1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 746666 inlägg · 7967 ämnen

Patrik Thornéus

646280 · » Till forumet

Patrik Thornéus
Hoppas Patriks tips kan fungera som tändvätska hursomhelst får vi hoppas att det går åt helvete med hans tips.

"Sportbladets hockeyexpert Patrik Thornéus har tittat i kristallkulan och tippar här hur upplösningen blir.

Brynäs
Hittills: Inledde säsongen strålande och alla hyllade tränaren Leif Boork. Nu är det tvärtom. Brynäs har sjunkit som en sten i tabellen och har haft turbulens i laget. Har sparkat Tommi Miettinen och Mikael Wahlberg.

Spelar för: Visst, Brynäs har fortfarande chansen på en slutspelsplats, men det troliga är att laget får blicka nedåt istället för uppåt i tabellen.

Prognos: Med tanke på Brynäs usla form på sistone är det troligt att laget kommer att hamna under strecket. Boork har en del att fundera över.

Flipp: Nicklas Bäckström
30 matcher, 4 mål, 10 assist, 14 poäng.

Flopp: Vesa Viitakoski (inte kvar i laget)
13 matcher, 1 mål, 2 assist, 3 poäng.

TIPS: 12

646280 · »