1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736893 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1750410

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Nu har visst nattmössan ramlat ner ordentligt på dig, din stackare.
Du försöker påvisa att prestationen som ex Brodecki kommer att göra i Växjö skulle visa ifall Brynäs gjort rätt eller fel som släppt honom.
Ett minst sagt korkat resonemang då det enda sättet att avgöra ifall Brynäs gjort rätt eller fel som släppt honom hade varit att behålla honom och efter säsongen bedöma om man gjort rätt eller fel.
Vad det har med Jensen att göra begriper nog bara du själv.
När jag säger att JJ är bättre än Brodecki så är det bara en personlig åsikt jag har och inget annat.
I övrigt har du helt rätt: för att avgöra om Brodecki verkligen ÄR en bättre spelare än JJ så måste man självfallet jämföra deras insatser i samma lag, dvs om Brodecki stannat kvar.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Huge: är JJ bättre än brodecki? Du skrev det för några timmar sen, men gäller det fortfarande eller?

Sv: A proposito de nada
Huge: jasså jag pratar i nattmössan...
Jag har aldrig försökt bevisa om Brynäs gjort rätt eller fel när man släppt brodecki.

Jag har bara svarat på ditt urbota dumma och kategoriska påstående att JJ är bättre än brodecki. Något som enligt din logik inte går att bevisa eftersom spelarna måste spela i samma lag för att kunna jämföras. Du har sagt att JJ är bättre men han är egentligen inte bättre? Hur ska farbror ha det egentligen? Är JJ bättre än brodecki eller inte?

Haha, det här har gått från en komedi till en tragedi. Du är tragisk i dina försök att försvara alla Brynäs handlanden och ännu värre blir det när du sticker in dina egna åsikter och förklaringsmodeller.