1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 737679 inlägg · 7967 ämnen

2908482 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Alcén ute och letar ny målvakt, vad händer med Källgren när han kommer tillbaka? Skickas Delia direkt? Känns rörigt..

Kämpa..

Sv: A proposito de nada
Loffe6708: klarsynt … spot on, var väl ungefär det jag skrev, är det dåligt skriver folk det och tvärtom. Inte konstigare än så.

I ett forum skriver folk om vad som är här och nu, inte framtiden..

Sv: A proposito de nada
Peja: Nja kanske. Men det är ju en del av problemet. Förra säsongen skulle det inte hända/vara ett problem. Vi hittar alla möjliga jävla sätt att sätta oss i skiten.

Sv: A proposito de nada
Tror vi att backstjärnan och målvaktsesset blir klara snart? Tåget har lämnat stationen.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja, Örebromatchen hade Brynäs garanterat vunnit utan de onödiga "too many players" BP

Sv: A proposito de nada
Danne66: Håller inte med. Örebromatchen hade Brynäs förmodligen vunnit under ordinarie speltid om man inte hade tagit två ”för många spelare på isen” och de utvisningarna hade ingenting med det spelmässiga att göra.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Örematchen är egentligen samma sak. Kunde lika gärna slutat med 0p. Så egentligen 4/5 rejäla bottennapp. Sen hade vi väl 2-1 mot Plastsjö med. Fy fan.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Själv tror jag att Brynäs hade vunnit SM-guld om Persson inte hade blivit skadad i slutspelet. Båda målvakterna var helt ur slag i finalspelet, uppenbarligen på grund av skador, och det blev en stark kontrast mot Ward i Luleås mål. Det var även ganska uppenbart i de underliggande siffrorna i flera av förlustmatcherna. Samtidigt hade Luleå en bredare spets och det fanns därför en logik i att de var vassare offensivt.

Ja, det är ett lagspel, men du vinner aldrig jämna matcher om du har en mycket sämre målvakt än motståndarna. Du får heller inte ett bra boxplay utan ett bra samspel och tillit mellan utespelare och målvakt.

Delia gick stenhårt på skytten i de första matcherna, igår kröp han nästan bakom mållinjen. Tror tyvärr att han har tappat all form av självförtroende och det måste vara helt omöjligt för backarna att veta hur de ska agera för att synka samspelet när han agerar så irrationellt. Apropå att det är ett lagspel.

Du behöver nog tyvärr inte oroa dig för att det här snacket om Delia ska bli långvarigt. Han lär inte vara kvar i klubben när november månad börjar.

Sv: A proposito de nada
Jockster :
Hur kan vi gå in med 6 seniorbackar i säsongen?
Vems ansvar?
Inget personligt mot Djoos men vem gav honom typ livstidskontrakt?
Förlängningar med Vesel och Scott. Inte helt solklara...dom gör att Pettersson och Srvcek tuggar bänk. Krävs rejäla guts att spela ynglingarna på bekostnad av dom rutinerade.
På det har vi målvaktsproblematiken...
Lösning?
Alcen lös en toppback till vilket pris som helst.
Plocka hem Felix från 1/12
Våga plocka in energi i laget
Se till att Bäckström får dom kamrater han behöver.

NY-Kemptny
Hägg-Norlinder
Andersson-Kinnvall
Djoos-Bertil

Silver-Bäckis-Rödin
Bellows-Larsson-Lindblom
Srvcek-Pettersson-AJF
Trivigno-Ölund-Kopacka

Sv: A proposito de nada
Peja: vi leder med 4 noll mot Luleå
Vi leder med 2 noll mot malmö
Sen börjar fusket...från SAMTLIGA spelare..
Vi åker inte skridskor...vi fuskar med uppspel...vi blir sköna o bekväma...Där har du roten till felen...

Sv: A proposito de nada
Jockster : ” Ja Clara gjorde några bra räddningar. Inget snack men att säga att Delia hade släppt in 3 - 5 mål mot Hv är just bara vilda killgissningar. Inget annat!”

Ja, och dina spekulationer om att Delia hade gjort det lika bra som Clara är lika mycket killgissningar det.

Mycket märklig tillfällighet att försvarsspelet havererar när just Delia står.

Sv: A proposito de nada
Peja: Om inte om hade funnits...
Tänk om brynäs hade haft ett fungerande Bp så hade vi förmodligen haft ett antal mer poäng i serien och förmodligen vunnit sm förra året...
Nu skriker några efter vpr skadade mv...som många spydde galla på flrra året...
Hockey är ett lagspel o mer komplext än vad du o vissa andra förståsigpåare säger i forumet.
Tråkugt när en spelare blir hackkyckling i ett lagspel...
Likt Salo
Likt Robin Olsson
Ja just det ..de är mv..
Häng ut dem till gamarna bara..
Pinsamt med dessa tråkiga kommentarer...

Sv: A proposito de nada
Lemp:
Det virriga försvarsspelet började redam sista 4 i första perren då Malmö började checka hårdare på backarna.

Sen har du helt rätt i att när målisen släpper in mål så börjar utespelarna överarbeta situationerna genom att ex täcka skott som igentligen inte skall behöva täckas osv.
Samma att målvakten vill kompensera med att ex kliva ut längre för att täcka mera osv.

Men det Brynäs stora problem nu är att de kan inte stoppa blödningen när den väl startat i matcherna.

Luleå tog en timeout, andades, drack vatten, klev in & spelaade enkelt några byten & vips så var de på banan igen.

Brynäs då?
Där står två coacher & snusar & en ser helt frågande ut, paniken fortsätter, de försöker fortsätta att vara härliga på banan, timeout kommer för sent, paniken fortsätter & vips så är matchen körd!

Sv: A proposito de nada
Peja:
Gör skillnad på bra räddningar & bra försvarsspel av laget.

T.o.m tränarna & spelarna var nöjda över LAGETS defensiva spel.
Det har de INTE varit ngn annan match.
Förstår du skillnaden?

Ja Clara gjorde några bra räddningar. Inget snack men att säga att Delia hade släppt in 3 - 5 mål mot Hv är just bara vilda killgissningar. Inget annat!

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Nej, det finns fler problem än att en hyfsad målvakt plötsligt skulle bli klappkass.
Arbetsmoralen ser bedrövligt dålig ut...vore det mina kollegor så hade jag varit vansinnig.

Alla NHL-föredettingar verkar helt ointresserade av att jobba så fort det bär emot lite, möjligen Larsson undantagen. Det håller liksom inte att bara orka lägga flippmackor och droppa någon puck bakom ryggen när det flyter på som ett självspelande piano. Lojt och lamt. Om alla körde som exempelvis Trivigno och gav 100% i varje byte så skulle det definitivt se bättre ut.

Dessutom har vi en back som ser ut att ha proteser på båda fötterna på ett evighetskontrakt. Det går kanske att skylla på skada en säsong, men fan inte två. Men han har ju Gävlekoppling, så om någon tycker att han är dålig och borde skeppas iväg så är han en stackars dunig hackkyckling. Det finns många problem. Delia är ett, men definitivt inte det enda.

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: "Jag har som sagt inte sett han spela så jag kan inte bedöma honom, men om ni tycker att han varit dålig så är det säkert så. Min fundering är mer varför han är dålig. Varför har en bra målvakt plötsligt blivit kass?"

Bara vinster (2) med Clara, 92 i räddningsprocent, bara smärtsamma förluster (3) och genomklappningar med Delia, 75 i räddningsprocent. Lite som förra säsongen när "Ludde" Persson var lugnet självt och Erik Källgren jagade pucken. Samma roller - men nu med Clara och Delia i rollerna. Det är så klart inte bara Delias fel att det blivit förluster men han har ett stirrigt rörelseschema just nu och gör det svårt för laget. Det är jobbigt när spelarna börjar fråga sig om man kan släppa fram några skott alls och det blir lätt att man agerar fel. Clara måste vara klar 1:a de närmaste matcherna.

Sv: A proposito de nada
Asterix:
"Inte många mål i matchen såg otagbara ut"
Vid 3 av målen så så står en Växjöspelare HELT FRI på bortre stolpe & slår in pucken i ÖPPET mål.

INGEN målvakt räddar de skotten.

Sv: A proposito de nada
Lemp:
Jag utgår inte ens från en match utan bara vad som skrevs här. (Jag har inte sett honom spela) :)
Däremot så tror jag att han inte har gått från att vara en bra AHL-målvakt till att vara helt oduglig. Det kan ju vara samspelet med resten av laget som fungerar dåligt. Han kanske tex är van vid att backarna vid ett 2 vs 1 släpper skytten men skär av passningsalternativet. Då kan han tex gå ut lite längre och göra sig större. Men om det blir tvärtom, att backen går hårt på skytten men att han ändå går ut för att göra sig stor så blir han lätt överspelad.

Jag har som sagt inte sett han spela så jag kan inte bedöma honom, men om ni tycker att han varit dålig så är det säkert så. Min fundering är mer varför han är dålig. Varför har en bra målvakt plötsligt blivit kass?

Sv: A proposito de nada
En av förra säsongens roligare matcher var Rögle borta i november. Brynäs ägde matchen fullständigt men låg under med 2-0 efter två perioder, växlade upp och gjorde 5 mål i sista. Brynäs tredjeperioder var ruggiga. Bäst i serien. I år har vi vunnit 1 sistaperiod på 5 matcher. Ett helt nytt Brynäs i år.

Sv: A proposito de nada
Skellefteå har bara gjort 1 mål mer än oss och släppt in 2 färre. De har samlat ihop 1 poäng mer än oss. Rätt lika oss med andra ord.

Varken Strauss Mann eller Jani Lampinen har ju särskilt bra siffror om man vill vara ett topplag. Mann har 87.5% och 3 i GAA och Lampinen har 3.94 i GAA & 80%. Vi har ju i.a.f. en målvakt som har bättre siffror än det än så länge (Clara alltså).

SAIK har dock många fler spelare med negativ plus/minus än oss. De är (enligt statistiken) sämre än oss vid lika styrka men vi är mycket sämre än dem i BP. SAIK har verkligen inte imponerat så här långt heller.

Sen gällande åttonde målet kan man väl kanske tänka att de slutade spela för att matchen mer eller mindre var slut också (6 sekunder kvar när det klippet startar). I kombination med att Leksand hade PP också så kan man ju ändå förstå att SAIK-spelarna kanske inte satsar allt i en sån situation. Även om det ser lite lustigt ut när typ ingen ser ut att bry sig.

Sv: A proposito de nada
Skellefteå kan ju inte vara särskilt nöjda heller. Brutal spelförståelse på 8e målet.

2908482 · »