1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736217 inlägg · 7967 ämnen
« · 2348400 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{7981}: tanken har slagit mig med. Hade han haft barn i fem-sexårsåldern hade det kanske varit mer troligt att han ville komma hem. Men tror hans äldsta barn är ca fyra år. Så om inte Anaheim vill ha bort honom så stannar han nog kontraktet ut.

Sv: A proposito de nada
Gunderson: Klassvärvningar av Oskars, helt klart. Känns som att vissa klubbar har guldbyxor på sig. Lika med Örebro, om Manninen är klar. Hur har de råd efter jättekontraktet med Bromé? Sen skatteskulden på det..

Men som någon klok person sa igår. En fördel för oss är ju att vi inte tappat någon av våra toppspelare, det har de flesta andra klubbarna

Sv: A proposito de nada
{7981}: Tror jag inte då ligger Järnkrok Larsson närmare utgående kontrakt dålig poäng produktion .

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Här är några bra centrar i varierande åldrar. En del kan spela ytterforward också.

Sen har vi svenska spelare som Kevin Stenlund och Lukas Vejdemo som rimligtvis också ska spela hockey någonstans nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Det behöver inte vara negativt att vara Bror Duktig, så länge man har rätt
och ändå är ödmjuk
Uppladdat:

500x0-brorduktig.jpg


Sv: A proposito de nada
Pettisbif: vad tror ni om att Silfverberg kan bli utköpt från Anaheim. 2 senaste säsongerna har han haft skador och inte producerat som ha bruka göra?

Sv: A proposito de nada
{9631}:

Tror han har högre ambitioner än så.

Han kommer naturligtvis inte spela i Brynäs heller, men vi var ju åtminstone i play in ifjol... LHC är så jävla mycket mellanmjölk det bara går.

Skulle gissa på att han hamnar i Växjö, Luleå eller Färjestad.

Sv: A proposito de nada
{9631}: enligt hockeysverige så:
"Någon återkomst till Sverige ser dock inte ut att bli aktuell till nästa säsong. I stället är siktet inställt på spel i Nordamerika."
tror inte vi ser Strömwall när ligan startar iallafall

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Manninen ska vara riktigt nära med Örebro nu, tyvärr.

Charles hann före!


Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Då är det bara att börja EP-scouta förstacentrar! Manninen är ju högt upp på önskelistan, vad har ni andra för förslag?

Sv: A proposito de nada
Berge:

Ja så kan man ju tänka, eller så kanske Malte vill spela här för LHC är hans moderklubb?

Samt att hans familj bor här?

Sv: A proposito de nada
{9631}:

Haha LHC. Ja, om man trivs i ingenmansland ska man ju spela där.

Sveriges spexigaste club

Sv: A proposito de nada
{9631}: Oskarshamn har alltså tagit in Antti Soumela och Jusso Riikola från NHL. Fan tar dom stålar ifrån?

Sv: A proposito de nada
Jag surrade med en legend inom Brynäs som jobbar där också.
Enligt honom så är Björninen INTE värvad för att vara nån ny 1a center.
Man ser honom som en 3e center med speltid i framför allt BP, viktiga moment som tekningar kanske PP.
Vad jag fick en känsla av så kommer Brynäs hålla en dörr öppen till en ny första center av offensiv klass. Om det är Ironhook eller Gotländska Larsson återstår att se.
Men jag är tämligen säker på att vi kommer få in ytterligare en vass center eller en riktig spetsytter som då kommer få lira med Scott och Rödin.
Man tror fortfarande väldigt mycket på Scott och tror han kommer göra en mycket bättre säsong än han gjorde i år.
Han hade vad jag fått reda på problem med en axel under stora delar av säsongen. Och sässen innan spelade han ju knappt nånting.. pga hjärnskakningen.

Så jag tror på det här:
Rödin - NY/Scott - NY/Scott
Timashov - Palve - NY
Mäenalanen - Björninen - Olesen/Eklind/Gunler på lån?
Eklind/Olesen - Ölund - Wännström/NY/Pettersson
13e:Birgersson/Kvist/Ljungkrantz/Hemström

Sv: A proposito de nada
Luddf:

Och varför skulle Malte välja Brynäs, är ungefär 90% säker att han spelar här nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Aaaa: Tänker mig att två fw ska in för topp6. Alcén hintade väl om att man kommer fylla ut forwardssidan med juniorer för de sista kedjorna.

Sv: A proposito de nada
Aaaa: JA har sagt att det blir mindre forwards på kontrakt den här säsongen och behövs det så kommer dom plocka upp juniorer så tror det blir bara två till forwards som kommer kontrakteras upp det betyder att dom sista två som ska in måste vara klass spelare målskyttar .

Sv: A proposito de nada
{7981}: Ja, det behövs ytterligare 4-5 rutinerade spelare då många andra SHL lag förstärkt sina trupper rejält.

Sv: A proposito de nada
Grafik från Brynäs
Uppladdat:

500x0-b7fa4974-8d22-45a1-bee4-0a97764c7433.jpeg


Sv: A proposito de nada
Vad som minimalt måste värvas
1 mv tränar
1 ass tränare
1 back (7st klara). Kinnvall är en men skall en till in nu när Björk åker över till NA?
3 fw (11 st klara). Kommer någon att lånas ut AS? Kommer någon av Molin Sallinen Pettersson att få ett nytt kontrakt

Värva 2 st bra fw och sedan vänta med 1 plats för att se vilka som inte tar plats i NHL? Växjö brukar ha plats och pengar över en bit in på säsongen för att förstärka där det behövs

Sv: A proposito de nada
Honken91: kommer väl in mer än 2 forwards? Eller tänker du att saku är klar?

Sv: A proposito de nada
Denna spelare är klar för IKO. Visst var vi och högg på han? Eller fylldes den posten av Sklenicka eller Friman istället? Bra stats från AHL.

Sv: A proposito de nada
Kan nästan garantera att sista två platserna kommer fyllas med målfarliga spelartyper.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Det var William Nylander som Sundlöv försökte värva. Frågan är om Brynäs verkligen vill ta in en "lirare" framåt eller om man tycker det räcker med Palve, Rödin och Timashov på den fronten. Man kan inte ha hur många spelare som helst som åker runt och chansspelar med små marginaler, men det kanske finns utrymme för en till.

Sv: A proposito de nada
Honken91: Malte siktar på NHL och Frödén kommer lira kvar på andra sidan eller i SAIK.. Alexander Nylander då? Bara spelat i AHL denna säsong och kanske behöver komma hem en säsong för att ladda om. Brynäs har ju närheten till Stockholm, farbror har spelat här. Var det angående Alex eller William som Bengtzen/Sundlöv träffade pappa Michael på Pigalle för några år sedan?

Sv: A proposito de nada
Malte Strömwall? Jesper Frödén? Vem hade ni föredragit? Båda högerfattade och notoriska målgörare, något som saknas i nuvarande trupp.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Håller helt med på detta. Att han dessutom signerat en matchpuck till grabben gör bara killen bättre:)

Sv: A proposito de nada
{204}:
Jag kommer att sakna Björk.
Han var lätt vår 3de bästa back, given i andra backpar, men fick skit konstant.
Vi låg lägre i försvar, för lågt - i myskoxförsvar, under 20/21 och det gjorde att backarna inte fick möjlighet och tiden på sig innan de hade en motståndare i rygg vid vunnen puck. Där hade Björk det tufft att få upp pucken och slog fel (som många andra gjorde) pga stressen - och där skapades ett hatdrev. I ör hade han det betydligt lättare och det var fan inte mycket att gnälla på.

Men det här med skridskor köper jag absolut inte som en belastning heller. I sånt fall var det start-och-stopp som var trögt.
Han kom med fart och tog sig fram betydligt mer än någon av de andra backarna med undantag för Genoway (som ändå var spetsback)
Där andra hade problem fysiskt defensivt stod han verkligen upp och var klart bäst efter Berra (som ska vara spetsback) och det utvecklade han jävligt bra under sin tid i bif och det kompenserade hans skridskoåkning bakåt.
Däremot var avsluten som back från blå dåliga. Men det med den trupp vi haft var inget som han stack ut med heller eller ska belastats för.
Jag håller lätt Björk som topp 3 back från i fjol - och det fast han visste om drevet han hade från supportrarna! Lätt var han topp 3!
Jag hade alla dar i veckan tagit honom kvar framför både Hedberg och Johannesson utifrån hur de 3 presterade under 21/22.

Bara att önska lycka till - han har förtjänat det (som Alcen sa) - och sen hoppas att han har överseende med skiten han fick av viss supportrarna om han vänder tillbaka till shl och fortfarande ser oss som ett alternativ!

Sv: A proposito de nada
Jugge:

Den där backuppsättningen är inte direkt skrämmande, Björk har nog alla möjligheter att kunna slå sig in där, gäller att han gör en bra försäsong och verkligen ger allt, jag tycker han har varit bra i Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta:
Björk är förlorad, så där kan det komma en till uppgradering.
Men Oskarshamn backvärvning sticker ut!

Sv: A proposito de nada
Man måste verkligen ge Alcén & Manner en eloge för uppgraderingen på backsidan.
Genoway --> Kinnvall
Berglund --> Friman
Mylläri --> Sklenicka
Björk --> Johannesson
En otrolig uppgradering på samtliga positioner med reservation för Johannesson som självklart har en del att bevisa!
In med ett par målskyttar och ett lån av Gunler så är topp6 inom rimligt räckhåll!

Sv: A proposito de nada
Andersén åkte ju också över något år - funkade inte - kanske funkar bättre för Björk? Andersén var ju dock lagets bästa back, typ, när han prövade lyckan.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Absolut, men realistiskt sett hade Björk blivit femteback i kommande säsongs lag om Bertil, Kinnvall, Sklenicka, och Friman är så bra som vi hoppas... och ingen av dessa herrar platsar i NHL.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: tycker absolut inte Björk var sämre än Hedberg , jämt skägg där.
Och givetvis bättre än Berglund och Mylläri.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nu vill jag inte leka bror duktig men jag är väl en av få som försvarat Björk mot det oproportionerligt stora hatet han fått här inne under säsongen. Rent generellt så hakar folk upp sig alldeles för mycket på spelare som gör misstag. Björk har gjort ett antal blunders denna säsong, och efter det har han varit utdömd av majoriteten av brynäsfansen.

Nu har jag också väldigt svårt att se att han ska ta en plats i NHL. Men däremot blir detta ett genant avslöjande på hockeykunskapen hos de som tvärsäkert slagit fast att Björk var Brynäs sämsta back föregående säsong. Då ska vi inte glömma bort att han konkurrerade med Mylläri och Berglund, två spelare som med största sannolikhet spelar i Allsvenskan nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
{204}: Visst finns det en liten chans att Björk får en chans i någon försäsongsmatch. Men chansen är nog större att han inte klarar cutten och placeras i AHL innan försäsongen drar igång. När ligan väl är igång, vem ska ha konkurrera ut:
DEFENSEMEN
#5 Gavin Bayreuther (D) 1994
#22 Jake Bean (D) 1998
#77 Nick Blankenburg (D/C) 1998
#27 Adam Boqvist (D) 2000
#53 Gabriel Carlsson (D) 1997
#44 Vladislav Gavrikov (D) 1995
#46 Dean Kukan (D) 1993
#2 Andrew Peeke (D) 1998
#8 Zach Werenski (D) “A” 1997

Klart det kan bli en jäkla massa skador…

Sv: A proposito de nada
Peja:

Jag håller med dig men han kommer självklart få chansen, och då gäller det att ta den annars hamnar du i Farmarligan, hårda bud i NHL.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ännu märkligare skulle det stå...

Sv: A proposito de nada
Samsung: Björk till NHL känns lika märklig som Brynäs värvning av Bergman måste jag säga. Min känsla är att Björk inte är snabb nog i tanken för att ta en plats i NHL men jag har haft fel förr.
Jag hoppas att man får se han i nån NHL match i alla fall.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Det låter som att du beskriver Borgman. Han slogs sig aldrig in i NHL och så vitt jag kan se är han bättre än Björk på allt. Björk är en lågriskvärvning för Bommen, särskilt på 1-årskontrakt. Om Bommen hade varit säker på hans potential hade ju kontraktet varit längre men att han öht kontrakteras betyder förstås att man ser spännande egenskaper där.

Sv: A proposito de nada
JanT: Kan nog hålla med om att Björk emellanåt fick lite mycket kritik MEN dels kan man lyckas i NHL och inte i SHL och dessutom kan ju ”yrkesmännen” i NHL ha fel. Det har ju hänt….🤥

Sv: A proposito de nada
{204}: kul ändå med hockey, på riktigt alltså.
Att man kan se saker så olika :)
Klart att bom bom ser något i björk och med hans erfarenhet så lär han ju tro på han :)
Min sofftyckare erfarenhet och tro om björk i NHL.. är att innan jul är han nere i echl eller tillbaka i Sverige, kan inte se hur han ska hänga med när mcdavid och compani kommer.
Joel Persson , Pudas osv... Finns inte idag att den sorten spelare gör karriär överlag.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Bara att önska Björk lycka till, yrkesmännen i NHL såg uppenbarligen något som alla läktarcoacher här inne missade......

Som sagt; vem fan duger i Brynäs IF???

Möjligtvis en reinkarnation av Tord Lundström.....

Sv: A proposito de nada
{204}: Jag skulle bli förvånad om Björk tar en ordinarie plats i NHL. Om han etablerar sig som en bra AHL-spelare så vore det en bra utveckling. Han var ingen toppback i SHL, många bättre backar har misslyckats med att ta en plats i NHL.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Tycker Björk har potential att bli en bättre variant av Bertilsson om han får lite mer ordning på markeringsspelet i egen zon och blir mer fysisk i sitt spel med sin stora kropp. Han är fortfarande utvecklingsbar.

Björk tar rätt mycket risker på isen och därför ser man hans misstag tydligare än vissa andra backars.

Jag tycker överlag att han varit en av Brynäs bättre backar på senare år och blir inte förvånad om han blir en NHL-spelare i framtiden. Han har väldigt fina rå-skills, som kan slipas till.

Sv: A proposito de nada
Davey85:

Jag har alltid gillat Björk, tror han kan bli en stabil NHL back om ett par år, förra säsongen hade han - 11 jämfört med - 1 denna säsong, jag tror han har alla förutsättningar som krävs för att slå sig in i NHL, Columbus är ju dessutom under uppbyggnad och är ett relativt ungt lag nu, kommer följa honom kommande säsong, likaså Max Véronneau som jag tror kan slå sig in i sharks trupp.

Columbus har nu 5 svenskar i laget med Björks intåg.

Bra ålder på Marcus med

Sv: A proposito de nada
{8399}:

Likadant med Chara

Sv: A proposito de nada
Malken: Big Kjells räckvidd snackar man inte bort.

Sv: A proposito de nada
Malken: Det var en helt annan ishockey på ”Big Kjell”s tid. Fasthållningar och hakningar blåstes det i stort sätt aldrig för. Sen så gick det bra mycket långsammare också. Skulle du ställa ut han i dagens hockey så skulle han agera rundningsmärke. Men som jag skrev tidigare, det ska bli spännande att se hur det går för Björk.

« · 2348400 · »