1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742153 inlägg · 7967 ämnen

2896006 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2025-26
Blå grottan: Jupp, Bäckis kommer öppna upp för många möjligheter men det krävs ett bättre alternativ på blå för att kunna ha fler möjligheter till avslut också.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Håll ändå med om att PP ser mycket mer lovande ut denna säsong. 19 är ett sånt hot att de tvingas ge honom yta. Och även om alla vet att 33 ska skjuta så finns mängder med alternativ att spela innan för att låsa upp.

Med ett starkt PP blir Brynäs mycket bättre.

Sv: Silly Season 2025-26
Finns det "highlights" någonstans? EDIT: Glöm det jag hittade.

Sv: Silly Season 2025-26
PP2-formationen kommer inte få spela många minuter i år, PP1 hinner ju alltid göra mål innan de får chansen.

Idag vill jag se nytt kontrakt med right-back och goda nyheter om skadeläget på Bellows.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: antar att dem hade scoutat Brynäs special teams lite, för dem hade övat på special teams i förberedelserna inför matchen sa Karlin i ett klipp på YouTube. Grejen är ju dock att vårt PP hade väldigt mycket mer varianter än vad vi hade mot Timrå.

Men en sak jag märker redan kontra förra årets PP är att man övar på många olika skottlägen/varianter men också att man har lagt väldigt mycket fokus på att komma till direktskott. Förra året var det rätt lite direktskott, även fast vi hade D’astous Silfverberg och Kopacka på skott positioner. Scott fick t ex till 3 bra direktskott i första Powerplayet. (Bra=på mål)

Sv: Silly Season 2025-26
munkas: Mm, men svårt att dra några större slutsatser av Brynäs PP-mål. Varianten vid det andra målet försökte Brynäs massvis med gånger under förra säsongen men det blev helt sönderläst av motståndarna andra halvan av säsongen. Att få till den i en träningsmatch mot en motståndare som förmodligen inte har ägnat tid åt att scouta Brynäs powerplay inför matchen behöver inte säga så mycket.

Sv: Silly Season 2025-26
Brynäs vinner sm-guld, Leksand åker ut, Timrå och Silverköping missar slutspel, Modo torskar i HA-finalen.😎

Sv: Silly Season 2025-26
nittontolv: går att casta men tveksam kvalite iaf hos mig så jag kollar på datorn. Det var något fel på sändningen i 3e för BIF såg ut som U16 och mOdO tilläts göra mål

Sv: Silly Season 2025-26
KulltorpsOlli: Tråkigt för er att vara sämre än MoDo denna säsong :-(

Sv: Silly Season 2025-26
Tror inte att ni behöver vara oroliga. Klasskillnad de första två, och sedan ställer ni ut skridskorna, eller nåt.

Lite oroväckande är väl kanske att norlinder går bort sig på ett av målen, apropå tilltänkta ersättare.

Hägg var då förvånandsvärt anonym, men antar att han gör det som förväntas. Tror dock att förväntningarna på honom hade varit högre i MoDo, sett till hans hauss/status. Han lär nog fylla sin funktion, och antagligen fungera bättre, i Brynäs...

Ber om ursäkt för MoDo-fokuset...;-)

Sv: Silly Season 2025-26
KulltorpsOlli: Förra försäsongen förlorade vi mot såväl AIK 2-6 som Timrå 1-3. Gick ju skapligt ändå.
Har du bra tips på vilka slutsatser man ska dra av försäsongsresultat? Hur ska man tänka?

Sv: Silly Season 2025-26
Jonjo: Inte förlorade ni mot modoliderna??

Neeeee

Sv: Silly Season 2025-26
Huss888: Nu kunde jag tyvärr inte se matchen ikväll men har förstått att det positiva var PP-spelet och sen verkar vi ändå ha haft spelövertaget i matchen.
Försäsongsmatcher kan vara svårbedömda då lagen kan ligga lite olika till rent belastningsmässigt också beroende på hur man har tränat.

Av intervjun med Silfverberg igår så lät det som att man hade kört på ganska hårt sista veckan så grabbarna kan ju vara lite tunga i både kropp och knopp. Man kanske lättar lite på trycket nu veckan som kommer så blir det förhoppningsvis ett hungrigt och piggt lag som kliver ut i första CHL-matchen.

Sv: Silly Season 2025-26
Silly: ännu mer skumt att han stämplas som dålig då ja 👍🏼

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang:
Clara var helt skymd på 2- 2 måler.
Så ingen skugga fallar över honom.

Sv: Silly Season 2025-26
Damlaget impar. Ska det äntligen bära till SM-guld nu. Erika har gjort ett riktigt bra jobb med denna trupp.

Sv: Silly Season 2025-26
Lindström: nej CHL är inte viktigt.

Sv: Silly Season 2025-26
Detta är försäsong. Finns så många exempel där lag vunnit alla försäsongsmatcher och sen hamnat i kvalserien eller i bottenstriden.

Sv: Silly Season 2025-26
Svensson_62: Desto gladare är man över att Karlskoga precis gjorde 3-2 mot HV i slutminuterna. Även om det är försäsong så hade jag som HV-supporter varit lite orolig över hur det är tänkt att de ska spela. Inte mycket som fungerar i laget för tillfället.

Man ser ju att Brynäs kan spela ihop (nej, allt fungerar inte alltid för det) även om det blev förlust. I HV... är det inte mycket som ser bra ut däremot. En del individuella prestationer från vissa men 0 spel som grupp och mv-spelet imponerar verkligen inte.

Ska bli intressant att se om de kommer få slåss i botten i år igen eller om de kommer få ihop detta.

Edit: Bara för det gjorde HV 3-3 i 5 mot 4...

Sv: Silly Season 2025-26
Kopacka betyg 2 i GD.

Han har en 4:a i min bok ikväll. En av de mer framträdande…

Sv: Silly Season 2025-26
Förstår inte kritiken om att Clara gjorde en dålig match?

Missade dock 2-2 målet så det har jag ingen aning om.

1-2 målet är dock Norlinder som skiter fullständigt i Rundblad. När Clara har puckbäraren rakt framför sig och han ser att ingen av sina backar rör sig åt det hållet Rundblad är på. Målvakter kan ju inte vrida på huvudet och kolla bakom målet i ett sånt läge.

Utöver det så tycker jag han gör en rätt bra match med tanke på hur långa tillfällen efter båda PP målen det blir där han bara får stå och frysa.

Sv: Silly Season 2025-26
ellis: Är småförbannad över matchen - speciellt att Bellows skadades i en försäsongsmatch.
Skriver ändå ned det positiva:
*PP med Bäckis
*Ingen risk för att laget ska slappna av nu och tro att de är kungar - bör leda till ett uppvaknande och förbättringar till skillnad mot att annars slå sig till ro om det rullat på med 4-0 vinst
*Alcen kommer inte att sluta jaga en bra back

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Se där...

Sv: Silly Season 2025-26
ellis: Förra säsongen vann Brynäs 2 av 3 straffläggningar i grundserien.
I HA vann vi 50% (1 av 2) av våra straffläggningar.
Säsongen vi åkte ur SHL vann vi 2 av 2 straffläggningar.

Så att vi vinner 3 av 10 stämmer inte riktigt historiskt.

Sv: Silly Season 2025-26
Straffläggning vinner Brynäs kanske tre ggr av tio...

Sv: Silly Season 2025-26
DoNaka: ” Kan man se matchen i efterhand via DN/GD?”

Strunta i det. Gå ut i trädgården och sortera löv istället.
Det räcker med att kolla på Brynäs 2 PP mål, tar 20 sekunder.

Sv: Silly Season 2025-26
DoNaka: Ja.

Via Expressen kan du i.a.f. se hela matchen igen om du vill.
livesport.expressen.se/video/s-modo-brynas-ccq6ld

Sv: Silly Season 2025-26
ELFBIF: Det får vi hoppas.

Sv: Silly Season 2025-26
lapad: Clara påminner om Clara första månaderna i Brynäs första gången. Han har blivit pissad på i Färjestad i (nästan) en hel säsong, låt honom bevisa sig och bygga självförtroende.
Tycker han var bra idag, straffarna exkluderade.

Sv: Silly Season 2025-26
Skalman13: Kan man se matchen i efterhand via DN/GD?

Sv: Silly Season 2025-26
ellis: Det är ju inte önskvärt att förlora mot ett HA-lag. Men det har hänt förut, tror inte vi ska dra för stora slutsatser av det hela. Jag vill bara att Bellows inte blev skadad.

Sv: Silly Season 2025-26
ellis: Försäsong, folk borde veta att det blir konstiga resultat och märkliga svängningar. Däremot så tycker jag att man ska vara försiktig med att utgå ifrån att vi automatiskt blir ett topplag som utmanar om guld. Truppen ser bra ut, men också mycket som ska klaffa. Denna matchen säger dock inget om hur säsongen kommer sluta.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Clara kommer spela i Almtuna till årsskiftet, det är jag övertygad om. Påminner som någon skrev om Limpan.

Sv: Silly Season 2025-26
Fjällby då? Ska inte han visa mer på två matcher?

Sv: Silly Season 2025-26
bradberry: Jag håller med. Hellre motgångar nu än att vinna att matcher och tro att man är bäst i världen när serien börjar. Det har vi provat förr.
Visst var det när Rogga var tillbaka senast som vi vann 7/7 på försäsongen och trodde vi kunde leka oss till slutspel? Se hur det gick...

Sv: Silly Season 2025-26
Utan att nedvärdera Modo var det här lite pinsamt. En tankeställare. Vi är (kanske) inte fullt så bra som vi tror? Eller?

Sv: Silly Season 2025-26
Känslan var nästan att det skiljde två divisioner mellan lagen i period 1 och 2. Modo bjöd liksom inte upp alls. Bara fler mål som saknades. Energimässigt svårt att hantera tredje perioden när den blir som den blir.

Trist med Bellows. Blev ju lite strul med formationerna. Ingen extraforward med?

Och inte den start Clara behövde.

Sv: Silly Season 2025-26
Står på gd att Bellows verkade ta sig för nacken. Att han slutförde perioden efter smällen vet jag inte om det är relevant eller inte, men kanske ett gott tecken?

2896006 · »