1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778175 inlägg · 7967 ämnen

« · 2709743 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Jugge: ska man utveckla laget över tid måste även resten av organisationen och arenan hänga med. Sen kan man väl alltid dividera hur mycket som ska läggas. Men att mer inkomster kommer medföras av detta över tid är jag övertygad om. Klart spelarbudgeten är en separat budget. Skulle vi spela i en lada och lagt allt på truppen så skulle den budgeten snabbt minska över tid.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: ” Först En bra start och nu arenan.
Tänk den dag då hockeyn är i fokus.”

Herregud, vilken trött kommentar. Kom du på den alldeles själv?…

Sv: A proposito de nada
Det va ett jävla tjat om kuben i taket.

Hade man inte gjort nått och skiten gått sönder i vinter, så hade man idiotförklarat ledningen.

När man får se Luleås kub med vad det kan göra.
"Varför gör inte Brynäs nått liknande, fan va inkompetenta dom är. Lallare"

Nu satsar man på både truppen. Rejält.
Och att sponsorerna ska kunna få ut sina budskap på ett bra och förhoppningsvis mer lönsamt sätt.

Ambition med hockeyn?
Det måste vara det dummaste inlägget på länge.

Anser du att man inte satsat på truppen iår?
Ok. Vilka andra spelare vill du ha istället för de nyförvärv som kommit?

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Vad borde Brynäs göra för att du ska känna att de har ambitioner med hockeyn som du anser att de i nuläget saknar?

Sv: A proposito de nada
KulaShaker:
Jorå.
Hockeyn har vi ingen ambition med? Den kommer som en bonus?

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Du tror inte att hockeyn är en del av arenaupplevelsen?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx:
"Vår ambition är att skapa Sveriges bästa arenaupplevelse som verkligen ger eko."

Först En bra start och nu arenan.
Tänk den dag då hockeyn är i fokus.

Sv: A proposito de nada
J-S:
”Spelarbudget Arenabudget osv,
Allt ska skötas men inte blandas ihop,
Hur finansieringen av media kuben ser ut är höljt i dunkel då Brynäs IF inte är redo att gå ut med det än,”

Jo det ska blandas ihop, dels innan resp enskild budget setts då man gissar vad man har råd med och fördelar detta efter bästa förmåga och sedan efter när man summerar hur det verkligen gått.

”Men att dra slutsatsen att spelarbudgeten kommer att få betala för den är osannolikt minst sagt.”

Som sagt, efter att budgeten blir satt för spelarlönerna resp mediahubben/arenan så tar de troligtvis inte av varandra utom i yttersta nödfall,
men innan dessa individuella budgetar bestäms, som delar av den övergripande budgeten, så har man ”x” kr att fördela - och så bestämmer man att y kr ska gå till budgeten för skiten i taket -> vilket då lämnar x-y kr kvar till spelarbudgeten.
Ju större y ju mindre spelarbudget.
Enkel matte.
Så såååå osannolikt är det faktiskt inte,
utan att veta resultatet för den gångna säsongen och prognosen för intäkter/kostnader för övrigt, så jag påstår att mest troligt hade vi haft de faktiska stora delarna av kostnaderna för skiten i talet att lägga på spelarbudgeten.

Så jag tycker det är ett märkligt sätt att se på det att bara titta på resp budget som enskilda ekonomier oberoende av varandra.

Det är ju skit samma om stora delar finansieras av sponsorer t.o.m. - det är ju ändå en kostnad y som nallar på något annat.

Och Svedman och kompani verkar ju inte direkt behöva mer ekonomiska poster att jonglera med - då får vi väl årsmötena lagom till älgjakten istället för strax efter sista vårbocken är skjuten, som det borde vara.

Från GD:
”– Vår ambition är att skapa Sveriges bästa arenaupplevelse som verkligen ger eko.”

Ska jag betala för skiten via biljetten eller ännu dyrare korv i pausen?

Gd:
”men det är en stor investering som vi menar ska utveckla perspektivet inte bara för våra fans och besökare utan också för våra partners som kan exponera sina varumärken på ett betydligt bättre sätt. ”

Vem f@n vill betala för sitt namn i taket för max 7000pers om de kan få sitt namn i bild runt sargen för hela tv4-publiken?
Och det är oftast sponsringen av lokala lag som är huvudsyftet med en sponsring (vilket den rena dräkten är ett klockrent exempel på) och det är i sin tur ett krav för att sponsorerna ska kunna få div kvalitetutmärkelser osv då samhällsengagemang är en del av kriterierna.

Så jag är så extremt jävla nyfiken att få se hur man räknar hem den där skiten i taket - speciellt innan man fått känna på att vi inte är ett bottenlag i shl som måste upp i hierarkin genom ytterligare investering.

Nä i sig har jag inget emot skiten - så länge det inte blir dyrare korv och biljett att gå på match - men blir det det så är ju bättre prestation på isen ett huvudkrav för att bibehålla kvaliteten på arenaupplevelsen i min mening. Jag har ju knappast en bättre helhetsupplevelse på arenan av att se Brynäs förlora för 6de matchen i rad mer detaljerat på en större hub när korven och biljetten samtidigt ökat i pris.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Snälla sluta skriv i vår bok, dra till modos bok istället. Otroligt trött på alla (kaxiga) modoiter nu.

Sv: A proposito de nada
Costanza:
Hem till Gimo?

Sv: A proposito de nada
Costanza:
Kan, men lät inte så riktigt så i reportaget 😅

Bäckis ”kan” oxå…👍😅

Sv: A proposito de nada
Costanza: Hägg vore klockren i Ät Ägg. Rimmar ju.

Sv: A proposito de nada
Zource:
Klart det blir tufft och svettigt, det kommer det bli även för Modo med flera, tänkte du ut det helt själv 🤣🤣

Sv: A proposito de nada
Zource: Trodde skalan bara gick upp till 10-poängare?

Sv: A proposito de nada
{10071}: Tycker att du skrev text som var rätt korrekt. Hägg kan komma hem.

Sv: A proposito de nada
Brynäs får det tufft i år. Tycker SHL ska låta er börja säsongen på 15 poäng. :)

Sv: A proposito de nada
Costanza:
Mjaa 😅, utan att ha blykoll, så visst har Frodo, förlåt Modo, gjort det bra ur det perspektivet, Brynäs har inte heller gjort det så dåligt 😅, meeen, nu spelar vi ju inte i NHL någon av oss, så det är ju ganska oviktigt, däremot så får VI hem ”gubbar” med den erfarenheten som har ”klubbhjärta” vilka får Modo hem??? 😅🤘

Sv: A proposito de nada
{10071}: Lasta in BIF-mupparna nu. Jag ska göra annat.

Sv: A proposito de nada
{10071}: Ja, man måste bara le hur mycket MoDoiter hämtat hem i NHL. Det är ju en lång väg till Biffare som bara deltar.

Sv: A proposito de nada
Costanza:
Hahaha ohh, jag strular ur 🤣🤣
När man går all in hahaha 🤣🤣🤘🥰

Sv: A proposito de nada
{10065}: Är du gjord av glas? Kom igen nu och lyft BIF till nya höjder utan att vara en rädd liten dvärg.

Sv: A proposito de nada
{10065}:
Ta det för vad det är, ett litet skönt kram kalas 😅👍

Modo är störtsköna och har en skön humor, gäller bara att ta det på rätt sätt, dom är ju, och vet det själva, att dom är lillebror som jabbar med storebror som bara skrattar och visar vägen 🤘😅😎

Sv: A proposito de nada
Kanske en moderator kan stänga av Modoiten här inne? Det spammas ju nå så in i h-vete.

Sv: A proposito de nada
Costanza: nejdå, jag vet att du driver och hoppas du vet att jag gör det med 🤩

Sv: A proposito de nada
Jugge: Varför bannar modsen inte honom här inne då?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62:
Jo det var lite min poäng, men även att ekonomisk redovisning inte bara är pengar ut och pengar in som privatekonomi med mat, lön, amortering..

Skulle vara väldigt kul att se hur man räknat hem den, tvivlar starkt på att den kommer att inbringa stora intäkter då jag tror sponsring (även genom reklam) är en ganska mättad marknad för de flesta sponsorer - men lyckligtvis bör de ha bättre kunskap än mig.

Sv: A proposito de nada
Peja: George är här..Varför tigger ni när du sagt att ni är tokrika?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: "Det är lite som att ta banklån för att köpa hus samtidigt som man har en matbudget, semesterbudget o s v.
Det är inte samma pengar men om man köper ett billigt eller dyrt hus kommer det ändå att påverka vilken mat och semester man har råd mig."

Bra skrivet. Det är klart att man förmodligen har tänkt igenom beslutet, men om man skulle åka ner i Hockeyallsvenskan och faktiskt fastna där, så skulle en sån här investering kunna bli en mardröm över tid. Samtidigt visar Brynäs att man är en storklubb både vad gäller den här och den sportsliga satsningen, det finns ett signalvärde i det här.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Gillar att du tuggar emot, men du vet ju att vi lastar tillbaka.

Sv: A proposito de nada
Costanza: pinsamt att vara sämre än en div 2 klubb Costanza ;))

Sv: A proposito de nada
Farsang: Sluta nu jämföra er med MoDo. Vi är helt enkelt för jävla gigantiska. Ingen är ens nära. Bara att ge upp..

Sv: A proposito de nada
Costanza: Boro Vetlanda HC har vunnit norris trophy 2 gånger och Stanley cup en gång, Är dem större än Modo då?


Erik Karlsson
Johan Franzén
Linus Karlsson
Hampus Karlsson
Alexander suzdalev
Joseph Jonsson.

Bra spelare på hög nivå också, för att vara en div 2 klubb.

Måste ju definitivt vara större än Modo då med tanke på resurserna också.

Sv: A proposito de nada
{10638}: så klart att jag vet, det gör han ju allt som oftast här inne…

Sv: A proposito de nada
{10638}: Trolleri, trollera!

Sv: A proposito de nada
Jugge: Du inser att han trollar va? Vi är ju lite ironiska.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Dina försök att provocera är verkligen patetiska. Modo de senaste decennierna är ju en lilleputt till lag, det är sen gammalt…

Sv: A proposito de nada
{10638}: Bråka aldrig med George..

Sv: A proposito de nada
Costanza: Har ni ett sm guld i fotboll då? Det enda Norrlands laget att vinna det ;)

Sv: A proposito de nada
Costanza: Så Börje Salming hänger inte i taket? De kommer Bäckström också att göra.

Sv: A proposito de nada
{10638}: Ja, vi lyfte den ligan.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Modo har fostrat några otroliga spelare - Men laget har inte direkt uträttat något stort va?

Sv: A proposito de nada
Costanza: Är det därför ni var 7 säsonger i Hockeyallsvenskan?

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Äh, ni är bara en störd släkting. MoDo hänger i taket där borta i NHL och vi har vunnit poängligan i NHL och annat. MoDo har Norris etc, vi kan ge er biffar annat också om ni småfigurer vill veta. MoDo är helt enkelt störst.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Som sagt ni är verkligen som en lillebror. En lillebror som springer runt och skriker om hur fantastisk han är medan man bara skrattar och tycker det är lite gulligt.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62:
Vi har ett stort hus som behöver underhållas och får ha lägre förväntningar på det som inte har med boendet att göra.
Skönt att vi åtminstone har ett hyggligt envägskontrakt den kommande säsongen, det är inte fett i farmarligan.

Sv: A proposito de nada
{10638}: Äh. MoDo är ju bäst på det mesta. Foppa skulle ju köra över BIF. Bara att inse att MoDo är bäst i Världen!

Sv: A proposito de nada
Costanza: 1999. Ove Molin. 14 mot 2 sm guld. 13 raka vinster mot Modo för Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Du är rolig du, men dina försök att provocera fungerar inte. Lev kvar i din drömvärld så fortsätter vi andra i verkligheten.

Sv: A proposito de nada
Costanza: hahaha - Nu börjar ni ju mäta kub igen. Lägg ner. Erkänn att Modo är lillebror bara.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Vi är störst. Ta en vända till och fundera..

« · 2709743 · »