Brynäs IF-Färjestads BK 2/12-2010
Kanonmatch trots hemmadomaren, vilken moral i gänget!
Modo på kvalserieplats är så djävla skönt!
Vi är fortfarande närmare kvalserien än serieledning så helt nöjda ska vi inte vara.
Semi here vi come!
70 Rodrigues: "Treklövern1912:" Du kan aldrig vänta dig att ditt lag gör alltid 100 % insatser. Det är därför som idrott och ishockey speciellt är så intressant."
Givetvis inte, men på dig verkar det som att varje vinst beror på Czarneckis otroliga coachande o när dom torskar så har det inte alls med honom att göra utan ren o skär otur??"
Och på DIG verkar det som att varje förlust beror på CZ:s otroligt dåliga coachande o när dom vinner så har det inte alls med honom att göra utan ren o skär tur.....
Fakta: CZ har coachat med tålamod och långsiktigheten i första rummet, eftersom han VET att serien är lång och att alla lag kommer att få både svackor och skador.
Istf att lyssna på dig och andra tomtar som bl.a har velat sparka Dackell, Nordan och Lauritzen och även låna ut Järnkrok så har CZ lugnt och metodiskt jobbat vidare.
Vilket verkar ha gett resultat.
Hur det hade sett ut om han följt "expertråden" härovan, vet vi inte.
Men en kvalificerad gissning ger vid handen att vi knappast hade haft 45 poäng vid det här laget.
Snarare 25.
Det vi däremot VET är hur det ser ut i dagsläget, både vad gäller spelet och tabelläget.
Ursäkta mig, läsförståelse är uppenbarligen inte heller min starka sida, åtminstone inte denna gång. ;)
Titta på sekvensen igen, Petterson vrider upp kroppen och sätter en armbåge i masken på Greiss. Utvisningen är solklar.
Givetvis inte, men på dig verkar det som att varje vinst beror på Czarneckis otroliga coachande o när dom torskar så har det inte alls med honom att göra utan ren o skär otur??
Hur kan man väla en småländsk domare till matchen. Det är samma sak som om Andersson eller Sjöberg skulle Brynäs matcher och vi vet ju hur det skulle gå.
Det kan vara också otur som gör att man förlorar. Otur kan vara snedstutsar från sargen, domarinsatsen, klubbor som går av, felskär, svettdroppe i ögat osv.
Du kan aldrig vänta dig att ditt lag gör alltid 100 % insatser. Det är därför som idrott och ishockey speciellt är så intressant.
Ok, men hur är det när dom torskar, otur??
Cz har verkligen fått ordning på spelet och garbbarna ger aldrig upp, vilken moral. Cz har gett trygghet för alla i deras roller och har man trygghet kan man överträffa sig själv.
Undrar om inte Jonsson täckte skott i alla fall en gång.
Nu kan man bara njuta hela julen fan va GÖÖÖÖÖÖÖTT!!!!!!!
Den enda gång Mållgan visar lite bollkänsla är ju när Greiss blir pååkt vid inbrytningen.
Pettersson är ju för fan i god balans när han väljer att i hög fart bryta in mot målvakten och han blir heller inte störd eller knuffad in i Greiss på nåt sätt.
Karlssons gnäll om att det blir svårt att lära svenska spelare att bryta in på mål om det blir utvisning varje gång blir därför patetiskt.
Med hans logik så ska man alltså kunna bryta in mot målvakten i 90 knyck och köra på denne, bara för att man råkar ha modet att bryta in?
Som tur är så skipades någorlunda rättvisa när vi tar extrapinnen eftersom vi faktiskt skulle haft alla 3 med oss hem.
Men var är Kakelmannen? :-)
Helt otroligt.
DIF har ju sköljt över Modo hela första perioden.
Läste lite på HV:s officiella forum.HV-mupparna var missnöjda med domaren och Brynäs tråkiga spel.
Haha.
Jävla Banjoland.
Jo det hade den nog, annandagsmatchen lockar mycket folk och de slantar den ger vill inte Loob missa, å sedan hade det kanske blivit en omgång till innan JVM är över.
Alltså, pågått men i mycket låg fart
Såg väl inte toppen ut i början, men han visade fina takter stundtals då också och en stor del i debaclet då var nog att det funkade dåligt i kommunikationen med backarna och bristande defensiv.
Det är vi bäst i elitserien på hittills.
Låt de andra lagen ta sina tramspoäng i straffläggning.
Greiss är nu uppe i en räddningsprocent på 90,31, 90,91 om man ska
jämföra med de senaste säsongerna (utan de tre straffläggningsmålen).
Man har ju hellre en målvakt som blir bättre och bätre än tvärtom.
Vi har nu tagit 1,5 poäng/match. Alltid godkänt i min bok.
Ändå har vi "gett bort" minst 7-8 poäng den här säsongen.
Så det finns potential för ännu bättre.
Synd att vi ska bli straffade under JVM.
Hade inte idiotidéen med straffläggning införts, den här säsongen,
så hade det sett ännu bättre ut. Vi hade då haft större marginal nedåt.
Men de höga herrarna vill väl gynna de sämre lagen på något sätt.
För ett sämre lag har alltid större chans att vinna en lotteribetonad
straffläggning än att avgöra lag mot lag på isen.
| 1 | Skellefteå AIK | 30 | 15 | 6 | 9 | 4 | 1 | 91-66 | 25 | 55 | |
| 2 | Luleå HF | 30 | 16 | 4 | 10 | 2 | 2 | 74-63 | 11 | 54 | |
| 3 | HV71 | 31 | 13 | 8 | 10 | 6 | 2 | 90-76 | 14 | 53 | |
| 4 | Färjestad BK | 30 | 15 | 5 | 10 | 3 | 1 | 78-65 | 13 | 53 | |
| 5 | Brynäs IF | 30 | 10 | 10 | 10 | 5 | 5 | 87-91 | -4 | 45 | |
| 6 | ![]() | Frölunda HC | 31 | 10 | 8 | 13 | 5 | 3 | 71-88 | -17 | 43 |
| 7 | ![]() | Linköpings HC | 29 | 10 | 9 | 10 | 3 | 6 | 69-60 | 9 | 42 |
| 8 | ![]() | AIK | 29 | 11 | 6 | 12 | 1 | 5 | 78-80 | -2 | 40 |
| 9 | Djurgårdens IF | 29 | 10 | 9 | 10 | 1 | 7 | 69-79 | -10 | 40 | |
| 10 | ![]() | Timrå IK | 30 | 9 | 8 | 13 | 5 | 3 | 80-95 | -15 | 40 |
| 11 | MODO Hockey | 29 | 8 | 8 | 13 | 4 | 3 | 72-75 | -3 | 36 | |
| 12 | Södertälje SK | 30 | 9 | 5 | 16 | 2 | 3 | 74-95 | -21 | 34 |
Helt klart, Greiss har blivit den målis vi hoppades han skulle vara och kanske lite till. Skitkul! :)
Just nu uppe i 10h kvalificerad övertid :-)
Greiss 94%
Snacka om att han har växt ut till en riktig matchvinnarmålis =)


Jag vet inte på vilken nivå jag ska lägga mig för att du skall förstå.
Bakgrund: Järnkrok hade när jag skrev "Man KANSKE" skulle låna ut Järnkrok för att ta in en solklar förstecenter", haft en väldigt tung period och jag lyfte "frågan" med Två ambitioner.
1: För LAGETS bästa då man hade problem med just centrarna. Vi hade ingen solklar förstecenter. En fältherre som kunde styra och ställa i förstalinan och i PP.
2. För att lyft en kanske för stor börda från unge Järnkroks axlar och ge honom lite andrum inför kommande uppgifter. Exempelvis JVM. Du stödde ju ett liknande scenario med Rödin förra säsongen så metoden kan knappast ses som helt främmande.
Nu har det med flit misstolkats och det roliga är att alla gliringar kommit EFTER att Järnkrok har visat bättring. Man har alltså löst problemet utan att behöva låna ut honom.
När det gäller Dackell så tycker jag fortfarande att han inte förtjänade all speltid han fick under de första 20 matcherna. Speciellt i PP. Att han befinner sig i andra formationen numera bevisar ju att jag inte varit helt fel ute i det fallet.
Redigerad kommentar