1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740113 inlägg · 7967 ämnen

SEMIFINAL


Sv: SEMIFINAL
Lite mer tyngd i Mike.F dock. Vi brynäsare får jobba på våra nicks.

Sv: SEMIFINAL
honken21:

Tyngd?


Claude

Sv: SEMIFINAL
Nu tycker jag semin ska börja...vi börjar bli tokiga här inne...😂

bifhjärta

Sv: SEMIFINAL
Auchinleck: om vi nu har Zab, Nick m.fl. som extra forwards så borde vi ha ett lyxproblem och kunna rotera med fler spelare för att orka hålla spelet på en hög nivå. Ett problem vi har ( och haft hela säsongen) är centerbristen. Med två halvskadade centrar så blir det än tydligare då ingen av bänknötarna är center. Johnson tror jag annars skulle passa i den rollen om Ölund behöver flyttas "uppåt".

Sv: SEMIFINAL
{2064}:
Centerspelet är inte så viktigt längre, hygglig tekare och villig att åka i vägen för motståndare och du är potentiell center.
Vi har ojämn slutspelsnivå på centerbesättningen, men viktigaste spelaren nu är nog ändå "Stinger"?

Sv: SEMIFINAL
Auchinleck: Centern är viktig fortsatt.

C.Lejonkräk

Sv: SEMIFINAL
Alla spelare är med på dagens ispass. Känns bra!

Sv: SEMIFINAL
{7720}: Härligt. Några synbara förändringar i kedjorna?

Sv: SEMIFINAL
{7225}:
Annie Lööf får du rösta på 2018...

Sv: SEMIFINAL
Auchinleck: Jag röstade på Annie förra gången och lär göra det igen. 🌸

C.Lejonkräk

Sv: SEMIFINAL
{7225}:
Då förstår jag varför Centern är viktig... = )

Sv: SEMIFINAL
{7225}:

Gör "en pettisbif" åt dig inför 2018:

Sjöstedt-Lööf-Åkesson
Björklund-Busch Thor
Löfven

På bänken: Fridolin/Lövin

Sv: SEMIFINAL
Auchinleck: Ja, givet att de gröna språkrören är på bänken. Närvarande i laget men utan inflytande :)

Sv: SEMIFINAL
Auchinleck:

Bort med Åkesson. Han har inget i Brynäs att göra.

Sv: SEMIFINAL
Berge: Åkesson känns mer som FBK

Sv: SEMIFINAL
Jensenligan är ungefär lika snurriga som TV-orginalet.

Sv: SEMIFINAL
Berge:
Det var nog inte riktigt tänkt så heller... 😨

Sv: SEMIFINAL
Skadeläget VF? Törstenbö va?

Sv: SEMIFINAL
tjugo8: lite intressant kvällsläsning.

C.Lejonkräk

Sv: SEMIFINAL
{7225}:

"– Rautio är en kille jag känner väl. Jag hade honom i juniorlaget i Luleå så jag skulle säga att det är den målvakten vars styrkor och svagheter jag känner bäst i serien. "

Alla lag i SHL känner till hans styrkor pch svagheter. Skillnaden nu mot då är att Pecka har gjort hans svagheter mindre. Speciellt returkontroll (koll på vart returerna hamnar) och att stå på benen liiiite längre.

"– Det är en enorm fördel. Publiken bar fram laget i tredje perioden senast. Jag vet inte om jag har varit med om en sådan stämning tidigare. Jag ryser bara jag tänker på det. "

Här glömmer Roger bort att Scandinavium är vår 2a hemmaplan. I Göteborgsområdet finns nästan lika många frölundaiter som Brynäsare, men bara nästan 😉

Sv: SEMIFINAL
Inkazar: Lite speciellt att Rautio återigen stöter på en målvakt han delat målvaktstalang med tidigare i sin karriär.

C.Lejonkräk

Sv: SEMIFINAL
{7225}: Hur länge ska du envisas med att skriva ditt namn efter varje inlägg?

Sv: SEMIFINAL
Inkazar:
Jag vet inte om det är ett önsketänkande men av de korta svar som tränarna givit läser jag in en viss stress i Rönnbergs svar och lugn i Bulans svar. 1-0 till Brynäs 😃

Vuollerim.

Sv: SEMIFINAL
Vuollerim: Spelar Brynäs på toppen av sin förmåga - 1-0

/Mittzon

Sv: SEMIFINAL
Vuollerim: Helt klart så har Frölunda pressen på sig. Åker de ut i semi så är det fiasko medan Brynäs redan gjort succé.

C.Lejonkräk

Sv: SEMIFINAL
{7225}: Succé är väl att ta i än så länge...

Sv: SEMIFINAL
Lite tändvätska till laget.
"Jag ser fram emot att möta mina gamla lagkompisar och det ska bli skönt att slå ut dem, säger han och skrattar."

C.Lejonkräk

Sv: SEMIFINAL
Brynäs får 7,5 i betyg av 10 möjliga hittills av mig. Får se om det stiger :) kan även sänkas något beroende på hur de sköter sig i semin

Sv: SEMIFINAL
"Jag ser fram emot att möta mina gamla lagkompisar och det ska bli skönt att slå ut dem, säger han och skrattar."

Visst är det kul med 1a april även om vissa skämt är sämre än andra!

Sv: SEMIFINAL
Bratwursten : Bodin tror på oss! Är det bra kan man undra. Han har ju inte alltid rätt...

Sv: SEMIFINAL
KalleTeodor: Jac tror inte att hans tips påverkar överhuvudtaget.

C.Lejonkräk

Sv: SEMIFINAL
{7225}: Enig! Vad andra spelar ingen roll alls.
Själv tror jag ni spelar ut Frölunda på golfbanorna hyfsat enkelt. Tror deras mylla är slut nu

Tippar 4-1 i matcher till Brynäs

Detta trots flera rop på Bulans avgång

Sv: SEMIFINAL
Nu verkar allt klart för comeback! Undrar om han får några minuter imorgon. Beror nog lite på hur matchbilden ser ut.

Sv: SEMIFINAL
Kommer det släppas mer biljetter till semifinalerna? Det har ju varit något strul, och tänkte om de håller på ett visst antal ett tag. Vill verkligen upp till Gävle nästa lördag...

Sv: SEMIFINAL
Steenm: Absolut! De hållna biljetterna kommer att släppas på måndag, iaf enligt den infon jag fick igår av mina biljkettkollegor :) Håll koll i sociala medier och på www.brynas.se

Sv: SEMIFINAL
Steenm: bli medlem i Brynäs Stockholm de kan ha biljetter kvar!

Sv: SEMIFINAL
Steenm: Hjälp till att fylla arenan på tisdag också

Sv: SEMIFINAL
{5915}: blir nog fan fullt då med! Ser ut att vara bra tryck på biljetterna

Sv: SEMIFINAL
{7225}:
Vad är det som händer?? Är det helt fullsatt på lördag?
Går ju inte att välja några biljetter...

Sv: SEMIFINAL
Horace76c:
"Vi har spärrat rikligt med extrabiljetter"
"I början av nästa vecka så kommer vi att ha extrasläpp på överblivna biljetter utifrån biljettstrulet"

Sv: SEMIFINAL
Tänk på att Lunkan är för fin för att skriva i MATCHTRÅDEN.
Så uppför er om ni vill hålla er väl m honom

Sv: SEMIFINAL
GAMEDAY!
Nyckelmatch

Gilla från dem som också är på plats!

Sv: SEMIFINAL
tjugo8: Nån som har koll på biljettläget, 7000 borde väl gå, borde egentligen va fullsatt, men vi vet ju hur det fungerar i Gävle, det var iofs inte fullsatt i GBG ens.

Sjukt orolig inför den här matchen iom klanteriet i slutet av förra.... Måtte det bli seger....

Sv: SEMIFINAL
Honken: Det verkar vara i princip fullsatt. Finns ca 100 sittplatser kvar, inga höjdarpkatset direkt. Ståplats är svårare ett se. Bör bli minst 7500.

Sv: SEMIFINAL
Zzz:
Sundström spelar idag enligt GP.

Sv: SEMIFINAL
Vuollerim: Jörgen alltså?

Sv: SEMIFINAL
Leonardo:
Frölundas Johan Sundström.

Sv: SEMIFINAL
Vuollerim: Trodde han var ute ur bilden för hela säsongen, han är ett ruggigt tillskott för Frölunda, vad händer med våra skadade J S, Zaborsky o Johnson, är de med o tränar eller är det godnatt för denna säsong, man hör så mkt rykten varje vecka!!

Sv: SEMIFINAL
Leonardo: Jörgen Sundström?

Sv: SEMIFINAL
Anders Berg Nervööös fan

« · 1815911 · »