1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778345 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2400236

Sv: A proposito de nada
J-S: Alltså, jag är oftast väldigt tålmodig och ingen som bara spyr galla över laget. Det tror jag dom flesta här inne kan intyga. Men som det ser ut nu så har målvaktssituationen blivit ett ordentligt stort problem för laget.

Det som skulle vara SHLs bästa målvaktspar är i realiteten det sämsta… Det ihop med den konstiga dealen med Honken och kicken av Sohlberg gör ju så klart att det ställs frågor… Inga konstigheter med det, märkligt att inte GD och annan lokal media trycker hårdare på detta. Men gör man det så är väl inte Sandberg välkommen på träningarna längre….

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Jugge: Du är alltid saklig och nyanserad så ta inte åt dig av all kritik mot vissa.
Till sakfrågan: är det inte lite förhastat/överreagerande att redan nu tala om problem kring målvaktssituationen?
Ok, möjligtvis ifall VV är på väg bort och ev svårighet att hitta en fullgod ersättare.
I övrigt, vad är problemet?
Limpan gör 2 tabbar idag och erkänner själv att han satte laget i skiten. Shit happens för alla målvakter ibland, dock inget gnäll på honom om problem efter 5 raka vinster och poängräddare i OT mot Timrå.
Märkligt.
Har han blivit så mkt sämre sen dess?
Dealen med Honken vet vi inget om men känns det rimligt att såga och ifrågasätta den bara för att han inte alltid är med på bortamatcherna?
Tja, säg det den som vet…

Sv: A proposito de nada
Jugge: Håller med där. Att sparka Sohlberg kan vara det korkaste beslutet som fattats på ett bra tag. Alcen väljer att sparka en otrolig bra målvakts coach som alltid var med och stötta målvakterna på matcherna och spelarna. Men tar in en som inte ens är med på matcherna.... Känns som att det var helt fel beslut

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Ändå anmärkningsvärt om Brynäs tar in två unga tränare med snudd på noll erfarenhet av att vara just tränare. Det finns massvis med duktiga, ambitiösa tränare runtomkring i Hockeysverige som har skaffat sig relevanta ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)