1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741512 inlägg · 7967 ämnen

« · 2345704 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Fan Brynäs får börja vinna nu igen! annars färjestad snart ikapp medaljmässigt, kan röra sig om en 10årsperiod så är dom ikapp om vi inte vinner snart. Bra nyheter Pettis levererar som vanligt! Laget blir starkare än på många år! (hur långt bär det?...) Trevlig helg BRYNÄSKAMRATER

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Nä, du har rätt BIF Kungen, fel av mig, mer ett talesätt. Bara lite trött på att rätt många ”experter” känns lite okunniga och placerade framför kameran på andra meriter än att de vet vad de pratar om, tenderar att bli lite pinsamt. Rätt dålig engelska vid intervjuer mm, de gör säkert så gott de kan.
Sov sött alla Brynäsare, good things to come😊

Sv: A proposito de nada
#33: måste bara fråga: var fan är ”looksen” hos TV6, inte en puma så långt ögat når😂😂😂

Iofs inte förväntat med det i hockeysammanhang heller…

Jihde är väl duktig & trevlig men looksen…, inte min smak😂

Sv: A proposito de nada
Peja: ” En spelare som har imponerat på mig i landslagsspel den här säsongen är Janis Jaks, man undrar var en sån kille kommer spela sin hockey kommande säsong.”

Janis Jaks..?
Sundlöv försökte värva honom förut men hade smutsigt faxpapper så det blev Janos Vas istället.
Synd.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Om man spelar i norska ligan och nobbar Brynäs - så ska man inte få frågan igen. Tycker jag.

En spelare som har imponerat på mig i landslagsspel den här säsongen är Janis Jaks, man undrar var en sån kille kommer spela sin hockey kommande säsong.

Sv: A proposito de nada
{9108}: Skön inställning, annars brukar ju förlorarna försöka hitta ursäkter. Mest vad gäller domarna. Jag avskyr FBK, men har man slagit 1:an, 2:an och 3:an i grundserien är man fan värdiga mästare

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Brynäs har varit på honom tidigare, men han förlängde i Norge istället. Kanske kan pröva igen?

Sv: A proposito de nada
Patetiskt av TV 6-medarbetarna att inte en enda gång (jag uppfattade i alla fall aldrig så) omnämna att två av finländarna in action ikväll spelar i Sverige och Brynäs nästa säsong, kanske t o m tre. Annars en massa upprepade rabbel om vissa spelares nuvarande eller förflutna i SHL. Buu vad dåligt!

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Äsh då, det är bara bita ihop, låt det gå några dagar sen upp i sadeln och försöka nästa år :-) det laget som vinner 4 matcher förtjänade detta, visst det är lite bittert nu men solen skiner idag också!

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Gordie Howe-hattrick totalt sett för Björninen, Friman och Saku.

Sv: A proposito de nada
Sisådär, där fick Friman en assist också!

Sv: A proposito de nada
{9108}: Synd att ni inte vann igår. Har besökt arenan flera gånger och klämt ett otal Karhu i baren. Har inget emot FBK men det kändes som er tur i år.
Kanske slutar trots allt med att Bulan aldrig kom närmare ett guld som tränare än vad han gjorde med Brynäs 2017 i sudden.


Sv: A proposito de nada
Rumpelstiltskin: haha, verkar vara en ettrig rackare som inte direkt backar undan. Hoppas han är klar nu då.

Sv: A proposito de nada
Rumpelstiltskin: det gör väldigt många :d

såg att ni har värvat Friman med, bra värvning:)

Sv: A proposito de nada
Okej, jag älskar saku.

Sv: A proposito de nada
Kristian Jakobsson i Norge kanske kan vara nått?
Har inte hört nått men vet att Brynäs haft koll på honom tidigare i år.
Jävla bra speed på honom!

Sv: A proposito de nada
ellis: ”Snabbt OCH bra är en fördel.”.
Nja inte i alla sammanhang. Ibland krävs det mer än 4 sekunder. Såvida man inte är ungkarl förstås…. 😉

Sv: A proposito de nada
#33: Jag hoppas att Håkan Södergren får bevaka VM så länge han orkar. Han kommer alltid vara en del av hockey-VM för mig, precis som Thomas Nordahl alltid kommer att vara en del av min upplevelse av italiensk fotboll.

Övriga får de gärna byta ut. Jag tycker det är synd att man inte har gäst-bisittare från de andra länderna i VM. Känns som att svenska bisittare kan nada om de andra nationerna. Särskilt tyckare från Finland och Norge borde man väl kunna vaska fram enkelt, dom kan ju göra sig förstådda utan översättning också.

Sv: A proposito de nada
Är det bara jag som tycker att TV6 borde uppdatera kommentatorer och bisittare? More looks than brains if you ask me.
Jag klankar ogärna ner på andra människor men ärligt talat…..?

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: har bara sett andra perioden men Friman har ju varit klockren. Men som sagt motståndet är ju sådär. Mäenalanen verkar ha riktigt bra speed på grillorna. Björninen tekar bra och ligger mycket rätt i banan, känns som han är ganska ettrig.

Sv: A proposito de nada
Bäska droppar: Det som var så kul med Hietanen var att man verkligen kunde se hur han blev bättre och bättre i Brynäs. Det gjorde också att tappet efter Sjödda, som slutade efter Hietanens första säsong, inte blev så spelmässigt tungt som man kanske hade trott några år innan. Hoppas på en liknande utveckling för någon eller några unga backar den kommande säsongen.

Sv: A proposito de nada
Svårt att dra för stora växlar då Norge är rätt svaga men gillar det jag sett av Friman. Rejäl i försvarsspelet och slår rätt hyggliga förstapassar. Björninen och Mäenalanen mer anonyma förutom Björninens mål, men de verkar också ha breddroller i landslaget. Björninen kan teka dock, den saken är klar.

Sv: A proposito de nada
Bäska droppar:
Älskar Jusso. En favorit hos mig sedan Brynäs tiden.
Gillade även Angell. Men att bägge försvann till HV efter nån säsong var väl lite sisådär.

Sv: A proposito de nada
Makita:
Om Dima inte blir kvar kommer han ersättas av spets. Wännström ses som Gunlers ersättare dock kan ju Noel komma hem men det får ses som en bonus isf.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Kul att du kämpar på Pettis. 👍
Bättre med någon som har 3 rätt och 1 fel än någon som har 0 rätt och 0 fel….

Sv: A proposito de nada
Kimpa :
Missa det. Sorry.

•Honken klar.

•Förmodligen också Janne L.

Sv: A proposito de nada
Peja: Hietanen känns ju som låååångt innan Gunde, men de är jämngamla, ju... Fasen vad bra han var redan som typ 22- åring...

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen:

3 - 0 av Björninen, snyggt framspelad av Antilla.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Kommer Dima att ersättas med en likvärdig spelare eller bättre eller anses Wännström fylla den luckan,

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: tema Kylskåp 😂😂

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: några källor på vilka dom övriga två forwards kan komma och bli och vad för sorts speltyp det ska vara då?

Sv: A proposito de nada
RommeTigern: jag som är kass på att förutse nya spelare (också😂).

Nr 11 Jacobsen, Norge, vore något kanske . Bra tryck i buggarna …

Sv: A proposito de nada
Berge: allsvenskan nästa.

Sv: A proposito de nada
Peja: Linköping har bra lag på gång ungefär var tredje år. Blir alltid mellanmjölk ändå.

Kommer floppa igen.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Jo, Little blir sämre och sämre, men jag uppfattar honom som en viktig ledartyp på isen. Även om det alltid är svårt att säga som utomstående. Jag tror att LHC ämnar att värva några fler spetsspelare framåt. Det är klart att dom inte blir ett topplag, men det är ändå ett spännande, utvecklingsbart lagbygge med ökad spetskompetens.

Samtidigt är det lätt att bli lite lurad av alla fina värvningar som kommer in till SHL just nu. Eftersom ALLA kommer att bli bättre på grund av KHL-flykten måste man studera alla lagbyggena och se hur bra man står sig i konkurrensen, istället för att bara jämföra med föregående års lag.

T.ex Brynäs kommer få en mycket bättre trupp än förra säsongen. Den truppen som Brynäs håller på att bygga till 22/23 ser riktigt vass ut, kanske rent av hade varit ett topplag 21/22 (om vi antar att man får in spelarna det ryktas om+nån till vass forward), men SHL kommer att vara betydligt bättre 22/23.

Det som hade varit ett topplag 21/22 kommer inte nödvändigtvis att bli det 22/23, eftersom ligan är bättre. Om du förstår vad jag menar.

När jag kollar på trupperna just nu blir jag faktiskt lite "orolig" för Timrå. De verkar tro väldigt mycket på sitt lag och förväntningarna kommer antagligen vara uppskruvade, men jag är tveksam. Deras målvaktssida kommer vara bland seriens absolut sämsta, backsidan är väl OK på sin höjd, forwardssidan har tappat Rattie och kommer handla mycket om att hemvändarna levererar. Lander är en klasspelare men var petad hela finalserien i Schweiz, Wedin är skadedrabbad och Emil Pettersson vet man ju aldrig vart man har känns det som. Ratties målskytte håller hög klass, tungt tapp. Men vi får väl se vad som trillar in där under sillyn.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Någon som vet dimensionerna på isen, är det finska 28x60 eller nordamerika 26x30?
(Vi har ju 30x60 men isen ser för smal ut för det.)

Sv: A proposito de nada
#33:

Det syns iaf att Markko Antila är med, stor som fan haha

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Tack, ni e fö goa 😊

Sv: A proposito de nada
#33: #3 Friman, #24 Björninen, #80 Mäenalanen (om han nu ses som klar)

Sv: A proposito de nada
#33: Nedan

#3 Friman
#24 Björninen
#80 Mäenalanen

#10 Nörstebö
#38 Hietanen

Sv: A proposito de nada
Peja: Kollar på matchen Finland - Norge, någon som vet tröjnummer på våra nya hjältar?

Sv: A proposito de nada
Peja: Tycker Friman ser riktigt vass ut! Kan vi få se detta i höst:
Friman - Kinnvall
Sklenicka - Hedberg
Bertil - Johannesson
Sjuk backsida på papperet!

Sv: A proposito de nada
Peja: Rönnild och Nörstebö är ju två norska spelare med historik i klubben också.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: följer Finland nu och våra pojkar :-) och satan vad jag ser fram emot 22/23 säsongen nu när det ser bättre o bättre ut för varje dag. KEEP IT UP Pettisbif

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: har du hört nått om honken ännu? Eller Janne Larsson? Trevlig helg på dig😃

Sv: A proposito de nada
Peja: absolut, Rattie och Hultström tillför offensiv spets. Men att sen lyfta fram Hävlid och Bystedt blir ju som att vi skulle lyfta fram Lindstein, Hedberg och Johannesson som tungan på vägen. Jag tror också Little är viktig för LHC, men precis som flera av våra äldre spelare blir lite sämre varje säsong. Han är och har alltid varit oerhört skadebenägen dessutom.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Ett tips är att kolla på Finlands VM-match mot Norge som började 19:20. Kul att spana in Brynäs tre finländska VM-spelare och dessutom spelar numera 36-årige Juuso Hietanen fortfarande i landslaget.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Skulle allt detta hända så skulle jag påstå att Alcen mfl gjort en extremt bra första säsong som sportchef, nästan som att vinna poängligan som Rookie :)

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Jag gillar dig Pettisbif 😊, king of the silly season👍.
Brynäs 22/23, topp 8? Topp 6???

« · 2345704 · »