1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742285 inlägg · 7967 ämnen

A proposito de nada


Sv: A proposito de nada
Peja: Ja det är ju en sån skada man inte kan förutse. Antar att de ser någonting i alla våra yngre spelare. De har ju mer insyn än oss. Men en förstärkning i bredd skulle ju trygga upp laget en del. Så kan ju inte säga emot att det behövs. Vill snarare poängtera att det kan vara problematiskt att jämföra lag och lag rakt av.
Jag menar, Hillström, Sundqvist, Svrcek, Lejon, Dahlqvist. Det är ju ett par spelare. Men fysiskt är de ju rätt tunna.

Men funderar också på om fysiskt spel verkligen kommer att få oss ur vårt spel. Jag kan ändå se att vi hinner spela oss ur dom situationerna, defensivt dvs.
Snackar vi Kopacka och Indrasis typ så kan dom få det tufft i ett fysiskt slutspel tror jag. Men charmen med Brynäs är att du inte riktigt kan gå på att plocka bort en eller två spelare, vi är ett offensivt hot över 3 kedjor. Eller 4 kedjor dom senaste matcherna.
T.ex Örebro är ju lättare att plocka bort på så sätt.


Jag har väldigt svårt att tro att någon ens tror att Brynäs är immuna mot skador. Iallafall inte jag. Det är nog snarare din tolkning. Det är inte svartvitt.

Sv: A proposito de nada
JawKee: Om man leker med tanken att Brynäs har en spåkula och därmed kan vara säkra på att undvika hjärnskakningar etc, så finns det ändå andra orsaker till att spelare kan missa matcher. Den här säsongen blev D’Astous avstängd för en vanlig tackling, förra säsongen blev Ölund helt plötsligt avstängd för en kollision med en domare som han knappt märke i realtid. En sådan avstängning skulle förmodligen innebära att Brynäs torskar matchserien i SHL. Hockey är dock en dynamisk sport och mycket kan hända på isen, många skador är inte förslitningsskador som du skriver om.

Brynäs har dessutom ett antal spelare som har haft flertalet hjärnskakningar och standard-vilan på 7 dagar kanske inte nödvändigtvis kommer räcka om de råkar ut för ännu fler.

Jag hoppas inte att den här bisarra synen om att Brynäs är immuna mot skador eller har någon slags spåkula finns inom föreningen. Grejen med skador och en tunn trupp är också att man väldigt snabbt ökar belastningen på ”de som blir kvar” och ofta får en ketchupeffekt med ”flera skador på köpet”.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag tror också det är viktigt att väga in att, iallafall jag tror, att skador sällan "mystiskt" uppstår. Självklart kan det komma skador olyckligt men jag tror att oftast när skador kommer så är det några känningar som teamet har rätt bra koll på att de kan hända. Teamet har nog bra koll på sina spelare och vilka svagheter som finns och vad som kan uppstå. Brynäs har säkerligen såna men, när man jämför olika lag så tror jag att man måste väga in det. Dessutom får man slå in i ekvationen att FBK även spelar ett långt CHL-spel också.

Sen ser man till FBK som ett lag så tycker jag att vi har mer av ett "lag" och dom har mer av en sjuk spets, och sen bakåt är det sämre. Speciellt på målvaktssidan. Igår klev Lagace av än en gång och Clara fick avsluta i straffläggningen och övertid

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: "bortsett från val av motstånd och hemmamatchfördel"

Tänk på att man i SHL inte längre får välja motståndare. HA har regeln kvar dock.
"Grundregeln i varje slutspelsomgång är att det högst placerade laget möter det lägst placerade laget i SHL, det näst högst möter det näst lägsta placerade laget i SHL och så vidare."

Så om denna tabell står sig skulle vi få möta Rögle, Malmö eller Skellefteå (Örebro kan vi ju aldrig möta då de är högst rankat av play-in-lagen och 2 går vidare).

Låter läskigt att gå bäst av 7 mot både Rögle och SAIK direkt 'även om SAIKS siffror är helt horribla denna säsong... Tar mycket hellre Örebro (vi kan inte möta dem i detta tabelläge men det kan ju ändras).

Sv: A proposito de nada
Erat: Så jäkla häftigt att vi alla får tycka precis vad vi vill :)

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: ”..och det går väl ändå helt ok för laget just nu?”

Jo visst är det så. Och på ett sätt kan jag förstå de som köper läget.

Men de andra lagen är som vi formbara.
De kan få skador och de kan få avstängningar.
Så visst vi leder serien, men ingen kan väl sätta likhetstecken med det och SM-guld?
Varför? Jo för tabellen speglar vad som varit med egna och andras spelare avstängde, sjuk mm och inte vad som kommer.
Så tar vi Växjö som värvat Larsson och Rosén och kanske Sylvegård också. Det kan göra att de är i toppform när slutspelet startar och vi vet ärligt inte var vi ligger mot det laget.

Så till min poäng. Jo det ser bra ut nu, vi ligger i topp för att vi har något jävligt bra, men kanske haft lite tur där andra haft otur pga förutsättningarna på matchdagen.
Varför ska vi då sitta lugnt i båten och hoppas att det kommer att se ut som det gjort när vi vet att lagen har förändrats och troligen kommer att göra så mer?
Jag förstår inte det - mer än ur ett ekonomiskt perspektiv, och där borde vi ju ligga bra till just nu.
Släpp hur det har sett ut, när slutspelet börjar saknar det helt betydelse (bortsett från val av motstånd och hemmamatchfördel) bygg upp vad som kan göras bättre. Lite som FBK. Varför värva Eklind då de har spetsen på forwardsidan liksom bredden och antalet? Jo för de vill gå för guld - och de skiter i vad som gått bra, det är sen laget ska prestera som bäst och kunna bryta ner de lag som blivit ännu bättre genom sistaminutenvärvningar.
Sådan här guldvittring tvivlar jag att vi får nästa säsong om Viktor, Charlie Theo osv får chansen att åka över och Djoos är kanske ff skadad. Aldrig att vi kan bygga lika backlinje då till samma peng. Persson kommer att kosta mer, ja, men om vi får eller tvingas att gå på annat alternativ så har vi Källgren som inte har de bästa siffrorna och en ny andraspade som är klart sämre. Larsson silver rödin som är spelare som bär laget nu kan få en pensionsdippen redan nästa säsong.
Varför inte ta chansen när vi har den? Där fattar jag mig inte på Brynäs just nu.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Tycker spontant att man ska signa Ludde på två år så kontraktslängden jämkas med Källgren och sedan vara tydlig med båda målvakterna att de slåss på lika villkor, bäst målvakt står, take it or leave it.
Sen hur Källgren tacklar en sådan situation efter att ha varit utlovad 1a låter jag vara osagt.
Litar helt enkelt på att Alcén löser detta, men nog är vi nog alla ganska eniga om att vi vill behålla Ludde.

Sv: A proposito de nada
RommeTigern: Ja var det jag menade.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Kanske kan det vara att föredra för alla parter med en konkurrenssituation? Att man går in med 50/50 och sen får dom slåss om matcher man att båda garanterat får stå matcher? Rent spontant så tänker jag att det är rätt friskt att ha det så, och i båda deras läge så har ju ingen av dom CV:t egentligen för att vara en självklar etta? Nu vet jag inte hur man tänker som målis dock. Men för mig är det väl mer en red flag att man ska kräva en förstaspade typ. Bara nyttigt om det är baserat på prestation?

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Brynäs är ju redan en bra språngbräda till NHL. Det tycker jag vi ska utveckla och framhålla. Det kommer att locka fler spelare som är på gränsen till NHL om dom ser att det är en bra väg att gå via Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Tror inte heller den ekonomiska biten är ett gigantiskt problem. Det jag ser som ett större problem om man vill behålla båda (Källgren har vi ju redan på kontrakt kommande säsonger) är väl hur man fördelar speltiden. Skulle Ludde gå med på att vara backup igen t.ex?

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Tycker helt klart vi ska signa upp Ludde på ett lite dyrare kontrakt. Tycker inte vi ska släppa Källgren. Tror han kommer växa in i det mer över tid. Han har ju inte varit dålig. Vunnit många matcher. Även om vissa matcher varit rätt så dåliga. Så har brynäs defensiva spel också varit det.
Sen brukar ju målvakter peaka lite senare i karriären och han är bara 28. Skulle kunna se honom peaka runt 30. Han får gärna vara kvar. Har man två bra målvakter som kan växeldra så inte mig emot.
Målvakt är väl det vi saknat i alla år förutom typ Ersson och Sandström, kanske Rautio med.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Det som är skillnad nu jämfört med tidigare år är att vi kommer ha råd att ha två dyrare målvakter, även fast det såklart inte är optimalt.
Men med tanke på det vi visat upp så kommer vi inte längre behöva betala överpris till spelare för att vilja bära Brynäsemblemet. Istället kan vi betala mer marknadsmässiga löner eller kanske till och med underpris (likt FBK gör) då spelare ändå kommer vilja representera oss, vilket gör att vi har råd att lägga lite extra på målvaktssidan.

Sv: A proposito de nada
RommeTigern: Markström skadad. Ullström skadad.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Markan är väl skadad?

Sv: A proposito de nada
Slaven82: Kul för honom men tråkigt bara att det är på Markans bekostnad.

Sv: A proposito de nada
OveJärnkrok: Har inte heller så bra koll på Haapala men man blir ju lite fundersam när han ligger på -11 i ett lag där näst sämsta ligger på -7. Varit inne på 12 mål framåt och 23 bakåt. Om han är en poängspelare så märks det inte i statistiken i.a.f. (behöver inte vara hans fel bara, fel omgivning påverkar också så klart).

Sv: A proposito de nada
Ersson klar för four nations enligt aftonblaskan.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Han är helt klart vår bäste målvakt i alla fall. Sen kan man ju kalla någon förstemålvakt, men då har det ju inte betydelsen första som i bästa

Sv: A proposito de nada
Erat: Väl talat!
Indrasis har mer att ge i ett slutspel tror jag och det går väl ändå helt ok för laget just nu?

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Har verkligen ingen stenkoll, men är inte Haapala en poängspelare? Personligen tycker jag vi ska ha nåt till fjärdekedjan.

Sen har man ju nästan blivit livrädd för att värva finnar.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Tycker Persson är etta just nu! Dumt att spekulera för långt fram. Källgren kanske är etta i slutspelet men då måste han förtjäna det precis som Persson gjort nu. Något annat sänder konstiga signaler.

Sv: A proposito de nada
Supportern: Förlåt… Men mosterpsyke låter som något alldeles extra. Vanliga monsterpsyken kan slänga sig i väggen😅

Sv: A proposito de nada
Lite off topic: läser Expressen som spekulerar att Malmö kanske släpper Haapala…

Ni som har koll, vilket jag inte har i ärendet, är han något för oss? Dyr kanske?

Verkar ha skills men inte ”fått ut det i Malmö” enligt Expressen.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: kan bara hålla med. Ludde är den bättre målvakten för mig redan nu, och kommer bara bli bättre. Jag tappar hellre källgren och har kvar ludde nästa säsong än tvärtom. Källgren är ok, men känns inte som en matchvinnare. Det gör däremot ludde. Mosterpsyke!

Sv: A proposito de nada
Gavve: tycker indrasis-diskussionen har börjat bli väldigt tröttsam... Tycker han gjorde det ok igår och han har bättre matcher i sig.

Kommer han få förlängt? Troligtvis inte. Han är ändå rätt "gammal" och vi har tillräckligt med 30+ spelare.

Vi kommer garanterat inte byta ut honom den här säsongen oavsett vad folk säger. Så ser ingen vits med att det ska "spys galla"över honom varje match. Stötta istället. Det märks att han har en jobbig period. Klubban går sönder precis framför slottet, han har verkligen inte marginalerna med sig just nu.

Gällstedt skulle aldrig spela honom om det "sänker" Silfverberg och Larsson.

Sv: A proposito de nada
Nu tänker även jag överge Källgren-båten som har börjat ta in vatten. Källgren är ingen dålig målvakt, men heller ingen skitbra. Jag var skeptiskt till värvningen när den annonserades (mest längden på kontraktet och dåligt arbetsprov i SHL), men var såklart villig att ge honom tid att motbevisa mig. Nu är vi snart inne i februari (jag anser att Källgren fått tillräckligt med tid på sig nu) och statistiken (bild från Twitter) talar sitt tydliga språk. Ludde bör vara den som står två matcher på rad hädanefter och Källgren får en match emellan.

Ludde ska givetvis erbjudas ett nytt kontrakt och framför allt vakta målet i slutspelet. Han har gått från collegeligan till SHL och med den jäkla äran dessutom (inget lätt steg att ta direkt). Stabil, trygg, tar det han ska, men vinner även matcher åt oss genom att hålla oss kvar i matcher när försvaret spelar slarvigt (något jag inte sett Källgren göra många gånger i år, även om det såklart har hänt).

Kan inte vara kul nu för Alcén med Källgren på kontrakt i två säsonger till med saftig lön. Jag respekterar dock ambitionen Alcén visar innan säsongen genom att låsa upp en namnkunnig målvakt på ett längre kontrakt, även om det inte föll särskilt väl ut den här gången. Löser han inte nytt kontrakt med Ludde så ser jag det inte som en omöjlighet att Ludde tar över efter Lasse Johansson i Frölunda tids nog (Ludde är ju trots allt från Götet och sympatiserar säkert med Frölunda om jag får gissa fritt) och att tappa bra spelare till toppkonkurrenter är inget jag vill se oss göra.

Det bästa nu vore nog om DIF gick upp i SHL ändå (även om jag hatar dom) så att Källgren (med bas i Stockholm fortfarande, väl?) får ett naturligt alternativ som kanske gör att han är villig att bryta med Brynäs utan hard feelings.
Uppladdat:

500x0-gic1elawgaai0xn.jpg


Sv: A proposito de nada
Samsung: Jag tror att vi alla är överens (mer eller mindre) om att det skulle vara bra med en bättre spelare i förstakedjan än just Indrasis. Sen uttrycker vi alla det olika, vissa är mer verbala i kritiken och andra är mer återhållsamma och "väntar" mest ut säsongen för att vi sen ska göra oss av med honom. Inget av dem är mer rätt än något annat och alla har rätt till sin åsikt. Men känns onödigt att bli frustrerade på varandra som supportrar när man ändå egentligen tycker samma sak tycker jag.

Sen finns det säkert de som tycker att vi ska peta Indrasis NU redan. Det får man tycka. Sen finns det de (jag t.ex.) som tycker att man ska avvakta denna säsong och absolut inte förlänga med honom, det får man också tycka.

Men vad man än tycker och hur man uttrycker det tror jag vi alla är rungande överens om att vi inte vill ha kvar Indrasis (på den positionen, ni fattar vad jag menar). Precis som att vi är överens om att vi ska bredda laget, inte spetsa till det inför slutspelet. Där höll det ju också på att eskalera lite för att man uttrycker sig olika även om man tycker på samma sätt.

Edit: Menar så klart inte att DU blir frustrerad. Pratar i allmänhet! :)

Sv: A proposito de nada
Man pratar om att Brynäs är unika genom att man inte haft nån riktig svacka ännu…

Visst är man unika… Faktum är att spelarna ju växlar i rollen som lagets lok. Det har medfört att när vissa går in i tyngre perioder kliver andra fram och tar större roller. Den enskilt största och tyngsta framgångsfaktorn enligt mig. Brynäs ”breda spets”.

Säsongen inleddes med en sprudlande Jakob Silfverberg som med stor portion spelglädje dominerade isen under matcherna. I yran fick han med sig en annan hemvändare i Victor Söderström, som briljerade från offensiva blå, defensiv förlängd mållinje, i uppspelen, passningar i offensiv zon samt skott… Detta backfenomen drog med sig en kompanjon i uppställningen… Dástos…

Chucky tog över stafettpinnen som hela lagets mest dominerande spelare och visade skills över hela banan som vi bara kunnat drömma om på förhand…

En sån som Anton Rödin hade en helt okej start på säsongen. Men före, under och efter jul tog han över som hela lagets kung och drev spelet under flertalet omgångar…

Från någon vecka in i januari och framåt har laget fått en ny tillfällig(?) tronarvinge. Johan Larsson… Han är ett monster på isen och lite uppretad blir han bara bättre. När hans två kedjekamrater signalerar lite tröghet och verkar lite slitna, då har Johan klivit fram och upprätthållit A-kedjans kvalité och farlighet…

I skuggan av Larsson har också en sån som Simon Bertilsson bara blivit bättre och bättre. Hans resoluta spel och stenhårda tacklingar har utvecklats till en ännu högre nivå och med detta har han oxå fått iklä sig rollen som målskytt vid upprepade tillfällen. Han har också dragit med sig sin backkollega Johannes Kinnvall som efter att han blev farsa höjt sitt spel anmärkningsvärt. Från att vara utpräglat offensiv har han plötsligt börjat spela mera resolut och med pondus även i försvarsspelet.

Lagom till vår extrema bortaturné var det dags för andra att iklä sig huvudroller. Greg Scott och Tyler Vesel har de senaste omgångarna inte bara varit trygga defensiva stöttepelare utan även dragit lagets offensiv. Man har dessutom tagit hand om inskolningen av tre juniorer på ett fint sätt, som i lugn och ro och i bästa mentorskapsmiljö fått prova på spel på absolut nationell toppnivå. Snacka om viktiga investeringar för framtiden…

Några som inte haft en specifik period då man dragit laget men heller inte haft någon rejäl svacka (utom kanske på nån enstaka spelare) är vår tredjekedja. Känslan är att de varit ett hot under hela säsongen och att de ofta dyker upp som matchvinnare när andra enheter tillfälligt sviktat. Trivigno alltid bra. Kopacka high and low och Ölund med sin arbetskapacitet och defensiva ansvar.

Vi har en Oskar Lindblom som i ett annat lag en annan tid förmodligen upplevt en hel del stress över att spelet inte riktigt går i lås. Här har han i lugn och ro fått jobba sig in i tajmingen och är ju en riktig grovjobbar som positionerad framför mål ofta bidrar till fler mål framåt än han krediteras för i poängprotokollet.

Vi har vår enastående bredd på backsidan där vårt tredje backpar Axel o Theo från och till nämnts som hela seriens bästa sett till den underliggande statistiken.

Vi har Schroeder som gör jobbet och i den här miljön bidrar i spelet på ett bra sätt och vi har Indrasis som glädjespridare och poängmakare. Den sistnämnde har ju en tydlig svacka i nuläget men då laget går bra ändå så kan man ha dessa svackor utan att drabbas av ohälsosam stress och onda spiraler. Han hittar förhoppningsvis ut snart…

Vi har en förstemålvakt som började säsongen väldigt bra. Han har på senare tid varvat bra insatser med lite mera tveksamma. Men då laget fortsätter att vinna och vår andremålvakt levererar så gott som varje match behöver inte heller Källgren uppleva negativ stress.

Uppå detta har vi en Christian Djoos som sparkapital och en ledarkvartett med rävar bakom öronen och dessutom Gävles mest framgångsrika ishockeyspelare genom tiderna eventuellt på ingång…(?)

Väck mig…

Sv: A proposito de nada
Perfekt. Jag pratar inte om att peta Indrasis omgående.
Bara konstaterar att i mitt tycke är han ett sänke för J och J.
Brynäs styrka i år är Bredden.

Sv: A proposito de nada
"Skitsnackstråden" upplåst och matchtråd stängd.

Sv: A proposito de nada
Tom Topp: BNPL-Timrå?

Sv: A proposito de nada
Erat: Beror väl lite på vem vi får skada på. Mest sårbara plats som jag ser det är väl centerplatsen. Och där går ju inte Lejon in. Vi har ju redan spelat Hillström i andrakedjan (Schroeder i tredje nu senast) för att Ölund var sjuk och Schroeder fungerade ju helt okej där precis som att han fungerar helt okej i andrakejdan. Men Hillström tror jag inte är mogen för att gå en bäst av 7 mot FBK t.ex.

Vet inte om vi i så fall skulle gå in med Vesel som Center högre upp (står som center på EP) eller om vi flyttar upp Scott? Trist att splitta den "kedjan" bara då de är otroligt bra tillsammans senaste matcherna.

Sv: A proposito de nada
Horace76c: Att han flyttar till Stockholm är garanterat, mina spekulationer är varför han flyttar dit😉

Sv: A proposito de nada
Supportern: kommer vi få skador, så plockar vi tillbaka lejon.

Sv: A proposito de nada
Ja, vidhåller. En forward till. Känns tunt att redan nu ha en junior som ordinarie. Det funkar iofs, men när en spelare högre upp försvinner så försvinner kedjan. Oavsett om det är Scott eller en junior så blir det för tunt.

Sv: A proposito de nada
Peja: Just ja, Emil Larsson glömde jag. Sen har så klart alla lag olika bredd (det la jag ingen värdering i). Jag var mer nyfiken på vilka andra lag som värvat inför deadline. Inte vilka lag som behöver värva.

Så länge lagen inte värvat så har de ju inte förstärkt vare sig de söker eller inte. När FBK faktiskt har värvat (målvakt eller back) kan man ju prata om att de förstärkt.

Edit: FBK har tydligen värvat från Rögle också. Missat det! Oliver Eklind
www.farjestadbk.se/article/nyfasqq-23h01/view

Sv: A proposito de nada
Gavve: Färjestad har 16 A-lagsforwards på kontrakt varav en är junior. De söker målvakt och back, sägs det.

Växjö har alltså tagit in Rosén, Emil Larsson och Sylvegård.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Andra lag förstärker ju för att täcka upp för skador också. Växjö saknar ju t.ex. Martin Lundberg och Timrå saknar 3 backar.

Så att andra lag värvar för att "stärka upp" är ju lite missvisande när det är ersättare. Sen säger jag inte att alla lag gör så, det finns säkert lag som väljer att förstärka också.

Sen hade det ju varit intressant att titta på vilka andra lag som värvat inför deadline också. Brynäs och FBK sitter rätt lugnt vad jag sett (Brynäs har i.a.f. inte värvat vet jag).
Luleå på tredjeplats tror jag inte heller värvat (inte enligt EP i.a.f.).
Timrå på fjärdeplats har ju värvat. Förmodligen för att ersätta deras skadade backar. Även en junis från DIF har anslutit (fick ju mer eller mindre kicken från DIF)
Frölunda på plats 5 har väl fått in Jacob Peterson.
Örebro sitter lugnt än så länge (Atro Leppänen-ryktet gäller nästa säsong).
Växjö på plats 7 ryktas om att få in Sylvegård (de fick in Rosén också).
Malmö på plats 8 sitter lugnt.
Rögle på plats 9 lär få in någon ersättare för Jacob Peterson. Men inga rykten på EP.
SAIK på plats 10... helt tyst. Värvade Luke Witkowski i november. De vill nog mest få tillbaka skadade spelare.
Leksand på plats 11. Har väl slut på pengar?
LHC på plats 12. Bytt målvakt.
HV på plats 13 har lånat in ett antal HA-spelare vid skador och sen lånat ut Nyberg till Ilves.
Modo på plats 14 har väl fått in Victor Berglund.

Det är ju inte direkt så att det rört på sig jättemycket i andra lag i ligan heller om man ställer upp det så här. Speciellt inte topp 6 (utom Timrå)

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Man skall inte heller förringa vikten av att gå in i slutspel med en bra bredd. Det skulle kännas lite snopet att i semifinalen börja laborera med olika juniorspelare för att täcka upp för manfall. Tycker du inte själv att det blir ganska märkbart när t.ex. Hillström hoppar in i andrafemman istället för Schroeder?
Själv upplevde jag det som att vi i princip vaskade en hel femma.

Sv: A proposito de nada
Minns förra säsongen i HA när konkurrenterna satsade inför slutspelet och vi satt rätt lugnt i båten, till stor del motiverat av att gruppsammanhållningen. Många, inklusive mig ska jag erkänna, var lite bekymrade och tyckte vi skulle agera då men vi gjorde uppenbarligen rätt. Jag ser gärna att vi breddar om rätt spelare dyker upp, typ som förra året med Robertsson som ändå hade varit på vår radar ett tag, men vi ska absolut inte ta in vad som helst bara pga stress av att andra lag agerar. All förändring behöver inte bra förändring. Ta till exempel Djurgården förra året när de satsade och samlade in pengar inför slutspelet. Slutade ändå med att spelarna de tog in satt på läktaren hela slutspelet.

Sv: A proposito de nada
munkas: Det var väl gruppdynamiken med glädje o avslappnad stämning med Ekman Bomudienne som gjorde att vi vann kvalet för några år sedan och likaså en icke fungetande gruppdynamik och sammansättniing som gjorde att vi ramlade ur. .
Tycker man inte riktigt kan idrott och idrottspsykolgi när man förringar den..men vill man vinna små poänger hit o dit så gör det...du!

Sv: A proposito de nada
atilla: Vet inte om detta ändrats sedan artikeln skrevs 2016 (uppdaterad 2019). Men den förklarar det bra. Och det stämmer att det inte är hela summan som täcks. Men vi "vanliga" arbetare får ju inte heller 100% av lönen när vi är sjukskrivna.

www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/l1e1b3/sa-mycket-betalar-din-shl-klubb-for-skadade-stjarnorna

Sv: A proposito de nada
munkas:
ha ha ha,
fan va jag gillar dina efterslängar ibland..

..jo men håller med om din poäng, tycker det vore jobbigt om de andra topplagen får in 1-3 ”sista minutrare” som gör skillnad och vi sitter nöjda och riskerar att falla på vår rädsla för att inte rucka på en teamkänsla.
Den hade nog varit betydligt bräckligare om vi legat i botten.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Försäkringen täcker väl ändå aldrig hela summan? Vet att det var någon artikel med typ Sundlöv för flera år sedan som redogjorde för vad för ersättning som blev och vill minnas att det inte var hela beloppet, och först efter 90 dagar gav max ersättning. Kan komma ihåg fel och hittar inte texten tyvärr.

Sv: A proposito de nada
Match dag !! 😀

Sv: A proposito de nada
munkas: För mycket finskt för min smak. Känner mig klar med Finland efter Manner

Sv: A proposito de nada
atilla: Kan vara så att försäkringen för de skadade spelarna kickat in och att de därmed har de pengarna "fria" nu. Till en början får ju klubben ta hela kostnaden även vid skador/sjukdomar.

Men det är så klart inget jag vet något om. Kan lika gärna vara extern finansiär. Timrå ser det nog lite som "sin chans" att vinna något denna säsong. Och det kan ju få företag att vilja satsa lite extra tänker jag.

Sv: A proposito de nada
atilla: Klarna! 12 månaders avbetalning! 😉

Sv: A proposito de nada
atilla: Ja, först Näkyvä och nu Koivisto. Två skapliga pjäser som nog kostar en del. Timrå satsar stenhårt på guldet. Hoppas de inte sabbar sin gruppdynamik bara…

« · 2813891 · »