1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 738007 inlägg · 7967 ämnen
« · 2884457 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2025-26
Erat: Dom har onekligen satt sig i en aningen underlig situation med silhuetterna. Hägg blir det säkert, frågan är om det blir ett till namn eller om man bara erkänner att det gick för fort. Hade varit kul att bli överraskad, nästintill allt har läckt ut än så länge.

Sv: Silly Season 2025-26
Jugge: är väl därför Rohdin går till Nybro och inte ett SHL-lag också. Bra värvning på den nivån. (Kom nyss ut).

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Helt rätt analys av Tikka. Man undrar ju hur f-n Nubben gör sin scouting. Tanken med Tikka var ju att han skulle gå in högt i laget i HV, men han är ju inte ens nära att ha egenskaperna för det. Han har som mest gjort 30p i Liiga, det är i nivå med Joachim Rohdin. Då kan man vara rätt säker på att det inte är en spelare som kommer producera i SHL.

Sv: Silly Season 2025-26
Undrar om det blir två nya nyförvärv som presenteras på onsdag ändå?

Fjällby fick vi i fredags redan och dom tog bort silhuetterna på bilderna.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Tikka hade inte passat in alls i Brynäs spel. Alldeles för dålig i spelet med puck. Statsen är inte det viktiga, det är att passa in i Brynäs spel som är viktigt.

Att en del hyllar Tikka för hans insatser i kvalen känns också lite dumt, då ställs man ju bara mot ett annat bottenlag.

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Frågan är ju om Tikka själv inser att han knappast ökat värdet för sig själv under åren här i Sverige, eller ens behållit sitt värde. Tvivlar på att särskilt många andra klubbar (i Europa eller världen) vill betala 295k i månaden för honom.

Det är ju inte så att han har sprutat in poäng i finska ligan tidigare heller. 0.41 poäng per match på 402 matcher. Detta kan jämföras med exempelvis Henrik Haapala (nu mer i Malmö) som låg på 0.7 poäng per match i Liiga. Eller varför inte jämföra med Jens Lööke som snittat 0.86p/m under sina säsonger i Liiga. En Lööke som verkar lite sugen på att komma tillbaka till Brynäs igen (inte denna säsong).

Sen vet jag att poängsnittet inte är allt. Men för en toppcenter så vill man nog att den ska producera lite mer än 0.4p/m i en sämre liga än SHL (över tid så klart). Larsson ligger som jämförelse på 0.58p/m och Ölund på 0.35p/m i SHL. Tikka har 0.19 i SHL vilket är sämre än Vesel (0.29) till och med. Och då har Vesel knappast speltid eller lön som en toppcenter.

Sv: Silly Season 2025-26
bradberry: Men kul att Elias Linholm tog plats i turneringens All Star-team.

Sv: Silly Season 2025-26
Nick Olesen uttagen i VM:s All star team... Låter som ett skämt...

Sv: Silly Season 2025-26
Hade Tikka kostat 100 tusen så hade jag gärna sett Alcen hugga han.

Men nu när HV71 trissat upp hans lön till 3x det så är det nog ingen i Sverige som vill ha han

Sv: Silly Season 2025-26
Avsluta högt: Njaaa, vadå? Skulle han vara aktuellt för Brynäs IF?

Sv: Silly Season 2025-26
mattias - 74: Fanns ju en schweiziska som orienterade som hette Simone Luder.
Inte ett namn man vill han när man tävlar och bor i Sverige.
Finns även en målvakt som stod både i Blåvitt och Örgryte tror jag, han heter Dick Last.
Han är från Munkedal ursprungligen .
Fick heller inte proffskarriär...
Man presenterar ju alltid med efternamnet först..

Sv: Silly Season 2025-26
Jugge: Inte konstigt att Tikka gick dåligt. Han kom ju till ettlågpresterande lag. Inte säkert att Silfverberg hade gjort massvis med poäng där heller. Tikka med Rödin o Fjällby kanske skulle funka bra. Sen är det ju lön och person mm förstås. Så njaaa.

Sv: Silly Season 2025-26
Rodrigo:

Glöm inte den Fd tjeckiske skidåkaren Václav Korunka, ;)

Var och såg ett lopp i Falun under världscupen någon gång på 90 talet när han åkte och många stod och skrek i spåret korunka korunka korunka ;)

Sv: Silly Season 2025-26
lapad: Han har nog fått höra det mesta eftersom han gjorde fyra säsonger i Luleå innan han drog till Nordamerika. En annan klassiker är Lasse Kukkonen som spelade i Rögle säsongen 12-13.

Sv: Silly Season 2025-26
Nr 14 i Schweiz kan nog inte lira i SHL med tanken på sitt namn... Karln heter Kukan 😄

Sv: Silly Season 2025-26
Skalman13: Nubben hann med att signa ett gäng hemska kontrakt under tiden som sportchef i HV. Tikka, Nyberg, Tedenby mfl…

Visst att dom oftast har fullsatt i sin lada, men den är ju liten. Var kommer alla pengarna ifrån? Är det Husqvarna som lastar in dom sjuka summorna? Snacka dålig ”bang for the buck”…

Sv: Silly Season 2025-26
HV71 nära att bryta med Tommi Tikka.😂

Sv: Silly Season 2025-26
Jonjo:

Håller med, blir en spännande fortsättning men nu spelar Strax Edmonton mot Dallas så det får såklart bli prio då man är Oilersfan sedan 80 talet

Synd inte matchen går på tv 10 som vissa matcher gör så många andra kan se matchen men jag har viasat året ut sedan är det slut med det pga att det är för dyrt.

Sv: Silly Season 2025-26
mattias - 74: Ja USA har ett ungt skridskostarkt och spelskickligt lag men spelar även med en hög fysisk närvaro. Schweizarna gör det dock mycket bättre än Sverige och möter upp dom hårdare i mittzon och har en stark attackvilja.

Sv: Silly Season 2025-26
Jonjo:

Kul och se det unga Amerikanska laget spela så respektingivande. Man förstår varför dom vann igår när man ser deras fysiska spel och deras forchecking

Sv: Silly Season 2025-26
Stjärnor eller inte, enorm skillnad på hur påslagna det Schweiziska laget är idag jämfört med tre kronor igår och vilket pucktempo i PP!

Sv: Silly Season 2025-26
Nu fokuserar vi på viktigare saker... Dvs livechatten på onsdag 🤩

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Håller med fullständig - Laget kändes inte förberett av tränarna på semifinal. Playbooken känns inte heller bra då de inte klarar av hög press. De borde utreda varför och se över coaching staff.

Sv: Silly Season 2025-26
OveJärnkrok: ”Ja, tycker även Heineman har varit bra, men han är ju inte tänkt som poängproducent.”

Håller med och hade gärna sett honom i Brynäs:)
Han är stark på pucken, bra i närkampsspelet och gör det jobbigt för motståndarna där han bidrar starkt till att spelet bedrivs i motståndarnas zon. Han har även ett bra skott.

Nu är det naturligtvis inte realistiskt att Brynäs ska kunna knyta till sig en så pass skicklig spelare för en 4:e formation i SHL, men hade älskat att se att vi hade lite av en sån typ av spelare i 4:e.

Sv: Silly Season 2025-26
mattias - 74: När har jag påstått mig vara bättre än ex Hallam att träna ett svenska landslag i ishockey?
Det är ju bl.a Makita som tror sig veta bättre än tränarna och spelarna när dom ska vila eller träna innan en match, så uppmana honom att ta Hallams jobb istället, och inte mig….

Och sluta med dravlet om att folk inte skulle få tycka som dom vill.
Tycker och tror man nåt så får man också vara beredd på att få svar. Det är DÅ det blir roligt att diskutera…

Sv: Silly Season 2025-26
Huge:

Varför coachar du inte själv om du vet hur man coachar ett svenskt landslag i hockey?

Sluta försvara allt och alla och låt folk tycka vad de vill

Då blir det roligare att diskutera

Sv: Silly Season 2025-26
Makita:

Nästa vm skall vi ha spelare från SHL och Allsvenskan

Kan inte bli sämre

Elias Lindholm och Lucas Raymond är de enda nhl spelare som får godkänt

Sv: Silly Season 2025-26
Erat: Så funkar det tyvärr i mellanmjölkens Sverige. Alla ska med, då blir tyvärr toppen/spetsen därefter också… Tror man gör dagens ungdomar en björntjänst med detta ”icke tävlande” där resultatet inte är viktigt.

Sv: Silly Season 2025-26
OveJärnkrok: det försvann när vi tog bort momentet "tävla" i pojklagshockeyn

Sv: Silly Season 2025-26
Gött att se ett helt lag bestående av NHL-spelare låta Nick Olesen dominera. Vad fan hände med vinnarmentaliteten i detta landet?

Sv: Silly Season 2025-26
Huge:
Hallam har i sanning storstilade resultat inte bara gårdagens match utan även tidigare turneringar.
Utslagna mot Lettland,storstryk mot Tjecken och utslagna förra säsongen kryddat med storförlusten igår lägg till Fournation där vi tog en enda seger när turneringen var över för våran del.
Jag pudlar Huge Hallam är en riktig mästarcoach.
Det visar resultaten i varenda turnering vi har varit med om sedan Hallams övertagande av Tre kronor.

Sv: Silly Season 2025-26
Huge: Våra trekronor har varit under isen sen 2018,
Självklart så påverkar det vilken förbundskapten trekronor har,
Hallam var ruskigt bra som SHL tränare men det funkar inte riktigt internationellt,
Förhoppningsvis så avslutar Hallam med ett OS guld(2026) även om det känns långt borta nu och är osannolikt men det vore en upprättelse för Hallam
Jag saknar Grönborg den perfekta ledaren för vårat internationella lag trekronor, skolad från trekronor juniorerna osv.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: ”Själv tycker jag det är bra att Brynäs inte går crazy med spenderarbyxorna bara för att de en säsong fick in mycket mer pengar än de räknade med”

Håller helt med dig i det Gavve:)

Men som du även påtalar och som jag missade, att många spelar under marknadsvärdet i Brynäs. Det borde borga för att det fortfarande finns utrymme för något mer spetsigt även om man inväntar besked från Järnkrok och Bäckis.

Sv: Silly Season 2025-26
Makita: Så du tror på fullt allvar att det är DU och ett gäng studioexperter som vet bättre än tränarna och spelarna, vad som är den bästa förberedelsen inför en specifik match?
Haha, ja det får du väl gärna tro om du vill bli till åtlöje…

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Ja, kändes som en mental förlust, säkert lite anspänning/nervositet med i bilden också.
Svamlet om att en träning istf vila hade gett ett helt annat resultat är ju bara meningslös spekulation och inget annat.
För många utpräglat offensiva spelare i laget, funkade bra mot tjeckerna, och man trodde nog att offensiven skulle fixa det hela även mot USA….

Sv: Silly Season 2025-26
Huge: Där har du riktigt fel i Huge.
Hade man offrat tiden och förberett sig på bästa sätt så hade man gjort vad man kunnat.
Det är riktigt jäkla nonchalant av ledningen att anse att laget inte behövde den träningen för att spela ihop sig så gott det går samt att vässa både BP och PP.
Du tar tillfället i akt att dissa svensk hockyexpertis för att hylla och försvara en tränare som är ansvarig för denna brakförlust och som har varit ansvarig för andra miserabla landslagsmisslyckande.
Det är i sanning mycket komiskt 😂😂😂😂
Det finns dock en möjlighet att de flesta experter har fel det måste erkännas.
Det är att Sam Hallam har haft en sällsynt otur med resultaten i de större turneringarna han varit ansvarig den chansen finns.Enligt dig är det säker så men enligt mig osannolikt.

Sv: Silly Season 2025-26
OveJärnkrok: Absolut, Heineman gör väl ungefär det som vi hoppas att Fjällby kommer göra med skickligare kedjekamrater, men känslan är ändå att Backlund och Lindholm är de drivande krafterna där.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Ja, tycker även Heineman har varit bra, men han är ju inte tänkt som poängproducent.

Sv: Silly Season 2025-26
OveJärnkrok: Zibanejad har ett bättre skott och swag, annars är de ganska lika.

Lindholm och Backlund har lett Tre Kronors offensiv i den här turneringen. De gör det bra, men övriga borde kunna bättre.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Janne var ingen speedkula direkt.

Sv: Silly Season 2025-26
Har inte funnits någon identitet på Tre Kronor på måååånga år. Finns många bra spelare men alla är lirare. Det är inga tjuriga vinnarskallar som man kan bygga lag runtom. Fruktansvärt tråkigt lag att titta på.

Sv: Silly Season 2025-26
Jugge: Tycker Sverige saknar psyket för att krossa sina motståndare. Man gör pliktskyldigt 4-0 på Frankrike typ. Visst har hockeyn utvecklats, men det är för sällan vi utklassar motståndare målmässigt numera. Vissa lag kan och bör krossas.

Sv: Silly Season 2025-26
Charles: I gårdagens match satt jag och tänkte efter vilken gammal Brynässpelare Zibanejad påminde om men kunde inte komma på det. Idag kom plötsligt svaret: Janne Hauhtonen.

Sv: Silly Season 2025-26
Huge: De svenska spelarna såg inte förberedda ut varken taktiskt eller mentalt mot USA. Hallam bör få sparken efter turneringen.

Jag tycker att Sverige ska ta efter de nordamerikanska landslagen. De har olika coacher i princip varenda VM. I Euro Hockey Tour kan man rotera mellan inhemska coacher. Lagen som spelar i EHT är ändå helt andra spelare än VM-laget, så spelar ingen roll om det är samma tränare.

Sv: Silly Season 2025-26
Svensson_62: Tack! Det inspirerar. Nu måste jag googla .-)
Jodå jag har mått bättre de senaste två åren, uteslutande beroende på Brynäs. det har inte bara synts på ork och humör utan till o med i prover. Jag fick en liten dipp efter finalen, dels för att jag unnade oss det perfekta nykomlingsslutet, dels för att en av mina klasskompisar, Brynäsare och olýcksbroder i Diabetes och hjärtsjukdom dog strax efter. Jag insåg att jag så gärna vill se åtminstone ett guld till. !
Men nu laddar vi för det redan kommande säsong. Jag tror vi kan rida på¨den här vågen ett tag till med ev fler hemvändare närmsta åren.
och till er alla, inte minst du Svensson 62, jag uppskattar att läsa det ni skriver. annars skulle jag inte var här efter snart 25 år. :-)

Sv: Silly Season 2025-26
Makita: Vare sig du, nån annan tangentbordstränare eller studioexpert vet ett skit om vad som är den bästa förberedelsen innan en specifik match, det är bara tränarna och spelarna som vet det.
Det mest skrattretande med dina argument är ju att vi VET vad du hade gnällt om ifall man hade lagt in en träning och förlorat:
”Hur faaan kan dom TRÄNA innan semin, istf att vila och samla kraft efter tjeckmatchen?????”
🤣🤣

Sv: Silly Season 2025-26
Gillar det Norström sa, att Schweiz sköt i varje läge för att få danmark att alltid behöva vara beredd på retur etc, kollar vi sverige första 10, nr8 dumpar pucken för att han vill byta istället för att passa ledig spelare brevid som skulle kunna skjuta, Leo Carlsson får en random puck precis utanför slottet med fri skottmöjlighet men väljer att passa runt pucken istället. De skjuter verkligen alldeles för lite utan verkar vilja passa in pucken istället

Sv: Silly Season 2025-26
Man inser klasskillnaden mellan 3 kronor och Danmark när en medioker True som inte ens är SHL mässig spelar i Danmarks 1:a kedja. Har spelarna bara något så när lyckats tagga till så ska så klart bronset enkelt spelas hem.

Kommer Danmark få lida för gårdagens bottennapp? Kan det bli 2-siffrigt?..

Sv: Silly Season 2025-26
Här är mina nomineringar till säsongens HS-priser:
Lady Byng: Gavve för den alltid trevliga och respektfulla tonen

The Conn Smythe Trophy: Peja för helheten med moderering och kloka inlägg

Selke: Huge för idoget försvarsarbete även i offensiv zon

Bill Masterson: Tommy - alltid kul och värmande att läsa dina kommentarer - hoppas du mår bättre av Brynäs framgångar

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Bra skrivet Gavve.

« · 2884457 · »