70 Rodrigues: äsch, strunt i det inlägget. Nu fokuserar vi på matchen. Detta kommer bli ett elddop på ett kokande hovet. Jag brukar vara optimistisk men jag tror att det blir tufft för oss att vinna. Hade det varit fotboll hade vi ju kunnat lira på resultatet, men det inte nu.
Klarar vi en poäng idag?
Vill verkligen inte ha en sista match hemma mot LHC som är avgörande för oss.
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Carl Lejonkräk:"Detta resultat innebär att det verkligen har vänt och att jag genast beställer en tröja från Brynässhoppen."
Medgångssupporter!! Hade du trott på det här hade ;den redan varit beställd ;-)
70 Rodrigues: det var vågat! Vilka gör målen? Jag måste våga tro, 3-3, sen 4-3str.
målen görs givetvis av; Gunde, harju och kanske Hansen!
Redigerad kommentar
70 Rodrigues:
Synd bara att sånt som står i GD inte stämmer...;)
Redigerad kommentar
Huge:
Du skriver "skribenter" och menar bara Gurra... ...jag er eret svensklereret ;) .. (när jag var lika mycket inne i debatten som han)
Ok, då var inte "du" riktat mot dig i mitt inlägg, utan mot gemene man (vilket det faktiskt var)..."oavsett hur höga betyg du/man har".
Nu lägger jag ner Huge...för alla andras skull mer än för min egen..du får tjafsa bäst du vill från nu.
Huge:
Ok, jag tog in betyg i debatten.
(Vi väljer att låtsas att du inte skrev följande inlägg kl 11.19 igår.....8 min innan mitt inlägg du citerade nedan)
Huge (11:19)
Carl Lejonkräk: Jag mår utmärkt ändå, tack.
Bara konstigt att skribenter med höga betyg inte fattar vanlig simpel matematik och sannolikhetslära.
Finns det en teoretisk möjligehet att vi snor platsen av AIK så kan dom aldrig ha saken i egna händer.
Som Zappaholic säger: vi kan däremot bli beroende av varandras resultat i sista omgången, vilket fortfarande gör att AIK inte har saken i egna händer.
Alltså stämmer inte det Sandberg säger i Aftonbladet.
Kommentar på det, sylf?
Vem hade otur när han tänkte?
Redigerad kommentar
Horace76c: Har gått igenom vår konversation i frågan och det enda jag hittar som berör ev betyg är följande:
"Om sannolikheten nu är väldigt låg men ändå finns där, varför kan man då inte tillämpa sannolikhetslära i det här fallet?
Kunde inte motstå att påpeka det för dig, oavsett vilka ev betyg du har...."
Detta inlägg var ett svar på följande från din sida:
"Kan inte motstå detta, men oavsett hur höga betyg du har kan du omöjligt tillämpa sannolikhetslära i Brynäs/AIK's situation"
Det var mao DU som drog in ev betyg i debatten.
Huge:
Har ni inte match idag? Vore det inte bättre att fokusera på den först? ;)
Horace76c: Voj, voj, voj....
Om du drar in betyg i vår konversation och kallar mig för "smartass", så får du faktiskt räkna med att få svar på tal med samma mynt.
Nåt du uppenbarligen inte klarar av, utan att gråta ut med ett låååångt patetiskt gnällinlägg om hur elak jag är, raljera över var jag bor, osv.
"Sannolikeheten att Brynäs eller AIK går vidare är väl i mitt tycke 50/50, men du kan INTE tillämpa den matematiska diciplinen sannolikhetslära i vårat fall."
Jag har inte försökt att tillämpa nån formel, kalkyl eller utfall öht.
När jag talar om sannolikhetslära avser jag det faktum att det FINNS en oerhört avlägsen möjlighet att vi hämtar in AIK:s målskillnad, men den finns där.
Alltså går det omöjligen att säga att AIK har allt i egna händer, eftersom dom är beroende av att vi inte hämtar in de mål som krävs för att få bättre målskillnad.
"P.S. Du får inte helt plötsligt rätt i frågan "Har AIK allt i egna händer" bara för att nån random snubbe skriver en krönika om just detta på nätet"
Nä, varför skulle jag helt plötsligt få rätt när jag hela tiden haft rätt?
Tyckte bara att krönikan var kul att lägga ut, då jag hittade den av en slump samtidigt som vi snackade om samma sak härinne.
Enda skillnaden är att krönikören ser saken ur en annan vinkel än den rent matematiska, som vi diskuterar.
Att du fortfarande på fullt allvar verkligen TROR att AIK har allt i egna händer, trots att dom är beroende av vad vi gör mot LHC, är obegripligt.
Nedräkning...
"På lördag möts AIK och Brynäs på Hovet och det är en ruskigt obehaglig match för Brynäs. Självklart också en sån match som de flesta hockeyspelare vill spela för det kommer bli ett sanslöst tryck.
Den här matchen ska man passa på att se om man är i Stockholm och har några timmar över på lördag.
Ingen hockeyarena i landet är bättre när det gäller såna här matcher och rent spelmässigt ska det bli spännande att se hur Brynäs kommer hantera den press man kommer få emot sig i inledningen av matchen."
Huge:
"Horace76c: Handlar inte om några formler eller hur det sannolikt kommer att gå, har du inte fattat det än, smartass?
Det finns faktiskt en sannolikhet för att AIK ska missa slutspel, även om den är väldigt liten, förutsatt att dom vinner sina återstående matcher.Redigerad kommentar
Treklövern1912:
Ja absolut, jag ville bara lite försynt påpeka att aik av tradition gör hyfsat ifrån sig mot just Lule o tradition ska inte föraktas, den hjälpte mig tippa rätt igår när Brynäs spelade kryss åttonde gången på nio försök i Jönköping.