1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742143 inlägg · 7967 ämnen

2922977 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
lapad: Fortsätter det som nu blir det inga 33 miljoner plus denna säsong.
Men man kan ju trösta sig med att man kanske sparat in på den sista backlönen som aldrig tycks behöva betalas ut genom att inte bygga klart laget.
(ja, nu börjar även jag bli sur)

Sv: A proposito de nada
Ticko : Men ärligt talat, Leksand är för jävla usla. Jag har en sambo som håller på Leksand så såg hela matchen jag med, men det är ju som en fortsättning på Brynäsmatchen - fast de spelar mot ett bättre lag. Tycker dock inte FBK gör någon höjdarinsats överlag, två av målen är i princip tavlor från målvakten, mot ett bättre lag hade deras insats inte räckt långt.

Sv: A proposito de nada
munkas: Alcén har kommunikation med coacherna och jag antar att man "tror" att det kommer att släppa och att vi kommer "plötsligt" börja vinna matcher, få ett stabilt BP med mera men det är (som det ser ut just nu) inget som tyder på det. Alcén måste hitta en rutinerad back och en första MV oavsett kostnaden för det kostar mera att missa slutspel, gå miste om publikintäkter, iritterade fans, mm.

Sv: A proposito de nada
Peja: Befriande att läsa en spelare som är ärlig kring domarna, framförallt en lagkapten. Förhoppningsvis ser SHL det som "Fan, blev det bra det här, vi kanske måste se över domarnivån?" - men troligtvis blir det "Den där jävla Larsson och Brynäs ska fan få för detta, oss snackar man inte skit om!"

Sv: A proposito de nada
Ord och inga visor från Larsson.

Sv: A proposito de nada
Ticko : Vi åkte dit och vann nyss borta mot dom så dom är mänskliga.

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Sargen kanske är en del av domarteamet så man får vara försiktig så man inte kränker den?

Sv: A proposito de nada
Ticko : Jag tittar på Buffalo-Florida och det är härligt att se intensiteten. Skulle domarna ta allt "enligt regelboken" skulle det spelas 3v3 hela matchen.

Sv: A proposito de nada
Kollar på lif -fbk....slås av hur hårt fbk sätter passen till varandra mitt på bladet samt vilket pucktempo bägge lagen har i pp. Fbk press i boxplay är också imponerade. Tänk om Bif kunde göra så

Sv: A proposito de nada
Kalle Kamel: som sagt. Jag säger inte att jag tycker regeln efterföljs eller att den ens är vettigt skriven.

Det enda jag svarade på att det knappast kan anses vara en domarskandal att domaren följer reglerna i just DET fallet.

Däremot kan det så klart vara dåligt om domaren i fråga inte alltid följer regelboken. Det kan man väl möjligtvis kalla för skandal. Men inte när domaren följer den.

Och gällande att han inte tog utvisning för att någon slog i sargen senare kanske var för att det inte gjordes med något föremål?
"slå med klubban eller något annat föremål i
sargen eller skyddsglaset under pågående spel eller i ett spelstopp."
Tänker liksom att "nävarna" (som du själv beskriver det) kanske inte räknas som föremål? Vare sig du har handskar på dig eller inte. Men det är bara en gissning.

Som sagt. Jag tycker det är en oklar regel. Men att slå klubban i sargen borde alltid leda till utvisning så som jag tolkar regeln. Att den sen bara gör det ibland är så klart ett problem.

Sv: A proposito de nada
Gavve: okay, men när djurgårdaren som gjorde 3-1 så slår han med nävarna mot plexit efter målet , då borde det blivit en 2:a med om man tolkar regelboken rätt. 😊

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Fortfarande 1 poäng ner till kvalplats. Skönt, Alcen kan ligga kvar i bunkern några veckor till.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Domarnas prioriteringsordning när det gäller slå klubban i sargen och visa missnöje:

1) Vilket lag det handlar om
2) Om detta lag har hemmaplan
3) Hur "exalterad" publiken är
4) Resultatet i matchen för tillfället
5) Regelboken

Så kom inte dragande med vad det står i regelboken, den är otroligt "töjbar" har det visat sig...

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Ok och det har ju fungerat tidigare säsonger. Not.

Sv: A proposito de nada
lapad: Det har visat sig att byta tränare inte ger långvarig effekt mer än i några mycket sällsynta fall. Det är framför allt spelarna som måste prata ihop sig och formera ett vinnande lag. Just nu har inte våra spelare kunnat åstadkomma det. Men det återstår mer än halva serien så ….

Sv: A proposito de nada
KulltorpsOlli: Ok, som oss mot Frölunda då.
Vi hade spelet, dom gjorde målen…😡

Sv: A proposito de nada
aplusb: Se om matchen igen.

Sv: A proposito de nada
aplusb: Med all respekt.. vad pratar du om.. vi är ju inte bra och det är inte heller djurgården direkt.. Är man inte orolig nu så är det dags at bli det.. visst vi har fått lite konstgjord andning när vi slagit leksand fbk , timrå etc men på det stora hela ser det verkligen inte bra ut..

Sv: A proposito de nada
Huge: Ah, sorry. Saknade dina klockrena analyser bara.
Jag har njutit av en 1-3 förlust.
Konstigt, men vi gjorde en kanonmatch.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Absolut, men samtidigt har Luleå både Shinnimin och Leskinen på väg in. Två spelare som kommer kunna göra skillnad. Brynäs har Bertilsson på väg in om någon månad, men hans spelartyp är ju inte alls vad laget behöver.

Sv: A proposito de nada
Peja: Japp. Närmast lag som spelar med press där är väl Luleå. De ligger trots allt bara 3p före oss.

Och nej. Det är ingen jämförelse mellan oss och Luleå sett till hur lagen spelar. Mer att de också nog skulle ha svårt med den pressen då de också är/var topptippade inför säsongen.

Edit: Du hann lägga till det om Silfverberg sen. Och jag håller ju med om att det är en horribel utvisning. Men att kalla det för domarskandal för att en domare följer regelboken tycker jag är att ta i. Däremot är regeln i sig samt att den inte verkar efterlevas helt åt h*vete.

Sv: A proposito de nada
Gavve: HV, Leksand, Malmö, Brynäs…. Tre av de lagen är nog mentalt rustade för bottenstrid, ett är det inte. Man ska inte underskatta den mentala aspekten hos Brynäs om man fortsätter att harva kring nedre strecket. Brynäs spelar under helt annan press och förväntningar än de andra lagen i botten.

Alcén måste agera nu. Så är det bara.

Angående Silfverberg utvisning så gjorde inte domarna rätt. Det spelar ingen roll vad regelboken säger om de bara tar utvisning för företeelsen en gång vart femte år. Då är det omöjligt för spelarna att veta vad som gäller.

Sv: A proposito de nada
bänknötarn: Varför skulle det vara en skandal? Om ni läst regelboken så står det att slå i sargen = unsportsmanlike conduct.

75.2 MINDRE STRAFFET
En spelare som gör sig skyldig till ”unsportsmanlike conduct” vilket
inkluderar, men inte begränsas till: dra någon i håret, dra eller greppa
någons ansiktsskydd, slå med klubban eller något annat föremål i
sargen eller skyddsglaset under pågående spel eller i ett spelstopp."

Domaren gör ju helt rätt? Sen kan man ju tycka vad man vill om regeln men man kan ju inte gnälla på domaren för att han följer reglerna.

Sv: A proposito de nada
Inte mycket att säga i dag då jag missade mycket av matchen (dumt att analysera en match när jag såg tredje bara). Det jag finner viktigast och sjukast av allt är att trots denna usla start på säsongen är vi bara 1 poäng från play in om kvällens resultat skulle hålla i sig. Får knappt ihop det själv men tabellen är jämn utöver yttersta toppen där de stuckit iväg en del.

Malmö har visserligen en match mindre spelad (de ligger på samma poäng som oss) men deras siffror och resultat senaste matcherna pekar verkligen rakt nedåt mot kvalserien. Kan mycket väl bli Leksand och Malmö i kvalet om inget händer. Malmö går mot sin femte raka förlust (4-0 nu) och Leksand mot sin fjärde raka (6 av 7 senaste har slutat med förlust om resultatet håller i sig).

HV har ju det också tufft sett till inspelade poäng men deras spel är mycket mycket bättre än Malmö och Leksand och jag skulle bli rätt förvånad om de inte går om de 2 lagen i.a.f.

Sv: A proposito de nada
bänknötarn: Bland av det sjukare jag har hört ifall det stämmer.

Sv: A proposito de nada
aplusb: Håller med dig ändå, men det blev störst skillnad när vi blandade runt i kedjorna lite. Sedan så får jag typ ryggskott varje gång pucken tar i stolpen, hade underlättat om vi hade lite flyt ibland.

Sv: A proposito de nada
KulltorpsOlli: Har jobbat hela dan, tvingats lyssnat på brynäshataren Wahlman på sportradion? Var har du varit själv?

Sv: A proposito de nada
Nu måste 3 backar in som kan spela framåt snabbt och som vågar kliva på ! Vi har bara 2 backar som kan det varav en är bra och det är Andersson! Tycker att man kan erbjuda nr 27 till finska ligan därav 3 backar in! Back 1 och 2 nya back 3 ny back 4 Andersson back 5 kinvall back 6 hägg och back 7 djoos. Jag tror att detta skulle få igång långa anfall likt förra året.

Sv: A proposito de nada
Jag har sett matchen i efterhand nu, jag tycker inte att det är så illa. Vi blir TOTALT bortdömda på Hovet, det har hänt bättre lag än Brynäs 2025.
Vi klarar BP BRA, och gör mål i PP. Det känns ändå okej i efterhand. Hade poängen inte varit så jävla viktiga nu hade ingen brytt sig om den här torsken.

Sv: A proposito de nada
Molla: Jag köper allt du skriver. Men vem har sagt att dom är nöjda? Nu är det ju verkligen upp till bevis gällande Johan. Men både du och jag kan nog skriva under på att dom inte är nöjda.

Sv: A proposito de nada
MrCarla: Glöm förra året, det är en ny säsong nu. Man lever inte på meriter utan det är dagsfärsk vara när det gäller idrott. Bara för man låg i toppen, spelade om guldet, tränaren blev utsedd till bäste, mm så är det inte hugget i sten att man sitter säkert året därpå. Coacherna hittar inte lösningen på problemet/en och då måste man hitta lösningar. Jag säger inte att man ska sparka någon men då måste någon tas in, någon som kan styra upp BP bland annat annars blir det tufft.

Sv: A proposito de nada
MrCarla: Alla såg förra säsongen att när Silfverberg var som bäst så var det efter uppehållen. Han behöver en fräsch kropp för att kunna spela sin pådrivande hockey… Mot den vetskapen spelar man honom i PP, mycket i 5 mot 5 och…trumvirvel….BOXPLAY(???) Vafan Gälla vakna!!!!

Sv: A proposito de nada
Efter en infarkt i våras stänger jag av när vi får mål emot oss som landar oss i underläge, (jag har ett väldigt påslag på hjärtat när vi spelar.) (Ser inte mycket hockey i år😅)
Det känns lite som för några år sedan, man sitter och tjuvhåller på lag som spelar mot lag som ligger efter oss i tabellen, det känns inge vidare just nu tyvärr.
Men, det är faktiskt bara hockey, omvärderat livet efter att liemannen knackade på dörren.
Hoppas numera på bästa möjliga tabellplacering i år.
Ha en fin höst mina vänner
#33

Sv: A proposito de nada
MrCarla: Facit de senaste fyra säsonger skvallrar om att vi har långt kvar till vår målsättning att vara ett stabilt topp-6-lag i SHL:

22/23: Degradering
23/24: Allsvenskan
24/25: Serieseger
25/26: På väg mot kval eller missat slutspel

Nöjdheten i föreningen måste bort!

Sv: A proposito de nada
Farsang: Var är Huge?!

Sv: A proposito de nada
parks: Men redan -99 med den makalöse Bisset(t?) m fl blev det SM-guld nr 12. Tom Bisset... Suck. Vilken spelare! Var med också om SM-guld nr 11 år 1993. Tala om fullträff där i alla fall med en transatlant i Brynäs! Fina tider och minnen...

Sv: A proposito de nada
Stämmer detta är det fan i mig skandal. Domarj-vel!

"– Det är nog första gången i karriären. Det gäller att vara smartare, säger Silfverberg.
Han berättar att han slog klubban i sargen.
– Jag sa ingenting faktiskt. Det ar en tråkig utvisning men man måste vara smartare. Ord blev inte sagda i alla fall, jag var tyst."

Sv: A proposito de nada
ellis: Exakt.. jag var på plats då.. halva laget försvann efteråt och tuffa tider väntade runt hörnet som nu..

Sv: A proposito de nada
ellis: Ska vi gissa att Grahm har fått in 3 nya importer innan nyår? Publiksiffrorna är alltjämt bra på herrmatcherna.

Sv: A proposito de nada
F ö ser också damlaget sakta men säkert ut att säcka ihop i SDHL. SM-guldet kan säkerligen glömmas även där, trots ett bra lag på pappret...

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: LP såg riktigt vass ut idag. Kul att han äntligen fått tränarnas förtroende och slipper harva som 13e-fw likt början av säsongen. Ett av få utropstecken i dagens match. Riktigt rörlig.

Norlinder däremot, han såg lika vilsen ut som ifjol.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: När du säger rädda oss. Vem ska rädda oss? Jag menar inte att vara otrevlig. VEM ska komma in och göra skillnad? Gällstedt är väl ändå en bra tränare? Vi verkar glömma vad som hände förra säsongen. Men absolut, det var förra året. Vi har ju spelare med ordentlig kaliber, men något verkar ju inte stämma?

Sen, med tanke på hur det ser ut nu,. och nyheterna som kom att dom var jagade, Kopacka och Bobby kommer nog inte förlänga med oss, dom har nog redan sitt färdigt.

Sv: A proposito de nada
parks: Minns man rätt var det en seger uppe mot Björklöven som till slut säkrade nytt kontrakt -96. En mysteriets säsong också då. Ett SD-mål i avgörande SM-finalen mot HV stoppade Brynäs från SM-guldet säsongen innan.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: åh påminn mig inte om den där soppan.. men du har en poäng där.. vi sitter i ett liknande läge idag.. tycker dock att vi hade bättre lag då utifrån den tiden...

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: 30-årsjubileum...?

Sv: A proposito de nada
Laget är som en motor.. Många komponenter å dessa ska vara i synk för att fungera .. En trasig komponent byts ut för att motorn ska fungera. Hjälper inte å låtsas att delen är hel . Trasiga komponenter skal bytas ut . Annars blir problemet bara större med tiden.

Sv: A proposito de nada
Den här säsongen påminner om 95/96 när vi mönstrade P. Larsson, J. Johnson, G. Parks och M. Wahlberg på centerpositionerna. ”Sveriges bästa!”, sades det. Guldet var nära.
Det gick åt helvete. Vi hamnade i Kvalserien.
2025/2026, blir kanske lite samma sak?

Sv: A proposito de nada
Ticko : finns bättre spelare än dom 2 , för samma peng.
Dåligt sportchefsjobb JA

Sv: A proposito de nada
IN MED JANNE LARSSON

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Säg så här. Vi har ett antal talangfulla 07or som kräver uppmärksamhet. Ove Molin har tidigare haft som uppgift att syssla med talangutveckling. Ove har en historia att ta ett steg åt sidan i sådana här situationer.
Ta in en duktig tränare som styr upp defensiven och special teams till en sanitetsnivå.
Men det kräver fortfarande att JA jobbar med truppen. Så exit Delia, Vesel, Bellows och varför inte Norlinder om det kommer in en spelskicklig back.

2922977 · »