1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 776122 inlägg · 7967 ämnen

« · 2607517 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Brynäs PP och BP är skäl nog att leta ny tränare.

Sv: A proposito de nada
Riv kontakt med lindbäck.. eller låt han värma upp bänken....

Sv: A proposito de nada
J-S: Men kom in i matchen nu. Sämsta målvakten i SHL förra året , och tillsammans med Clara samt även i Allsvenskan.
Hopplöst kass och helt slut som målis. Hinner ju inte reagera och står o sover. Går han på lugnande eller vad?

Sv: A proposito de nada
*Top 3 i målvakter i Brynäs sista 20åren..

1:a Lindbäck
2:a Jamie Ram
3:a Johan Asplund

* ( På tvärtom språket)

Sv: A proposito de nada
28-8 i skott 1-2 i mål efter två perioder
Skillnad på räddningsprocent
Jävla otur vi har alltså

Sv: A proposito de nada
lapad: ”Mission impossible” innan Brynäs totalrensar hela jävla truppen. Om man ska vara ärlig.

Sv: A proposito de nada
Hur kan det va så stooor skillnad, löven matchen bra, idag skit🤔

Sv: A proposito de nada
Ordentligt utbuade.

Herregud vad svårt vi har att göra mål.

Några tre poäng lär det inte bli. Östersund lär väl parkera nu, Brynäs kryptonit.

Sv: A proposito de nada
Fy fan vilken dålig period måste vända i 3:e annars är det skandal.

Sv: A proposito de nada
Tycker faktiskt det är riktigt bra att publiken buar ut laget! Usch vad illa detta är! Skrämmande dåligt

Sv: A proposito de nada
Farsang: Tror mig fan i att Tom Cruise hade motiverat grabbarna bättre.

Sv: A proposito de nada
Fyfan vilket uselt lag, bua skiten ut don!

Sv: A proposito de nada
J-S: är du släkt med lindbäck?? Att du inte ser att han är slut som målvakt?? Nått fel är det? Kanske du är van att en målvakt släpper in billiga mål... men din vän lindbäck borde aldrig fått kontakt av brynäs!!!

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Det lilla jag klagar på domarna är som en brakskit i universum om man jämför med alla jävla Lindbäck hatare på detta forum.❤️

Sv: A proposito de nada
TheMacamush:
Alltså helt horribelt hur fruktansvärt värdelösa de är i PP .....

SPARKA den där jävla Gällstedt långt åt helvete!

Sv: A proposito de nada
J-S: Att du överdriver hur svåra lägen målvakterna får hjälper inte att ta bort faktum...De är dåliga båda två. Det finns människor med ett par miljoner gånger större hockeykunnande än dig som inser det.

Sv: A proposito de nada
TheMacamush: 🤣

Sv: A proposito de nada
TheMacamush: Klockren.

Sv: A proposito de nada
Thellen: Strejken har redan börjat . Kollektiv protest mot Alcen som inte rättar felet som står i mål .

Sv: A proposito de nada
Gavve: ja har druckit kranvatten som varit mindre avslaget

Sv: A proposito de nada
Tord61: Jo vi leder skotten, men passningsspelet? Alltså gå ifrån Matchen mot Björklöven och se detta hur jäkla illa dem passar, ger bort pucken. Skulle de bara spela lite mer strukturerat så skulle det ge utdelning.

Men som det ser ut nu är illa!

Sv: A proposito de nada
Gavve: Pinsamt PP.

Sv: A proposito de nada
Tord61: Herregud så jävla uselt PP.

Sv: A proposito de nada
Suck...

Sv: A proposito de nada
lapad: vilken tränare tycker du vi ska ha då?

Tom Cruise? För han kan göra mycket och ser rätt pigg ut.


Men som vanligt så förstår inte folk att någonting är fel utanför tränarstaben.

Återigen så är det enbart dem som beskylls. Ingenting med ”kemin” från ”gamla” spelare nämns en enda gång.

Sv: A proposito de nada
Alltså herregud, vad är detta för PP? Skapligt nonchalanta passningar och 0 energi.

Sv: A proposito de nada
blackredberry: 27-8 i skott 1-2, säger det mesta

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: Sånt jävla efterblivet snack,
Varenda förbannade match så vinner vi skottstatistiken men lyckas inte göra mål 25-8 i skott, så här långt den här matchen,
Har dom andra lagen supermålvakter eller är Brynäs forwards jävligt ineffektiva och inte tar tillvara på lägena som dom får?
Sen släpper vi till lägen som inte är inte speciellt snälla mot våra målvakter, men det är lättare att gnälla på målvakterna i Brynäs än att se helheten.

Sv: A proposito de nada
Ljungrantz sänker Löven åt oss

Sv: A proposito de nada
Danne66: Bara någon kliver fram så tar vi enkelt 3p ikväll. Instämmer verkligen, tyvärr.

Sv: A proposito de nada
Jag tycker ärligt talat att vi behöver förändra två saker. Nya målvakt och en "NY" huvudtränare som inte ser så trött och handlingsförlamad ut.

Sv: A proposito de nada
Thellen: Helvete va uselt vi spelar nu. Hur är det möjligt med en budget som förmodligen är större än vissa SHL-lags.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Skål förfan

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Östersund ligger sist och är sämst men inte ens mot dom lyckas Lindbäck stoppa puckar 🤣🤣

Sv: A proposito de nada
Gavve: Ok. Han är för dålig oavsett.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: sanning med modifikation det.
"Only goalies who particated more than 40% of their teams total game time will be included in the ranking. "
Räknar man med dessa så sjunker han ungefär 10 platser till.

Sv: A proposito de nada
Såg precis limpan plocka pucken . Otroligt . Fast pucken låg på isen framför honom. . Han har det i sig . Säger Alcén

Sv: A proposito de nada
Får panik av att se den här skiten

Sv: A proposito de nada
Såg nån reprisen?? Han tog med plocken när pucken var på isen!!!! Wow det gick

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Lindbäck 5e plata , D'Orio 26e plats.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: 14:e bästa sett till räddningsprocent. Om vi ska vara petiga.

Sv: A proposito de nada
Honken72: Jag tror inte det. Voutilainen är väl egentligen den enda målvakten som har gjort en riktigt vass match mot Brynäs över 60 minuter, kanske blir Östersund målvakt den andra ikväll men det återstår att se. Tycker inte Brynäs skapade tillräckligt bra chanser mot Tingsryd och SSK för att verkligen ska hylla deras mv-insatser. Jag tror att vi överskattar de andra lagens målvaktsinsatser eftersom vi har vant oss och mentalt normaliserat dåliga målvaktsinsatser utifrån hur Brynäs målvakter spelar. Det är ju fullt normalt för Brynäs målvakter att göra 1 tavla per match och inte göra några kvalificerade räddningar, medan det för andra målvakter är normalt att göra flera kvalificerade räddningar och ingen tavla.

Sv: A proposito de nada
Nils Norin1912: ”till å med Östersund har bättre målvakter än Brynäs”

Yes, Lindbäck är väl typ 20:e bästa målvakt i ligan. Är en hel del lag som har bättre andremålvakt än Brynäs första

Sv: A proposito de nada
Kollektiv strejk från spelarna snart eller?

Ska behöva spela med handikapp varje jävla match. ”Man kan inte lasta Lindbäck för den”

Han gör absolut ingenting bra. ALLA lag vet att det bara är att skjuta på han då han släpper in minsta lilla. Fanskapet kan inte rädda en badboll.

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy:
Inga dom som gav han kontrakt.
Var Alcén som gav han kontrakt .....

Sv: A proposito de nada
Undrar hur många målvakter i serien som kan säga att dom har gjort fler riktigt bra räddningar i brynäs hemmaarena på en eller två matcher jämfört med brynäs egna målvakter har gjort på hela säsongen .

Sv: A proposito de nada
Lindström: Du menar D'Orio med 86,7 räddnings % overall?
Nej tack, finns en anledning till att de ska byta ut han mot Ljungren.

Bara för han storspelare idag, betyder det inte att han är bra.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx:

Ligger under mot jumbolaget, blir darrigt utan målis att lita på

Sv: A proposito de nada
Danne66: I och med att killen framför målet får målet så är det ju en styrning…är ju svårt att ta såna för en målis

Sv: A proposito de nada
Märker att Östersund är väldigt bra på att täcka framför mål och skjuta/få in pucken på mål. Där har vi en hel del att jobba med. Dels att göra så själva men också att få bort de som står i vägen. Så fruktansvärt svaga i defensiven där vi låter dem stå där bara.

« · 2607517 · »