1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778337 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2439035

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Såhär svarade Alcén mig när jag frågade om varför man tycks ha övergivit det ändå relativt lyckade styrspelet från förra säsongen :

"Styrspelet finns med i vår playbook precis som föregående år men det är ju alltid situationsanpassat när man använder sig av det!"

Antar att det är här det ofta brister? Spelarna förstår inte hur de ska använda sig av det uppdaterade styrspelet., eller så är de för bekväma/illojala mot upplägget.

Kinnvall säger efter FBK-vinsten att man måste spela tråkigt ibland. Ursäkta? Tråkigt? Att vinna matcher är kul, ser tabellen så jävla rolig ut?

Känns som att spelarna fått snälle Manner att ändra på upplägget och nu ser vi resultatet av det.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Davey85: "Känns som att spelarna fått snälle Manner att ändra på upplägget och nu ser vi resultatet av det."

Lite så tänker jag också. Bättre att spela "tråkig" hockey och vinna matcher än att försöka sig på någon offensiv glamhockey som uppenbarligen inte fungerar.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Han menar väl spela enkelt inte vara konstruktiv i alla situationer. Vi behöver inte överanalysera allt.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Spela tråkigt, vinn matcher! Det är OK för mig sen får vi se hur långt det bär.

Sv: A proposito de nada
Davey85: om kinvalls kommentar stämmer så är det de sjukaste jag läst. Då förstår jag varför man ligger där man ligger.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Ändå anmärkningsvärt om Brynäs tar in två unga tränare med snudd på noll erfarenhet av att vara just tränare. Det finns massvis med duktiga, ambitiösa tränare runtomkring i Hockeysverige som har skaffat sig relevanta ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)