1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 751484 inlägg · 7967 ämnen

2948067 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Ja, poängen i mitt svar till mk är ju som mk själv också är inne på: det behövs lite fler varianter i PP för att utnyttja Silfvers farlighet bättre.
Mao: det är inte Silfvers påstådda långsamhet i det han gör som i sig självt är problemet.

Sv: A proposito de nada
Appropå Hägg.
Heino utsåg i tisdags Kinnvall/Hägg till ligans näst bästa backpar nu (efter Tömmernäsarna men före Pudasarna). Och nu uttagen till landslaget igen.
Kul för honom att få cred av ”förståsigpåarna” 👍

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: "Har gör som i HA, blir sakta men säkert bättre och bättre."

Hela Brynäs kanske gör som i HA. Blir bättre och bättre ju längre säsongen går/gick. Första 26 matcherna tog vi 53p och sista 26 (i grundserien) tog vi 59p den säsongen.

Våra 26 första matcher i HA är inte jättelångt ifrån Modos poängsnitt just nu. 1,791667 för Modo och 2,03 för Brynäs. Även om det är bättre är det ändå långt ifrån Lövens 2,565 som de har just nu.

Sen tycker jag nog att HA bestod av mycket bättre lag den säsongen vi var där och att det därför också var mycket jämnare i tabellen. Även om jag så klart inte kan påvisa det på något lätt sätt. Detta är alltså ingen jämförelse mellan lagen i övrigt. Utan bara en påpekan att Brynäs som lag blev bättre ju längre säsongen gick där.

Förra säsongen i SHL var det tvärt om. Vi tog 51p på 26 matcher (1.96) och sen 46 på resterande 26 (1,769). Sen var det så klart skador inblandade osv, detta är ingen djup analys om varför det såg ut så.

Tittar vi på denna säsong (12 första och 12 sista):
14p första 12 (1,1667).
20p senaste 12. (1,667)
så ligger vi senaste 12 nästan lika högt som vi gjorde på andra halvan av säsongen förra säsongen.
Delar vi upp det mer och tittar på senaste 6:
14p senaste 6 (2,333) så ligger vi högre än vad vi gjorde i HA och i SHL.

Sen ska man inte dra några slutsatser av detta så klart. Senaste 6 har vi alltså mött Leksand, HV, LHC, Rögle, Timrå och Luleå. Där det väl bara är Rögle som kan ses som topplag i år.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: Sett till lika styrka har Clara fjärde bäst räddningsprocent i ligan bland alla målvakter med 10 eller fler matcher spelade (över hela säsongen). Straus Mann är femma.

Säger en del om varför vi ligger där vi ligger..

Sv: A proposito de nada
Sett över de senaste 4 matcherna ligger Clara 3:a i både SVS och GAA på 92,31% och 1,73.

Sett över senaste 10 matcherna 91,15% och 2,21.

Har gör som i HA, blir sakta men säkert bättre och bättre.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Problemet med vårt PP är väl att det finns få alternativ om man tar bort Bäckis, Silfverberg och till viss del Kinnvall. Det är spelarna som ligger över 5p i PP i år (i Brynäs alltså). Då ligger Bäckis & Kinnvall på 8 och Silfver på 11.

Sen är det liksom Rödin på 5p och Larsson på 4p. Resten har 1 eller 0. Där vissa har 0 för att de så klart inte har PP-tid medan andra ligger på 1p och har mycket PP-tid. Scott, Kopacka och Bellows har t.ex. alla bara 1p var i PP.

Sen ligger vi ändå helt okej till i PP-ligan. Men tänk hur mycket bättre det hade varit om vi hade haft fler alternativ. När Silfver/Bäckis inte är på isen (pratar PP nu) blir det alltså i stort sett aldrig mål.

Tittar vi på PP-mål är det bara Silfver, Rödin & Kinnvall som gjort mer än 1 PP-mål. Och bara 4 andra spelare har gjort PP-mål överhuvudtaget. Vi har alltså ett ruskigt bra PP när Silfver & Bäckis är på isen. Och ett rätt kasst när de inte är på isen (sett till gjorda mål).

2948067 · »