1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 757994 inlägg · 7967 ämnen

« · 2213436 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Uppriktigt orolig
Silfverkroken:
Hur kan du hjälpa mig, Silfverkroken?

Sv: Uppriktigt orolig
En rätt intressant intervju med Mikko Manner för den som är intresserad.

Sv: Uppriktigt orolig
Costanza: Haha jag trodde att den bisatsen skulle vara riktad på något annat som Sve-tto gjorde. Tur att så inte var fallet.

Sv: Uppriktigt orolig
Peja: Scout behövs inte utan det är EP premium dom gäller.

Sv: Uppriktigt orolig
Enaranger: Om man tar in en sportchef direkt från isen och en GM som inte har varit verksam inom hockeyn på nästan 20 år så förstår jag att det behövs 2 personer istället för 1.

Det vettiga hade i så fall varit att ta in en sportchef + en scout. Tänk om man skulle få in en scout som byggde upp en spelardatabas, vilken enorm skillnad det skulle kunna göra.

Sv: Uppriktigt orolig
{8399}: Blir väl någon annan Brynäs-profil, mina pengar är på Inge Hammarström.

Sv: Uppriktigt orolig
{7981}: Vem blir vicekonsult på klubbdirektörsposterna? Och vice jämställdhetskonsult, är det tillsatt? Många obesvarade frågor nu

Sv: Uppriktigt orolig
Svensson_62: varför inte göra en GM som är ytterst ansvarig och personalansvarig. Under sig skapar man ett sportråd som ansvarar för både dam och herr och där ingår tidigare tjänster SC dam, SC herr, analytiker, tränare herr, tränare dam. Tränarna fokuserar mest på sitt lag.
Om någon är duktig scout gynnar det båda osv

Sv: Uppriktigt orolig
Lemp: Vem blir ny Senior Advicor nu när Dacke fått gå?

Sv: Uppriktigt orolig
Enaranger: Man kan väl säga att GM-rollen tar över det sportsliga ansvaret och personalansvaret från klubbdirektören som kanske kan fokusera mer på ekonomi och andra översiktliga frågor inom föreningen, vilket innebär att herr/dam-sportchef får en mer insatt chef, däremot så är det gråzoner mellan rollerna.

Sv: Uppriktigt orolig
Enaranger: Skulle man ha både KD och GM? Samt SC? Eller är GM ny beteckning på KD??

Sv: Uppriktigt orolig
Peja:

Då förstår jag inte varför man ska ha både en general manager och en sportchef. För mig är det någon som gör i princip samma saker.

Sv: Uppriktigt orolig
Laken: nu tycker jag ni är gammalmodiga, tänk utanför boxen… 😉

Sv: Uppriktigt orolig
Eftersom jag är emot fina titlar hade jag kört:
* Sportchef herr
* Sportchef dam

Resten är överflödigt.

Sv: Uppriktigt orolig
Enaranger: Brynäs har redan en Sportchefsassistent som förmodligen gör arbetsuppgifterna du har under "GM ass".

Sv: Uppriktigt orolig
Peja:

Tycker att en mer naturlig uppdelning vore ...

General manager - herr (rekryterar spelare, kontraktsförhandlar med mera)
General manager - dam (rekryterar spelare, kontraktsförhandlar med mera)

General manager assistent (för herr och dam).
Som tar hand om att boka resor, fixa boende till spelare, fixa jobb till de som behöver med mera, för att spelare ska trivas i Brynäs och allt det "praktiska" fungerar.

Att ha en general manager och en sportchef känns som två tjänster för i princip samma sak.

Sv: Uppriktigt orolig
Peja: läst vad Morgan tyckte och det är huvudet på spiken! Fokusera på kärnverksamheten tillsammans. Alla sitter i samma båt

Sv: Uppriktigt orolig
Mattson: Tvivlar på det. Om det vore en budgetfråga skulle man väl inte utöka med en sportchef + en GM.

Sportchef i SHL är ett väldigt attraktivt jobb, det är många inom hockeyvärlden som står på kö för det. Tycker det är synd att man inte blickar mot Finland, för en duktig finländsk sportchef är det rena drömjobbet att ta över ett SHL-lag med duktiga finländska tränare under sig.

Ser förresten att storsponsorn säger samma sak som många av oss andra - fokusera på kärnverksamheten!

Sv: Uppriktigt orolig
Peja: Kan ju vara så att en ev. rekrytering av Alcén som sportchef avslöjar hur intressant Brynäs är i hockeykretsar som arbetsgivare just nu. Eller hur budgeten ser ut inför nästa säsong.

Sv: Uppriktigt orolig
Dallemas: Nej.

Sv: Uppriktigt orolig
Hade John Persson kontrakt nästa år?

Sv: Uppriktigt orolig
Man hade önskat ett tredje alternativ på styrelsemötet.
I nuläget känns det lite som att välja mellan pest eller kolera. Dock har jag lärt mig att man då ska välja kolera och då är det väl Kangas och Brynäskanbättre som får symbolisera det.

Sv: Uppriktigt orolig
Peja: Alcén kan göra som Sven-Otto Littorin, skaffa en examen på ett bluffuniversitet.

Sv: Uppriktigt orolig
Peja: Nu är ju detta bara ett rykte än så länge, glöm inte det.

Sv: Uppriktigt orolig
{8399}: Chris Abbott har en Bachelor i ekonomi från Cornell University som rankas som världens 13:e bästa universitet. Så utbildningsmässigt kan man nog inte riktigt jämföra honom och Alcén. Å andra sidan verkar Brynäs tidigare krav på att få in en akadmiker på sportchefsposten vara lika bortblåst som vettet nu.

Sv: Uppriktigt orolig
#33: Fast då gäller det att inte läckan är med när planerna om att avslöja läckan gås igenom.

Sv: Uppriktigt orolig
Auchinleck: Kan allt det här med Alcén mm. vara ett sätt att få reda på vem som är läckan? Är de så smarta i ”ledningen”?
Det verkar ju helt horibelt och genomkorkat att anställa Alcén som sportchef fem dagar före årsmötet.

Sv: Uppriktigt orolig
Auchinleck: Vad behöver Brynäs mer till organisationen? Säljchef, ungdomsansvarig, ekonomichef? Andersén, Berglund och Danielsson kanske kan ta de jobben?

Sv: Uppriktigt orolig
{8399}:
Jag tror det kan vara den nya trenden. Vi rekryterar personer som inte har formell kompetens till organisationen. Ger oanade möjligheter!

Om ryktet mot all förmodan är sant, då kan man gissa att Patrik Berglund redan har bestämt att han slutar? För ingen vill väl att Sportchefen skall ha den personalfrågan överst i att göra högen dag 1 på nya jobbet?

Sv: Uppriktigt orolig
Auchinleck: vi får se, spännande att följa men kan Abbot så kanske Johan kan också.

Sv: Uppriktigt orolig
{8399}:
Ja, det är klart att det är ett falskt rykte.

Sv: Uppriktigt orolig
Zzz: Håller med om att det kunde ha skötts smidigare, men han framstår ju inte som det minsta omdömeslös i jämförelse med de som han ska upp i ringen mot...

Det skulle kunna vara en del av valtaktiken att tillsätta alla nyckelpositioner nu för att öka sina egna chanser att vinna omröstningen i årsmötet. För att få folk att tänka just som du gör, dvs att det vore svårare för Kangas att arbeta med tillsatt personal.

Sv: Uppriktigt orolig
Peja: Självklart borde inte nuvarande ledning och styrelse ta den typen av beslut nu med så kort tid kvar till årsmötet. Men oavsett så måste Kangas i sina uttalanden ha en tanke som håller längre än fram till valet är gjort. Om han blir ordförande och valberednings förslag röstas igenom i övrigt så måste han kunna samarbeta utan att ha låst sig i någon position.

Sv: Uppriktigt orolig
flashen12345: Dels var det viktigare att få tränarna på plats, dels är tränarteamet uppenbarligen kvalificerade. Eller tycker du att Alcéns sportchefskvalifikationer är likvärdiga med Manners tränarkvalifikationer?

Utöver den uppenbara idiotin tycker jag att man gör Alcén en stor otjänst när man ger honom en tjänst som han inte är kvalificerad för. Det hade varit mycket mer rättvist gentemot Alcén att ge honom ett annat jobb och eventuellt bli sportchef på sikt.

Jag vet inte riktigt vad du referrerar till med att följa strömmen i nyhetsdrevet. Gävletidningarna har ju gjort extremt tydligt att de står bakom valberedningens nominering av Sara Skoog.

Sv: Uppriktigt orolig
Auchinleck: Vi får lita på Bom-Bom grabbar om nu detta är sant. Kanske allt är ett falskt rykte?

Sv: Uppriktigt orolig
Peja: Lika bra att kicka de nya tränarna också?
Man kan inte bara följa med strömmen i nyhetsdrevet nu. Det är mycket som är illa i nuvarande uppsättning. Jag tycker valberedningen gjort ett sunt jobb med att få in nytt blod. Kangas agerande nu är bara bedrövligt i detta läge.

Sv: Uppriktigt orolig
Zzz: Det som leder till polarisering är ju att anställa folk till nyckelpositioner dagar innan årsmötet. Det är så sjukt idiotiskt och arrogant av den nuvarande ledningen. De tror antagligen att det ökar deras chanser att bli omvalda eftersom Alcén är en populär figur, men jag tror inte folk är så korkade att de per automatik ser honom som ett bra sportchefsalternativ enbart eftersom han är trevlig.

Självklart måste Kangas bryta Alcéns eventuella sportchefskontrakt om han blir vald, även om nuvarande styrelse kanske ser till att kontraktet är sjukt långt (skulle inte förvåna). Det handlar ju om Brynäs bästa och det är absolut föreningens bästa att ha en sportchef som är kvalificerad till jobbet. Samma sak om nuvarande styrelse hade anställt Andersén som head coach, då hade det också varit Brynäs bästa att bryta kontraktet.

Jag trodde faktiskt inte att den nuvarande styrelsen kunde sjunka mer i mina ögon, men det har dom gjort i och med detta. Vi får bara hoppas att inga papper skrivs på innan årsmötet!

Sv: Uppriktigt orolig
Peja: Är Alcén anställd än?

Sv: Uppriktigt orolig
flashen12345: Det som är helt bedrövligt är den nuvarande styrelsens agerande. Det finns ingen som helst anledning att anställa folk på nyckelpositioner bara dagar innan årsmötet. Det är extremt dumt och arrogant på alla sätt och vis.

Gällande splittring. Det finns få saker som splittrar arbetsplatser mer än att anställa okvalificerat folk till nyckelpositioner. Troligtvis finns ett antal personer inom organisationen som känner sig sidesteppade i och med Alcéns rekrytering. Det är också en fullständigt skrattretande tanke att Alcén går från gymnasiet och ett antal års hockeyspelande till att bli chef över Finlands förbundskapten och ett antal spelare som han är polare med. Han ska alltså sitta och löneförhandla med sina polare.

Citat från 31a mars om profilen Brynäs letade till sportchefsposten: "Vi är ute efter någon med akademisk bakgrund, ett stort kontaktnät, en analytisk förmåga, bra förhandlingsteknik och ett starkt ledarskap."

Frågan är om Alcén uppfyller något av dessa kriterier.

Sv: Uppriktigt orolig
Retse: Helt bedrövligt. Är det bara jag som får vibbar från Trumph utanför Kapitolium. För varje dolkstöt som delas ut försämras utgångsläget och allt kommer att skyllas på sittande styrelse.

Sv: Uppriktigt orolig
Retse: Jag håller helt med, som han uttrycker sig på twitter leder enbart till polarisering. Som han skriver om att BKB måste vinna alla fem öppna platserna i styrelsen för att skapa majoritet i styrelsen påminner nästan om en kupp. Han behöver alltså få in ett antal personer från sitt gäng för att slippa ta hänsyn till sittande valda styrelsemedlemmar. Om han vinner valet som ordförande men BKB förlorar en eller flera poster hur ska han då agera om han utryckt sig som han gjort. Risken är stor att det blir en maktkamp i styrelsen.

Även sättet han utrycker sig om pågående rekryteringar gör ju att det blir svårt att backa om han blir vald. Om Alcén skulle signas som sportchef och skriva ett avtal på 2 år, ska Kangas då börja med att verka för att Alcén entledigas? För nu har han redan sagt att Alcén inte har kompetensen och det blir svårt att backa från. Han ska självklart kunna kritisera det som varit. Men måste göra det på ett sätt att han kan läka organisationen om han blir vald.

Sv: Uppriktigt orolig
Svensson_62:
Finns inget som hindrar att anmäla sig till årsmötet efter 17 juni. Brynäs har satt en deadline eftersom det är en tidsödande process att kolla av vilka som är medlemmar, röstberättigade och endast har yttrande eller förslagsrätt på mötet.

Sv: Uppriktigt orolig
Har knappt ord längre. Om det nu blir Alcen så ska han få sin chans. Men jag tror detta är ett helt galet drag, om det sker.

Det finns liksom inga gränser i Brynäs just nu, vad fan som helst verkar kunna hända. Verkar dock heeeeelt omöjligt att bryta kontrakt.

Sv: Uppriktigt orolig
Retse: Blir mer och mer kuk-fäktning, ingen sätter Brynäs först. Läckorna till Abris är knappast någon tillfällighet heller.

Sv: Uppriktigt orolig
Lemp: Är det bara jag som inte gillar hur Kangas uttrycker sig på twitter när han sågar Alcén och uppvärderingen av arenan, för att sedan säga att han hade förordat samma lösning. Han känns mer som en politiker som vill göra allt för att bli vald genom att göra billiga poänger än att verka som en enande kraft, vilket iaf jag förväntar mig av den nya ordföranden. Som han sågar Alcén får han det att låta som hans första åtgärd är att han ska göra allt för att kicka Alcén. Om du läser här, höjd dig Kangas! Jag förväntar mig mer av en ordförande i Brynäs!

Sv: Uppriktigt orolig
Nisse på Mon or: Krisar? Vad fick du det ifrån? Brynäs kommer alltid ut stärkta av motgång. Timrå däremot kan se fram emot att återvända till den roligare allsvenskan igen, som vanligt.

Sv: A proposito de nada
munkas: Hallucinerar jag? Johan Alcen som sportchef?

Vad fan ska man säga?

Vårt trackrecord när det gäller att värva gamla spelare till höga positioner inom klubben är ju inte direkt lysande…….

Men lyckades Abbots i Rögle så finns ju i alla fall chansen.

Sv: Uppriktigt orolig
{8399}: Hur ser det ut om det krisar, om det inte krisar nu? Är Gävle kommun betedda att betala det nya bokförda värdet på arenan?

Sv: Uppriktigt orolig
Noterar på twitter att Kangas inte anser att Alcen är rätt person för det här jobbet. Herregud vilken shitshow och vilken usel sits den nya styrelsen får ärva. Kanske kunde man väntat resultat från årsmötet för att se om de hade mandat att göra dom här tillsättningarna, men nej nej vi köööööör...

Sv: Uppriktigt orolig
Blir ett spännande årsmöte - glöm inte att rega er i förväg för att få tillgång till detta digitala möte. Sista dan för registrering är torsdag 17/6 => det måste alltså göras genast.

”För att delta behöver du föranmäla dig till mötet. Det gör du genom att skicka ditt namn till [email protected] senast torsdagen 17 juni. Märk mejlet med ”Deltagande årsmöte 2021”. Efter att du anmält dig får du mer teknisk information om det digitala mötet.”

Känns ungefär som om man går och väntar på en oviss slutspelsmatch eller snarare en kvalmatch. Kan bli minnesvärt...

« · 2213436 · »