1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741937 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1033086

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Peja: "Det fanns all anledning för Sundlöv att inte behålla Sjödin. Framförallt borde han ha reagerat på den bisarra löneförhandlingen som familjen Sjödin höll på med... Att höja en 42-årings lön borde inte vara en självklarhet för någon sportchef. Redan då fattade man ju att Sjödin inte skulle ha kvar lika mycket gnista och inte vara lika bra."

Tvärtom. Det fanns all anledning att förlänga med Sjödda.
Han hade gjort en kanonsäsong och var lagets kapten och pådrivare.
Den "bisarra löneförhandlingen" var en uppförstorad historia som media älskar att frossa i. Visst, det fanns motsättningar och olika åsikter om hur mkt han var värd men den springande punkten var ju ändå att man var mkt mån om att behålla Sjödda på banan i ytterligare 1 säsong.
Och då tror jag inte att rykten och mediauppblåsta skriverier spelar så stor roll i slutändan. Huvudsaken var väl att man var överens om en skälig lön.

Vilken av dina kristallkulor var det som sa att han inte skulle ha kvar lika mkt gnista och inte alls vara lika bra som under förra säsongen?