1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739754 inlägg · 7967 ämnen

« · 2378793 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
SnowKing: Visst finns det en oro hos oss alla. Men vi gjorde två helt godkända bortamatcher som kunde slutat med både 1 2 eller 3 poäng.
Matchen mot Luleå så hade vi hemmaplan, då skulle tre poäng bara bärgas hem…
Så lätt är det inte i SHL, speciellt inte när man möter Luleå som spelade SM final i våras.
O vad det gäller den matchen så hade vi två ramträffar, och en felaktig utvisning i tredje som gjorde att matchen vägde över till Luleås fördel.
Ligger vi fortfarande sist efter nästkommande tre matcher så bör förändring ske. Kasta om i kedjorna, men när det börjar pratas om att kicka våra finska tränare, då blir jag upprörd.
Våra nyförvärv har riktigt bra meriter, precis som våra tränare.
Nu ser vi fram emot en ny vecka där den första trepoängaren ska bärgas.
Väl mött BIF-vänner. ♥️💛🖤

Sv: A proposito de nada
”Hi, do to want to play for a team in Sweden? By the way, we are trailing the other teams - we are dead last right now…”
Gissar att Alcen har uppförsbacke. Lättare sagt än gjort men sätt för f-n ihop en konkurrenskraftig trupp i tid.

Sv: A proposito de nada
bradberry:
Det är ju trots allt så att man inte kan ändra allt i laguppställningen efter 3 matcher, i synnerhet som de två första bortamatcherna får anses som ganska väl genomförda...

Överallt där åsikter lyfts anser "alla" att Johan Larsson skall/bör centra förstafemman!

Det kan väl inte krypa in en dos principfasthet att det är Manner som bestämmer hur laguppställningen skall va??? "Larsson spelar center när Manner vill det"... typ???

Sv: A proposito de nada
Pettisbif:
” Bara gått 3 matcher. Men fortfarande kasst PP spel. Och här kommer lite mer statistik:
Vi ligger sist i tabellen.
Vi ligger sist i BP statistiken.
Vi ligger sist i målvaktsligan…
Osv osv”

Ingen rolig läsning.
Inte roligare att se vårt sdhl-lags placering heller.
7a just nu av 10 lag.
5 poäng mot Luleås 12 (de har en match mer spelad dock).
Att EG tappat mer än hon värvat visste vi men detta känns som sagt inte heller bra.

Sv: A proposito de nada
bradberry: 47 ha rena ungdomen skälv är jag 48.. Född och uppvuxen i stan var på ståplats och skanderade " OH ah Melkersson.." när det begav sig. Bor numer i "fiendeland" sedan millennieskiftet. Fortsatt stark i min tro.. Men handen på hjärtat nu , varför har läktarkulturen i Gavlerinken fått så svårt att sätta sig?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Exakt så är det…

• Jag gnäller på klacken för jag skäms över dess kvalitet
• Jag sitter på sittplats
• Jag har relativt svårt att tänka mig själv ställa mig i klacken

Är bara att erkänna… Men tänker nånstans att det borde finnas de som vill och skulle tycka det är kul. En massa 18-35-åringar typ… Jag är 47. Jag ska sitta på sittplats å gnälla…🤷‍♂️🤪

Sv: A proposito de nada
Mattson: De som vill kan vara med och förbättra stämningen i ERPen, det är där det går att göra skillnad men viljan och engagemanget verkar saknas men gnälla går bra.

Sv: A proposito de nada
VästBrynäs: för mycket skärmtid kanske, världens levs/finns på Tiktok…

Sv: A proposito de nada
Soc: Tack

Sv: A proposito de nada
Peja: lika som Scott i förlängningen sist oxå!

Sv: A proposito de nada
AW-M89:
Inte omöjligt!

Dock är jag väldigt imponerad av Sklenickas passningsspel. Tror han skulle lyckas bra där. Dessutom har han ett grymt direktskott.

Sv: A proposito de nada
Tekvarianten: varför inte spela larsson åt höger som han gjorde 2012?

Kinnvall vänster
Sklenicka point
Larsson höger
Rödin bakom mål
Björninen kriga framför kasse på returer

Andra PP

Scott vänster
Johannesson Point
Ölund framför kasse
Timashov bakom mål
Palve höger

Sv: A proposito de nada
Matchen igår var svag. Varför? Säkert många orsaker, bland annat att man mötte ett Luleå som är expert på att kväva en match. De gör ofta så efter en förlust. Och vi orkade ej matcha det.

Rödin - vill som vanligt mest. Kommit snett in i säsong. Han bör inte styra PP 1. Han har varit vår bästa spelare många år, och kanske är där när säsongen slutar. Ge han Larsson som center och låt han spela bakom/runt kassen i PP.

Mitt förslag på PP 1:
Larsson (kasse)
Rödin (runt kasse/bakom mål/förlängda)
Sklenicka (höger)
Johannesson (point)
Kindvall (vänster)

Sv: A proposito de nada
Mattson:
Jag tycker inte Brynäs har bra klack nånstans. Bäst har för gamla supportrar som vill sitta ner och sjunga gamla ramsor. Vi behöver mer som kk och aktiv ståplats!
Kanske var svårt för yngre att komma in i gruppen.

Sv: A proposito de nada
VästBrynäs: Det är publiken i Gävle som är problemet. Har man med sej nån polare på brynäsmatch i Gävle så undrar dom alltid vad det är för fel på publiken. På bortaplan har Brynäs alltid skitbra support.

Sv: A proposito de nada
Malken: härligt med ett sansat inlägg

Sv: A proposito de nada
lapad: Såg matchen på plats och för mig kändes det som att man redan från start anpassade sitt spel till Luleås. …Och matchen präglades av en märklig ”ryggsäckshockey” modell Färjestad 1977, kliniskt fri från skridskoåkning. Kollade på Skellefteå – Rögle efteråt och det kändes som att det var en helt annan sport jag såg.

Visst var det ett bottennapp igår – men jag tycker att man spelat mycket bra i de två inledande bortamatcherna. Jag har gott hopp om en helt annan insats mot Örebro.

Sv: A proposito de nada
mattiask: Helt rätt sammanfattning. Tyvärr verkar inte våra coacher se detta av "någon" konstig anledning.

Sv: A proposito de nada
VästBrynäs: verkligen, det kanske är den vägen som är det rätta, att försöka få in barn i klacken istället för att sätta hoppet till medelålders före detta ultras.

Sv: A proposito de nada
Skrämmande att ingen annan generation har tagit tag i klacken? Borde finnas 17-20 åringar

Sv: A proposito de nada
{8399}:
Tror inte dom kommer tillbaka om det inte sker till nästa match?
Brynäs anordnade ju marsch. Kk bojkottade t.ex hockeyfesten så kanske kan vara något sådant som ligger bakom?

Sv: A proposito de nada
Såg matchen i repris igår senare under kvällen då jag var bortrest under dagen.

Här kommer några tankar iaf jag har efter matchen.

- Vi har enorma problem i första och tredje perioden med Luleås presspel. Framförallt i första perioden då vi kör fast i egen zon fleralet gånger.
- Tycker inte att kedjan med Rödin-Björninen-Scott fungerar alls. Det gör inte andra lina heller, men förstakedjan är den som ska vara vår toppenhet. Dom ska praktiskt taget bo i offensiv zon. Dom ska hela enkelt vara så individuellt skickliga att vi ska kunna vara så bra som enhet. Men där är vi tyvärr inte.
Sen att andrakedjan inte fungerar heller är för mig iaf att vi spelar med Palve som center. Han är på tok för puckkär och i SHL så kan du inte spela på det sättet som han gör.
- Rödin ska absolut inte spela på högerkanten i PP. In med Dima där. Har du en spelare som Sklenicka på pointposition så måste du ha en spelare som är bättre på att styra spelet än Rödin.
Tycker det är otroligt svagt ledarskap när man inte kan se hur dåligt PP-spelet är.

- Sen för mig personligen så tycker jag att vårt absolut största problem är uppbyggnadsspelet. Det är alldeles för mycket dumpa och jaga.
Det är inte många anfall igår där det syns tydligt att det finns en tydlig tanke bakom vad som händer.
Här ligger ansvaret helt och fullt hos coacherna. Detta är givetvis något man måste träna kopiösa mängder på. Men för mig handlar inte gårdagens förlust om en tvåa på Rödin i fallet Shinnimin, utan för mig handlar det om att vårt uppbyggnadsspel är för dåligt, vi kommer inte in i offensiv zon samlat med en tanke om vad som ska hända härnäst tillräckligt många gånger.
Skapar vi något så skapar vi en halvchans/helchans kanske var 5-6 byte.
Framförallt tycker jag det genomsyrar första perioden där Luleå är dom som har de hetaste chanserna.
Där har vi enorma problem med presspel från Luleå samt att vi kommer en och en i anfallsspelet hela tiden.

Visst man ska ge laget tid osv, och det ger även jag.
Men jag kan inte sitta och påstå att jag tycker spelet ser bättre ut än under förra säsongen.
Vi spelar som sagt för mycket dumpa/jaga samt spelar för mycket en och en.
Sen är det självklart iaf för mig att vi behöver ändra om i kedjorna. Tycker det lyser igenom ganska ordentligt.
Sen hur det ska se ut, ja.. jag har en personlig åsikt hur jag hade satt ihop kedjorna. Men litar fullt ut på att tränarna kommer att se detta också och testa annat.
För oavsett så måste vi hitta kedjedynamik där spelarna kompletterar varandra på ett bra sätt. Det gör inte varken våran första eller andrakedja just nu.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: KK borde tas till nåder? De är inte portade, de kan bara gå och ställa sig på hemmastadd om de vill.

Angående staten på säsongen så ledde vi efter tre matcher förra säsongen.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: ja, så kan det säkert också vara😉 och det tror jag nog han gör emellanåt.

Sv: A proposito de nada
Friberg33:

kan hända att Manner använder sig av engelskan

Sv: A proposito de nada
spolaisen: så kan det säkert vara.

Sv: A proposito de nada
DET HÄR!
Jag med många andra ser att PP inte fungerar, inte i någon av formationerna. Vi sitter och svär över hur Rödin och Palve drar ner på tempot, utan någon som helst indikation på förändring.
Det är viktigt att komma ihåg, att hur frustrerade vi är blir på dessa individer så är det i grund och botten coachernas fel, inte spelarnas. Det är Mikko, Pajen, och Kalles fel och ingen annans.
PP skall vara precis lika systematiskt och strukturerat som i 5mot5, inte en fri lek där vi bara placerar våra 5 bästa spelare och hoppas på det bästa.
I årets SHL kommer specialteams vara viktigare än någonsin. Ett bra PP kontra ett dåligt PP kan göra skillnad på 3-4 placeringar när vi summerar säsongen.
Tillsammans med att hitta bättre kemi i formationerna så SKA specialteams vara coachernas högsta prioritet just nu.
Uppladdat:

500x0-abc7b199-bcab-4b7c-988a-02dcb5068ca4.jpeg


Sv: A proposito de nada
Friberg33:

Manner är assisterande tränare för finska landslaget och som sådan borde han få mera ut av dagens brynäsmaterial. Tror tyvärr att där råder en viss språkförbistring. Inte lätt att lära sig svenska för en finländare på samma sätt som det inte är lätt för en svensk att lära sig finska, åtminstone om man ser till antalet verb i språket...

Sv: A proposito de nada
Soc:
Tror det var gamla medlemmar i kk i Rögle. Kan ha fel, men verkade va några personer med samma läktarkultur.

Nu hänger väl allt på kk själva eller har dom tillgång till bås nu bakom läktaren?

Sv: A proposito de nada
Soc: Jo, jag tror att det egentligen var något sådant.

Sv: A proposito de nada
Friberg33: Om jag inte missminner mig var det Leksandssupportrar i Brynäs-baren, som endast var för brynäsare. Då påpekade en ur KK detta för ordningsvakten som släppt in leksingarna varpå vakten blev kränkt och därefter blev KK-medlemmen utkastad och portad från Gavlerinken..

Sv: A proposito de nada
spolaisen: nä, man kan absolut inte beskylla honom för att ta timeout i onödan 🤷‍♀️ men vänder sig till enskilda spelare gör han, pratar o ritar på sin tavla😊

Sv: A proposito de nada
Herre P: Ultras är ett samlingsnamn för supportergrupper.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor:
Mikko Manner är en stereotyp person, han kör på i invanda spår..han är inte aktiv i båset.
Manner står och talar/skriker rakt ut, inte riktat till någon speciell spelare. Manner tar sällan timeout.

(I det militära kunder officerarna skrika och skälla på en hel pluton, för att sedan skrikar namnet på den som felat)...

Manner borde kasta om i kedjorna under match, när det uppstått låsningar i spelet.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Timrå?! KK kom ju tillbaka, efter ett tag, efter den ”lilla” incidenten. Det hände väl något hemma mot Leksand, hösten-19. Vet inte riktigt vad, men de försvann iaf efter den matchen.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: ..ok, vad är Ultras för gäng då?

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: bra skrivet och väl motiverat

Sv: A proposito de nada
Herre P:

tror att det var den snacksalige Michael Campese, som inte tålde kritiken från Timrå...
Bengaleldaren gör nog inte om samma misstag, så KK borde tas till nåder...
KK är den bästa hejjarklack Brynäs någonsin haft...

Har stått på hemmastå i många matcher...

Stod på bortastå i premiärmatchen RBK-BIF, Ängelholm, skapligt tryck fråb den lilla Brynäsklacken i jämförelse med gårdagens stora klack på hemmastå..

Sv: A proposito de nada
Peja: Anfallspelet såg OK mot Rögle och IKO och fick OK längd i anfallen men igår så klarade man inte alls av Luleås presspel. Oaktat en felaktig utvisning så var detta nog mer matchavgörande. Heder åt Bertilsson som fick in en rak höger på fuskaren i alla fall.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Att Dima inte presterar är vi väl rörande överens om men att spekulera att han är dryg osv..tycker jag låter märkligt..
Att va dryg och underpresterar ökar ju inte värdet på honom eller hur? Sära på Palve och dima ett tag...

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Hur är stämningen i laget? Är vi ett "lag" som spelar för varandra? Det borde se bättre ut med tanke på materialet förutom då att vi inte har nån riktig måltjyv ..något skaver 🤔 visst är det "bara" 3 matcher som spelats men men ..

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Min uppfattning om Dima är att han är allt annat än en Diva, han verkar vara en pådrivare och en liten spjuver som sprider bra stämning. Stort ego visst men han vill verkligen vinna matcher och hatar att förlora. Däremot så har han kanske inga speciella känslor just för föreningen Brynäs IF.

Sv: A proposito de nada
Jugge: ytterst märkligt att Larsson spelar ytter i en andra kedja, snacka om resursslöseri.
Manner måste vakna och sluta favorisera sina finnar.

Sv: A proposito de nada
Herre P: Hajen=Palushaj

Sv: A proposito de nada
Förlåt en kanske dum fråga..jag har missat varför kk och ultras inte finns kvar i arenan..kan nån förklara? ..dessutom kan jag inte komma på vem "hajen" är..

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja det är ju anmärkningsvärt, och en smula oroande, att det var vår fjärdelina som stod för båda målen igår. Skulle tro att det blir någon förändring i topp 2 till nästa match.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Yes, det har bara gått 3 omgångar men vi har ännu inte vunnit. Addera till detta försäsongen där vi endast orkade med att vinna 1 match mot SHL- motstånd och i övrigt mot Rödovre och aik.

Nu kommer en oerhört viktig vecka med matcher mot Örebro, Växjö och Malmö! De ledande (?) spelarna måste steppa upp, nyförvärven måste bevisa sig, målvakten/målvakterna leverera och Manner et al måste visa att han kan få ut det bästa av truppen! Minst 5 poäng krävs i veckan!

Sv: A proposito de nada
Jugge:
Har tänkt på det jag med. Men att bänka/ta bort Dima stjälper mer än hjälper och då tror jag det enbart blir en belastning för laget.
Om vi tar bort honom så kan dom lika gärna ge han foten.
Jag har sällan diggar Dimas spel då jag tycker han mest spelar för sitt egna och sig själv. Utanför plan verkar det vara en rätt dryg person utan nått som helst klubblagshjärta.
En diva likt Hajen.
Tror oavsett vad att detta är Dimas sista år hos oss.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja, Larsson har väl spelat en 8-10 matcher nu på kanten inräknat försäsongen. Det är dags att låta årets bästa värvning spela på sin naturliga position och ta sin plats som självklar 1:a center.

Det känns som att Manner måste vaska om lite i kedjorna för att väcka laget. Låt Dima vila någon match.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Hoppas Manner gör om litegrann iaf och framför allt i PP spelet. Det funkar inte att ha Dima och Rödin till höger och framför allt inte Palve till vänster.
Vad ser han inte...!? Funkade inte på hela fjolåret och inte i nån match i år försäsong inkluderat.

Såhär mot Örebro vad jag hoppas och tror:
Lindbäck (Vehviläinen)

Dags för Limpan att visa vilken klass målis han är.

Sklenička - Johannesson
Bertilsson - Kinnvall
Friman - Hedberg
Bergman

Johannesson spelade bäst när han fick Sklenička som partner. Berra och Jonte passar nog bäst ihop. Kan Berra foka på defensiven och Jonte på offensiven.
Hedberg har gjort 2 bra matcher ihop med Friman. Bergman avlastning i framför allt BP.

Rödin - Larsson - Scott
Palve - Björninen - Timashov
Olesen - Ölund - Eklind
Strömgren - Birgersson - Kvist

Rödin och Scott kommer tyvärr inte splittras så länge Manner och Scott finns i klubben. Det är min känsla. In med shls bästa tvåvägs center med dom och då kanske vi får oss en bra ledande kedja.
Palve och Dima har haft bra kemi. Sätt defensiva Björninen med knoll och tott. Som även har ledaregenskaper att ryta i om dom spelar nonchalant.
Tredje orörd i och med att den varit den bästa kedjan.
Fjärde var vår bästa line mot Luleå. Dumt att röra den då.

PP:
Sklenička - Point
Kinnvall - Vänster
Larsson - Höger
Rödin - Runt mål
Björninen - Framför kassen

Johannesson - Point
Scott - Vänster
Palve - Höger
Timashov - Runt mål
Ölund - Framför kassen

BP:
Bertilsson - Bergman/Larsson - Björninen
Friman - Sklenička/Scott - Ölund
Extra:
Hedberg/Eklind - Kvist

« · 2378793 · »