1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736273 inlägg · 7967 ämnen
« · 2879619 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2025-26
DIFFEN: Jag hoppas så klart på att AJF blir en grymt lyckad värvning till Brynäs (om han nu värvas). Men tror inte det kommer pratas om att det är en stor håll-käften-värvning som när D'Astous visade sig vara så bra som han var hur bra AJF än skulle vara. D'Astous hade väl ingen några förväntningar på direkt, inte ens vi Brynäsare. Vi vet inte ens vad han hade i lön (blev avstängd utan böter) och blommade snabbt ut som en av ligans bästa backar. Klart som fasen att det är lätt för en klubb att ångra ett "nej tack" då.

AJF kommer komma in med helt andra förväntningar än vad D'Astous gjorde, det är en sak som är säker. Lyckas han riktigt bra är det klart att det kommer svida lite för DIF om de tackade nej. Men det får man ju ställa det i relation till vad DIF fick/får istället då också. Gör DIF en Tommi Tikka-värvning (jag tror inte på det, bara ett exempel här) och knyter upp en sån spelare på 295k i månaden är det väl klart att många DIF-fans hellre hade sett att man valt AJF på 230k istället.

Jag tror t.ex. ingen Brynäsare hade tackat nej till att byta ut Schroeder mot O'Neill inför säsongen så här i efterhand. Men inför säsongen var det många (så även jag) som ifrågasatte om O'Neill ens skulle hålla i SHL med sin skadehistorik och ålder. O'Neill ryktades till Brynäs innan det blev klart att han valde Luleå, därför jag tar det som exempel.

Sv: Silly Season 2025-26
ellis: ” "... kastar pengar omkring sig"...
Det där tycker jag var onödigt nedlåtande. HV har uppenbart god ekonomi och efter den bedrövliga säsong de gjorde är det väl rätt agera på spelarfronten om man kan och vill söka sportslig bättring.”

Jösses vad skitnödigt inlägg.

Sv: Silly Season 2025-26
Erat: Jag har svårt att tänka mig det. Om du betalar 210-260k och spelaren visar sig vara bra då har han bara gjort vad som förväntas av en spelare med en sådan lön. Om han skulle visa sig vara överjävligt bra ja då var det dumt att tacka nej.

Sv: Silly Season 2025-26
aplusb: Du skrev det typ bättre än mig.

"trogna fans och sponsorer. Förr eller senare tröttnar folk, och då står de där."

Nu är detta kanske ett lite dåligt exempel då HV säkert har flera större sponsorer än vad Leksand har/hade i och med var de ligger. Men titta på hur det gick (eller går) för Leksand när Per-Olof Ejendal drog sig ur (i samband med att barnen tog över företaget minskar intresset för sponsringen även om de fortfarande sponsrar). Han har under åren gett Leksand ca 100 miljoner bara genom företaget (sponsring). Sen mer ur egen ficka också.

Betalade t.ex. Ritolas sign on bonus på 3 miljoner ur egen ficka. Betalade Belfours lön och Carter Campers och Cehlariks sign on-bonusar också. Utöver det betalade han massa loge-pengar i förskott (3-4 års förskott enligt han själv) när Leksand hade ekonomiska problem. Utan honom skulle nog Leksand inte vara där de är i dag. MEN det blir ju också en ny verklighet när man väl inser att man inte har så många man kan vända sig till när ekonomin är tuff igen. Kommunen är nog inte riktigt lika sugna på att gå in med några miljoner för häftiga värvningar...

Sv: Silly Season 2025-26
ellis: Jag tror alla förstår vad som menas här. HV har ju historiskt sett "kastat pengar omkring sig" på spelare som inte alltid lyckats. Det är ju en förening med god ekonomi men jag tror inte att supportrarna där upplever att klubben får ut så mycket av pengarna som skickas ut i form av löner alla gånger. Att lägga 200k+ på varenda spelare för att locka till sig dem har uppenbarligen inte lyckats så bra (över tid).

Överlägset dyrast spelartrupp och kommer ändå i kvalserien 3 gånger senaste 5 säsongerna (1 av åren spelade de i HA dessutom) är ju knappast ett bra betyg.

Att binda upp en sån som Tommi Tikka på 3 år och ge honom 295k i månaden tror jag rätt många tycker är att "kasta pengar omkring sig". Själv är jag ju avundsjuk på hur mycket pengar de verkar ha, det är ingen hemlighet. Men jag är inte direkt avundsjuk på hur deras ekonomi skötts i form av vad (eller vilka) de lägger pengar på för det. (Notera skötts här, inte sköts).

När då den överlägset dyraste truppen i SHL ska bli ännu dyrare till nästa säsong så förstår jag att folk reagerar på det. Denna säsong låg de 5-10 miljoner före laget bakom. Men det kan ju också vara vettigt att lägga mer pengar om det görs på rätt sätt så klart (det har ju inte alltid gjorts i HV). Att rensa upp och köpa ut spelare kommer kosta p.g.a. alla dåliga kontrakt de sitter på. Sen skyller inte jag nuvarande "problem" på nuvarande GM/Sportchef. Det är ju kontrakt som Liljander fått ärva av tidigare sportchefer.

Edit: Det är ej heller något hån mot supportrarna. All cred till dem som fortsätter fylla arenan trots en (tidigare) misskött förening.

Sv: Silly Season 2025-26
ellis: Jag håller inte alls med, jag tycker snarare att det var överdrivet snällt. HV har senaste 4-5 åren (ja, inkl året i HA, men där funkar det på ett annat sätt, där kan man leva på att enskilda spelare är så pass mycket bättre än andra) valt att försöka lösa vad som uppenbarligen är ett större problem i föreningen med att betala spelare tokhöga löner för att de ska vilja spela där.
Istället för att ordna upp ekonomin och få ordning på det sportsliga så fortsätter man kasta pengar på spelare bara för att man råkar ha god ekonomi, mycket på grund av trogna fans och sponsorer. Förr eller senare tröttnar folk, och då står de där... Det kommer inte att hålla i längden.

Har man högst lönebudget i hela ligan år efter år och fortsätter vara ett bottenlag, då kanske man ska se sig i spegeln och fundera vad sjutton man gör för fel istället för att fortsätta kasta miljonbelopp på spelare i ett lag som uppenbart inte fungerar...

Jag hade varit skogstokig som HV-supporter att se hur det här fortgår år efter år utan att det blir någon förbättring.

Sv: Silly Season 2025-26
Tigerhjärta: "... kastar pengar omkring sig"...
Det där tycker jag var onödigt nedlåtande. HV har uppenbart god ekonomi och efter den bedrövliga säsong de gjorde är det väl rätt agera på spelarfronten om man kan och vill söka sportslig bättring.

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Fast där verkar kopplingen vara Boston University med Blixt och Grand Rapid Griffins med Grewe.

Sv: Silly Season 2025-26
nittontolv: intressant det med ja 👍🏼

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Han följer även Hugo Blixt och Albin Grewe, så då blir det kamp mot diffet!

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: ”en HV71 polare skrev innan att Patrick curry ryktades till HV71.
Så antar att han är förlorad för Brynäs, då HV71 ger alla sina spelare 300k kontrakt 🤣”

Allt på två ben är aktuellt för HV. Maken på förening som kastar pengar omkring sig.

Sv: Silly Season 2025-26
Man hoppas att Fjällby kommer bli en klassisk "dif tackar nej"-variant som modo blev.

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: D'Astous och Curry spelade båda i Grand Rapids Griffins säsongen 20/21.

Säger inte att det är därför, försöker bara hitta om det kan finnas några kopplingar mellan dem. Curry och Kopacka verkar aldrig spelat i samma lag dock. Kul med såna där spaningar ändå även om de inte behöver betyda ett dugg egentligen. :)

Känns lite old-school. Den tiden när man satt och tittade och fick rapporter om vilka spelare som började följa vilka klubbar på sociala medier!

Sv: Silly Season 2025-26
Fick helt plötsligt upp en video på Patrick curry och hans fru på Instagram flödet, helt random och har aldrig kollat in deras Instagram.

Men såg nu att Patrick följer både D’astous och Kopacka på Instagram.

Sv: Silly Season 2025-26
mk: Tänk att HVs fjärdekedja i kvalet kostade dem 515 tusen i månaden. Och då har jag ändå bara räknat med 2 av spelarna i den... Tikka och Tedenby kan vara SHLs dyraste fjärdekedja någonsin bara de 2...

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Hehehe, tror nog de flesta klubbar är intresserade av Curry (utan att ha 100% insyn i alla klubbars behov). Malmös sportchef ska tydligen ha en bra relation med hans agent som exempel och därför ryktas han dit också. Leksand har han också ryktats till men frågan är väl om Leksand kastar såna pengar på en spelare i den situationen de sitter i. Rögle och Brynäs är också intresserade enligt Hockeynews (har pratats om det här inne förut, ingen cred till mig om det).

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Haha.
Tänk att 13 spelare i den truppen tjänade 200" eller mer förra året.

Nä, In Svedman we trust..

Sv: Silly Season 2025-26
Supportern: Det absolut sämsta Brynäs kan göra nu är att inte lära läxorna från dumsnålerierna åren efter de senaste framgångsåren. Att köra ”vi ersätter inte de som lämnat med någon lika bra - de andra får utvecklas och lyfta sig istället”. Och sedan går det sämre och sämre med färre och färre slutspelsmatchintäkter för varje år tills man har ett dåligt lag och är fattiga - just för att man snålade. Aaaaaarrrrrggggggghhhhh!!!!!!!!!!
Satsa nu för sjutton på att ta revanch och vinn guld! Hittar man någon man scoutat och tror på - slå till även om han är dyr.
Bra lag ger mycket publik och långt slutspel - detta ger stora intäkter.

Sv: Silly Season 2025-26
SuneMangs: en HV71 polare skrev innan att Patrick curry ryktades till HV71.

Så antar att han är förlorad för Brynäs, då HV71 ger alla sina spelare 300k kontrakt 🤣

Sv: Silly Season 2025-26
Silfver: "Finns det en risk att kostnaderna börjar dra iväg här?"

Inte en chans som jag ser det. Klart att budgeten kan komma att öka (ingen hemlighet att den lär göra det) då vi ska öka antalet spelare i truppen i och med CHL osv. Vi har som jag ser det bra personer vid rodret som inte kommer låta det sticka iväg för det. Kan ju t.ex. vara därför som Alcén tittar på spelare med kontrakt i Schweiziska ligan där de vill göra sig av med spelaren. Då kan de ju komma överens om att Brynäs tar halva kostnaden t.ex. Så som man gjorde med Schroeder även om det kanske inte var exakt 50/50 så klart (tror ingen har detaljer om det).

Vi hade bland de lägre (uppskattade) spelarbudgetarna i SHL förra säsongen (plats 10, 54-55 miljoner).
Plats 11: Modo på 53-55 miljoner
Plats 12: Timrå på 53-54 miljoner
Plats 13: Skellefteå på 51-53 miljoner
Plats 14: Malmö på 48-49 miljoner

Om vi istället tittar på toppen
1: HV på 68-70 miljoner
2: Rögle på 63-65 miljoner
3: Färjestad på 60-61 miljoner
4: Leksand på 59-60 miljoner
www.expressen.se/sport/hockey/shl/sa-manga-miljoner-lagger-ditt-shl-lag-pa-spelare/

Så om vi ökar budgeten med 5 miljoner rakt av så skulle vi hamna på plats 4-6 någonstans jämfört med förra säsongen. Vill man vara ett topp 6-lag över tid som målet är sticker det ju inte ut orimligt mycket att ha en topp 6-budget heller tycker jag. Det viktiga är ju som du säger att det inte sticker iväg och att man INTE kastar pengar om sig ala HV. Eller att man spenderar pengar och fifflar med siffror ala Leksand (förra styrelsen, ingen kritik mot nuvarande) via out-pengar, förskönande av förluster och sånt.

På tal om HV... HV kommer att öka sin spelarbudget inför nästa säsong(!). Sidan är nere just nu när jag testar men ni kan ju kolla sen om ni är intresserade. Annars säger ju adressen det ni behöver veta redan.
hockeynews.se/nyheter/hv71-okar-budgeten-en-fraga-for-bjorn

Edit: Glömde ett INTE.

Sv: Silly Season 2025-26
Silfver: mm, men samtidigt kan vi ju inte räkna med hemvändande nhl-spelare på kontrakt. Däremot är det nog viktigt att rätt typ av spelare får rätt typ av kontrakt. Samt att vi, tillskillnaf mot tidigare, har billigare breddapelare och får igång en bra juniorproduktion.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Finns det en risk att kostnaderna börjar dra iväg här? Tänker på AJF och ev. omförhandling av Kopacka och Trivignos avtal. Vi behöver alltså ersätta två toppbackar (räknar bort VS) samt få en defensiv klippa och en toppcenter. Det betyder att breddspelarna förmodligen är unga eller karaktärsspelare från HA.

Sv: Silly Season 2025-26
nittontolv: Tack för den infon. Spekulerades tidigare om han haft det eller inte (även från mig) då han tillhört AHL-klubb som i sin tur är kopplad till NHL-klubb. Skönt om det visar sig att räknas som att han inte haft avtal med NHL-klubb i detta fall. Är ju väldigt tacksamt för Brynäs att få in en miljon extra för någon som ändå är förlorad!

Edit: Även skönt att få det bekräftat att det gäller utländska spelare också. Har bara läst "svenska spelare" förut.

Sv: Silly Season 2025-26
Vet inte om detta från GD nämnts här inne, men:

”Det mesta pekar på att Brynäs får ersättning för övergången enligt gällande NHL-avtal, knappt en miljon. SHL:s sportchef Johan Hemlin säger att man bara vill kontrollera så D’Astous inte haft något avtal med NHL-klubb under den sejouren i Nordamerika.”

Sv: Silly Season 2025-26
Har EP-scoutat lite i Europa. AHL och NHL-scoutingen får vänta ett tag till. Droppar lite intressanta namn med utgående kontrakt nedan.

Patrik Curry, Kalpa
Nate Schnarr, JYP
Shane Gersich, Iserlohn Roosters
Viljami Marjala, TPS
Tyler Gaudet, Dusseldorfer EG
Ty Ronning, Eisbären Berlin
Linus Fröberg, Löwen Franfurt
Dominik Kubalik, Ambrì-Piotta
Philippe Maillet, Ambrì-Piotta

David Farrance, KooKoo
Wyatt Kalynuk, Pelicans
Daniel Gazda, Ilves
Gavin Bayreuther, Lausanne
Tarmo Reunanen, Karlovy Vary
Kai Wissmann, Eisbären Berlin

Stefanos Lekkas, Kalpa
Antoine Bibeau, KooKoo
Marek Mazanec, Oceláři Třinec
Janne Juvonen, Ambrì-Piotta

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve:
Karlström har ju uttryckt intresse för 4 lag & BIF är inget av dem.

Ang nyförvärv så behövs 3 bra forwards, 4 backar samt en bra målis.
Clara är i min värld inget alternativ då han visade att han inte håller för SHL.
Han håller för HA & FM Liiga.

Sv: Silly Season 2025-26
xxx BIF xxx: "Signade han bara säsongen ut eller hur blev det med det där?
Han har ju redan 100min i Brynäs ju!"

Att han blir erbjuden ett (som Brynäs måste) betyder ju inte att han accepterar det. Fick för mig att han hade skrivit på men det är inget jag hittar något om faktiskt så det missade jag måste jag erkänna. Brynäs verkar inte ha gått ut med det i deras kanaler i så fall (någon får gärna länka om ni hittar).

Leksand gick ut med avtalslängd och allt när de var överens om rookie-kontrakt med en av deras spelare (ingen koppling till Brynäs, bara exempel på att kontraktet kan vara skrivet över flera år):
www.leksandsif.se/article/gxaasof-30ead/view

Edit: Däremot skrev han detta i sina sociala medier (enligt GD) i slutspelet när han drog på J18-vm.
"Svrcek själv skriver på sociala medier att han tackar Brynäs för årets säsong men ”att vi ses nästa säsong”"
Vilket jag i.a.f. skulle tolka som att det är Brynäs som gäller även nästa säsong.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: ”Sen valde jag medvetet att inte ta med en sån som Svrcek heller även om han säkert kommer få en del speltid. Han står inte med i kontraktslistan på EP och det är väl förmodligen för att han har juniorkontrakt.”


Ur gd
”Och även om han får ett rookiekontrakt med Brynäs är han inte helt säker på hur det blir nästa säsong.
– Man vill förstås ha så mycket speltid som möjligt. Det kommer bli ett svårt beslut för mig vad som blir bäst för mig nästa säsong och i framtiden. Men självklart vill jag stanna i Brynäs.”

Hur fan gick det där?
Signade han bara säsongen ut eller hur blev det med det där?
Han har ju redan 100min i Brynäs ju!
Eller är det per säsong räknat så han står på 0 nu,
men så vill inte jag minnas att det är.

Sv: Silly Season 2025-26
Jaha. Så nu börjas de snabbt. Tappen. Charlie Brown till Tampa. Kan och kommer han att kunna ersättas, tro? Ett måste!

Sv: Silly Season 2025-26
Berge: "Men är det inte mer bang for the bucks än så som kommer in så räknar jag kallt med att Brynäs också kollar på en till center/forward."

Samma här. Det lär vara Schroeder och Indrasis som främst ska ersättas av spets på FW-sidan. Alltså en topp-vinge och en toppcenter. Skulle kunna bli Fjällby (vinge) och Heponiemi (center) som exempel.

Själv ser jag ju helst att vi tar in 2 centrar (plus Scott eller Vesel) och kör Ölund på kant istället. Räknar alltså inte med att både Scott och Vesel förlänger/får förlängt här (de båda spelade center i slutspelet). Tycker Ölund gjorde det bra som defensiv center i grundserien men tyckte han var ännu bättre på kant i slutspelet.

Sen är det ju fortfarande en del frågor som finns om en sån som Lejon också. Han är väl den enda på kontrakt som det är oklart om han tar en plats eller inte.

Just nu ser det ut så här med kontrakt för nästa säsong enligt EP (inga bekräftade värvningar än):

MV:
Källgren

Back:
Axel A
Bertilsson (skadad)
Djoos
Kinnvall
Söderström

Vinge:
Kopacka
Oskar Lindblom
Rödin
Silfverberg
Trivigno
Lejon

Center (att de spelat center under säsongen):
Larsson
Ölund

Om vi då går efter Expressens artikel om att Brynäs vill bredda laget och ha "nio backar och 15 forwards" så är det en hel del spelare som behöver komma in (inklusive möjliga förlängningar). Och nej, alla kommer inte vara spelare för förstakedjan för det så klart.
Just nu har vi 8 FWs och 4 backar (som inte är skadade) på kontrakt om jag räknar rätt. Och då vet vi heller inte om Söderström lämnar än. Om vi dessutom flyttar ut Ölund på kant i en fjärdekedja så har vi alltså en enda center på kontrakt just nu.

Sen valde jag medvetet att inte ta med en sån som Svrcek heller även om han säkert kommer få en del speltid. Han står inte med i kontraktslistan på EP och det är väl förmodligen för att han har juniorkontrakt.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Kan aldrig tänka mig att ett NHL lag skulle vara intresserade av framförallt Kopacka. Visst, han har gjort det bra men har väldigt många brister och svagheter som talar emot ett NHL kontrakt. Trivigno är en positiv överraskning men även han ligger enligt min uppfattning under så pass hög nivå som krävs för att konkurrera i världens bästa ligan.

Sv: Silly Season 2025-26
Lemp: "Kopacka har kontrakt nästa säsong och man vill förlänga kontraktet."

Helt riktigt om man ska gå efter det som står i Expressen. Gäller även Bobby:
"Trots att både Jack Kopacka och Bobby Trivigno har avtal till 2026 finns det redan samtal om att förlänga kontrakten"

Men det i sin tur betyder ju inte att Kopacka (eller Bobby) inte kan lämna för ett NHL-lag. Men finns väl typ ingenting som indikerar det vad jag vet.

Sv: Silly Season 2025-26
Berge: Biel vill bli av med honom, flertalet SHL-lag kollar på honom.

Kopacka har kontrakt nästa säsong och man vill förlänga kontraktet.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve:

Hepponiemi ser ju ut att ha kontrakt i Schweiz, kollar Brynäs på en lösning där de inte behöver betala hela kontraktet igen?

Jag vet inte jag… han är säkert bra. Men är det inte mer bang for the bucks än så som kommer in så räknar jag kallt med att Brynäs också kollar på en till center/forward. Jag får dock inte ihop laget då om det innebär att Vesel och Scott stannar. Men det vet vi ju inte heller säkert. Vi vet ju inte heller hur allvarlig skadan på Ölund är. Kanske har Alcen fått indikationer på att Kopacka lämnar?

Sv: Silly Season 2025-26
Zzz: Reagerade också på vikten när jag länkade det tidigare. 70kg låter extremt lite. Lättaste spelaren i NHL väger liksom 5kg mer. Lättaste spelaren i AHL väger dock 2kg mindre så han är inte lättast där (2 spelare väger nämligen 68kg).

Blev lite nyfiken och Matthew Phillips verkar vara en av de lättaste NHL-spelarna någonsin på sina 73kg. Rätt fina siffror på honom också ser jag nu... (Ingen som helst koppling till Brynäs eller några rykten här).
www.eliteprospects.com/player/161060/matthew-phillips

Edit: Lättaste spelarna i SHL förra säsongen var Anton Johanesson och Emon Kulmala på 70kg var. Sen ett gäng på 73kg. (Ingen hänsyn till om de spelade eller inte här).

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Det märks att Alcen har höga ambitioner med tanke på vilka spelare som ryktas in..

Även den här centern ryktas det om. Sjukt att han gjort så mycket poäng i AHL om han bara väger 70kg?! Måste vara grym på skridskorna.

Sv: Silly Season 2025-26
Silfver:
Ja vi kan ju lätt säga att Champions hockey league inte riktigt fått samma status som fotbollens motsvarighet. 😂

Sv: Silly Season 2025-26
En back som nämns i sammanhanget (MP & Hanson) är Maxime Lajoie. Kan bli för dyr men Alcén har koll på honom och gillar honom enligt podden.

www.eliteprospects.com/player/161131/maxime-lajoie

Robert Hägg nämns också vilket inte är så oväntat. De tror att Brynäs kan ligga bra till sett till var han bor osv. De tror inte heller att det blir ett Lennström-kontrakt pengamässigt då han prioriterar annat.

Och detta är väl relaterat till Brynäs eftersom hans namn nämnts här också:
Karlström har träffat LHC.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Samtidigt så handlar det inte om några generella lönenivåer utan det är upp till varje förening att bestämma om en spelare är värd pengarna och kan lägga sig på vilken nivå man vill. Brynäs har haft 2 fantastiska år och arenan har varit fullsatt vilket har medfört att intäkterna ökat avsevärt och ekonomi förbättrats. Brynäs har antagligen råd med att rekrytera bättre och rutinerade spelare dvs ersätta dom som försvinner även om detta är svårt. Det handlar naturligtvis om både personkemi och spelarens kompetens.

Sv: Silly Season 2025-26
Lyssnar på MP & Hanson-podden. Alcén hade vid slutsignalen i sista matchen inga indikationer på att Söderström kommer att försvinna. Nybliven farsa kan göra att han vill stanna också (bara spekulationer). Poddarna tror dock att Söderström kan lämna ändå förutsatt att han får envägskontrakt.

Utöver det är detta ett alternativ till Brynäs toppcenter.
www.eliteprospects.com/player/284816/aleksi-heponiemi

Allt detta enligt podden som jag nämnde. Ingen egen värdering i det från min sida.

Sv: Silly Season 2025-26
DIFFEN: Det som är sagt är att spelarbudgeten kommer öka med 5 mio men det är i stort kopplat till att truppen behöver bli större pga den där europeiska låtsasturneringen. Alltså inte löneökningar och dyra kontrakt (AJF). Trots fulla hus under säsongen så fanns det en del rabatter inbakade där och IKEA-Svedman har i sann Kamprad anda varit noga med att en buffert behövs och att kostnadskontroll är viktigt.

Sv: Silly Season 2025-26
aplusb: Jo men så är det ju, det går ju inte att förneka.. nu ska man kanske inte jämföra fotboll och hockey för mycket.. men i fotbollen är det ju exakt samma grej.. proffsklubbarna betalar mest, spelarna vill bli proffs etc.. jag bara leker med tanken om det fungerat som i fotbollen.. tamba bay vill D'Astous men han har kontrakt med oss ju.. vi släpper honom till er för 15 miljoner.. (småsumma i fotbollen).. Nhl hade ju blivit jätteupprörda men svensk hockey o dess klubbar hade mått jättebra...

Sv: Silly Season 2025-26
aplusb: "men det enda det skulle leda till är att varenda spelare som har någon form av ambitioner enbart skulle skriva ettårskontrakt..."

Eller att de inte skriver kontrakt alls och väljer t.ex. Finland, Tyskland eller annan liga istället där de alltså inte skulle ha såna krav/regler. Ett stopp från SHLs sida skulle nog skada mer än vad det gör nytta eftersom det finns så många andra alternativ för spelare i dag.

Sen förstår jag att man vill ha mer pengar, 100% förstår jag det. Men vi har trots allt ett avtal som ger klubbarna pengar (lite regler kring det, men avtal finns). Sen skadar det ju inte om den klubb man hejar på har bra relation med NHL-spelare och klubbar heller. D'Astous är ju så klart ingen scout för Brynäs men det är nog knappast så att han kommer komma till NHL och prata skit om sin tid här vilket kan göra andra spelare intressanta för Brynäs.

Så väljer i.a.f. jag att se det!

Sv: Silly Season 2025-26
Brynäsgubbe:
Nu handlade väl detta om en spelare som ryktades till BiF så det är väl snarare BIF-silly?

Sv: Silly Season 2025-26
parks: Vi är på sin höjd en farmarliga sett för NHL, och ska man göra förändringar behöver det ske långsamt. Det går redan idag åt rätt håll med ersättningar och på lång sikt kommer vi säkert att kunna få bättre villkor än idag - Men när man är överlägset bäst, betalar överlägset mest pengar och spelarna själva alltid vill dit är det svårt för ligan att ställa ultimatum.
Det man rent teoretiskt skulle kunna göra är ju att sätta stopp för out-klausuler för NHL från centralt håll i SHL, men det enda det skulle leda till är att varenda spelare som har någon form av ambitioner enbart skulle skriva ettårskontrakt...
Nej, vi får nog leva med att det är lite "mössan i hand" och vara tacksamma att vi har ett hyfsat bra samarbete med NHL-klubbarna ändå som ibland ger någon krona tillbaka till föreningarna i Sverige.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve:
Jo jag menade spelarbudget. Fast i den budgeten brukar även tränare vara med, men inte sportchef, marknadsavdelning, ekonomi etc.

Jag gissar att BIF har möjlighet att öka sin budget med 6-10 miljoner nu när ni slipper fallskärmen och hade ett långt slutspel.

Du har helt rätt i att man kan öka kostnaden på vissa spelare om andra spelar under sitt marknadsvärde, men det innebär väl inte att man vill betala mer än vad spelaren är värd?

Nåja, nu släpper jag detta. Det lär knappast sänka er med en något för hög lön till en spelare. Han är rätt bra och kan säkert göra sitt jobb i en andrakedja. Jag skulle nog tycka att det varit rimligare med 180-200k i månaden men som sagt ni lär inte lida av det.

Sv: Silly Season 2025-26
parks: NHL har monopol. I fotbollen finns det flera toppligor. Därav avtalen i hockeyn.

Sv: Silly Season 2025-26
Kan vi ha en "Övriga lag"-tråd? Ger blanka fan i DIFs silly.

Sv: Silly Season 2025-26
Att D'Astous skulle försvinna var ju ganska väntat ändå.. jag hoppades att det kanske fanns en liten chans men icke då..Tycker det är märkligt att hockeysverige går med på att Nhl har sån makt.. I min värld borde det fungera som i fotbollen.. har du kontrakt och en klubb från nhl vill ha dig.. då får du betala.. svensk hockey hade blivit mycket rikare på det..

Sv: Silly Season 2025-26
DIFFEN: ” Vad anser du, är han en spetsspelare?”

Det skulle vara intressant att höra någon som har sett honom de senaste åren besvara den frågan. Hans poängsnitt de senaste åren är förtroendeingivande för någon som i grund och botten inte är en poängspelare.

« · 2879619 · »