Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
1. Vilken dialekt är det skrivet på?
2. Kan ni den svenska översättningen?
-----------------------------------------------------
Men vô läglä! En ny'n sop - ô i dalablåht! Kân du målä litä viht e kurbitskrus på'a ô?
Den bli nog fin den ô hô innä i kâmmârn min.
Hûrdä du dâ Arctic? Dâ ä no på tia du skaffâ dä en sop du ô. Man jett hô mâ sä e grep ûm skâ tô sä in i tjökä deht..
je bârä skôjjâ.
Vesstä du Biggan att sop kâllâs för - limä - i Klähppa? No ä kluhkka tri på môrôn, sô no äre dags för mä ô fli u sjebähtjen i fjösä åt jetstyggân.
Häj da ô tahkk för sopen!