1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 759753 inlägg · 7967 ämnen

2973059 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja: Jag förstår vad du menar.
Men har en annan åsikt delvis.
Om man petar Scott och sätter ner Bäckis i fjärde så markerar man ju mot gruppen om att ingen är helig.
Det har varit så många år som det har gnällts om att det inte finns någon konkurrens.
Nu finns det ju det, litegrann iaf.
Om du nu pekar på Hillströms pucktapp så vad anser du om Bäckis passning till kontringen som Källgren räddade igår, av Bäckis?
Bäckis hockeyiq ifrågasätter ingen.
Men är han bra nog nu för 3:e?
Längesen det kom en pass som var "värde"

Ska man kunna kritisera spelare så ska man kunna kritisera alla.
Sen var det väl inte Bäckis defensiva siffror som man hoppades på när serien startade..
Men vi kan tycka olika..

Sv: A proposito de nada
mk: ”Är Bäckis större än laget?
Ska han bestämma när han ska spela?
Det är för mig ett bra sätt att tappa gruppen på.
På samma sätt som Scott går förre Hillström.”

Nej, det är inte samma sak. Att peta Bäckis vore som att peta Zlatan, att peta Scott vore som att peta Johan Elmander.

Jag hade inte haft någonting emot att satsa mer på juniorerna om de hade varit tillräckligt bra just nu, men exempelvis sättet Hillström förlorade pucken på innan ett av Färjestads första mål har inte Bäckis etc gjort på hela säsongen. Håller med om att Hillström skulle kunna spela över Scott, men även om Bäckis är i en formsvacka, så är Bäckis klart bättre. Man har (med rätta) helt olika måttstockar för de här spelarna.

Sätt över hela säsongen har Bäckis fenomenala defensiva siffror och är en av spelarna i ligan som hittar in flest passningar till medspelare i slottet.

Sv: A proposito de nada
lapad: Nu blandar jag från två inlägg här.
Ditt först och sen Peja.

"Det var någon som skrev en kommentar om Bäckis tidigare idag och den var mitt i prick. Man skrev typ "Tänk er om nr 19 på ryggen var en annan spelare och presterade som Bäckis gör just nu".
Exakt, då hade fans krävt att spelaren bänkas eller sparkas..."

Ditt citat som du citerade😀 sätter spiken på vad som är problemet med att Bäckis inte presterar på den önskade nivån.
Hur lät det när Schroeder presterade som Bäckis?

Peja:
"Att bänka Bäckis etc skulle nog vara ett väldigt effektivt sätt för Gällstedt att tappa gruppen på"

Är Bäckis större än laget?
Ska han bestämma när han ska spela?
Det är för mig ett bra sätt att tappa gruppen på.
På samma sätt som Scott går förre Hillström.

Bäckström spelar max 1 år till om ens det.
Då får man börja bygga upp spelare som kanske kan var i Brynäs längre än så.
Hillström gör det inte sämre än Bäckis nu. Byt plats på dom då. Bygg Hillström för framtiden.
För som Bäckis spelar nu så är det inte bättre än fjärde, tyvärr.

Förövrigt så tycker jag man stod upp bra mot Frölunda som visserligen inte gick på full max.
Men med tanke på vilket lag Brynäs är iår så är jag nöjd om man kan hålla denna nivå resten av serien.
Då löser det sig så får man jobba mot nästa säsong efter det.
Källgren var bra oxå tycker jag.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978:

" hur i helvete är det möjligt som elitklubb att ha ett så här uselt PP? "

Kan glädja dig med att Leksand har ett sämre PP

Fattar inte att Hedberg ser bristerna i match efter match men det händer liksom inget, hoppas man skärper till det inför stundande kval annars blir det matcher mot Almtuna och SSK nästa år

Sv: A proposito de nada
Peja: Det kan jag hålla med om. Inget jag motsätter mig utan enbart upprepar set som skrivits tidigare, med all rätta.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Du säger att oftast när PP funkat så är det med Bäckis, Silver etc som kör.
Inte så konstigt. Dom får ju 90% av all PP istid.
Någon gång hittar väl även dom rätt.
PP har inte funkat bra på hela säsongen PUNKT
Att det sen blir mål enstaka gånger med Bäckis, Silver och Kinnvall är ju för att dom alltid får börja PP tiden och sen kör 1.30 min där.

En hierarki matchning och en dålig matchning av PP spelet under hela säsongen!

Även en blind höna hittar väl rätt då och då. Speciellt med tanke på deras höga istid.

Sv: A proposito de nada
hanelugn_112: Du förnekar dig inte.

Sv: A proposito de nada
Peja: "Bäckis har dominerat en del i PP den här säsongen, tyvärr var det ett tag sen nu. I motsats till en del andra av er tänker jag inte kasta skit över en legendar som för kärleken till Brynäs gjort enorma ansträngningar för att överhuvudtaget kunna spela hockey igen. Alla kan se att han är inne i en formsvacka men det finns också något ovärdigt i att såga sönder Bäckis fullständigt på nätet. Man märker tydlig skillnad på fansen i arenans attityd gentemot spelarna och de som bara sitter och gnäller online."

Skriver under på detta, bra formulerat Peja.

Sv: A proposito de nada
Alla som spelat i Washington suger ruskigt hårt.
Djoos, Bäckis, Kempny och Fjällby...

Sv: A proposito de nada
Peja:
Det finns inte så många som jagar livet ur gamlingarna, nej.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Absolut. Saklig kritik är en sak, att skriva att Alcén är en idiot och andra elaka ord är en helt annan sak. Rätt säker på att de flesta förstår skillnaden. Att en del Brynäsare väljer att hoppa på just Bäckis tycker jag är väldigt tråkigt.

Sv: A proposito de nada
lapad: Nja, det är många som har gjort svaga prestationer i de senaste matcherna, och Brynäs har knappast en bredd där de etablerade spelarna verkligen är konkurrensutsatta. Att bänka Bäckis etc skulle nog vara ett väldigt effektivt sätt för Gällstedt att tappa gruppen på.

2973059 · »