1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741581 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1034017

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Sansa er lite innan ni sågar årets värvningar för de har inte blitt några värvningar ännu. När någon har ritat på för BIF (och det kommer flera spelare att göra) så kan ni såga dem. Om ni dessutom väntar tills ni har sett dem spela i brynäsdressen så kan ni dessutom ha lite trovärdighet i vad ni skriver.
Att såga Sundlöf för att värvningarna drar ut på tiden är bara löjligt, ifjol spikade ju Sundlöf truppen före alla lag och de flesta tyckte att allt såg riktigt bra ut på förhand så lugna ner er lite innan sågen kommer fram.

Däremot så kan vi alla ifrågasätta Sundlöfs kompetens att sköta värvningarna men kanske han ska ha tur någon gång med.
Målvaktsläget oroar mig en del men där verkar det inte bli nåt nytt. Kommer Markström verkligen att kunna vara en av de åtminstånde åtta bästa målvakterna sett till en hel säsong? Om inte så luktar det kvalserie eller ingenmansland
.
Både JJ och Andreas Johansson skulle vad jag tror lyfta Brynäs något enormt om dom kom in i laget men nytt och fräsht känns det inte direkt.

När jag ser på de flesta andra lag så har de inte direkt tokvärvat superspelare så paniken kan vänta ett tag tycker jag.

Hur många tränare har förresten Sundlöf provat under sin tid som sportchef i Brynäs? Kan det vara något slags rekord?