1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 753431 inlägg · 7967 ämnen

2956639 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Jag tror det är ”ge och ta” över hemvändarna. De lockar varandra. Du kan inte dumpa och förnedra några och förvänta dig att några andra återvänder. Brynäs har ändå dragit en gräns ganska högt upp, man hade säkerligen kunnat få hem fler (Molin, Rhodin, Wännström etc) om man hade velat.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Tacka vet jag Växjö och plastlagen. Där slipper man bekymra sig om sånt.
Sugen på pengar? Kom in i värmen. Klubbkänsla - äsch det var nån färskvara som man höll på med förr.
Här har du pennan förresten. Skriv på bredvid ”x”.
Jamen då tar vi väl en sup på det här.
Nästa!
Va fan - står du kvar och bockar? Ut med dig!

Sv: A proposito de nada
munkas: Ja, kompisstyret kommer aldrig göra Brynäs till något stabilt topplag över tid. Det är tydligt.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Om inte om fanns… PP och BP har varit dåligt i 1 års tid nu. Det här blir en fiaskosäsong. Tyvärr.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: ingen dum idé, bjud ut Djorre på en barrunda.

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen:
En gång fick jag plötslig väldigt ont i ryggen.
Två dagar senare tänkte jag att jag kan väl ändå testa att spela innebandy med jobbet - trots ryggont..
Dan efter kom jag inte upp ur sängen. Det var helt patetiskt. Kunde inte ens klä på mig.
Tisdag - Fredag var jag helt handikappad - smärtan var mycket värre än när jag bröt armen nåt år tidigare. Värsta smärtan jag varit med om.
Blev fredag. En barndomskompis frågade om jag ville ses på krogen för nån öl. Reptilhjärnan tvingade ned mig millimeter för millimeter ned pä krogen.
Blev en riktig rotblöta monumentale.
Dan efter vaknade jag bakis - men ryggproblemen var mystiskt nog 100% borta. Troligen p g a kroppen varit helt lealös i fyllesömnen. Helt avslappnad i 10 timmar. Har varit bra i ryggen sedan dess (20 år sedan).

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Diskbråck i höften alltså.

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen: Han opererade väl höften förra veckan tror jag.

GäDää: ” – Jag har fått till mig att det kan ta mellan fyra och sex månader. Så den här säsongen är väl körd”

Sv: A proposito de nada
Nån som hört nåt mer om Djoos diskbråck? När opereras det?

Sv: A proposito de nada
munkas: Fel. Vi ligger 10a.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det konstiga är ju att de var otroligt bra i BP långt in i förra säsongen. Sen gick allt gällande BP fel. Och innan någon säger det så nej, det var inte när Berra gick sönder. Berra gick sönder i slutspelet och BP försämrades otroligt mycket redan i slutet av grundserien.

Kan verkligen inte förstå vad det var som gick fel redan där. Där kan vi ju inte skylla på att Scott fick spela PP heller eftersom han inte fick det (vad jag minns).

Sen håller jag ju med dig. Vesel har varit bra som back (utifrån förutsättningarna) men han och Scott är väl inte särskilt bra denna säsong. Varken framåt eller bakåt.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Ja, det är kul att Scott och även Vesel accepterar långt ner i hierarkin, men samtidigt kanske ett av lagets stora akilleshäl (boxplay) beror på att man har de här spelartyperna i fjärdelinan, i motsats till att ha bra boxplay-spelare i fjärdelinan.

Sv: A proposito de nada
Jugge: jag har varit av uppfattningen hela säsongen att saker måste ändras konkret när det motar. Nu har det ju också hänt saker med värvning av Witkowski exempelvis. Även om det inte var den back vi behövde direkt.

Jag köper inte argument som att spelet kommer bli bättre när det sätter sig. När puckarna studsar med osv. "Hope is not a strategy" som anglosaxarna ordspråkar.

Det vissa verkar se som paniklösningar ser jag som anpassningar till rådande omständigheter.

Sv: A proposito de nada
nittontolv: ok, har missat det inlägget.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Njaaa. Förra säsongen hade Frölunda 47 poäng efter 27 omgångar. I år har de 67.

47 skulle jag säga är närmare 50 än 40p. :)

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: ” Du o Munkas är ju tydliga exempel på två personer som inte förstår er på lagspel
Kan vi fixa till PP och BP...så blir detta en helt ok säsong;)”

Absolut!
En lösning på PP och BP ser ut att vara riktigt nära nu…
Lika nära som den offensiva backen.
Sen apropå lagspel så är det väl bättre att försöka få ihop ett bra lag med olika sorters spelare än ett dåligt lag?
Vi ligger 11:a i tabellen och du fortsätter gagga om en rolig säsong…

Sv: A proposito de nada
Farsang: förra året vid denna tiden hade frölunda ca 40 p.....:)

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Lindblom bidrar men inte på den nivån vi önskar. Det enda vi kan hoppas på är att lönen är sänkt. Han är ett bra komplement men saknar den riktiga spetsen.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Se på Scott...som har gått från 1 a linan ner till 4de....Vi behöver kulturbärare i varje lag som också accepterar din roll.
Står han framför mål o gör 10-15 mål varje säsong så är det jättebra. Just nu har han ju ett antal gwg...Det är ju jättebra!
Du o Munkas är ju tydliga exempel på två personer som inte förstår er på lagspel
Kan vi fixa till PP och BP...så blir detta en helt ok säsong;)

Sv: A proposito de nada
Snackar om Brynäs match mot frölunda i Hockeymorgon. härliga ord ändå.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Det var nog mer upp till Oskar att bestämma hur långt kontraktet skulle vara. Precis som Silfver, Bäckis, Larsson m.fl kommer kunna bestämma själva hur länge de vill spela.

Sv: A proposito de nada
Lunkan: Tror att han får det tufft att bidra i ett tänkt topplag under de kommande tre säsongerna. Jag tycker dock att han var väldigt bra 2016/2017.

2956639 · »