1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 769182 inlägg · 7967 ämnen

3004822 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Qvarre:
Klart som fan att alla håller på Leksand i kvalet för vem i helvete ser hellre Hv än LIF i SHL??

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det blir svårt oavsett för domarna. Då måste det definieras vad som menas med i målgården, är det en millimeter av kroppen över linjen? En skridsko på linjen? Gäller det från när skottet avlossas eller när pucken passerar linjen? Allt blir jäkligt komplicerat med dessa kameror tycker jag och det döms redan bort för många mål.

Sv: A proposito de nada
Dom hade väl inget val än att pudla. Annars hade det varit fritt fram för alla lag i kval och slutspel fr o m nu att sätta detta i system.

För övrigt, enda anledningen till att anfallare frivillgt befinner sig i målgården är för att störa målvakten.
Men man får inte störa målvakten därifrån.
Tycker man borde döma bort alla mål som görs när anfallare är i målgården (utom om försvarare tacklat denne där - då får man direkt blåsa av och ge försvararen 2 min interference)

Sv: A proposito de nada
Huge: Du skriver det ju själv i ditt utdrag…

”en anfallande spelare, antingen genom sin position eller genom relevant kontakt, hindrar målvaktens förmåga att röra sig fritt inne i målområdet eller att rädda ett skott;”

I detta fallet hindras målvakten från att rädda ett skott utifrån spelarens position inne i målgården då han alldeles uppenbart är skymd av denna. Ett fullgott hinder…

Bara å skriva, ”Jag hade fel”….

Försök att klämma fram det… 😉

Tycker denna kurs kan vara passande…:

Sv: A proposito de nada
Huge: Du vet nu har yrkeskunnigt folk yttrat sig att du har fel i din bedömning ;) lämna sånt du inte kan till folk som är yrkeskunnig ;)

Sv: A proposito de nada
Huge: Nu är det ju bara en liten struntsak.. Men du nämner Björck i varje inlägg och även Marmenlind. ;)
Du har koll efter att ha kollat bilderna att det är Blomgren (DIF) som står i målgården hos Blomgren (Malmö).

Marmenlind står i Djurgården och Björck har ju ej med situationen att göra.
Eller diskuterar ni en annan situation för att jämföra situationer?
Isåfall har jag ju fel.. ;)

För detta domslutet förstod man ju ganska snabbt igår att det var ett totalt horribellt beslut på isen av domarna. Fullständigt obegripligt och hål i huvudet att döma mål.

Det sjukaste med allt är ju domare Holms meddelande på isen.. "”spelaren hela tiden är i rörelse och aldrig har någon relevant kontakt med målvakten."

Synd att domare Holm fick se en helt annan situation på videon igår än den som skedde på isen - för han kan aldrig ha sett samma situation som alla vi andra som satt framför tvn och var på plats.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Motvallskärring kallas det.

Sv: A proposito de nada
Det här är ju bara så fruktansvärt dåligt. De granskar skiten och kan ändå inte ta rätt beslut, de försvarar skiten efter matchen och säger att de är "trygga" i beslutet. Och nu pudlar man totalt några timmar senare.

Alla inblandade borde stängas av och sättas i skolbänken.

Sv: A proposito de nada
Huge: du tycker inte att det är ett hinder att kunna se skytten som målvakt???

Sv: A proposito de nada
Huge: Du hade hur som haver fel.

Sv: A proposito de nada
Gunderson:
SHL med Europas bästa domare…
Uppladdat:

500x0-6d8d8065-200e-4108-88f9-db739e49693c.jpeg


Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Tycker nästan lite synd om Malmö. Ännu värre att SHL går ut med att man gjort fel. Som Sylvegård säger så kan man ju inte spela om matchen!

Tänk om vi missat sjätteplatsen och detta hänt oss. Jag hade varit fullständigt ballistisk! Man MÅSTE se över reglerna för målgården, jag vet inte vad men något måste göras. Kan inte ha tolkningsmån i frågan där man ibland får ta med sig målvakten in i målet och ibland 3mm skridskoskena som kommer över linjen.

Hoppas och tror att Malmö kör över Diffen nästa match.

Sv: A proposito de nada
Huge: Fast han blir ju tydligt hindrad från att röra sig fritt. Målvakten har noll möjlighet att gå ut och möta skytt då han har en blå hockeyröv i ansiktet. Att han sedan inte väljer att aktivt söka kontakt med spelaren spelar ingen roll.
Det är helt otroligt att målet godkändes och för att slippa det eviga fokuset på domslut under slutspelet bör situationsrummet bytas ut och domarna får gå på semester.

Sv: A proposito de nada
Huge:
Hahaha vilken pajas du är...

Sv: A proposito de nada
bradberry: Min argumentering har bara baserats på följande inledning av paragrafen kring Interference av målvakten:

"Denna regel baseras med utgångspunkten att den anfallande spelarens position, om den är innanför eller utanför målområdet, inte i sig självt avgör om ett mål ska godkännas eller underkännas. Med andra ord kan ett mål i vissa fall godkännas även om anfallandespelare befinner sig i målområdet. Ett mål ska underkännas endast om:

(i) en anfallande spelare, antingen genom sin position eller genom relevant
kontakt, hindrar målvaktens förmåga att röra sig fritt inne i målområdet
eller att rädda ett skott; eller
(ii) en anfallande spelare initierar medveten eller avsiktlig kontakt med
målvakten, inne i eller utanför målområdet"

Utifrån ovanstående så tycker jag fortfarande att domarna på isen gjorde rätt.
Blomgren blir inte hindrad från att röra sig fritt i målområdet och det går heller inte att fastställa att ngn kontakt har förekommit.

När jag nu läser vad domarbasen säger så har jag kollat mer noggrannt vad övriga paragrafer säger och då får man ett bättre underlag och förståelse för domarbasens uttalande.
Den springande punkten verkar vara att Björck inte har befunnit sig i målområdet tillfälligt utan mer permanent sas, och då ska ju målet underkännas.
Bara att pudla och erkänna att man slarvat och inte läst samtliga paragrafer ordentligt.
Samtidigt blir det lite svårt att avgöra vad som är att "tillfälligt befinna sig i målområdet" eller vara där mer permanent sas, när regeln samtidigt verkar säga att det är Ok om man bara "är i rörelse" i målområdet....

Sv: A proposito de nada
atilla: Huge är en s.k konträr, måste alltid ha motsatt åsikt om precis allt. Sån har vi en av på jobbet också, alltid trevliga att ha att göra med. 🙃

Sv: A proposito de nada
bradberry: Nej, jag hörde det på krogen när jag var ut i Gävle och jag kom nyss hem därifrån... ;-)

Samtidigt; Han är väl inte världens bästa back och det är ju bra att Brynäs siktar högre än så, får vi väl alla tänka då.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe:
Hockeymorgon var helt rabiata över domslutet med.
Heino tryckte på (det vi sa här igår med) det bisarra domaren sa efter att "söker målvakten kontakt så blir det bortdömt".
Dom där domarna MÅSTE få tidig semester i år.....

Sv: A proposito de nada
Qvarre:

Det tackar vi för 😊👌

3004822 · »