Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Den här säsongen startade som bekant uruselt och sen blev det lite bättre men min känsla inför matcherna nu mot Växjö är att det inte är helt oväntat om vi åker ut. Det är väl sällan ett lag som inte har matchvinnarmålvakter eller kreativa backar går långt i ett slutspel - och det här har vi känt till hela säsongen. Självklart vill jag att Brynäs ska vinna varje match de spelar men sett till hur säsongen varit och hur svagt laget är på vissa positioner så kommer jag ta ett eventuellt uttåg ur kvartsfinalen med en axelryckning. Inget att bli arg för, just med tanke på förutsättningarna och hur illa det sett ut stora delar av säsongen.
Så ni ser, jag kan vara lugn och sansad. Kanske något som kommer med åldern. Värre var det när jag var ung. Fast även då kände jag nog igen en illa sminkad gris så att säga - eller med finare ord - ett lag som inte är särskilt bra byggt. Nästa säsong kommer lagets gamla spelare vara ännu ett år äldre - och det är knappast någon fördel. Tufft och svårt givetvis. Vad kan då rädda nästa säsong? Ja, en otroligt bra och tät målvakt - inget annat än så, som jag ser det, och jag har varit soffcoach längre än de flesta av er här inne - och jag har väldigt sällan fel. :-)