GävleLasse: " Baserat på att Greiss haft det väldigt tungt mot SSK så hade jag valt Svedberg alla dagar i veckan."
Jag respekterar till fullo dina läktarcoachkunskaper som isf ligger till grund för din synpunkt i det här fallet.
Men det säger ju inte ett skit om hur du skulle ha valt ifall du hade varit i CZ:s eller i Alcéns skor inför valet av målvakt vid det tillfället?
Är det så säkert att du hade valt Svedberg om du haft tillgång till samma kunskaper, erfarenheter och information kring spelarna och laget, som våra erfarna och kunniga tränare hade?
Man har liksom lite svårt att se våra tränare medvetet välja det målvaktsalternativ dom tror är det sämsta för dagen.
Eller vad tror du?
Jag tycker dessutom att försvaret agerar lugnare med Svedberg i mål. Jag tror det finns en stor risk att kommunikationen blir sämre med surkålsätaren i målet.