1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778304 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2238898

Sv: Gameday
Peja: ” Lesky och andra menar att flickverksamheten får en avgörande boost av att damlaget är bland de bästa i Sverige, jag menar att det inte är en avgörande faktor i relation till andra faktorer.”
”Mitt intresse för att se matcherna är dock mindre än någonsin och flera jag känner har liknande känslor. Med tanke på det otroligt låga publiksnittet kanske man borde ta sig en funderare kring varför inte fler går dit, eller hur?”

Jag vet inte publiksnittet för övriga sdhl-lag men min uppfattning är att många fick en aha-upplevelse av att damerna lirade mer intressant än man trott - och det tror jag enbart beror på nivån i laget. Av köpelaget.
Där håller jag även med Lesky.
Idolerna på väggarna är inte ens svenskar längre hos ungdomarna.
Att förena och förknippa toppspelare med sitt lag är ju mer än 1+1.
Sen att vi inte tittar lika mycket på dam och junior som herr beror väl till stor del på just regler och kvaliteten på isen, tex tacklingar för dam. Men det gör inte dam-hockey mindre professionellt utifrån förutsättningarna.

Sedan tycker jag många skriker efter värvningar just nu och jag tror ärligt de flesta skiter i nationaliteten på ett nyförvärv bara de förbättrar laget.
Personligen ser jag gärna en trupp av bara bissettar, gundersonar och scottar i topp framför en trupp av gästrikebor och gävleborgare i botten som nu,

” Personligen ser jag det inte som en särskilt stor prestation att värva ihop ett topplag från ett år till ett annat, särskilt inte om det finansieras genom andra intäktsdrivande delar av verksamheten”

Jag ser det som en jätteprestation att värva ihop ett topplag ett år till ett annat. Historien har väl visat hur svårt det verkligen är när man försöker.

Hur det finansieras, kan det spela någon roll?
Om det är ett företag som slänger fram sponsorpengar, om klubben har en sidoverksamhet som drar in samma summa, supporterinsamling eller om det är en testamenterad gåva? Det viktiga bör ju vara att inse att dessa pengar behövs för att lyckas både på kort och lång sikt. Strunt samma vart de kommer ifrån.

Svarskommentarer

Sv: Gameday
Stenis: Brynäs damlag hade en del bra år innan ligan fick köpehysteri också. Bland annat 3 SM-finaler under 2010-talet. Och dessutom hade Damkronorna något att hämta i OS innan SDHL-klubbarna började värva massa importspelare. Damkronornas framgångar tror jag är viktigare för att inspirera framtidens spelare än att ligan innehåller massa bra importspelare.

Finansieringen är viktig för grundfrågan, dvs om damverksamheten finansierar sig självt eller inte. Jag hoppas att den gör det, och att den inte finansieras av herrverksamheten. Särskilt eftersom man är ute på tunna SHL-isar med herrverksamheten, om inget radikalt inträffar är det bara en tidsfråga innan Brynäs åker ur SHL.

Förstår inte vad du pratar om för "aha-upplevelse" heller hos publiken när vi pratar om ett publiksnitt på 136 personer.

Sv: Gameday
Stenis:
LHF 381
HV71 174
BIF 136
LHC 132
MoD 96
LIF 90
DIF 89
AIK 84
SDE 50
GÖT 43

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: han finnen har väl ett par nhl-säsonger i närtid när han producerat bättre än Kempny gjorde i Ahl, är åtta år yngre och har 20 poäng på sista 24 matcherna.

Han kan ju suga ändå men det är rätt högt ställda krav om man inte tycker att han är en klar uppgradering
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)