1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 743405 inlägg · 7967 ämnen

« · 2055452 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Makita: Hur utökas organisationen och vad blir den ökade kostnaden, var har Campese nämnt ngt ang resultatet?

Sv: A proposito de nada
Skrubben:Enligt Campese så gick Brynäs A-lag med vinst denna säsong.Slutsats enligt mig är att det är i organisationen och kringaktiviteter runtomkring som det måste sparas i så att inverkan på spelarbudgeten blir så liten som möjligt.Dock verkar yrkesmännen ha en annan åsikt och utökar organisationen ytterligare trots Corona.

Känslan är att spelartruppen som gav oss en 12 plats förra säsongen inte kommer att bli förstärkt.
Återigen förlitar sig yrkesmännen i Brynäs på att tränarna kan trolla vilket det har visat sig att de sällan kan med ex antal tränare som fått sparken som följd.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Om Brynäs måste spela utan publik och arenan kan inte hyras ut till större event. Om det leder till konkurs för Brynäs Arena AB vilka konsekvenser får det för hockeyn? Hur hårt kopplade är verksamheterna?

Sv: A proposito de nada
Soffdomaren: Ja blir det en säsong utan publik eller kraftig begränsning så kanske Frölunda, Djurgården och t ex. Malmö som inte äger sina arenor spela i mindre arenor istället och minska kostnaderna.

Sv: A proposito de nada
Vad tror ni är mest fördelaktigt i dagens läge med tanke på arenasituation? Vad jag har hört får Frölunda betala en hiskelig massa pengar per match för att spela i Scandinavium, ca 500k per seriematch och mer i slutspel. Nu vet inte jag vad deras avtal säger men om dom inte betalar då dom inte spelar så kan ju detta vara en fördel gentemot lag som måste betala för driften för sin arena även om laget inte kan spela. Detta med tanke på eventuell uppskjuten seriestart osv.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Jag tror Ågren och Dick blir kvar. Bulan har av det jag hört för stora lönekrav som det ser ut just nu. Men det kan förändras såklart. Han har köpt en ny lägenhet i Vasastan och sålt sitt hus i Västerås. Så om han inte vill flytta igen så kanske han går med på att sänka lönen. Han borde inte direkt vara beroende av någon jättelön kan man tycka.

Sv: A proposito de nada
majk: Intressant att se effekterna, tror exempelvis Ågren skulle uppskattas av Peter Andersson och passa hyfsat i Brynäs. Men mer garanterad produktion är nog att föredra, även om jag gärna hade haft Ågren.

Gissar att Dick är den som offras om Djurgården måste välja mellan de tre olika herrarna som är beskrivna i artikeln.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Svårt att se att det inte påverkar Brynäs när resten av världen påverkas. Jag vet inte hur Sundlöv resonerar. Kanske klarar er på samma budget även nästa säsong men det krävs nog en rätt stor buffert att ta av i så fall.

Jag känner mig väldigt trygg med att ha Jocke Eriksson som sportchef. Inte nog med hans stora hockeykunnande så tror jag han har bäst ekonomisk kompetens av alla sportchefer. Han har ändå en examen från Handelshögskolan i Sthlm.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Luleå gick all in på att gå långt i slutspelet och har många dyra kontrakt. Djurgården är den enda klubben från Stockholm som vi vet drabbats överlägset mest av Corona hittills i Sverige. Inga konstigheter att de klubbarna har problem nu.

Om sportcheferna skulle kunna vara lite kreativa och spelarna lite flexibla, kanske det vore på sin plats med fler trader i SHL?

Sv: A proposito de nada
majk: Hade varit trevligt om Brynäs berättade det i så fall. Nu säger man att spelarbudgeten man satte innan corona står fast. Men det är ju helt uppenbart att så inte är fallet om Sundlövs uttalade plan kring lagbygget stämmer.

Sv: A proposito de nada
Berge: Dock är väl inte Djurgården eller Luleå lag som man förknippningar med ekonomiska problem i närtid, utan det är stabila klubbar. Brynäs har ett ganska litet eget kapital jämfört med andra lag i kombination med ganska stora utgifter, så att detta kan påverka lagbygget är ingen omöjlighet. Kanske en anledning till att man troligtvis kör Jaedon ytterligare en säsong.

Sv: A proposito de nada
majk: Brynäs har stabil ekonomi. Klart att de kan tvingas minska budgeten men det finns andra klubbar i SHL med betydligt större ekonomiska problem.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Undrar hur situationen är hos Brynäs. Luleå har inte råd med fler spelare och vi kan förmodligen inte förlänga med alla som vi vill. Vi och Luleå är ändå lag som har en stabil ekonomi.
Hur många till kommer ni ha råd med?

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Jag hoppas verkligen att du har rätt, att våra spelare vi har som knappt platsar i Allsvenskan ska bort och att vi värvar in ett par pjäser till i forwardsuppsättningen. Nu har jag utgått från det Sundlöv sagt till media, men det kan ju vara så att han vill dra ner förväntningarna bland fansen för att vi sen ska bli positivt överraskade.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Beror ju lite på hur man jämför spelarna på backsidan. Från och med början av förra säsongen har vi tappat Söderström, Kilström, Ersson, Norin och Lundgren samtidigt som vi tagit in Björk, Berglund, Hedberg och möjligtvis Bertilsson. Det är en fortsatt lite väl defensivt lagd uppställning men tycker det rent kvalitetsmässigt ser bättre ut om Bertilsson (eller motsvarande kvalitet) kommer in.

Sett till forwardssidan ser den väl inte svinbra ut just nu, men är vi verkligen klara? Även om det på papperet är fullt om Molin, Danielsson och Ölund skriver på så har jag svårt att se att spelare som Westfält och Solem är en del av laget när säsongen börjar. Sen ska spelarna vi tar in ska ju så klart vara av kvalitet också, men jag tycker det är lite tidigt att säga att vi med säkerhet kommer vara sämre där nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Det är lugnt, Deschen lovade 20 baljor i bilen ner till Arlanda.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Tappet jag tänker på är att backsidan blir sämre på papperet. Söderström mot Hedberg är såklart en förlust, även om jag tror mycket på Tom och att han på sikt kan bli riktigt, riktigt bra. Men i dagsläget tycker jag att man lägger alldeles för tung vikt på honom, i och med att man inte värvar in en klar offensiv förstaback. Sigalet känns helt slut också tyvärr. Såg totalt omotiverat ut på slutet. Nu har han en säsong kvar, sen ska han avsluta karriären enligt honom själv.

Forwardssidan tycker jag också är försvagad. Tittar man på papperet hade vi ändå en teoretisk duglig andrakedja med Sallinen, Molin och Brodecki. Sen att våra olika tränarkonstellationer inte fick ut något av dessa spelare i 5v5 är en annan fråga. Men på papperet är den andrakedjan solklart bättre än vad vi ser ut att få nästa säsong.

Målvaktssidan är bättre. Jag lever på hoppet att Ersson gör en kanonsäsong. Där finns våran uppsida i detta lagbygge.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Vilka kvalitetstapp är det du tänker du på? Förutsatt att Danielsson och Molin skriver på är det väl egentligen bara Söderström som känns som något större tapp.

Jag tycker det ska bli spännande att se om det är några spelare som får en skjuts i utvecklingen under Peter Andersson. Ta en som Linus Ölund till exempel. Med tanke på vilken utveckling en som Händemark fått under honom tror jag Ölund har alla möjligheter att bli riktigt bra.

Det är också en grej jag fått funderat en del på, hur många spelare är det som blivit bättre i Brynäs senaste åren (säg sedan Bulan lämnade)? Vad jag kan komma på rakt av är det i princip bara Boqvist och Söderström samt Molin och Björk som fått ett lyft när de kom hit. Övriga spelare har antingen blivit sämre eller presterat på den nivån man kan förvänta sig.

Sv: Brynäs 20-21
Conosk: Tror verkligen att vi behöver 2 nya till 2:a linan...

Ersson-andrén

Bertilsson-Berglund
Sigalet-Björk
Andersen-Ingman
Hedberg
Extra: Lindelöf

Rödin-Scott-Danielsson
Ny-Molin-Ny
Asklöf-Ölund-Jaedon
Mannberg-Pettersson-Persson
Extra: Birgersson-Westfält

Blir det 2 nya och "rätt" nya till 2:a så tycker jag att det ser lite intressant ut...

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Varför skulle laget vara sämre denna säsong?

Sv: A proposito de nada
Jacke08: Saknar spelare som Håkan Wickberg och Lill-Prosten!

Sv: A proposito de nada
Samsung: Bara att hoppas att Peter får lite bättre material att jobba med, då kan detta lyfta en del. Än så länge så ser det fortsatt tunt ut bakom förstakedjan.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Men laget vi hade förra säsongen var mycket bättre än det vi (än så länge) ser ut att få nu. Peter är ingen trollkarl även om han är vår solklart bästa coach sedan Bulan. Sen får vi se om övriga SHL-lag får lika stort kvalitetstapp som vi ser ut att få. Men än så länge tycker jag vi inte ens ska tänka tanken på topp 8.

Iofs kan man alltid vrida och vända på saker. Möjligt att Ersson gör en monstersäsong nästa säsong. Att han bär laget på samma sätt som Alsenfelt gjort i Malmö. Jag hoppas verkligen att Leksand ställer upp med samma målvaktspar nästa säsong. Och att Cannata blir en flopp i Oskarshamn. Då har vi åtminstone 2 räddningsplankor.

Sv: A proposito de nada
Samsung: Ja verkligen, sen ska vi även tänka på att vi hade ett slutspelslag på papperet (enligt de flesta) förra säsongen men att tränarsidan inte alls höll måttet.
Kan Peter styra upp detta redan från början med spelsystem, försäsongsträning, disciplin, professionalism och allt vad det nu är så kan detta nog bli bra.
Kanske vi i alla fall kan bli det vi trodde att vi skulle bli förra säsongen, topp 10 eller rent av topp 8.

Sv: A proposito de nada
Alltså när du läser interjuven med PA idag i gd.
När hade Brynäs en sån här tränare med sånna här krav senast? (Nåja bulan) tror sjukt starkt på detta. MS framstår som en teletubie i jämförelse.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Beror väl på att de flesta av er är rätt så unga men ingen tycks minnas min gamla favorit Stig Östling. Han var dominant som back under 70-talet och faktiskt(i mina ögon) vida överlägsen de flesta andra backar som nämns. En anledning till att han är ”bortglömd” är väl att han valde att inte engagera sig vidare i hockeyn efter karriären.

Sv: Brynäs 20-21
Minns ni denna dag 1999?
Uppladdat:

500x0-f3c0d053-8f05-4866-8853-8b8e06f221cc.jpeg


Brynäs 20-21
Ersson/Andren

Bertilsson-Sigalet
Rödin-Scott-Danielsson

Berglund-Björk
Molin-Ölund-Descheneau

Hedberg-Ingman
Persson-Pettersson-Mannberg

Lindelöf
Alcen-Westfält-Solem

+Juniorer

Kanske något bättre än förra året?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Bara jag som vill ha Tommy Melkersson och Davydov med?

Sv: A proposito de nada
Davey85: Här är ett lag med favoriter utan inbördes ordning som jag fastnat för när jag sett dem spela:

*Wille
*Markström

*Stig Salming (👺 vågar ju inte utelämna honom, bråket med legendaren Phil Esposito - som inte respekterade ”chicken Swedes” - var en av många höjdpunkter)
*Scerban (K O M P L E T T spelare)
*Sjödin (kung på isen offensivt säsongen innan flytt till NHL - gled ohotad in med pucken i anfallszon precis som han önskade och med enormt bra skott och med patenterade backhand lyftningar vid frilägen)
*Bertilsson (tramsfri)
*P Djoos (coolast - ingen stress - enormt spelsinne, ej vindsnabb)
*Tuulula (saknar Tuulula-versionen av K Ingesson VM-94 sången som sjöngs av klacken när han gjorde mål)

*Tomas Sandström (kaxigast och med färdigheter att backa upp det, läste när Tomas var i NHL att Phil Esposito - av alla - sa att han önskade att han kunde vara mer som Tomas Sandström)
*Mats Näslund (helt dominant i Elitserien, man satt bara och väntade ut att de andra BIF-kedjorna skulle byta och räknade ner tills han skulle in igen)
*Tord Lundström (All time No 1 i Brynäs enl mig)
*Lars Göran (uppåkningarna över hela banan och inte minst ”nu tar vi dom j@vlarna bara rätt upp å ner” citatet inför match som kom med i ett TV-reportage)
*Krobbe (Små-Snabba-Dribblingar-1A)
*Jacob Silfverberg & Järnkrok
*Dacke (tidiga Dacke var en främst mycket duktig offensiv tekniker med målsinne, senare Dacke var mer en mycket bra defensiv spelare som även hade samma avspända sätt som Djoos - minns bl a några PP från 2012 när motståndarna checkade honom och han fintade passning, de backade men han höll fortfarande kvar pucken när de lämnat honom i fred, minns också besök i Florida mellandagarna 1999 då jag träffade på några Kanadensare med Dackell tröja - jag trodde först de var från Gävle men de var från Ottawa... - Dacke var respekterad i Kanada)
*Rödin & Scott
*Janne Larsson & Bisset & Molin samt tidigare smurfarna

Sv: A proposito de nada
Sama: Älskar ju det där med att ta ut sitt favoritlag, så jag kör en uppställning jag med. Får väl räkna ifrån typ 92 när jag började följa Brynäs som liten knodd.

Sundlöv
Honken

Gunderson - P. Djoos
Tuulola - Bertilsson
Melkersson - Sunken

O. Molin - Jan Larsson - Bissett
Rödin - Järnkrok- Silfverberg
Paille - Granström - Clark
Lindström - Hansen - Dackell

Head coach : Tommy Sandlin
Assisterande : Tommy Jonsson, Flygis

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: KEB´s hörna - det var grejer det!

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Det glömmer jag aldrig!

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Vilken puckteknik. Undrar hur "Krobbe" skulle stå sig i dagens SHL? Visserligen en helt annan hockey idag, men han borde ändå kunna hävda sig bra.

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Den var vi många som försökte härma i landhockeyn!

Sv: A proposito de nada
ellis: De var när tv sändningen började som Krobbe startade showen. Minns framförallt när Han körde elvispen framför målvakten och lurade upp honom på läktaren..

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Jag vet att när Brynäs vann SM-guldet 1977 började den sista finalen (9-3) mot Färjestad inte att sändas förrän från period 2.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Jo men, vi var inte bortskämda förr inte. Men text-tv, jag berättade i mitt förra inlägg om en tid långt tidigare än text-tv fanns...

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: GD hade ett nummer, alltid lika nervös när man ringde.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Ja tänk va annorlunda det va..
Minns 92-93.
Då sätt man varje matchdag, oftast tisdag och torsdag och hade på både sportradion
Och 377 för att se vem som va först med målen. Svarade bara i telefon i pausen..
Då var man glad för det lilla..

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Kanske det? :-)

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Var det Arbetarbladet som hade tfn-svarare med bra uppdatering som jag ringde som besatt innan sändningen började

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Å varken SVT Text sidan 377 eller Sportradion fick sända förrän från början av andra perioden. Så ville man veta resultatet innan dess fick man ringa respektive ishall och fråga!

Sv: A proposito de nada
ellis: Jag minns att 377 på text-tv var ett annat medium man använde flitigt. Sen satt man bänkad till Sportspegeln och hoppades på några klipp från matchen. Hade man riktig tur fick man se bekante Peter Gustafsson göra mål.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: jeadon har väl ganska låg månadslön då en stor del betalades i sign on. De räknar väl böterna på månadslön?

Sv: A proposito de nada
ellis: Minns besvikelsen när det inte blev tvåsiffrigt i en del matcher.

Sv: A proposito de nada
Jag är så gammal och gaggig att jag till och med minns när den gamla ångradion (ja nåja...) i form av "Sportextra" var det enda medium man hade att tillgå för att kunna ta in nyhetsrapportering av elithockeyn i Sverige. Då fanns en lokal reporter över Gävleborg som hette Allan Synnermark. Han bevakade allt som oftast Brynäs hemmamatcher och rabblade i sina efterhandssammanfattningar upp raden av målgörare hos Brynäs från aktuell match, som för det mesta var liktydigt med en storseger...

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Men tidigare i världen än så fanns Keb också med. Redan när Brynäs var sant bra.

Sv: A proposito de nada
Luddf: om jag skulle göra samma lista med personliga favoriter skulle det bli så här:

Honken (Korhonen)

Sjödin - Gunderson
Djoos - Hietanen
Angell - Kuparinen
Carlsson - Sundqvist

Bissett - Larsson - Molin
Dackell - Järnkrok - Silfverberg
Lindblom - Lind - Clark
Mietinen - Scott - Rödin
Widing, Granström

Gud vad jag skulle älska att se Micke Lind i en kedja med Lindblom och Clark.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Bra fråga. Har för mig att jag läst att man tar en snittlön över hela kontraktslängden. I så fall är sign-on med. Hittar inte källan nu tyvärr.

« · 2055452 · »