Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Om man minns Brynäs läge för 6-7 år sen så inser man vilket hästjobb nuvarande ledning gjort. Pengar på banken, slutspel varje år och så omdömen som Expressens: "ett av vinterns mest sevärda lag".
Samtidigt spelar man ett högt spel som varje år lägger så lite på spelarbudgeten. Det vill till att dom yngre utvecklas som föreningen tror. Det kommer att bli allt svårare att hämta talangerna till Gävle i takt med att konkurrenterna nu upptäckt att det är ett lönsamt och framgångsrikt koncept att satsa på unga spelare.
Och så den där j-vla arenan som fortsätter att suga ut föreningen. Ge bort den till kommunen och tjäna en halv miljon varje år.
Märkligt att Skellefteå gör så liten vinst trots 9 hemmamatcher i slutspelet. Tydligen inget lågbudgetgäng som många påstått.