1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778951 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2301827

Sv: A proposito de nada
Huge: Så här skrev du för ett tag sen" Ja, det är nog lättare för Rosen att producera i ett topplag med bättre omgivning, jämfört med Rödin som har en lite mer bärande/drivande och svårare roll i ett lag där omgivningen dessutom är lite sämre.
Rosen och Gynge var bärande och drivande i AIK...men producerade mer.
Alla kan se HUGE att under flera år har Brynäs byggt upp ett lag som inte producerar av kompetenta och ansvariga.
Våra siffror 18 - 16
19 -29
20 - 36
21 -45. Ser du en trend? Manner har tack o lov stoppat blödningen bakåt. Men vi gör inga mål framåt! Du skrev att vi har målskyttar i dima palve Scott o Rödda Jag bevisar motsatsen. Att de kompetenta köpte en back o Wandell är så konstigt när vi har fått ordning på det och behöver göra mål för att få med oss poäng.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Det där var inget svar öht på min fråga:
vad har RR och Gynges produktion i AIK 2011 med Rödins produktion i Brynäs 2022 att göra?
Jag påstår att Rosen spelat i ett bättre lag och har haft en bättre omgivning i Växjö genom åren än vad Rödin haft i Brynäs eftersom du eller nån annan av nån anledning som jag glömt nu jämförde och drog in Rosen och Rödin i debatten.

Innan den här svackan med dålig produktion tycker jag att vi hade en godkänd målproduktion med tanke på att prio ett varit att sätta en stabil defensiv.
När man värvade Cibulskis och Wandell var det i första hand för att ersätta Nyberg då vi varit 1 back kort, nåt som alla härinne dessutom hela tiden har krävt.
Att man valde bort alternativet att värva en förmodat dyr och vass målskytt berodde sannolikt på att man inte hittade nåt som var tillräckligt bra för att slå till.
Isf bättre att lita på de målskyttar man redan hade och hoppas på att deras produktion skulle räcka och att den inte skulle försämras, ex pga en svacka.
Som vi tyvärr hamnat i och som i sin tur är nåt som det aldrig går att förutse när den kommer.
Där är vi nu och bara att hoppas på att det räcker för att leva vidare som SHL-lag.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen: Fan jag skulle ju inte skriva mer, men jag ber om ursäkt om du tog det på allra sämsta (AI sätt), Min avsikt var inte att vara jävlig mot någon. Det var ärliga frågor utifrån din attityd gentemot spelreklam. Jag blev ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)