Är det bara jag som tycker det är konstigt att "blindside-tacklingar" gav matchstraff häromårdet men inte är ett regelbrott nu?
Zappaholic:Som sagt, låter såklart väldigt långsökt. Men om det nu finns någon slags sanning i detta, så kan Melin knappast ha skrivit på med AIK. Så Brynäs borde vara det troligaste alternativet.
Sen har ju Wahlman m.m. hintat om att Melin är på väg tillbaka. Men fattar inte varför Sundlöv inte sparkar TJ redan nu isf, ist för att låta Blomqvist träffa TJ om han ändå kommer få lämna... Eller kommer TJ ingå i tränarstaben och då ta andrafiolen? För det känns ju som TJ knappast passar som en som ska ta order från en annan coach.
Men som sagt, den som lever får se..
Detta kanske låter långsökt, och ni får ta det för vad det är:
En av mina bästa kompisar är nära vän med AIK:s målvaktstränare, Stefan Persson. Stefan i sin tur blev bra kompis med Melin under tiden i AIK. Min polare hade pratat med S.P igår, och då hintade S.P att Melin gjort klart med nygammal klubb.
Den som lever får se...
Uuuuuuuunderbart att FHC rök idag.
Melin har visat hur man leder ett lag, och hur man ändrar om under matchern när det går troll i det egna spelet.
Se och LÄR TJ!
Brynäsgubbe: Vad skulle det vara för tecken som vi skulle se om så var fallet, menar du?
MR Bif:
godmorgon, ja det var hårt igår! Ja skyller på att någon har kapat min iPad. Det där har jag aldrig skrivit.... :)
idag är det match!
brynäs08:
Varför tar ni inte er leksandkärlek på något annat ställe än i en brynäsbok? Sluta smutsa ner vår bok med kärleksförklaringar till den där jävla skitföreningen. Jag kräks i munnen varje gång ni bedyrar er lilla romans med de blåa från Dalarna. joina era jämlikar och köp en blå matchtröja och hissa stjärnflaggan på jobbet. klappa varandras ryggar oavsett hur det går. Det är bara på lek ändå?
jag kräks! ÄLSKA BRYNÄS - HATA LEKSAND!, skål!
Är du bakis idag? ;-)
Vilka har gett kärleksförklaringar till Lif utav Brynäsare här inne?
brynäs08:
Du verkar vara en väldigt sympatisk och trevlig kille, vet mamma om att du skaffat internet?
Kan tillägga att jag har mer en hatkärlek till Brynäs som leksing än hat som du har till Leksand.
Väx upp.
Redigerad kommentar
Varför tar ni inte er leksandkärlek på något annat ställe än i en brynäsbok? Sluta smutsa ner vår bok med kärleksförklaringar till den där jävla skitföreningen. Jag kräks i munnen varje gång ni bedyrar er lilla romans med de blåa från Dalarna. joina era jämlikar och köp en blå matchtröja och hissa stjärnflaggan på jobbet. klappa varandras ryggar oavsett hur det går. Det är bara på lek ändå?
jag kräks! ÄLSKA BRYNÄS - HATA LEKSAND!, skål!
brynäs08:
Vilken trevlig och smart pappa du verkar ha. Varför hata när man kan kramas istället?
Peace Brynäsvänner. <3
Horace76c: Jo det ska jag förklara för dig.
Jag hatar Leksand. Jag hoppas de går i konkurs och försvinner. Samma sak med Dif.
punkt.
Vad roligt att du är glad, jag tänkte iaf hålla på er i kvarten men är beredd och ändra mig när jag läser den där typen av provocerande inlägg. Huge junior?"
Vojne, vojne...
Mattias hotar att ändra sig och hålla på FBK i kvarten.
Hur fan ska jag och alla andra brynäsare härinne orka ta en sån smäll?
Att du sen på ett brynäsforum blir provocerad av en brynäsare som skrattar lite när Hv gör 3-0 på våra ärkerivaler, säger väl det mesta.
Känns som att du är besviken och tycker att alla borde ta varann i hand härinne och sjunga "We shall overcome" till Leksands ära.
Laila Freivalds junior?
Fantastiskt skönt att lyxfällan åkte ur igår. Nästa säsong har hypen lagt sig och skitlagens skitlag kan åter starta sitt återtåg ner mot deras serie.
Själv ser jag fram emot mästarnas möte i kvarten.
Satan vad taggad jag är! Finns inga ord som beskriver det. Känslan är att vi har betydligt större chans att avancera i år jämfört med i fjol. Tror avslutningen på säsongen var väldigt viktig för laget för självförtroendet. Bara två dagar kvar nu!
#14 SKA HEM!
Huss:
Det var som Appelgren sa, matcherna i SHL känns som kvalserien allihopa " Det ligger nånting i det, nu har vi fått prova på slutspelskaraktär " Bonus " Nästa år är vi förmodligen ännu bättre. ;)
Lycka till mot Färjestad, jag håller tummarna.
KulaShaker:
Detta vänder vi inte, HV är bättre i den här matchserien. Inget snack om saken. Lashoff är så jävla dålig att han får golubovsky att framstå som Lidas
Carl Lejonkräk:
Vad roligt att du är glad, jag tänkte iaf hålla på er i kvarten men är beredd och ändra mig när jag läser den där typen av provocerande inlägg. Huge junior?
mattiaskarlgren:
Jag tycker också att den är tveksam. Men reglerna säger väl att uppkommer skada skall det väl anmälas eller är jag ute och cyklar?
mattias - 74: Måste faktiskt säga att avstängningen på Holzapfel (stavning) är väldigt tveksam. Ska absolut inte säga horribel då Brunnström ändå får hjärnskakning och det ska man ta i beaktning.
MEN om nu Hol får matchstraff så måste jag säga att hockeyn är på väg åt helvete.
Jag skulle inte ens vilja se vad Regehr får för straff. För fick Holz fyra matcher för den tacklingen där ändå Brunnström vänder sig och gör helt fel.
Då anser jag att Regehr ska ha minst tio matcher. För den är så jävla ful, korkad, missbedömd, farlig osv.