1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 754555 inlägg · 7967 ämnen

« · 2557647 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Det jag menar är att lång och stor inte nödvändigtvis är samma sak. Och att en lång spelare på 190/90 kan vara mycket skönare att tackla än en "kub" på 175/90. Har personligen alltid älskat att tackla ner långa taniga spelare i alla bollsporter, ofta är de klena, saknar balans och har inte en låg tyngdpunkt. Långa spelare som är byggda som "kuber" är ju desto jobbigare.

Sv: A proposito de nada
{10065}: "Om han kan bli en powerforward som kan trycka till motståndaren kommer han bli bra."

Grejen med just epitetet powerforward är att dessa faktiskt bidrar med en massa poäng framåt också, därför kommer Kvist aldrig bli en powerforward. Däremot kan han bli en defensiv forward, för har inte offensiven kommit vid det här laget så kommer den nog aldrig. Jag har sagt det förut och säger det igen, Oskar Kvist är och förblir ovän med pucken.

Sv: A proposito de nada
Peja:
”Tvärtom blir han lättare att plocka bort eftersom hans längd gör att han sällan kan undvika tacklingar, det finns mycket att träffa för motståndaren”

Han blir väl inte lättare att plocka bort för att han är stor? Dålig balans, dålig kroppshållning, dålig närkampsteknik osv är saker som gör honom lätt att plockas bort.
Den skillnad hans storlek gör honom ”träffbenägen” är ju procentuellt marginell mot den vinst hans extra kilon gör för att kunna stå kvar tex framför mål på en retur - och som kommer med längden.

Men sen har du rätt vad det gäller hans offensiva kvaliteter. Där finns väldigt mycket mer att önska. Men det är nog inte det man avsåg som hans styrka när han värvades heller. Och vem vet - i HA kanske det lättar lite i piöngproduktionen. Men gör han10p - typ 4+6 - så har han nått min förväntan.

Men som 4de line brukare i HA borde kunna vara en ok roll att axla. Sen finns det såklart bättre spelare osv att spekulera om.
Det som bör diskuteras är om det finns ett värde i att ha en fd junior från egna led ff på utveckling som ges plats i laget? (För mig nej, bästa möjliga spelare oavsett bakgrund är min melodi - men många argumenterar ju för vikten av det för att erhålla bättre spelare som söker hockeygym.)

Jag är ok med att ha honom i 4de i HA även om det det kan finnas bättre.

Just nu är jag mer orolig för andra spelares prestation mot förväntan och/eller brister som blir till uppenbara svagheter för laget.

Sv: A proposito de nada
rafalski: Jag har fortfarande svårt att riktigt ta in att Larsson valt att stanna trots degraderingen. För drygt ett år sen spelade han Stanley Cup, han är inte lastgammal och hade nog kunnat få ett kontrakt i SHL, Schweiz etc. Ändå väljer han att stanna kvar för att spela i en liga han ät totalt överkvalificerad för. Ska medge att jag nog underskattat vilket hjärta för Brynäs han har.

Sv: A proposito de nada
Peja: Därav min kommentar kring Kvist.. Om han kan bli en powerforward som kan trycka till motståndaren kommer han bli bra. Han utvecklas väl fortfarande lika som alla andra spelare under 33 åtminstone. Så, återigen, jag tror kvist kan bli bra om han lär sig utnyttja sin storlek och snabbhet.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Jag tycker att han måste förbättra sitt passningsspel och spelsinne. Tvivlar på att han kommer bli en bättre spelare än tex Gällerstedt som ju fick chansen men aldrig var nära att etablera sig i Brynäs. En spelare som Forslund ser jag också som klart bättre än Kvist, men vi får väl se om han kan utvecklas.

Sv: A proposito de nada
{10065}: Han är snabb och lång. Hade varit en helt annan sak om han varit urstark likt en ung Johan Larsson. Spelar väl ingen roll om man är lång om man saknar styrka och inte kan använda räckvidden. Tvärtom blir han lättare att plocka bort eftersom hans längd gör att han sällan kan undvika tacklingar, det finns mycket att träffa för motståndaren.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Förhoppningvis gällande Kvist, utvecklar han sig denna säsong till en powerforward som kan trycka till motståndaren, trycka ner pucken i anfallszon medan första/andra kedjan kommer in på isen. Jag anser att Kvist tidigare säsong inte antagit en roll som han passar för i SHL/HA. Han är snabb och stor. Finns mycket positivt i den bemärkelsen om han kan utnyttja det på rätt sätt.

Sv: A proposito de nada
Peja: Känns inte som det egentligen är något som stöder tesen att Kvist är en defensivt stark spelare som visar hävdar. Finns det några underliggande siffror som stöd för det? Bra skridskoåkare med hyfsad fysik men bristfällig i allt annat.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vilket visar lite på hur dålig kvalitet som Brynäs juniorverksamhet hållit de senaste åren. Något enstaka guldkorn (typ Lindstein) men i övrigt väldigt skralt.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Ja, givet att de är olika spelare, men det blir alltid en prioriteringsfråga vilka unga spelare man vill satsa på. Jag har svårt för spelare med dålig puckbehandling och passningsspel, som Kvist, för även om han vinner tillbaka en del puckar så kastar han bort desto fler. Sammantaget blir det inte ett plus. Men jag hade antagligen inte gett någon av dessa A-lagskontrakt i Brynäs och tagit in en ung spelare utifrån istället.

Sv: A proposito de nada
Peja: Kvist är en annan typ av spelare. Kvist har vissa defensiva egenskaper i forecheckingen som den skridskosvage Lindblom saknar. Kvist å andra sidan har inga offensiva egenskaper om man vill vara lite elak.
Men jag håller med om att Brynäs länge saknat en ”raka in returer” spelare som inte tänker så förbannat utan bara gör.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Arvid Sundin fick ett erbjudande från en av de bästa div1-klubbarna (Piteå). Inte säkert att en tryout med ett allsvenskt Brynäs smäller högre än det. Han måste ju tänka på sin karriär också.

Lindblom är bra på att peta in puckar, vilket han verkligen fick tillfälle att göra i en kedja med Larsson och Indrasis mot Hudiksvall, det betyder inte nödvändigtvis att han är redo för A-laget. När Kopacka är tillbaka kommer han att ta plats där och frågnan blir om Lindblom kan göra ett bra jobb längre ner i hierarkin, men man ska inte underskatta förmågan att kunna peta in puckar heller. Till skillnad från typ Kvist behöver inte Lindblom 10 chanser för att göra mål.

Det säger någonting att Lindblom lyckades hitta målet i en av sina 2 SHL-framträdanden, medan Kvist har gjort 1 mål på 2 säsonger.

Sv: A proposito de nada
Berge: Har man envisats med Kvist och Birgersson så pass länge som man gjort så är Lindblom definitvt värd en chans på ett korttidskontrakt i dom inledande matcherna. Det finns inget att förlora på det för Brynäs eftersom Scott missar några matcher.

Låt honom fortsätta med Larsson och Indrasis. Floppar han så förnyar Brynäs bara inte kontraktet. Fortsätter han göra mål, ja men förläng då kontraktet, men bara säsongen ut.

Förutsätter dock att detta blir aktuellt efter samtliga försäsongsmatcher och att han fortsätter bidra framåt. Ska bli kul att se hur det går, för både honom och resten av laget, mot Karlskoga i nästa match!

Sv: A proposito de nada
Berge: Håller med. Att man släppte Arvid Sundin till förmån för Lindblom kändes rätt mkt som man gick på efternamnet enbart. De gånger jag sett Lindblom som junior har han mest varit, nja typ medioker.
Men det är klart, skulle han lyckas ta ett jättekliv i utvecklingen är det så klart väldigt roligt både för honom och Brynäs.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs:

Jag tycker också om det jag ser med Lindblom, men det vi ska komma ihåg är att han har producerat mot väldigt svagt motstånd. Han är också den enda i laget som just nu spelar för ett kontrakt.

Kollar man på Lindbloms siffror från J20 så är de faktiskt inte speciellt bra. Faktum är att väldigt få spelare med den produktionen från J20 hamnar i SHL. På sikt kan han säkert bli en bra hockeyspelare och han verkar onekligen också vara en målskytt (vilket kan tala för honom) med sina 19 mål förra säsongen.

Men ska vi jämföra med Oskar så hade han ett poängsnitt på nära 1p/m i SHL i motsvarande ålder. Linus gjorde ifjol 27 poäng på 44 matcher i J20. Det är faktiskt betydligt sämre produktion än vad spelare som Kvist och Birgersson haft.

Men jag hoppas jag har fel, och kan han fortsätta leverera i träningsmatcher mot allsvenskt motstånd så tycker jag också vi ska behålla honom.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Tror Linus kommer vara ett stort utropstecken i år. En genombrott av killen som kommer följa brodens spår och rätt så snabbt hamna överthere.

Sv: A proposito de nada
En liten konstig tanke såhär mitt i natten efter ett par kalla.
Efter att ha sett lite rörligt material på Jack Kopacka, när han presenterar sig för laget osv, känns inte han som en typisk "douchebag"? I det här fallet på ett bra sätt iom att det är hockey och jag tycker vi saknat den typen sedan Granström. Hoppas han kan vara den där dryga jäveln som spelar på gränsen, rappar, käftar, sprutar snö på målvakter och bara är en idiot på isen.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Tycker vi ska lugna ner oss lite. Låt oss se vad han kan uträtta i kommande träningsmatcher.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Rätta mig gärna om jag har fel, men Lindblom har väl inte ens ett kontrakt med Brynäs just nu? Tycker han kan vara värd ett korttidskontrakt i alla fall, för sådana får man väl skriva i HA om jag inte missminner mig?

Sv: A proposito de nada
modomille: Reagerade också på den dumheten, haha!

Sv: A proposito de nada
modomille: Det är för långt ner till backen från den höga hästen han sitter på, så han har lite dålig koll.

Sv: A proposito de nada
Om Brynäs säger Klasen:

– Skickligt lag, men det också många som inte har spelat i svensk hockey tidigare.

Vad yrar Klasen om?

Sv: A proposito de nada
{5647}: Tyckte Krüger var dominant i HA-slutspelet tills han helt uppenbart spelade med en knepig skada.

Sv: A proposito de nada
rafalski: Han kan mycket väl vara den bästa centern i serien, men jag tror ändå då tar i för mycket. Så stor är inte skillnaden mellan serierna att han ska dominera. Det gjorde inte Krüger heller med lite liknande meriter även om han var seriens bästa center. (Dickinson var också oerhört bra fram till skadan med klart bäst plus/minus, mest poäng av samtliga i spel fem mot fem och samma tekningsprocent som Krüger.)

Vi får helt enkelt se.

Sv: A proposito de nada
Kamikazietips-dröm:
Rödda & T & T i första. Blir perfa.
Men sedan att Larsson och Miks är så starka att de klarar att bära Linus Lindblom i en produktiv andrakedja. Linus som sniper.
Då skulle vi ha Kopacka, Scott och Ölund tillgängliga för att skapa en grym tredjekedja…

Tema: Pettis -kom tillbaka - allt är förlåtet!

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Larsson är minst en klass bättre än övriga toppspelare i allsvenskan är. Ser riktigt het ut redan nu och får han bara vara skadefri så kommer han dominera stort.

Sv: A proposito de nada
rafalski: Vi bör inte dra för stora växlar av en träningsmatch mot lillebror Monitor och en intern jippomatch, men nog är kapten Larsson god för en poäng per match om han bara får vara skadefri.

Sv: A proposito de nada
Peja: Tror inte folk förstår hur bra Larsson är, han ensam kommer kunna bära det här laget tillbaks där vi hör hemma.

Sv: A proposito de nada
Tycker att det är kul att ett sånt här jippo sänds med tanke på att det ju främst är ett jippo för barnen och att det är kul att se glimtar av kvaliteten som finns hos NHL-spelarna. Det är ju inte en hockeymatch utan en Brynäsdag. Kul att det finns ett så stort intresse för denna Brynäshögmässa och att det sänds så att framförallt yngre lockas till vår kult!

Sv: A proposito de nada
Peja: Absolut ska han vara en toppspelare och Brynäs ett topplag. Samtidigt är satsningar från Brynäs sällan synonymt med succé, men jag hoppas för allas vårt välbefinnande att det går vägen den här gången.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Indrasis har väl ett topp 10 CV i ligan och är trots allt "bara" 32 år. Han ska vara en toppspelare. Hoppas han kan briljera lika mycket när tempot skruvas upp.

Sv: A proposito de nada
Nu har vi gjort 26 mål framåt på 2 matcher; SM-guld, SM-guld, SM-guld 🎼 😎

Sv: A proposito de nada
{5647}: Det låter lite som spelet som Peter Andersson försökte sätta med Brynäs och det gick ju sådär..

Sv: A proposito de nada
{5647}: Kan meddela att Löven torskade med 4-1 mot ett betydligt bättre Vasa. Löven har inte bytt ut så många spelare, utan hade tre nya forwards och noll backar. Ändå är det snack från Stråhle om att sätta presspelet, som han tjatade om hela förra säsongen också. Kanske nästa år om de får behålla truppen tänker jag...

Sanningen är att de pressar för hårt i anfallszon och spelar nästan igelkottsförsvar i egen zon. Spelvändningarna är under all kritik där man mest åker ensam längs kanten eller spelar på stillastående spelare som får dumpa. Svårt att säga om det beror på bristen på spelskickliga backar eller dålig struktur. Bara Lindgren har rejäla skills.

Men... De har ett gäng jäkligt individuellt skickliga forwards på den nivån. underskatta dem inte, framförallt gällande grundserien.

Sv: A proposito de nada
Berge: 100% enig! Jag var där idag, och det jag tar med mig idag från monitorn är Indrasis oerhörda kvalité i allt han gör. Han ihop med Larsson i vinter blir livsfarliga. Tycker dom visade prov på kemi idag också. Kopacka kan gärna ta platsen till höger/vänster i den kedjan.

Även Linus Lindblom bör ges en chans i dom första matcherna innan Scott ansluter. En riktig måltjuv!

Matchens hjälte var, i min mening, Anders Lindbäck, som förvisso släppte in 5 mål (väl?) på 20 minuter, men satan vilket publikfrieri han bjöd på! Han är satt på jorden för jippomatcher som dessa.

Sv: A proposito de nada
Blomgrens: Linus Lindblom gör ett BRA försök på att ta sig in i truppen. Mål i sin första SHL-match och nu 5 mål på de två säsongens matcher/jippon hittills. Han verkar veta var målet är beläget.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: För att matchen spelades utan publik under pandemin.

Sv: A proposito de nada
Berge: Håller verkligen med! Tror han kommer kunna vara riktigt bra för oss.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jodå, inzoomningar, repriser, panorering och färger blir alltid bättre med en mobilkamera.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Så varför var det gratis på Youtube för några år sedan?

Sv: A proposito de nada
lika kul som det är att se alla dessa stjärnor så blir jag lite lätt deprimerad....vi ska lira hockeyallsvenskan :-/
såna här matcher kan vara det sista vi ser av en del i brynäströjan

Sv: A proposito de nada
Jag vet jag vet jag vet att ingen slutsats kan dra av en uppvisningsmatch som denna. Jag vet jag vet jag vet.

Men efter att ha sett Indrasis såväl idag som i torsdags kan jag med trygghet säga att han är en väldigt skicklig hockeyspelare. Han ser jävligt bra ut varje gång han får pucken.

Sv: A proposito de nada
märks att många är vinnarskallar, slutet på matchen och när det vart lika var det lite som att alla lägger på 20% extra för att kunna ta ledningen

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Visa gärna ett exempel på en match som sänds via mobiltelefon så kan vi se hur kvalitén ser ut. Kanske finns någon div4-match på youtube som gjort det?

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: ” Betaltjänst som vanligt... Allt kostar pengar. Inget tal om någon fan service här inte.”

Du säger det själv. Allt kostar pengar. Knappast en mänsklig rättighet att få se matchen.
Det är väl inte heller Brynäs som tar betalt, utan GD/expressen.
Det är fri entré på plats..

Sv: A proposito de nada
Peja: Det krävs inte särskilt mycket att ha en bra mobilstream. Vi har inte Nokia 3310or längre.

Sv: A proposito de nada
Visst skulle inte dem nya matchtröjorna släppas på Intersport idag?

Sv: A proposito de nada
Peja: Är ju bara jippomatch men ändå kul att se skillsen när Järnkrok, Oskar och Boqvist bildar kedja. @annan nivå

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Gnällkören hade blivit i ljudnivå med en hårdrockskonsert om Brynäs hade haft en gratis stream med mobil-kvalitet. Det vet du också.

« · 2557647 · »