stora delar en helt ny trupp och dessutom ett spelsystem som är totala motsatsen från förra säsongen. Oavsett vilken tränare vi haft, med dom förutsättningarna är det inte direkt förvånande att det varit väldigt mycket upp och ner. Jämför du med andra lag som gjort en liknande resa senaste säsongerna, har dom lagen också haft det extremt jobbigt den första tiden. Rögle låg tvärsist i tabellen vid novemberuppehållet för ett år sedan, Djurgården likaså för 3 år sedan.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Jo optimalt är det ju inte med en så dålig start men som sagt siffrorna skvallrar om att vi inte kommer att hamna på plats 13 eller 14.
Att sparka tränarna har vi provat förr och det har kostat oss ofantliga summor pengar.
Nä nu gäller det att få ihop det och få Sundkvist att få med sig gruppen och få den stark, att vända trycket utifrån till någonting positivt, vi mot världen så att säga.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Men äntligen har vi rätt lag bakom oss problemet är att fel lag ligger överst i tabellen det är de lagen som vi skulle slåss om slutspels platserna med som vi knappast kommer i kapp.
Dock har vi sparkapital i PP och BP som förmodligen kommer bli bättre i fortsättningen det kan knappast bli sämre och då ökar chansen till fler poäng.
Det skulle väll vara märkligt om inte laget också skulle bli bättre bakåt någon gång borde sade lära sig av sina misstag.

Sv: A proposito de nada
{8399}: ”...men trots det ligger vi på slutspelsplats och säsongen är lång. Jag tror på detta.”

Va fint. Påminner om att det halvfulla glaset lätt kan ses som halvtomt också. Vi är tre poäng...T R E från plats 14...

Sv: A proposito de nada
Blixt1980: Ja jag tror på detta, allt tyder på att vi underpresterat och kommer att lyfta. Någon förstärkning på backsidan vore fint men det är tålamod som gäller.

Sv: A proposito de nada
Makita: Mannberg, Z och Öhlund kommer snart börja producera, 100% säker. Om laget börjar få luft kommer alla lyfta!

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Håller verkligen forwardsidan om forwards inte förbättrar sin poäng produktion så är det endast Rödin och möjligtvis Scott som kommer producera 30 poäng.
Inte många som ens kommer upp i 20 poäng av de tilltänkta poäng plockarna.
Nu har visserligen Molin kommit in och börjat bra så vi får hoppas att han får fart på sina kompisar.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Jag ser tendenser till bättre spel, det kan bli bättre med denna trupp och med Magnus. Vårt nya spelsystem tar tid att få till men trots det ligger vi på slutspelsplats och säsongen är lång. Jag tror på detta.

Sv: A proposito de nada
bradberry:
Inte ens Bulan hade kunnat skrika och gå på för att få fart på allsvenskarna, (räknar inte Ingman till allsvenskarna).
Brynäs måste göra sig av med utfyllnadsspelarna från Västerås, finns ingen återvändo i det fallet.
Brynäs måste skaffa minst två backar med erfarenhet från SHL/KHL/NHL.
Forwardssidan håller, visade man igår, synd att man blev bortdömda ett par ggr.
Domarna ska i denna säsong granska störandet av målvakter, så de bortdömda målen kom väl till utifrån nya intentioner att skydda målvakterna.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Jo corsin säger en hel del. Men att du påstår att 5 mot 5-spelet varit ok...(?) Jag brukar säga att man har ett par frikort per säsong. Frikort i form av matcher där man klappar igenom fullständigt. Där det ser ut som att man inte tar i, förmodligen på grund av mentala blockader... Som supporter är jag inte dummare än att jag förstår att formen går upp och ner och inget lag kan leverera över 52 omgångar.... De här totala katastrofmatcherna kommer också någon gång per säsong och jag känner att jag kan acceptera en sådan, motvilligt två under 52 omgångar...

Leksand borta 24 september
Örebro borta 3 oktober
Luleå borta 10 oktober
Malmö hemma 29 oktober

Efter en fjärdedel av serien spelad har Brynäs enligt mig presterat fyra sådana insatser redan. HV hemma kvalar inte fullt in då man stundtals var med spelmässigt.., Här är matcher där laget har haft kollektiv härdsmälta. Special teams fungerar ej men det gör inte försvarsspelet med fullt antal heller och målvakterna påverkas därav. Anfallsspelet består av att cirkulera runt motståndarens försvars box ute i hörnen, drar av något blickande duttskott då och då tills man tappar puck vid offensiva blå och släpper farliga spelvändningar mot sig. Nej 5 mot 5- spelet har INTE fungerat, Corsi till trots.

I kombination med detta ger Magnus ett milt uttryckt tveksamt intryck vad gäller hans aktioner som LEDARE. Vi känner ju alla till och har hört hans bortförklaringar efter matcher, hans sätt att beskylla spelare, att upprepade gånger prata i ”vi och dem”- termer när det gäller han och spelarna. Han står inte upp och tar ansvar utan förflyttar istället ansvaret för undermåliga insatser än mer till spelarna. Sen är det ledord som ”Åka mera skridskor”, ”Mera trafik framför mål” som genomsyrar hans analyser. Han ger absolut noll intryck av att ”ha en räv bakom öronen”, vara taktisk slipad och någon man kan luta sig mot och känna att ”Följer jag bara honom så vinner vi”.

Rekryteringen av Magnus Sundqvist som huvudtränare var ett katastrofbeslut. Jag vill inte slänga skit på honom för jag tycker han verkar vara trevlig som person när han inte är stressad. Men laget Brynäs IF behöver någon annan. Skall vi sparka honom? -Nej kanske inte nu ändå... Satsa på att förstärka spelartruppen så mycket det bara går inom budgets ramar. Prioritera den egna zonen och satsa på att få ordning på PP. Då tror jag det räcker till nytt kontrakt. Efter säsongen: Utvärdera År 1 i treårsplanen på det sportsliga planet. Säg tack och hej till vissa utlöpande kontrakt, bryt något och rekrytera en ny huvudtränare...

Sv: A proposito de nada
Någon som varför Söderström hade så lite istid igår? Klev han av? Inte ens 15min.

Sv: A proposito de nada
Boken lirade inatt i devils 5-3 seger.
I andra linan med zajac och Coleman, dryga 9 min speltid. Inga poäng men 1 skott på mål.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Backspelet har varit dåligt och backar har bommat i man/man spelet, blivit rundade,snubblat osv. vilket lett till många billiga mål bakåt. Trots fin Corsi så funkar det inte att ge bort mål och jag vill lägga skulden mer på backspelet än på målvakterna här, eller på båda parter.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: För att komplettera mitt inlägg lite:

Brynäs problem har varit och är fortfarande extremt svaga special teams och målvaktsspel. Håller dessa problem i sig under hela säsongen och fortsätter vara lika illa, ja då har vi stora problem att hamna topp 10. Grejen är dock följande: Är det Sunkans fel att dessa moment havererat? Jag är tveksam till det. Generellt sett är svagt spel i special teams relativt enkelt att få ordning på. Jag säger inte att det är enkelt att få ordning på det, men jämförelsevis hade jag varit betydligt oroligare om vi haft lika grava problem 5v5. T.ex. att vi saknat grundspel med puck och samtidigt haft problem defensivt med att vi släpper till mycket chanser. DÅ hade jag varit orolig och förmodligen ropat på ett tränarbyte.

Jag läser att vissa ropar på att vi inte har ett grundspel och ett uselt defensivt spel. Där är dessa personer ute och cyklar. Jag vet att vissa personer hatar ordet corsi, men den säger nånting och där ligger vi tvåa i serien, det tyder på att vi till stor del är spelförande. Tittar man på skott i skottsektorn, ligger vi 6:a offensivt och och 6:a defensivt. Helt ok siffror där också. Så snacket att spelet är dåligt 5v5 stämmer helt enkelt inte. Vi har generellt sett haft svagt målvaktsspel, men där hoppas jag att både Ersson och Eriksson har stigande formkurvor.

För att summera: De åtgärder som tränarna behöver göra är att justera PP och BP. Målvaktsspelet är det inte mycket dom kan göra något åt. Ska Sunkan sparkas pga det svaga spelet i special teams? Nej, jag tycker inte det. Vet vi ens om det är han som är ansvarig där? Kan tänka mig att Ove har en hel del att säga till om i PP.

Jag är inte förvånad att avgångsropen kommer efter 18 poäng på 16 matcher. Det ser så klart inte bra ut med den truppen vi har. Folk är extremt resultatstyrda, inget konstigt med det. Men jag är glad att Sundlöv och co. verkar se nyktert på situationen vi är i och inte gör handlingar som är känslostyrda och förhastade.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Tror att det var följande:
1. Scott, Ölund, Rödin, Molin, Söderström.
2. Blomman, Norin, Sallinen, Brodecki, Danielsson.

« · 2002272 · »