1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 743588 inlägg · 7967 ämnen

SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar


Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Honken: Stämmer, en duktig spelare i J20-serien som inte håller SHL-nivå just nu, men som säkert kommer att må bra av att utvecklas i Västerås. Han kommer säkert att spela i Allsvenskan inom ett par år, förhoppningsvis med Västerås. Inga konstigheter alls att Brynäs släpper honom.
Gävle med omnejd har verkligen levererat med 97-kullen. Hockeykultur.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Peja: Mattison till VIk, nån som sett honom spela, verkar ha gjort en hel del mål och ass i J20, men han har inte varit med nån a-match vad jag vet. Antar att han är sistaårsjunis och inte fick plats i a och drog då till VIK, eller? Nån som har info?

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Skrubben: Ja, förra silly season var jag sur över att den uttalade breddspelaren Thorell värvades och att Mannberg blev kvar, eftersom jag menade att egna talanger (Ölund, Boqvist) var bättre. Inser att detta låter drygt, men eftersom du tog upp det, så konstaterar jag att min uppfattning var helt korrekt. Thorell blev, precis som jag påpekade här inne, en helt onödig utgift för Brynäs. Och han tog bara plats för egna produkter som är bättre spelare.
Och så hade vi sidodiskussionen om Brodecki och Nörstebö där vi i åtminstone norrmannens fall (grattis på nationaldagen, förresten) fick helt motstridiga uppgifter i medierna.
Sedan under säsongen blev BZ ovilja att värva Lindbäck det stora diskussionsämnet. En ovilja som jag är helt övertygad om blev skillnaden mellan guld och silver för Brynäs del, men inser förstås att de som var emot en värvning av Lindbäck fortsätter att ha Rautio och Sandström som husgudar, och precis som nämnda diskussioner vore det 'overkill' att fortsätta prata om det.
Men, diskussionen om nästa säsong är mycket viktigare än föregående diskussioner, eftersom den pågående diskussionen handlar om lagbygget generellt sett och inte enskilda spelare. Och det är ju lagbygget generellt sett, i sin helhet, som är det absolut viktigaste.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
En stilla undran. Har vi någon forward utöver Kevin Clark som kan skjuta?

Med "kan skjuta" menar jag har det som en spetskompetens.

Vi har ordentligt med grovjobbare, snabbskrinnare, bra passningsspelare. Liljewall fyller en lucka storleks- och tyngdmässigt men kanske inte i övrigt. Den sista forwarden kommer rimligtvis vara en skytt. Men räcker det? Jag var tveksam till förlängningen med Ikonen av just denna anledning.

Har förövrigt sett en hel del highlights med Liljewall nu och jävlar vilken bjässe han är. Urstark framför mål, det är där han gör sina få baljor. Köttar in returer. Men i jämförelse med Granström så är han 5 gånger bättre med klubban också.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Peja: Jag måste säga att jag är imponerad av att du varje silly season hittar något att vara irriterad över. Förra våren var det största bekymret att Bengtzén inte satsade på egna talanger. Nu verkar du har glömt det spåret och har hittar något nytt att beklaga dig över. Blir spännande att se vad du kommer gå över till nästa säsong.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Vi har förlorat ligans bästa spelare och han har hittills inte ersatts. En skada på Clark och det ser väldigt mörkt ut. Vi behöver få in mer spets i laget helt enkelt, bredden finns där men spetsen? Jag är tveksam. Två spetsspelare in så hade vi förstärkt laget, nu kommer maximalt en ersättare in (istället för OL) och laget blir ungefär som förra året, med en spetsspelare och en ersättare för OL hade laget förstärks, nu är jag tveksam till om vi räcker till.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Skrubben: "Att han säger att Brynäs ska vara ett topplag tycker du inte känns trovärdigt då du uppenbarligen inte håller detta lag lika högt som Bengtzén själv gör. Men å andra sidan är det väl inte så konstigt att Bengtzén själv påstår att Brynäs ska vara ett topplag då han bedömer att laget kommer ha kapacitet för det?"

Självklart är det logiskt utifrån BZ sätt att se på laget. En syn där inga svagheter finns, utan bara styrkor och möjligheter, där Ersson spelade gudomligt i finalspelet, där Ikonen är en spetsspelare, där målvakterna minsann är tillräckligt bra. En syn där spelarutveckling inte bara är en förhoppning utan en ren självklarhet (och en ren nödvändighet för att nå de högt ställda målen).

Men som sagt, jag hoppas att BZ, du och andra som tror stenhårt på det här får rätt.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Pettisbif: När kommer de 2 spetsspelarna? Var det Liljewall som du såg i bilen. Får inte ihop dina insidertips. De haltar minst sagt.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
HitTheLights: Jag kommer alltid att förespråka kontinuitet och egna talanger, men det betyder inte per automatik att jag alltid tycker >alla< ska vara kvar och att >alla< egna talanger bör matchas in i A-laget. Faktum är att vi som är trogna besökare på J18/J20 oftast är de som har starkast åsikter om de unga spelarna, av den enkla anledningen att vi inte generaliserar samtliga åt endera hållet, utan istället gör individuella bedömningar. Folk som inte följer J-lagen brukar oftast vara positiva till att talanger flyttas upp oavsett om de någonsin har sett vederbörande eller inte.
Angående kontinuiteten, så hade ju inte kontinuiteten blivit varken större eller mindre om en mer meriterad spelare än Liljewall hade tagit hans plats. Det hade antagligen blivit dyrare, även om Karlskrona verkar ha backat ur Liljewall pga hans prislapp, så han kanske inte är så billig som vi tror heller. Oavsett vilket borde den nye centern enligt min mening ha varit ett större offensivt vapen för att kunna bibehålla bredden i kedjeformationerna.
Med det sagt, så har jag alltid gillat Liljewall och inser att han kommer att tillföra vissa egenskaper, men inte de egenskaperna som efterlyses hos en spetsspelare.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Peja: Att han säger att Brynäs ska vara ett topplag tycker du inte känns trovärdigt då du uppenbarligen inte håller detta lag lika högt som Bengtzén själv gör. Men å andra sidan är det väl inte så konstigt att Bengtzén själv påstår att Brynäs ska vara ett topplag då han bedömer att laget kommer ha kapacitet för det?

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Peja: Dina jämförelser med 11-12 missar en väsentlig sak Vi vann inget i år! Det är inga mätta spelare som går på is i Augusti. Det är inga mätta spelare som precis kört igång försäsongen. Det är spelare som har förlusten på näthinnan inte segerfesten. Att då få behålla större delen av stommen till nästa år kan omöjligt vara till nackdel. Det är ett samspelt lag med fina utvecklingsmöjligheter på rätt positioner som Melin ska ta hand om.
Sen har vi tappat vår poängkung. 11-12 tappade vi betydligt fler än så. Från att pratat om kontinuitet och egna talanger har du nu alltså bytt fot?

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Sandström (Rautio)

Gunderson Bertilsson
Kilström Larsson
Fälth Carlsson
Sundqvist, Ersson, Zanetti

Clark Jensen Rödin (Hoppas och drömmer)
Caporusso Ölund Boqvist
Paille Granström Ikonen
Alcén Liljewall Blomqvist
Asklöf, Mannberg

PP1:
Gunderson
Ikonen
Clark
Jensen
Rödin

PP2:
Larsson
Boqvist
Capurosso
Ölund
Paille

Dessutom har vi väldigt bra spelare för BP:
Ölund, Paille, Granis, Alcén, Blomman, Liljewall och Mannberg

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Citat ur en intrevju med Liljewall på HD.se:

"Hur känns det att bryta upp från Rögle och Ängelholm?

– Spännande och jättekul. Jag är väldigt exalterad på att få testa en ny utmaning i livet och komma upp till Gävle som jag bara hört gott om. Det ska bli väldigt roligt att representera en sådan fin klubb som Brynäs, med deras historia och tradition.

Hur tror du det kommer kännas att möta Rögle?

– Självklart kommer det att bli lite speciellt, men jag är professionell och ska göra allt för att Brynäs ska vinna matcher."

"– Jag ser väldigt mycket fram emot att komma upp till Gävle och representera Brynäs. Det känns som att de har något riktigt bra på gång, det såg man inte minst på lagets utveckling den gångna säsongen."

"– Självklart jättekul och smickrande att de hörde av sig. Jag gillar vad Brynäs står för och hoppas kunna bidra med en bra karaktär, lojalitet mot laget och viljan att bli bättre varje dag."

Han flyttar upp endera nästa vecka eller veckan därpå.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Pilen32: GD lovade ju Rödin... Får se hur det blir med det...

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Skrubben: Du tolkade inte mitt inlägg rätt. Sedan bör vi nog alla vara ödmjuka inför faktumet att vi inte känner till Brynäs budget i detalj. Så din retoriska fråga grundar sig tyvärr på en misstolkning av mitt inlägg och premisser (info kring Brynäs budget) som vi inte känner till. Knepigt att svara på den typen av frågor.

Men om vi ska prata hypoteser; Om Brynäs inte har för avsikt att göra en satsning, utan på sin höjd bygga ett lika bra lag som kom femma i grundserien och tvåa i slutspelet, så tror jag det är oklokt att snacka om att Brynäs SKA vara ett topplag. För mig känns det inte trovärdigt. Men jag hoppas att du och alla andra som litar på BZ till 100% får rätt.

I grund och botten handlar det om att BZ, du och en del andra har mycket högre tankar om det nuvarande materialet än vad jag och några till har. Det är väldigt tydligt när BZ pratar om laget i allmänhet och också när han pratar om enskilda spelare.

Det här med tränarbytet kommer nog inte heller att gå helt obemärkt förbi. Kommer Melin få ut mer av materialet? Kommer han utveckla spelare? Kommer den av BZ förändrade miljön, dvs ett lag som SKA vara ett topplag, underlätta Melins arbete och vara utvecklande för spelarna? Det blir en verklig utmaning för laget och den kommer att bli väldigt spännande att följa.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Peja: Om jag tolkar ditt inlägg rätt så är ditt förslag att Brynäs ska budgetera med typ semifinal nästa säsong? För bevisligen finns det bara pengar till EN spetsspelare för att budgeten ska gå ihop, men du vill då lösa det genom att man chansar lite med ekonomin?

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Pilen32:


Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
BZ fortsätter sitt lagbygge, värvar spelare utan att fråga oss HS-experter. Och precis som vanligt så läser jag tvärsäkra kommentarer om nästa säsongs lag innan ens truppen är spikad.

Allt som vanligt med andra ord!
Jag är mycket nöjd med det som BZ har åstadkommit på kort tid i Brynäs!
Laget ser bra ut så här långt, blir siste man in den spets som utlovats så kan det bli riktigt bra.
Vi får hoppas på att spelarna som får en stigande utvecklingskurva överträffar de som kanske planar ut... och förstås ... Måttliga skador på bärande spelare.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Liljewall är ju en äkta Bengtzén värvning! En kille som passar perfekt in i Bengtzéns lagbygge, karaktär, hårt jobbande m.m.
Det är ju exakt detta som Bengtzén menat med Bofors anda!
Brynäs bredd inför nästa säsong, förutsatt att våra juniorer utvecklas, ser ruggigt bra ut! Kommer vara oerhört jobbiga att möta! Får man in en spelare i Rödin-klass så är detta är väldigt starkt lag!

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Skrubben: Om andra namn hade stått högre på BZ önskelista så hade ju intresset för Ritola inte varit så konkret som somliga uppgav att det var. Men visst, detta betyder självklart inte att forwardsvärvningen, vem det nu blir, kommer att vara sämre än Ritola. Det återstår att se. Men i BZ ögon måste ju Ritola ha stått väldigt högt på önskelistan om han fick konkret erbjudande.

Här finns två lärdomar efter 11/12:
1) Överskatta inte de befintliga spelarna. Alla som var med i framgången är inte tillräckligt bra. Sundlöv överskattade spelare och gav de nya feta kontrakt som de egentligen inte borde ha blivit erbjudna.
2) Satsa mer. I efterhand erkände Sundlöv öppet och andra inom Brynäs (dock ej öppet) att man borde ha satsat mer efter guldet. Man hade momentum, man hade pengar på banken. Men tog inte tillvara på framgångarna. Man satsade inte tillräckligt. Som Sundlöv påpekade hade några enstaka spetsspelare till kunna gjort stor skillnad efterföljande säsong.

Det är synd att varken BZ eller ledningen var med 11/12. För de verkar göra precis samma misstag nu. Övertron på materialet lyser igenom; citat "jag ser inga svagheter, bara styrkor och möjligheter" och avsaknaden av spetsvärvningar är beklämmande.

En väsentlig skillnad är att Brynäs byter tränare och spänner bågen på ett sätt som man inte gjort på många år. Nu har sportchefen aviserat att Brynäs SKA vara ett topplag.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Forsberg 1978: Har någon sett någon kommentar från Röglesupporters? Har de något forum? Eller är det bara på danska?

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Peja: "vem det nu är, en spelare vars namn stod efter Ritolas på önskelistan. Det betyder att den forwarden är sämre än Ritola i BZ ögon."

Det där kan man ju dividera hur länge som helst om. Ritola gjorde sitt beslut i början på maj. Många spetsspelare blir inte lediga förrän i juni/juli, så det behöver ju inte betyda att dom är längre bak på Bengtzéns önskelista för det.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Skrubben: Det går ju att tvista om Ritola verkligen har gjort sig förtjänt av benämningen "spetsspelare". Jag tycker att han är riktigt bra, men har ändå väldigt svårt att se att han hade varit i närheten av Lindbloms nivå.
Och om Brynäs ville ha Ritola så är ju forwarden man jobbar på nu, vem det nu är, en spelare vars namn stod efter Ritolas på önskelistan. Det betyder att den forwarden är sämre än Ritola i BZ ögon.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Peja: Har du aldrig tänkt tanken att pengarna bara räcker till en spetsspelare? Folk har trott att det finns massor pengar över efter alla dyra spelare som lämnat, men bevisligen har förlängningarna på Jensen, Paille, Ikonen, Kilström och Blomqvist kostat.

Vad ska Bengtzén göra annorlunda då han har den spelarbudget han har?

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Det är ju nu man vill att BZ ska gå ut med att Liljevall är en "utfyllnadsspelare" och inte någon spets och att det ska in 2-3 "riktiga" spetsforwards till bara för att lugna en.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Inkazar: Och Johan Stark svarade med "👍" på twitter på frågan från en person som undrade om den sista spelaren ska vara en spetsspelare.

Och något annat vore ju konstigt då Bengtzén varit ute efter Ritola.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
tjugo8: Det låter som att Liljewall skulle kunna ta över Ölunds roll medan Ölund "promotas". Liljewall kommer säkert göra ett bra jobb, men det innebär att Brynäs tappar Ölunds skicklighet i fjärdekedjan. Och det betyder att bredden i forwardsuppsättningen, som var lagets absoluta styrka 16/17, blir sämre.
Hittills tyder det mesta på att både bredden och spetsen blir sämre hos Brynäs forwards. Det sparkapitalet som trots allt fanns i Zab, Johnson och tvillingarna är borta. Nej, de tillförde inte varje omgång, men de utgjorde ändå ett slags sparkapital som numera utgörs av typ Mannberg.
Det återstår ju att se vem som kommer att ersätta Lindblom. Det vi vet är att BZ inte ser några svagheter i lagbygget, han ser bara styrkor och möjligheter. Så vi kanske inte ska ta ut en spetsspelare i förskott där heller.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Bifbiffen: då har inte AB nån koll alls.

Hade eventuellt trott på det om det varit Abris som skrivit. Men det var det inte.
Bengtzen har sagt från start att vi ska ha 14 forwards. Nu har vi 13. Mao ska en till in.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Gillar Brendheden fr shl-podden
Så här svarade han mig

Liljewall kommer passa grymt bra in i @Brynas lagbygge. Kommer förmodligen att leda en fjärdekedja med yngre killar runt sig. #SHL #Brynäs

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Bifbiffen: Går inte det emot vad BZ sa häromdagen? Jag kanske läste fel.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
dAVydov: Aftonbladet tror att det är färdigvärvat

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Skrubben: Alcén-Granis-Liljewall känns ju spontant som ett jävla getingbo :) Kan bli riktigt bra. Nu hoppas vi på en eller två spetsvärvningar.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Mrassarson: Det sjuka är att alla hade varit enormt nöjda med truppen om Brynäs tappat Jensen och Clark och redan ersatt dom med två namnkunniga spelare.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Skrubben: Liljewall kommer ju till ett bättre lag vilket kanske kan göra honom bättre eller 😉.? Karln är ju inte lastgammal heller . Bäst att vänta och se innan man sågar honom 🆗?

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Kent747Socker: vi visste lika mycket om Clark som vi vet om Caporusso båda har fått typ samma entusiasm från vikfancentrals nhl scout kontakter.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Skrubben: Jag känner rent spontant att det där ser väldigt bra ut. Väldigt stabilt och vi kommer säkerligen vara riktigt jobbiga att möta.
4 kedjor som kan producera, vilket är väldigt viktigt.
Capurousso känns spännande. Han kommer nog göra lite poäng med sin speed.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Kent747Socker: Men ni har ju förlängt med flera toppspelare i SHL inför denna säsongen!!
Ni va ett topplag denna säsong och har lyckas behålla såna bra spelare plus några riktiga talanger så va glad att så många blir kvar!!

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Kent747Socker: Ja, men då tänker du inte längre än näsa räcker. Vi tappade Scott och Rödin i förstakedjan efter den säsongen. I år har vi fått lyckan att behålla Jensen och Clark.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Skrubben: Tror vi får en dipp på Jensen kommande säsong. Just sayin´

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Kent747Socker:Bra värvning, både på och på sidan av isen. En riktig karaktär som kommer visa vägen på match och träning.
Öhlund och Boqvist ska ju uppåt till 1a eller 2a kedjan med så skills fyller Brynäs på med från laget.

Börjar ni hylla Pudas nu med efter han lämnat haha parodi=)

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Skrubben: Jag var inte en av dem som skrek då, men då värvade vi också spelare som Zaborsky och Clark. Spelare vi inte är i närheten av att ha värvat hittills. En kolossal skillnad.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Så här tänker jag mig forwardssidan:

Ny-Jensen-Clark
Paille-Ölund-Ikonen
Boqvist-Blomqvist-Caporusso
Alcén-Granis-Liljewall
Mannberg/Asklöf

Tankar?

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Mrassarson: Pudas ut, Larsson in är en försämring enligt mig. Kanske inte på sikt men första året tror jag det, och det finns väl en anledning att Skellefteå valde Pudas och inte Larsson tänker jag. Nä usch jag brukar vara positiv men ingen värvning känns wow samtidigt som vi tappat några vassa spelare.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Jag antar att ni som skriker högst just nu också var med och skrek högst förra året när Bengtzén värvade Jensen. Just sayin'

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Kent747Socker: 2013-vibbar...
Släpper vi Mannberg så ok, men detta känns lovligt naivt av BZ.
Har det kommit en amorteringspost på arenan?

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Inkazar: Hoppas han även kan bidra framåt. Kan han ligga på ca 0,5p per match så vore det bra. Det känns som att vi konner att bli jobbiga att möta nästa säsong. Hoppas den sista spelaren är en riktig stjärnvärvning. Rödin hade så klart varit drömmen. En hel rödin och laget får den spets de behöver. Kan ju vara så att Bz har en riktig stjärna klar.. Jag litar på Bz och tror vi kan höja oss en snäpp!

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Liljewall är en fenomenal arbetshäst. En bra värvning tycker jag. Lär inte kostat allt för mycket och då vet vi att man tänker sig Ölund och Jensen som topp centrar nästa säsong.

Tror vi kommer ha mycket nytta av Liljewall och jag tror han snabbt kommer bli en favorit i Gävle.
Fattar fortfarande inte varför han inte fick kontrakt av Masken, han borde fått plats på nått vis.

Klart vi har arbetshästar. Men man kan egentligen inte få för många sådana. Speciellt inte om vi har "snidarna" med dom.
Och Liljewall besitter en hel del kvalitéer. Inte bara gnugg å gnugg. Typ som Alcen :)

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Kent747Socker: Backarna är väll inte något sämre? Snarare tvärtom.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
Kent747Socker: Johnson, Zaborsky och Clark var tänkta som offensiva hot. Det blev inte riktigt så, bortsett från Clark. Vad tänker man nu? Att "Jag vill känna mig behövd - gråter en skvätt" Boqvist ska bli den stora målskytten? Märkligt. Chansningar som vanligt i Brynäs IF. Trist.

Sv: SILLY SEASON, rykten, önskningar, gissningar
bifhjärta: Hej! Djurgårdare här. Brynäs kommer givetvis värva en toppspelare. Att inte ersätta er bästa spelare vore sjukt naivt. Sen kommer det kanske inte vara Lindblomklass på den spelaren men något bra lär komma in. Lite pengar lär iaf finnas.
Sen får ni tänka på att även fast ni tappat en del dyra spelare(Zaborsky,Johnson) så äts väl en del upp av förlängningar där spelare fått högre lön(Paille,Jensen, Sandström, Ikonen, Blomqvist(?),Kilström(?)). Så det finns väl inte obegränsade resurser på sista forwardsplatsen.

Tycker dock värvningen av Liljewall är konstig. En rätt medioker spelare på shl-nivå som kostar mer än det smakar. Kommer dessutom stå i vägen för flera duktiga juniorer ni har. Borde satsat allt på spetsspelaren istället.
Hursomhelst så ser framtiden ljus ut för Brynäs och ni kommer vara med och slåss i toppen även nästa år. Men SHL är tajt och det kan bli allt från plats 1-8 gissar jag på.

« · 1829132 · »